Віртуальний музей російської агресії

Віртуальний музей російської агресії

Введіть пошуковий запит:

background

Хроніка захоплення

27.02.2014 на позачерговій сесії Верховна Рада АРК голосує за проведення так званого «референдуму про статус автономії». Однак журналісти не допущені на це засідання.

Вже наступного дня, 28.02.2014, після обіду озброєні люди у військовій екіпіровці без розпізнавальних знаків блокують будівлю   (далі – ДТРК «Крим») і «Радіотелевізійний передавальний центр АРК». 

Текстову трансляцію з місця події здійснюють журналісти видання «Аргументы недели – Крым».  

Генеральний директор ДТРК Степан Гулеватий повідомляє Центру журналістських розслідувань у Сімферополі, що периметр навколо території телерадіокомпанії «охороняє» близько 20 російських військових:

«Вони стоять за воротами ДТРК, на територію не заходять. Кажуть, що у них – наказ охороняти периметр. Чоловіки у військовій формі без розпізнавальних знаків, зі зброєю, кажуть – ЧФ РФ».

Біля будівлі ДТРК «Крим» журналісти фіксують на відео людей у російській військовій формі та співробітників державної служби охорони (міліції), які не зупиняють загарбників. Журналістам погрожують, але представники міліції на це ніяк не реагують.

«Можу підтвердити, що територію ДТРК контролюють озброєні люди. Представилися, як військові ЧФ РФ. Зараз помітили одну машину «Урал» з озброєними людьми. Машина під нашим вікном редакції»

Шевкет Ганієв, кореспондент кримськотатарської редакції ДТРК «Крим»

Без права на інформацію

Для українських та іноземних журналістів проводити відео й фотографування захоплення державних установ і стратегічних об’єктів стає дуже небезпечно. Окупанти не дають фіксувати їхні незаконні дії, а правоохоронні органи не намагаються протидіяти загарбникам.

На ситуацію критично реагує міжнародна спільнота. Однак вже 05.03.2014 в центрі Сімферополя представники так званої «самооборони» блокують в будівлі готелю «Україна» представника ОБСЄ з питань свободи слова Дуню Міятович, яка проводить зустріч з редакторами кримських ЗМІ й громадськими активістами. Пізніше Дуню Міятович в примусовому порядку відправляють до аеропорту Сімферополя.

06.03.2014 одразу після пресконференції першого заступника голови Ради Міністрів АРК Рустама Теміргалієва, що відбулася у створеному на базі ДТРК «Крим» пресцентрі, будівлю Держтелерадіокомпанії оточують представники так званої «кримської самооборони».

З будівлі ДТРК «Крим» загарбниками знімають український державний прапор.

Разом з тим озброєні особи захоплюють сімферопольську радіотелевізійну передавальну станцію (РТПС), вимикають українські телеканали і вмикають «Росія 24». Про це повідомляється на офіційному сайті Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення (КРРТ) – державного оператора телерадіомовлення, радіорелейного й супутникового зв'язку.

КРРТ заявляє, що такі дії є грубим порушенням міжнародних норм та законів України «Про телебачення і радіомовлення» (статті 2; 6; 7; 20; 23,) «Про радіочастотний ресурс», «Про телекомунікації» та інших.

Окупанти перешкоджають представникам незалежних медіа висвітлювати захоплення державної телерадіокомпанії. 

08.03.2014 російські загарбники не допускають у редакцію ДТРК «Крим» кореспондентів кримськотатарського телеканалу "АТР" Османа Пашаєва та Еміне Джеппар, які приїхали, щоб зняти репортаж про події навколо телерадіокомпанії. 

Осман Пашаєв заявляє про змову керівництва Державної телерадіокомпанії з окупаційною владою та співробітниками кримської міліції.

Тільки за одну добу 10.03.2014 телеефір Криму наповнюється 32 федеральними телеканалами Росії. Таким чином, окупанти за два тижні замінюють у Криму український ефір російським і встановлюють повний контроль за рештою місцевих медіа.

Представник міжнародної журналістської організації «Репортери без кордонів» Оксана Романюк під час брифінгу 12.03.2014 повідомляє, що на території Криму заблокована робота 90% українських засобів масової інформації. До такої ситуації виявляються неготовими правоохоронні органи і правозахисники. Багато кримчан незадоволені відключенням українських телеканалів.

