Віртуальний музей російської агресії

Віртуальний музей російської агресії

Введіть пошуковий запит:

background

Ми своє діло зробили, наскільки змогли

Коли 1941-го Німеччина здійснила напад на СРСР, ворога гідно зустріла радянська військово-морська авіація. Вона також вступила у перші повітряні бої, навіть бомбардувала Берлін. Морські льотчики у тій війні стали першими Героями СРСР. Їм вдалося не втратити боєздатність своєї техніки, коли інші були знищені ще на аеродромах.

Навіть після розпаду СРСР морська авіація України та РФ все ще мала досить багато спільних історій. Новофедорівка на мапі цих історій зіграла помітну роль, хоча на адміністративній мапі з’явилася відносно нещодавно. Так з 1992-го офіційно називається селище в західній частині Кримського півострова. Воно відоме своєю авіабазою на березі моря, що фактично переростає у населений пункт. Поряд, за 7 км – місто Саки, тож військову частину назвали за цим топонімом.

Польовий аеродром у навчальних цілях побудували тут ще у 1930-х, із перспективою на авіабазу «Саки». Під час нацистської окупації аеродром оновили. У 1970-ті у гонитві озброєнь тут почали зводити науково-тренувальний комплекс «НИТКА» для льотчиків радянських авіаносців. Елементи конструкції комплексу, як самі авіаносні крейсери, виготовляли у Миколаєві. Наприкінці 1997-у Україна та РФ домовилися спільно використовувати навчальний полігон, але у 2008-му ці угоди тимчасово зупинили через російське вторгнення у Сакартвело. У 2014-му росіяни прийшли захоплювати вже й Крим, хоча більшість домовленостей по Чорноморському флоту були чинні й навіть продовжені проросійським президентом Віктором Януковичем. База морської авіації в Новофедорівці перейшла під повний контроль РФ наприкінці березня.

Звання героя як найвищу державну нагороду досі присвоюють і в Україні, і в Росії. Військові пілоти все ще отримують «Золоті Зірки» в обох країнах, однак за дуже різних обставин.

У Києві 11.05.2022 звання Героя України присвоїли полковнику Ігорю Бедзаю, посмертно. Він зумів гідно продовжити справу декількох поколінь українських морських льотчиків. Це начальник служби безпеки польотів – старший інспектор-льотчик Командування ВМС ЗС України.

У 2014-у в Новофедорівці йому вдалося вчасно розпізнати російські агресивні наміри та передислокувати військову техніку 10-тої Сакської морської авіаційної бригади ВМС на материк. Бойовий льотчик 1-го класу продовжив свою службу в Миколаєві, згодом отримав підвищення в Одесі, мав близько 2000 годин нальоту. У ході російсько-української війни виконував найскладніші бойові завдання.

Під час виконання свого чергового бойового завдання Ігор Бедзай і загинув. Пілотувати мав молодий фахівець, у якого щойно народилось маля. Зі своєю сім’єю в умовах повномасштабної війни Бедзай також бачився вкрай рідко. Він усвідомлював ризик та вирішив замінити пілота. 07.05.2022 той політ мав пошуково-рятувальну місію, на борту – п’ятеро українських військових. Білий гелікоптер був без озброєння, але попри це у районі гирла Дунаю став ціллю російського Су-30. Ігор Бедзай майстерно ухилився від двох пострілів винищувача. Як і обіцяв у численних інтерв’ю, він до останнього робив усе, що в його силах. Життя усіх членів екіпажу Мі-14 забрала випущена ворогом керована ракета Р-73.


На початку липня 2022-го після тривалих боїв над  відновили український прапор. Але навіть наприкінці липня в Москві звання героя Росії присвоювали за нібито «зірвані українські наміри захопити острів». Свою «Золоту Зірку» тоді отримав Ілля Сізов. Це учасник вторгнення РФ в Україну, заступник командира 23-го винищувального авіаційного полку з Хабаровського краю. Сізов є досить публічним, пишається своєю участю у каральних операціях у Сирії, а ще «династичною» схильністю до військової справи. За словами самого Сізова, в травні 2022-го саме він поцілив в український Мі-14. Вбивство Ігоря Бедзая та всього рятувального екіпажу вважає подвигом.

Кодове слово «Поехали»

Про подвиги військових у різні часи багато чули у Новофедорівці. Тутешні операції нерідко зберігались під грифом «секретно». Селище кілька разів потрапляло у центр міжнародної уваги.

