ДОВІДКА: Хронологія оборони Донецького аеропорту (травень 2014 – січень 2015)
Квітень – травень 2014
Навесні 20140-го забезпечення контролю за аеропортами на території проведення АТО (у Донецьку, Краматорську та Луганську) було важливим завданням Штабу АТО.
Внаслідок введення АТО, у середині квітня 2014-го командувач сектору «Б» генерал Роман Хомчак перекинув на прикриття Донецького аеропорту близько 150 військовослужбовців 3-ого Окремого полку спеціального призначення ЗСУ (3 ОПСпП). На вимогу адміністрації аеропорту спецпідрозділ не мав заходити на територію нового терміналу, що збудували лише 2012-го. Свою позицію адміністрація летовища аргументувала тим, що аеропорт був діючим і пасажирів лякала би присутність озброєних військових.
У ніч з 25 на 26.05.2014 новий термінал і підходи до Донецького аеропорту були без бою захоплені збройними формуваннями російських спецслужб в Україні (батальйоном «Схід» Олександра Ходаковського, загонами Олександра Бородая, Дениса Пушиліна, Сергія Здрилюка, «Оплот»), загальною чисельністю до 300 озброєних осіб, у складі колишніх і діючих співробітників спецпідрозділів ГРУ та ФСБ РФ, зокрема чеченців, що входили у підпорядкування Рамзана Кадирова (голови Чеченської Республіки РФ). Верховний Головнокомандувач України Олександр Турчинов наказав військам вести вогонь по всіх виявлених вогневих точках противника. На підкріплення 3-го ОПСпП були направлені штурмова авіація та десант. В результаті бою 26.05.2014 підрозділи ЗСУ розгромили супротивника. Знищено понад 140 членів НЗФ, зокрема й інструктора Центру спеціального призначення ФСБ РФ Сергія Ждановича, багато російських спецназівців.
У різний час (з 26.05.2014 по 21.01.2015) до оборони Донецького аеропорту та прилеглих до нього стратегічних населених пунктів (зокрема, с. Піски, с. Авдіївка, с. Опитне) залучалися різні підрозділи ЗСУ, МВС України та добровольчих батальйонів:
3-й окремий полк спеціального призначення (3-й ОСПпП),
зведена ротно-тактична група 72-ї Окремої механізованої бригади (72-й ОМБр),
95-та окрема аеромобільна бригада (95-та ОАЕМБр),
79-та окрема аеромобільна бригада (79-та ОАЕМБр),
74-ий окремий розвідувальний батальйон (74-й ОРБ),
90-ий окремий аеромобільний батальйон 81-ї десантно-штурмової бригади (90-й ОАЕМБ 81-ї ДШБр),
3-й окремий аеромобільний батальйон 80-ї десантно-штурмової бригади (3-й ОАЕМБ 80-ї ДШБр),
93-тя окрема механізована бригада (93-й ОМБр),
Батальйон МВС «Дніпро-1»,
1-ша окрема танкова бригада (1-ша ОТБр),
Зведений загон Повітряних Сил
Добровольчий український корпус «Правий сектор»
Добровольчий батальйон «ОУН».
Червень – липень 2014
У червні – липні 2014-го сили АТО не змогли здійснити операцію з блокування державного кордону, оскільки в районі прикордонного пункту пропуску Ізварино в бій вступила російська артилерія та спецназ. Після чого Збройні сили РФ почали завдавати потужних вогневих ударів по інших підрозділах українських військ уздовж кордону. Як наслідок, противник зберіг за собою контроль за приблизно 150 кілометрами держкордону з Україною, в тому числі й великою автомагістраллю. Розпочалися масовані перекидання російських військ і НЗФ наземним транспортом в Україну.
Станом на середину липня 2014 існувала загроза повного оточення сил АТО в Донецькому аеропорту. НЗФ під контролем та за сприяння РФ вдалося встановити контроль над найближчими до Донецького аеропорту населеними пунктами, зокрема Піски, Авдіївка, Донецьк, Спартак.
Наприкінці липня 2014 села Піски та Авдіївка вдалося повернути під контроль України. Прорив колон сил АТО до аеропорту став можливим лише по одній дорозі, яка вела зі села Піски до аеропорту. Також в районі цього села розміщено зведену артилерійську групу сектору «Б».
Серпень – вересень 2014
Станом на 23.08.2014 територія аеропорту була під повним контролем ЗСУ. Периметр аеропорту фронтом виходив на місто Донецьк, який контролювали НЗФ. Тил (зокрема населені пункти Піски, Авдіївка, Водяне, Тоненьке) контролювали ЗСУ. Інфраструктура аеропорту була пошкоджена, але не зруйнована. Дії підрозділів сил АТО в Донецькому аеропорту не були контрактивними, носили більш реакційний характер, спрямований на стримування чергової атаки НЗФ. Укріплення в Донецькому аеропорту не зводилися.
