Віртуальний музей російської агресії

Віртуальний музей російської агресії

Введіть пошуковий запит:

background

Як потрапити до Криму?

Кримський півострів з’єднаний з материковою частиною України Перекопським перешийком завширшки всього 8 км. Для того, аби потрапити в Крим, можна скористатися автомобільним, залізничним, авіаційним або морським транспортом.

Три основні автодороги з’єднують півострів з материковою частиною України. Перекопським перешийком слідують траси через населені пункти Херсонської області Каланчак та Чаплинка. Ще одна – через міст, що з’єднує Крим з Чонгарським півостровом. Є також інші, менш популярні та зручні дороги, які і до подій 2014 не відігравали помітної ролі у транзиті.

Пасажирське залізничне сполучення відбувалося двома гілками: через Перекопський перешийок і Чонгарський півострів. Цивільні літаки сідали в Криму в аеропортах Сімферополь та рідше – Севастополь (Бельбек). Пасажирські рейси у морські порти Криму (Ялта, Севастополь) мали передусім рекреаційне, а не транзитне значення.

Росію від Криму відділяє Керченська протока. До спорудження в 2018-2019 автомобільної і залізничної трас Кримського мосту перевезення цими видами транспорту здійснювалися через поромну переправу між портами «Кавказ» (РФ) та «Крим» (Україна).

Щоб контролювати переміщення пасажирів, які користуються рейсовими видами сполучень (літаки, кораблі, потяги, автобуси), необхідно було взяти під  контроль аеропорти, морські, залізничні та автовокзали в Криму. Інша справа – особистий і службовий автомобільний транспорт. Його необхідно було перехоплювати на основних трасах, які сполучають Крим з Херсонською областю.

«Беркут»

Перші блокпости на дорогах біля адміністративної межі АРК встановлює севастопольський «Беркут» , який нещодавно повернувся з Києва.

У ніч з 26 на 27 лютого 2014 група беркутівців за наказом так званого «народного мера Севастополя» Олексія Чалого виїхала з місця постійної дислокації на північ Криму.  На трасі Каланчак-Армянськ вони встановили незаконний блокпост, де розпочали незаконні перевірки, обшуки, допити. Поруч незаконну перешкоду для руху автомобілів встановлено й на трасі Чаплинка-Армянськ. Аби контролювати трасу Чонгар-Джанкой беркутівці перетнули адміністративну межу АРК і встановили блокпост на Чонгарському півострові (Херсонська область).

Розповідає в інтерв'ю ветеран севастопольського «Беркуту» Роман Єфременко

«27 лютого, о 8 ранку, було взято під контроль ключові дороги, що ведуть з материка на півострів. Людей не вистачало: на «Перекопі» спочатку перебували 5 осіб, на «Турецькому валу» – 38, а на «Чонгарі» близько 30 осіб. З озброєння – тільки легка стрілецька зброя і один кулемет. Дорогу перекривали стареньким ЗІЛом, ставлячи його поперек однієї зі смуг руху. Дуже швидко «народне радіо» рознесло інформацію про нашу присутність на блокпостах, і до нас почали підтягуватися активісти»

За словами колишнього командира севастопольського «Беркута», потім начальника так званого «Управління Росгвардії по м. Севастополю», а зараз – сенатора Ради Федерації РФ від так званого «Заксобранія Севастополя» полковника Сергія Колбіна, залучення ветеранів «Беркуту» дозволило в перші ж дні збільшити особовий склад блокпостів з 60 до 90-100 учасників.

Ветеран спецпідрозділу міліції «Титан» Андрій Слободенюк, який долучився до діяльності незаконних блокпостів, стверджує, що вже за тиждень до них приєдналися також російські козаки – члени парамілітарних угруповань, контрольованих і фінансованих владою РФ.

Козаки

Згодом на блокпости прибувають представники козачих угруповань з Росії. Вони потрапили в Крим на поромі, перетнувши державний кордон в районі Керченської протоки. На Перекопі та Турецькому Валу (траси Чаплинка-Армянськ і Каланчак-Армянськ) стоять козаки Таманського відділу Кубанського Козачого війська, а на Чонгарі – Катеринодарського відділу. Про це свідчить член Таманського козачого відділу Борис Джерелієвський, який брав участь в окупації Криму.