З Новофедорівкою пов’язана таємна операція «Аргонавт». Її основна ціль – забезпечити повітряну безпеку, «об’єкту плацдарму в Саках у Криму для літаків, які перевозять британських і американських делегатів на конференцію трьох держав у Ялті». У лютому 1945-го тут зустрічали й проводжали високих гостей Ялтинської/Кримської конференції – Вінстона Черчилля та Франкліна Рузвельта. Це 252 літаки щонайменше дев’яти різних типів. Численні делегації дипломатів, журналістів, радників, навіть доньки світових лідерів – усі добиралися у Ялту через Новофедорівку. Першим, хто прибув, і останнім, хто покинув конференцію, був капітан групи Королівських повітряних сил Волтер Дж. Пікард – командир операції. На батьківщині Пікарда цю його двомісячну роботу називатимуть подвигом. Тоді його команда здолала суворі погодні умови, адміністративні й комунікаційні проблеми, що «завжди властиві Росії». Попри неодноразові узгодження, його літаки навіть зазнали обстрілів радянськими винищувачами.


У лютому-березні 2014-го Ігор Бедзай у Новофедорівці теж приймав історичне рішення. Він лише щойно очолив частину. Попередній комбриг – полковник Володимир Хоменко помер на початку березня 2014-го. Під загрозою російської окупації його заступник з льотної підготовки спланував таємну операцію.

Бедзай свій шлях у морській авіації починав 1993-го, щойно закінчив Сизранське вище військове авіаційне училище льотчиків. На той момент історія морської авіації незалежної України лише починалася. Першим 22.02.1992 склав присягу на вірність народу Україні 555-й морський вертолітний полк в Очакові. 16.03.1992 р. таку ж присягу першим у своєму полку склав командир 299-го корабельного авіаполку в Новофедорівці. 10.04.1992 р. на вірність Україні присягнув і 1063-й центр бойового застосування корабельної авіації у Саках. У 1990-ті, попри тиск і шантаж, військові робили вибір служити незалежній Україні, але нерідко залишались без техніки та озброєння. Більшість привласнив собі Чорноморський флот РФ.

Бедзай міг обрати між службою в Україні та РФ. Обрав Очаків, поряд із рідною Миколаївщиною. Пізніше, з 2004-го, ще майже 10 років служив у Новофедорівці. Уроки розподілу військового майна з росіянами пам’ятав із 1990-х.

До Новофедорівки російські війська прибули 27.02.2014. Військову частину заблокували, щоб «татарське населення не захопило зброю і не напало на російськомовне населення селища». До цієї версії російської пропаганди швидко пристала частина місцевого населення – від маргіналів до вчителів і підприємців. Розпізнати російську агресію, розібратись у її гібридних методах тоді було досить складно. Навіть ті, хто наважився протистояти, часом думали, що у найближчій перспективі їм загрожують максимум «об’єднані кримські війська», а не власне російська окупація. Це добре чутно на відео, оператор якого фіксує і коментує вивід української авіагрупи з Новофедорівки.

Про рішення негайного та прихованого перебазування авіаційної техніки на материк знало обмежене коло особового складу. І навіть про старт операції їх мали повідомити додатково. Оточенні українські військові вичікували, коли російські втратять пильність, коли в повітрі й на морі будуть відносно безпечні умови для польоту літаків. Прорахували маршрут над морем, аби не перешкоджав ані крейсер «Москва», ані ППО «Буків» у Євпаторії.

Кодове слово того дня було «Поехали». 15 хвилин українським льотчикам вистачило, щоб здійснити запуск. Вертольоти злітали з місць стоянок, щоб зменшити час злету. Висоти і режим польотів українських літаків завадили силам ППО РФ якось протидіяти. Наказ екіпажам був вийти в море на максимальній швидкості дістатися за 12 мильну зону, у нейтральні води, де перехоплення робити незаконно. 03.03.2014 екіпажам вдалося врятувати два Ан-26, три Мі-14, по одному Бе-12 і Ка-27. Сакська авіагрупа зрештою успішно добралась до Миколаєва. Тут на аеродромі Кульбакине теж ніхто не знав про таємну операцію.

Бедзай та члени його команди того березня отримували багато анонімних погроз, повідомлень і дзвінків. Один із них запитував, чи повернуться літаки на базу. В.о. командира запевнив, що повернуться, але не сьогодні. Через 4 дні вдалося передислокувати ще один Ка-27ПС, приписаний до флагмана «Гетьман Сагайдачний».

09.03.2014 російські військові захопили аеродром за підтримки вертольотів Мі-35М. Незважаючи на постійний тиск, частина військових 10-тої Сакської морської авіаційної бригади тримались під українським прапором навіть після так званого «референдуму» та незаконного рішення РФ про «прийняття Республіки Крим та утворення у складі РФ нових суб'єктів – Республіки Крим та міста федерального значення Севастополя». Військову частину збиралися захоплювати кілька разів, зокрема й 19.03.2014. Але черговому аноніму Бедзай тоді віджартувався, мовляв не варто псувати дня народження його 8-річної доньки.

