Віртуальний музей російської агресії

Віртуальний музей російської агресії

Введіть пошуковий запит:

background

Загострення суспільно-політичної ситуації

Шевченківські дні – особливі березневі дати в календарі українців. Біля пам’ятників Кобзарю у більшості українських міст, зокрема й у Криму, традиційно збирається громада, відбуваються знакові суспільно-політичні активності. Втім з початком спеціальної операції Росії зі захоплення Криму суспільно-політична ситуація на півострові різко загострилася.

РФ намагалася замаскувати свої окупаційні дії та видати їх за прояви кримського сепаратизму чи за радикальні опозиційні дії кримчан до нової влади України. Кремль здійснював незаконне перекидання на південь України російських військ, масовану інформаційно-пропагандистську обробку кримського населення. Одночасно Росія прагнула створити для зовнішнього спостерігача ілюзію нібито самостійних сепаратистських дій севастопольців. 23.02.2014 на площі Нахімова натовп, значну частину якого складали перевдягнені російські військовослужбовці та працівники підприємств ЧФ РФ, незаконно оголосив «народним мером» (неіснуюча посада) громадянина РФ.

Подібний сценарій замаскованого руйнування конституційного ладу України в АР Крим було зірвано 26.02.2014 через масову акцію спротиву проукраїнських сил, насамперед Меджлісу кримськотатарського народу, руху «Євромайдан-Крим». Після цього військам РФ довелося захопити будівлі головних органів влади АР. На вулицях кримських міст з’явилася російська військова техніка, почали господарювати російські військові та проросійські парамілітарні формування, серед яких і мобілізовані через кримінальні структури. Вони почали блокувати та захоплювати українські військові частини та інші стратегічні об’єкти.

В умовах відвертої збройної агресії Росії, зрадницької поведінки значної частини кримського істеблішменту та особового складу українських силових структур збільшується й тиск на проукраїнських активістів. Керівництво руху « Євромайдан-Крим на кілька днів припинило проводити публічні акції у Сімферополі. Кримські євромайданівці зосередилися на інформаційній роботі, допомозі українським військовим. Активісти остерігалися провокацій з боку окупантів та їхніх посібників, очікували на дії офіційного Києва з відновлення конституційного ладу.

Невдовзі виявилося, що Росія використовує це для створення медійного ефекту нібито одностайної підтримки кримчанами її агресивних дій. Попри зростання кількості погроз на адресу проукраїнських активістів, рух «Євромайдан-Крим» вирішив відновити публічні акції.

Точка кристалізації публічного спротиву окупації

На початку березня 2014 публічні акції у Сімферополі на захист територіальної цілісності України відбуваються у парку Тараса Шевченка, поруч з монументом-бюстом українському поету. Це символічне для кримчан місце. Перший бюст Кобзарю в парку встановили у 1964. Новий було подаровано містом Калуш Івано-Франківської області та встановлено у 1997 перед аркою центрального входу до парку. Монумент визнаний об’єктом культурної спадщини регіонального значення, а площа довкола нього – відомим місцем проведення публічних заходів української громади Криму. До окупації представники влади автономії під час офіційних свят (наприклад, на День незалежності України, день народження Кобзаря) покладали до пам’ятника квіти.

02.03.2014 з ініціативи руху «Євромайдан-Крим» на акцію мирного спротиву окупації збирається кілька десятків осіб. Та зрештою такі мітинги відбуваються регулярно, а кількість їх учасників зростає, незважаючи на загрози безпеці та життю активістів.

09.03.2014, у 200-річний ювілей Тараса Шевченка, відбувається одна з наймасовіших акцій спротиву кримчан російській окупації Криму. У ній бере участь близько тисячі (за іншими оцінками, до двох тисяч) осіб з різних регіонів АР Крим. Мітингувальники тримають у руках прапори України, кримськотатарського народу, жовті та блакитні кульки, плакати з патріотичними гаслами.

Під час мітингу лунає вимога розпуску кримського парламенту. Оголошена заява Кримської організації Національної спілки письменників України щодо нелегітимності Верховної Ради АР Крим, зі засудженням агресії Росії та вимогою до неї прибрати російські війська з Криму. З подібними оцінками дій держави-окупанта виступають представники низки інших організацій, зокрема, Кримської філії Наукового товариства ім. Тараса Шевченка, Автомайдану, громадської організації «Фронт змін».

Перед початком заходу двох його співорганізаторів – співкоординатора руху «Євромайдан-Крим» Андрія Щекуна та активіста цього руху Анатолія Ковальського схоплюють бойовики «кримської самооборони» на залізничному вокзалі. Туди українці прибули, щоб забрати з київського потягу державні прапори для акції. Під час мітингу Климент, архієпископ Сімферопольський і Кримський УПЦ Київського патріархату, оголошує про викрадення активістів.

Учасники заходу скандують патріотичні українські гасла: «Крим, вставай!», «Разом і до кінця!», «Україна понад усе!», «Герої не вмирають!».
За спогадами Климента, присутні на заході міліціонери були налаштовані агресивно, зокрема казали: «Подождите еще неделю, и мы вас всех хохлов перевешаем на этих фонарях».

Наприкінці мітингу координатор руху «Євромайдан-Крим» Сергій Ковальський оголошує від імені присутніх вимогу до влади в Києві вжити заходів для захисту кримчан і Криму, закликає українську громадськість до масової підтримки патріотів півострова, а міжнародне співтовариство – до захисту територіальної цілісності України.
Лунає й вимога перекрити вулицю Севастопольську для звільнення Андрія Щекуна й Анатолія Ковальського. Ймовірно, це викликало б конфлікт з переважаючими силами окупантів та їх посібників. У зв’язку з цим Сергій Ковальський оголошує ультиматум окупаційній адміністрації: визнати до 12 год. 11.03.2014, що викрадені лідери «Євромайдану-Крим» перебувають у її руках, надати їм медичну допомогу. Це мало би врятувати життя заручників.

