Віртуальний музей російської агресії

Віртуальний музей російської агресії

Введіть пошуковий запит:

Терміни

Конфлікт змінює звичайне життя людей, він також змінює їх мову. З’являються нові поняття, метафори, формальна і неформальна лексика. Крім того мова стає полем і водночас інструментом війни. Щоб мова конфлікту була зрозумілою, ми ведемо її словник.

«

«Луганська народна республіка» («ЛНР»)

терористичне квазідержавне утворення, проголошене 27.04.2014 на території окремих районів Луганської області незаконними збройними формуваннями, що діяли під орудою та за підтримки Росії. З моменту проголошення «республіки» її маріонетковий уряд та його структури фактично виконували функції російської окупаційної адміністрації. 21.02.2022 Москва визнала «суверенітет» «ЛНР», а 30.09.2022 здійснила незаконну анексію цих районів Луганщини, включивши їх до складу РФ, спираючись на результати так званого «референдуму», що нібито відбувся на окупованій Луганщині напередодні.

А

Анексія

Примусове включення (частини) суверенної території держави до складу іншої держави, протиправне розширення території держави коштом іншої держави. Передумовою анексії території є встановлення над нею контролю шляхом окупації. Випадки анексії є нетиповими для сучасних міжнародних конфліктів та викликають різкий осуд світового співтовариства. В той же час, практикується юридичний підхід невизнання факту анексії як доконаного чину. Виходячи з цього, дії Росії щодо Криму кваліфікуються спроба анексії в умовах тимчасової окупації.

Антимайдан

Суспільний рух, організований провладною Партією регіонів на противагу Євромайдану. Учасників Антимайдану збирали на мітинги, селили у наметових містечках, доставляли потягами і автобусами в міста (передусім в Київ) з метою засвідчити суспільну підтримку режиму Януковича частиною суспільства. Під час Революції гідності траплялися сутички між активістами Євромайдану та Антимайдану. Після краху режиму Януковича частина учасників Антимайдану приєдналася до антидержавних заколотів у східних та південних регіонах України, сприяли російській окупації Криму.

Автомайдан

Суспільний рух, складова частина Євромайдану. Його учасники використовували приватний автотранспорт в акціях протесту, патрулюванні вулиць, доставці багажу та активістів в межах населених пунктів та між містами.

Агресія

Застосування збройної сили державою проти суверенітету, територіальної цілісності або політичної незалежності іншої держави. Використання для цієї мети не тільки і не стільки регулярних збройних сил, але також найманців і підбурюваних заколотників не нівелює факту агресії, а надає їй особливої якості, яку зазвичай описують поняттям «гібридна агресія».

З

Зелені чоловічки

Неофіційна назва на позначення російських військовослужбовців, які брали участь у патрулюванні, блокуванні та захопленні українських об’єктів у Криму в лютому-березні 2014. Поняття з’явилося як реакція на зелений колір уніформи військових та на їх раптову появу і удавану анонімність, наче інопланетян.

К

Кримське Ханство

Історична держава кримських татар, що існувала у 15-18 ст. на території Кримського півострова, південних регіонів України та Північного Кавказу. Анексована Російською імперією. Родовий знак правлячої у ханстві династії Гераїв – тамга – є елементом національного прапору кримських татар у наш час.

Кіборги

В класичному значенні слово кіборг означає кібернетичний організм, що зазвичай має надлюдську силу чи розум. Нове значення в контексті російського-українського збройного конфлікту слово набуло у вересні 2014 року. Тоді проросійський бойовик пояснюючи, чому вони не можуть більше трьох місяців перемогти українських героїв, сказав «…не знаю, хто там сидить, але це не люди — це кіборги». З цього моменту, захисників Донецького аеропорту та учасників боїв навколо нього почали називати кіборгами, підкреслюючи їх надзвичайні бойові здібності. Ця назва активно використовувалася українськими політиками та інформаційними підрозділами ЗСУ. Через ЗМІ почала формуватися громадська думка про необхідність оборони аеропорту та його стратегічне значення. На початку 2015 онлайн-словник сучасної української мови та сленгу «Мислово» визнав лексему «кіборг» найбільш згадуваним словом в Інтернеті у 2014-му.