За багато років перебування у Криму Сакська авіаційна бригада стала невід’ємною частиною життя громади. Досі збереглося багато новинних сюжетів та й інших свідчень, де новофедорівці проводять спільні свята з військовими, дякують їм за допомогу в надзвичайних ситуаціях. Однак 22.03.2022 місцеві жителі приєдналися до штурму військової частини. Бригаду закидали димовими шашками. Ще до початку тих подій зброя була здана на склади. Пів дня українські військові провели в облозі, але навіть після штурму особовий склад зібрався та співав гімн України.


Свою службу вони продовжили у Миколаєві та Очакові. Базу 10-ї морської авіаційної бригади ВМС України у Новофедорівці незаконно зайняв 43-й окремий морський штурмовий авіаційний полк ЧФ РФ.

«Мамулечка, надо сваливать»

Захопивши півострів, російська сторона продовжувала порушувати навіть точкові домовленості. Так перша втрата серед особового складу бригади Ігоря Бедзая трапилася вже 06.04.2014. Того дня двома пострілами впритул із автомата російський контрактник, молодший сержант Євген Зайцев застрелив начальника оперативного відділення штабу бригади майора Станіслава Карачевського. Той саме збирав речі на виїзд із офіцерського гуртожитку, прийшов попрощатися з аеродромом.


Зрадники України в Криму зіткнулися зі зверхнім ставленням російських військових, навіть на шикуванні їх тримали окремо. Ті ж, хто служив у ЧФ РФ до окупації, дещо втратили у забезпеченні. Тепер, за версією російського уряду, вони вже не служили на території іншої держави, отже, й не отримували додаткових фінансових надбавок.

Нові «господарі» військової бази у Новофедорівці нерідко допускали службову недбалість. У 2017-му на аеродромі двоє російських військовослужбовців випадково запустили авіаційну керовану ракету Х-29ТД. Через цей інцидент списали дві ракети, а ще спецапаратуру для перевірки їхньої боєздатності, серйозно пошкоджений ангар.

З початком повномасштабного вторгнення РФ в Україну російська морська авіація бере активну участь у бойових діях, кримські аеродроми використовуються як бази, з яких Росія здійснює авіаудари по українських регіонах. Саки також стали одним із ключових плацдармів для таких злочинів.


Вже 05.03.2022 на Миколаївщині, яка тоді особливо потерпала від авіанальотів, українському військовому вдалося збити російський Су-30СМ із Новофедорівки. Цей та інші подібні випадки отримували широкий резонанс. У полонених пілотів і їх штурманів декілька разів брали інтерв’ю, вони давали великку пресконференцію. 32-річний майор 43-го морського авіаполку Олексій Головенський також погодився публічно поділитися інформацією, зокрема й про життя його частини в Новофедорівці.

Командир авіаційної ескадрильї в/ч 59882, за його ж словами, від 24.02.2022 виконав сім бойових вильотів. Основними функціями 43-го авіаполку є контроль акваторії Чорного моря, її патрулювання, радіотехнічна розвідка, а за необхідності, й робота по виявлених цілях. Одеса, Миколаїв, Очаків, Херсон стали важливими цілями для його полку. Присутніх у прес-центрі Києва вразило, що Головенського пов’язують тісні родинні зв’язки з Україною. На Полтавщині й досі проживає його мама.

Всі вильоти проводилися безпечно, ніхто ні про що не переживав, бо наше керівництво постійно твердило нам, що Україна слабка у протиповітряній обороні, що все старе, що нічого не працює, тому літайте, вторгайтесь і нічого не бійтесь

 — збитий у небі та захоплений у полон Олексій Головенський на пресконференції 11.03.2022.

09.08.2022 на території військового аеродрому в Новофедорівці пролунала серія потужних вибухів. Декілька годин жителі та гості тимчасово окупованого селища, як і прилеглих туристичних територій, спостерігали за наслідками знищення російської військової техніки.


Відпочивальники кидали особисті речі в готелях, поспіхом виїжджали з півострова. Наступного дня у звіті Генерального штабу ЗСУ додалося ще 9 знищених ворожих літаків. Однак фахівці вважають таку цифру суттєво заниженою. Лише за супутниковими знімками не вдалося точно порахувати і втрати особового складу російської морської авіації. Зважаючи на специфіку 43-го авіаполку, йдеться саме про офіцерський склад армії вторгнення.

P.S.

В червні 2022-го Володимир Зеленський присвоїть 10-й морській авіаційній бригаді Військово-Морських Сил Збройних Сил України ім’я Героя України полковника Ігоря Бедзая. Унікальна бригада досі успішно виконує завдання у морському секторі.