З кінця серпня по 14.09.2014 за ініціативою командирів підрозділів, що обороняли аеропорт, тут було встановлено три лінії артилерійського захисту з різною дистанцією дальності. Артилерія була розташована біля села Піски. Оборона в Донецькому аеропорту організована шляхом встановлення ланцюжку окремих спостережних постів, розташованих по периметру аеропорту, які викликали у разі потреби вогневу підтримку сил АТО. Протягом усього часу оборони на спостережних пунктах і в будівлях аеропорту перебувало не більше 100-120 бійців. Така тактика обумовлена тим, що це абсолютно відкрита місцевість, де можна зайняти лише наглядові позиції в окремих будівлях. Ці будівлі не можна було утримувати великими силами, оскільки при концентрації сил вони ставали б зручною мішенню для артилерії та танків, великі втрати були б неминучими.
На початку вересня 2014-го, за даними розвідки сил АТО, в районі населеного пункту Спартак спостерігалося велике скупчення НЗФ. Активізувалися обстріли НЗФ позицій сил АТО в Донецькому аеропорту.
5.09.2014, за підсумками переговорів Тристоронньої контактної групи щодо ситуації на Донбасі (далі – ТКГ), було оголошено про припинення вогню. 19.09.2014 підписано додатковий меморандум, який визначав умови перемир'я. Згідно з ними, мало відбутися негайне припинення вогню та відведення важкого озброєння від узгодженої лінії розмежування. Ця лінія встановлена на позиціях, які займала кожна зі сторін станом на 19.09.2014. Існувало й доповнення до Мінського протоколу, яке підписали: Леонід Кучма (колишній Президент України, голова делегації в Мінській ТКГ) – від України, Михайло Зурабов (посол Росії в Україні) – від РФ, Гайді Талявіні – від ОБСЄ, а також Олександр Захарченко та Ігор Плотницький (без зазначення їх «офіційних» посад). Згідно з цим документом, місто Донецьк і Донецький аеропорт знаходились на території підконтрольній сепаратистам.
За даними Генерального штабу ЗСУ, «незважаючи на низку спірних моментів щодо розмежування рубежів на місцевості, активні наступальні дії штабу АТО не планувалися та не проводились». Водночас, одразу ж після оголошення «припинення вогню», НЗФ за підтримки РФ почали обстрілювати позиції сил АТО в Донецькому аеропорту та селі Піски. У результаті російські бойові пости були розгорнуті в районі монастиря біля сіл Піски та Спартак. Російські війська почали зміцнювати ці позиції танками та протитанковими засобами.
З вересня 2014 і до 21.01.2015 основні втрати сил АТО у Донецькому аеропорту припадали на артилерійські обстріли позицій сил АТО в аеропорту, у Пісках, та на колони сил АТО, які проривалися до нового терміналу.
Жовтень 2014
У жовтні 2014 в Донецькому аеропорту відбулася ротація сил АТО. На зміну 3-му ОСПпП та 93-ій ОМБр прийшли свіжі сили 95-ї та 79-ї ОАЕБр, добровольчого батальйону «ОУН», які вже мали бойовий досвід. Ротація військ проходила під безперервним вогнем противника.
Повна заміна підрозділу в аеропорту, як правило, проводилась протягом двох ротацій: в першій ротації заходила більша частина особового складу підрозділу, а через тиждень в другій ротації – інша. Це робилось для того, щоб особовий склад підрозділу, який замінюється в аеропорту мав змогу надати допомогу по вивченню загальної обстановки підрозділам, які прибули на заміну. Термін знаходження підрозділу в аеропорту становив два тижні на зимовий період.
Для доукомплектування особовим складом використовувались зведені підрозділи (військовослужбовці з різних підрозділів того ж батальйону або військової частини звідки призначений підрозділ), а також призначались придані підрозділи (військовослужбовці з інших військових частин ЗСУ).
Листопад – грудень 2014
Проведено 3 етапи ротації підрозділів АТО в аеропорту. У листопаді 2014-го на територію аеропорту увійшли підрозділи 90-го ОАЕМБ 81-ї ДШБр. У грудні 2014-го та січні 2015-го їх змінили підрозділи 3-го ОАЕМБ 80-ї ДШБр. 81-ша бригада, 90-й і 3-й батальйони 80-ї ДШБр були створені у вересні 2014-го. 90% особового складу цих підрозділів складали мобілізовані в серпні-вересні 2014-го бійці, які не мали досвіду бойових дій. За свідченнями військовослужбовців, батальйони були недостатньо оснащеними.
У цей же період змінилася тактика сил сепаратистів: НЗФ, за вказівкою ЗС РФ, зайняли окремі будівлі на території Донецького аеропорту (готель, старий термінал); замість проведення атак вони намагалися проникнути в будівлі навколо нового терміналу, а потім і в сам новий термінал; працювали їх снайпери, НЗФ здійснювали короткі рейди та обстріли. Відповідно, новий термінал аеропорту став передовою лінією для сил АТО.