«6 березня о 10:00 на РТПС Сімферополя зайшли озброєні особи разом з представниками ТРК Росії. Вони незаконно припинили трансляцію «5 каналу» і каналу «1+1», включили телевізійний сигнал «Росія 24» на мережу передавачів Чорноморської ТРК і здійснюють незаконні спроби включити інші російські канали. Охоплення території Криму Чорноморської ТРК становить 84%».

Пресреліз на сайті Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення (КРРТ), 06.03.2014.

P. S.

З початку окупації та захоплення медіапростору Крим досить стрімко перейде в режим цензури й тотального контролю над інформацією з боку РФ. Витіснення незалежних і українських інформаційних медіа неодноразово фіксуватимуть міжнародні організації та правозахисники. За даними "Freedom House", за перший рік окупації кількість медіа-ресурсів у Криму фактично зменшиться більш ніж на 90%. Рівень свободи слова у Криму в 2014 впаде до одного з найгірших у світі.

З березня 2014 українські теле- і радіочастоти в Криму незаконно будуть використовувати російські медіа. Для створення проросійського контенту, поширення агресивної російської пропаганди в ефірі лунатиме мова ворожнечі, очевидні психолінгвістичні маніпуляції та інші засоби впливу на громадську думку. Відсутність українського сигналу загострить цю ситуацію та унеможливить отримання інформації українських медіа через телебачення і радіо.

Державний комітет телебачення і радіомовлення України заявить, що вимкнення з ефіру Криму українських телеканалів грубо порушує права кримчан на інформацію, що вважається фундаментальним правом особи і гарантується Конституцією України, а також Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод.

Захоплення українських теле- і радіочастот на території України і глушіння радіосигналів суперечать ст. 35 Міжнародної конвенції електрозв'язку. Подібні дії також порушують ряд зобов'язань країн-учасниць ОБСЄ.

На тимчасово окупованому півострові процес згортання свободи слова триватиме й надалі. Окупанти використовують законодавство РФ про так звану протидію екстремістській діяльності, притягатимуть журналістів до кримінальної відповідальності за начебто заклики до сепаратизму, застосовуватимуть адміністративне переслідування, довільні затримання, фізичні напади, погрози – увесь набір інструментів для ліквідації незалежних медіа та блокування альтернативних джерел інформації.

Документ

Тематична доповідь ООН

Переглянути

Опубліковано 2021-09-01

Олена Лисенко

Кримська правозахисна група

Джерела

Закон України Про телебачення і радіомовлення, Документ 3759-XII, Верховна Рада України: Закон Про радіочастотний ресурс України, Документ 1770-III, Верховна Рада України: Указ Президента України №117/2021 Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 11 березня 2021 року «Про Стратегію деокупації та реінтеграції тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя», Офіційне інтернет-представництво Президента України: Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод, Верховна Рада України. Документ 995_004 Міжнародна конвенція електрозв'язку, Документ 995_001, Верховна Рада України Заява Держкомтелерадіо України: вимкнення з ефіру Криму українських телеканалів порушує права кримчан, 11.03.2014, Держа́вний коміте́т телеба́чення і радіомо́влення Украї́ни Наказ Держкомтелерадіо від 06.10.2015 № 302 "Про реорганізацію державної телерадіомовної компанії «Крим», Державний комітет телебачення і радіомовлення України Офіційне повідомлення «Держкомтелерадіо звільнив керівників ДТРК «Крим» та Севастопольської РДТРК», 11.03.2014, Державний комітет телебачення і радіомовлення України Концерн радіомовлення, радіозв'язку та телебачення Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України, «Пресреліз про надзвичайно загрозливу ситуацію, яка склалася на території АР Крим стосовно захоплення РТПЦ Крим Концерну РРТ», 06.03.2014: Доповідь «Свобода преси 2015», Міжнародна неурядова організація Freedom House: Доповідь «Хронологія утиски свободи слова в Криму», 03.2014 – 09.2019, ГО ГО Кримська правозахисна група Інформаційно-аналітична доповідь про переслідування журналістів і блогерів на території Кримського півострова «Крим: свобода слова в окупації», 11.02.2020, ГО Кримська правозахисна група ГТРК «Крым» под контролем российских военных 28.02.2014, Центр Журналістських розслідувань Уніан, Репортеры без границ: в Крыму заблокированы 90% украинских СМИ, 12.03.2014 ДТРК «Крим», Пресс-конференция Рустама Темиргалиева, ГТРК Крым, 06.03.2014
Показати усі