Козаки

Особи, що належать до козацьких товариств – воєнізованих формувань, з особливим дрес-кодом, манерами поведінки та світоглядом. Наслідують традиції козацьких військ 16 – 1-ї половини 20 ст. Відповідно до російського законодавства, зареєстровані козацькі організації на чолі з отаманами мають дозвіл на здійснення спеціальної і військової підготовки, можуть сприяти правоохоронній діяльності, цивільній і територіальній обороні, охороні державного кордону, проведенню військово-патріотичного виховання молоді. Значна частина козаків мають досвід служби у військових і правоохоронних формуваннях, є учасниками бойових дій.

Коса Тузла

Піщаний острів у Керченській протоці, адміністративно належить до Автономної Республіки Крим. Виник у 1925 внаслідок шторму, який утворив мілководну промоїну між косою і Таманським півостровом (Росія). Росія оспорювала статус острова, претендуючи на спільне з Україною володіння судноплавною ділянкою Керченської протоки – Керч-Єнікальський канал, розташований між Тузлою і Кримським півостровом. У 2003 Росія спровокувала міжнародну кризу, самовільно розпочавши будівництво дамби з таманського берега до Коси Тузла. Після російсько-українських переговорів на найвищому рівні проблему вдалося врегулювати. Нині островом проходить траса моста, що з’єднує Росію з тимчасово окупованим Кримом.

Кримська весна

Також відома як «російська весна». Метафора, яку використовує російська пропаганда на позначення подій лютого-березня 2014 у Криму. Крім акцентування на порі року також слугує просуванню концепції відродження проросійських сил у Криму, їх самоорганізації та нібито визначальній ролі у відриві півострова від України.

Кримський референдум

Захід, проведений 16.03.2014 на території Автономної Республіки Крим та Севастополя в умовах російської окупації з метою її легалізації. Російською стороною представляється як «народне волевиявлення», хоча для його проведення була відсутня правова основа; сформульовані питання не передбачали збереження політичного статус-кво; перебіг голосування не відповідав елементарним стандартам виборчої процедури. Оголошений результат: 96,57% за «возз’єднання з Росією» оцінюється як сфальшований організаторами.

М

Меганом

Меганом (крим. Meganom) — мис, урочище у Криму від гори Алчак на заході до гирла річки Коз на сході включаючи Копсельську та Козську долини.

Н

Народний мер

Вигадана посада очільника муніципалітету. 23 лютого 2014 організатори проросійського мітингу в Севастополі оголосили «народним мером» міста бізнесмена Олексія Чалого. «Народні мери» у містах а пізніше «народні губернатори» в областях протиставили себе легітимним органам місцевої влади. Характеристика «народні» мала вказувати на мандат «від народу», а насправді від антиурядових сил, підтримуваних з Російської Федерації.

О

Окупація

Тимчасове зайняття (частини) суверенної території збройними силами іноземної держави, здійснене без дозволу чи запрошення легітимного уряду. Законодавство України визначає Крим та окремі райони Донецької і Луганської областей, як тимчасово окуповані території, а Російську Федерацію як державу-окупанта.

Опуцький природний заповідник

Опуцький природний заповідник — природоохоронна територія в Автономній Республіці Крим (Україна). Заповідник призначений для збереження у природному стані типових степових ландшафтів Кримського півострова та аквакомплексів Чорного моря. З Опуцьким природним заповідником межує Узунларський цілинний ковиловий масив, що тягнеться на 5 км вздовж Чорноморського узбережжя на захід від Узунларського озера. Тут добре збереглися степові угруповання, де весняний аспект утворюють тюльпани та інші рідкісні ефемероїди. Ця територія зарезервована для розширення території Опуцького природного заповідника.

Р

Революція гідності/Євромайдан

Загальноукраїнський масовий рух протесту проти режиму президента Віктора Януковича, що тривав з листопада 2013 і завершився переформатуванням української влади у лютому 2014. Основні причини невдоволення: проросійський курс, корумпованість влади, авторитарні тенденції та надмірне застосування насильства проти мирних учасників протесту. Головні події відбувалися навколо наметового табору протестувальників на центральній площі Києва – Майдані Незалежності. Переважно мирний характер акцій змінився внаслідок протистояння активістів з правоохоронцями, в ході якого було вбито понад сотню осіб.

Ротація

Ротація - регулярна заміна або взаємозаміна особового складу, підрозділів або військових частин, що виконують завдання у важких, складних або несприятливих умовах через певний час.

Ч

Червоні директори

«Червоні директори» — представники радянського промислового та управлінського класу, які залишилися при керівних посадах навіть після розпаду СРСР.