Сили АТО почали менш інтенсивно використовувати артилерію, через високий ризик ураження своїх військ в аеропорту. Використовуючи це у своїх інтересах, НЗФ стягнули до своїх позицій значні підрозділи з бронетехнікою, та під їхнім прикриттям встановили блокпост. Підрозділи сил АТО опинилися в несприятливій тактичній обстановці. Більшість позицій АТО в Донецькому аеропорту були втрачені в період з листопада по грудень 2014.
У грудні 2014 сили АТО отримали наказ від вищого командування проводити подальшу ротацію до Донецького аеропорту через блокпост бойовиків «ДНР». Міністр оборони України Степан Полторак повідомив, що домовленості про пропуск військ через КПВВ «ДНР» досягнуто в рамках ТКГ та місії ОБСЄ. Це рішення викликало невдоволення як у особового складу сил АТО, які беруть участь в операції з оборони аеропорту, так і у військових фахівців. Під час таких ротацій представники НЗФ проводили обшуки особистих речей українських військових. Українським військовослужбовцям дозволялося провозити не більше одного зарядженого ріжка (30 штук патронів) і одного зразка зброї. Ротація в такий спосіб відбувалася до 12.01.2015.
З 09.12.2014 на Донбасі був оголошений черговий «режим тиші», але обстріли продовжувалися. Українські сили правопорядку та проросійські бойовики звинувачували один одного в порушенні перемир'я.
Січень 2015
Станом на 6.01.2015 НЗФ контролювали більшу частину периметра Донецького аеропорту, зокрема їхні сили були розташовані в новому терміналі на першому поверсі (зі сторони автовокзалу) та на третьому поверсі. Сили АТО на той момент утримували другий поверх нового терміналу, а також диспетчерську вежу. На той час, підрозділи сил АТО, що займали позиції в Донецькому аеропорту, практично опинилися в оточенні, були відрізані від постачання боєприпасів та провізії. НЗФ продовжували обстріли нового терміналу та диспетчерської вежі аеропорту, в тому числі з танків. Сили АТО відкривали вогонь лише з метою оборони.
12.01.2015 так званий «глава ДНР» Олександр Захарченко звинуватив Україну в «односторонньому виході з меморандуму про припинення вогню». Водночас він заявив, що не бачить сенсу дозволяти ротацію сил АТО в Донецькому аеропорту. «Поранених віддавати не буду. Це позиція офіційна», – сказав Захарченко. Українська сторона відкинула ці звинувачення.
13-16.01.2015 бойовики «ДНР» підірвали мінні загородження в новому терміналі аеропорту, встановленому силами АТО, впритул до останнього рубежу оборони сил АТО у новому терміналі. 13.01.2015 диспетчерська вежа була повністю зруйнована російською артилерією.
14.01.2015 р. заступник голови спеціальної моніторингової місії в Україні ОБСЄ Александер Гуґ повідомив, що місія домовилася про припинення вогню та спільне з сепаратистами патрулювання території Донецького аеропорту. Однак спільного патрулювання не відбулося.
17-18.01.2015 вище командування АТО розпочало наступальну операцію. За словами начальника Генштабу ЗСУ Віктора Муженка, який очолив цю операцію, було вирішено «взяти під контроль населені пункти Веселе, Жаб'яче, Спартак і таким чином встановити контроль над всією територією навколо Донецького аеропорту». Однак наступальна операція сил АТО не принесла успіху.
Одночасно НЗФ взяли новий термінал Донецького аеропорту у «вогневий мішок». Противник у новому терміналі почав застосовувати саперів і підривати стіни в терміналі одну за одною. Масований вогонь і підривні заряди знищували барикади, встановлені бійцями сил АТО. Супротивник просунувся вперед. Підрозділи сил АТО в Донецькому аеропорту перебували в оточенні. Наказу їх вивести не було.
18.01.2015 представники так званої «ДНР» запросили перемир'я, щоб пройти в будівлю нового терміналу і забрати тіла загиблих. «Збираючи» тіла загиблих, вони заклали вибухівку. 19 і 20.01.2015 бойовики так званої «ДНР» здійснили два підриви нового терміналу Донецького аеропорту. Під час другого вибуху загинула половина бійців АТО. Решта просили командування АТО евакуювати їх.
У ті дні спроби евакуації людей були безуспішними, кілька груп рятувальників були розстріляні та захоплені бойовиками у полон. Зрештою командування АТО припинило рятувальну операцію.
У ніч з 20 на 21.01.2015 частина сил АТО, користаючись туманною погодою, змогла самостійно залишити Донецький аеропорт. 21.01.2015 частина сил АТО, що залишилася з пораненими в новому терміналі, потрапила в полон.
23.01.2015 сили АТО, які ще кілька днів після підривів нового терміналу утримували позицію «Пожарка» у пожежному депо, що було між терміналом і диспетчерскою вежею аеропорту, залишили територію Донецького аеропорту.
З 21.01.2015 і до цього часу бойовики «ДНР» продовжують контролювати Донецький аеропорт. Українські війська продовжували утримувати селища Піски, село Авдіївка та інші населені пункти, які перебували в безпосередній близькості від аеропорту. Бойові дії в цьому районі тривали, але були менш активними, ніж у січні 2015.