За пів року після ураження сакської авіабази ЧФ РФ російський тревел-блогер покаже все ще зачинені розважальні заклади та забруднене узбережжя тимчасово окупованої Новофедорівки.

Серпневі кадри втечі росіян із кримських пляжів стануть вірусними у мережі та надихнуть українців на подальшу боротьбу і творчі проєкти. Саунд-продюсер Ігор Габараєв / FRSHMND запише популярний трек, де за основу використає голос росіянки на одному з подібних відео. Шокована клубами диму вдалині, вона, на відміну від майора Головенського, все ж згадає про свою матір – кликатиме її терміново їхати з Криму: «Мамуль, мамулечка, давай! Надо сваливать отсюда! Надо ехать, это уже какой-то треш! Да домик ничо нам не сделает твой деревянный домик! Пока не поздно, мааааамаааааа!».

Опубліковано 2023-03-25

Ольга Волянюк, Максим Майоров

Центр дослідження безпекового середовища «Прометей», Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Джерела

1. Про присвоєння І. Бедзаю звання Герой України: Указ Президента України № 327/2022 від 11 травня 2022 р. Президент України. URL: 2. Втрати окупантів становлять понад 1832 танки, знищено 4076 бойових броньованих машин ворога – Генеральний штаб ЗС України. Міністерство оборони України. 3. Морська авіація – «Будемо жити» 3 програма ІІ сезон. Військове телебачення України . 25.09.2016  4. Моряки збили ворожий СУ-25. Військове телебачення України. 05.03.2022 5. Програма «Служу Україні», 29.12.2012. Військове телебачення України. 09.01.2013 6. «Народна Армія в Криму». Військове телебачення України. 26.06.2012 7. Рубан Т. У Криму військові випадково запустили ракету в ангарі. АрміяInform. 19.08.2019 8. Овсяний К. «Відкрите небо»: звідки російські літаки атакують Україну. «Радіо свобода». 21.03.2022. 9. Пресконференція військовополонених льотчиків російської армії. Інтерфакс-Україна. 11.03.2022. 10. Головянский Алексей Сергеевич «Я женат на украинке!». Volodymyr Zolkin. 06.04.2022. 11. «Мені соромно за сина», — мати полоненого російського льотчика, яка живе в Кременчуці. Факти. 12.03.2022. 12. В окупованому Криму на аеродромі в Новофедорівці пролунали вибухи. Мілітарний. 09.08.2022. 13. Лавринець Н. Мамулечка, надо сваливать отсюда. У мережі набирає популярності трек про переляканих росіян у Криму. Апостроф. 13.08.2022. 14. Бедзай, Ігор Володимирович // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бедзай, Ігор Володимирович (дата звернення: 23.03.2023). 15. Діордієв В. Останній політ, або Земля та небо полковника Бедзая. АрміяІnform. 04.08. 2022. 16. Скотнікова О. Загинув легендарний льотчик Ігор Бедзай. Вечірній Київ. 2022. URL: 17. Лакійчук П. Казарми замість курорту. Як Росія перетворює окупований Крим на військову базу. Informnapalm. 17.03.2021. 18. За декілька днів до атаки на аеропорт… Informnapalm. 12.08.2022. 19. Миронов С. Высота в крови. Илья Сизов - герой из династии летчиков. Дзен. 19.10.2022. 20. Шевченко В. Минуле і перспективи морської авіації України. Голос України. 28.12.2013. 21. Покровський А. Військовий аеродром у Новофедорівці: що про нього відомо. Крим.Реалії. 12.08.2022. 22. Супутникові знімки російської авіабази в окупованому Криму до та після потужних вибухів. Крим. Реалії. 12.08.2022. 23. Чмут Т. Чорноморський флот – за лаштунками «кримської весни». Мілітарний. 21.05.2017. 24. Карачевський Станіслав Володимирович. Книга пам’яті полеглих за Україну. 25. Что происходит сегодня в Крыму? Какой отдых ждёт нас сегодня? Новофёдоровка Саки Крым 2023 новости. Николай Моль. 5.03.2023. 26. The Story of 150 Staging Post and the Airlift to the Yalta Conference February 1945. Compiled by R.A.F. Group Captain Walter J. Pickard. 27. Leo Sands. Saky airfield: Ukraine claims Crimea blasts responsibility after denial. BBC.NEWS. 07.09.2022. 28. Brad Lendon, Paul P. Murphy. Seven Russian warplanes were destroyed in huge blasts at Crimean air base, new satellite images show. CNN. 11.08. 2022. 29. Shaun Walker. Russian takeover of Crimea will not descend into war, says Vladimir Putin. 04. 03.2014. 30. Alex Marquardt, Gillian Mohney. Ukrainian Commander Arrested After Russian Forces Storm Crimean Airbase, Says His Wife. Abcnews. March 22, 2014.
Показати усі