За словами Миколи Дьяконова, похідного отамана «Союзу козаків-воїнів Росії і Зарубіжжя Війська Донського», участь козаків в окупації Криму і зокрема в діяльності незаконних блокпостів на в’їзді в Крим, координувалася у штабі Чорноморського флоту РФ в Севастополі.

Після козаків до блокпостів висунулися підрозділи морської піхоти Чорноморського Флоту РФ. Вони передали козакам міномети та БТРи, а самі відійшли. Про це розповість Борис Джерелієвський, посилаючись на слова отамана Таманського відділу Кубанського козачого війська Івана Безуглого. Як колишні військовослужбовці Збройних сил РФ, козаки спромоглися сформувати розрахунки мінометів та екіпажі БТРів на блокопостах.

Російські війська

Близько 11 березня 2014 в північний Крим з Росії масово прибувають регулярні частини збройних сил. Серед інших – солдати 18-ї окремої мотострілецької бригади з Чеченської Республіки.

Вони займають Джанкой, розгортають польовий табір у селі Воїнка та поблизу раніше створених блокпостів. В їх розпорядженні важке озброєння, автомобільна та броньована техніка і навіть авіація. Російські окупанти облаштовуються на віддалі кількох кілометрів від раніше встановлених блокпостів. У фокусі пропагандистських відеосюжетів мають бути не вони, а легкоозброєні козаки і беркутівці.  «Зелені чоловічки», імовірно, прикривали їх на випадок спроб входження в Крим української армії.

Втім, присутність регулярних російських військ фіксують чисельні свідки. Їх приналежність ідентифікована у кількох розслідуваннях Міжнародної волонтерської спільноти InformNapalm. Одного з вояків – солдата 18-ї окремої мотострілецької бригади Рамзана Сусарова – українські прикордонники затримують 14 березня 2014 поблизу Чонгара.

P.S.

Основною діяльністю екс-силовиків і російських козаків на незаконних блокпостах стане контроль за переміщенням людей через адміністративну межу, обшук транспортних засобів, що в’їжджатимуть на територію АРК чи покидатимуть півострів.

Вони зупинятимуть автомобілі, перевірятимуть документи та багаж. Громадян України та іноземців почнуть свавільно затримувати. ЗМІ повідомлятимуть про численні випадки викрадень і тортур на незаконних блокпостах.

Серед найвідоміших – захоплення 09.03.2014 журналістів та активістів Автомайдану Катерини Бутко, Олександри Рязанцевої, Олени Максименко, фотографа Олеся Кромпляса, інженера Євгена Рахно. За свідченням Рязанцевої, їх били, залякували, погрожували вбивством, клали обличчям на землю і стріляли, обіцяли відрізати частини тіла. Загальна кількість постраждалих від дій колишніх беркутівців і козаків на в’їзді в Крим досі не встановлена.

Парамілітарні формування залишать блокпости 20.03.2014, коли їх змінять окупаційні військовослужбовці Прикордонної служби ФСБ РФ.

Термін

Автомайдан

Опубліковано 2021-09-01

Євгеній Лешан

Інформаційне агенство "Центр журналістських розслідувань"

Джерела

Беркута больше нет. Арсен Аваков 26.02.2014 Українська правда. Блоги Севастопольский «Беркут» перешел на сторону народа в Севастополе. 26.02.2014. ForPost «Беркут» на Перекопе: пулемёт и автоматы против «Градов». 18.03.2017. Дмитрий Собина / Свободная Пресса Под Армянск стянулись силовики из «Беркута». 27.02.2014 Армянск.Инфо СМИ сообщили о блокпостах «Беркута» на въездах в Крым. 28.02.2014. lenta.ru Крымский «Беркут» находится на Перекопском перешейке. 27.02.2014 Шуцмани Путіна. Перешийок. 28.02.2019. Центр журналістських розслідувань Михайло Чалий: виконроб окупації. 27.03.2020. Центр журналістських розслідувань В Севастополь вернулись бойцы «Беркута», стоявшие на блокпостах на въезде в Крым. 21.03.2014. Совет Федерации Федерального Собрания Российской Федерации В Крыму пропали два украинских журналиста. 11.03.2014. Голос Америки Казачья битва за Крым. 30.04.2014. Спецназ России Список-1097: як 18-та ОМСБр ЗС Росії окупувала Крим. 22.04.2018. InformNapalm
Показати усі