Напад на акцію в Севастополі

У Севастополі того ж дня 09.03.2014 проукраїнський мітинг з ініціативи ГО «Майдан-Севастополь» також відбувається біля пам’ятника Тарасу Шевченку з нагоди 200-річчя поета. Тутешній монумент подаровано місту Всеукраїнським благодійним фондом «Фундація ім. Т. Г. Шевченка». Авторами бронзової скульптури є львівські майстри Василь і Володимир Одрехівські, а постаменту − стилізованої бандури − севастопольський архітектор Георгій Григор’янц. З місцевого бюджету на встановлення монументу витрачено 500 тис. грн. 24.08.2003, у День незалежності України, його урочисто відкрили. На честь Тараса Шевченка місцева влада перейменувала й сквер навколо. Тут, як і в Сімферополі, часто збиралися до визначних подій.

Напередодні ювілею Шевченка до Ради ГО «Майдан-Севастополь» надійшла інформація, що нелегітимна влада міста має намір зірвати мітинг проукраїнських сил. Незважаючи на це, 09.03.2014 у заході бере участь кілька сотень патріотів. Вони тримають прапори України, скандують антивоєнні та проукраїнські гасла: «Ні війні!», «Севастополь за мир»,  «Єдина країна», «Крим – Україна», «Слава ВМСУ», «Україна та Росія хочуть спокою і миру».

Оратори, серед яких окрім севастопольських громадсько-політичних діячів, й екснародний депутат України Олесь Доній, голова правління Комітету виборців України Олександр Черненко та ведуча телеканалу «1+1» Соломія Вітвіцька, наголошують на потребі захистити територіальну цілісність України. Зокрема, Олесь Доній заявляє про окупацію Севастополя Росією та закликає не брати участь у так званому «референдумі» щодо статусу Криму.


На акції лунає гімн України, українські пісні та поезії Тараса Шевченка. Учасники мітингу одноголосно ухвалюють резолюцію з вимогою до української влади рішуче протидіяти сепаратизму та військовій окупації Криму, гарантувати конституційний лад України і безпеку громадян міжнародними миротворчими силами.

На місце проведення мітингу прибувають групи людей із російською символікою та проросійськими гаслами, серед яких й бойовики «самооборони», зокрема з «батальйону «Російський блок», козаки з Краснодару та Ростова. Також вперше помічені бійці в уніформі охоронних агентств Донбасу.

Російські бойовики та їх посібники чинять напад на  мітингувальників. У певний момент міліція все ж втручається та розділяє сторони, але коли правоохоронці відходять, проросійські сили  знову атакують українських патріотів. Багато з них зазнають жорстоких нападів бойовиків, частина яких озброєна нагайками, кийками та стрілецькою зброєю.

Того ж дня бойовики «батальйону «Російський блок» у сквері Шевченка захоплюють чотирьох учасників Революції Гідності. Проросійські діячі до того ж провокують автомобільну аварію − пошкоджують автомобілі члена партії «Удар» Дмитра Білоцерківця та депутата Ленінської районної в місті Севастополі ради, старшого лейтенанта Військово-морських Сил України Артема Кисельова. Останній з травмою голови та забоями внутрішніх органів потрапляє до шпиталю, ще п’ятеро активістів – до відділення травматології 1-ї міської лікарні.

Близько 30-ти осіб доправляють до районного відділку міліції. Це рятує їх від розправи з боку нападників, але правоохоронці відмовляються визнати їх потерпілими. За спогадами Олексія Шубіна, до відділку довелося двічі викликати швидку допомогу. Проросійські сили заважають журналістам фіксувати сутички та напади під час і після мітингу. Журналісти й самі стають жертвами злочинних нападів.


P.S.

11.03.2014 нелегітимний прем’єр-міністр Криму Сергій Аксьонов публічно повідомить про затримання Андрія Щекуна та інших активістів кримського Євромайдану «представниками кримських спецслужб» за нібито «знищення паспортів громадян», вилучені в активістів «провокаційні матеріали». Аксьонов запевнятиме, що «затримані» живі та здорові, проте як пізніше з’ясується, насправді А. Щекуна й А. Ковальського били та катували.

Протягом наступних днів викрадення триватимуть, як і тиск на проукраїнських активістів, через що частина з них змушена буде залишити Крим. Зокрема, 11.03.2014 на материк виїжджає співкоординатор руху «Євромайдан-Крим» Сергій Ковальський, за затримання якого окупаційна влада пообіцяла бойовикам 10 тис. доларів. Днем раніше вимушений буде виїхати інший співкоординатор цього руху – Сергій Мокренюк.

Водночас проукраїнські акції у парку Тараса Шевченка Сімферополя продовжуються до дня так званого «референдуму» про статус Криму. 15.03.2014 в останньому мітингу візьмуть участь близько 200 активістів. З прапорами України та АР Крим, плакатами «Крим – це Україна», «Ні війні», «Путин, уходи» вони співатимуть гімн України та закликатимуть до миру.

Окупаційна ж влада вже з 2014 намагатиметься знівелювати роль пам’ятника Кобзарю. Так, 24.08.2014, у День незалежності України, посилені патрулі не пустять людей до парку Шевченка у Сімферополі, нібито через загрозу його мінування. Неподалік від пам’ятника розмістять водомет. Окупаційна поліція затримає тут кількох українських активістів і знімальну групу телеканалу «Інтер». Попри всі перешкоди, громадяни будуть продовжувати приходити сюди, покладати квіти до монумента. Вже у 2015 проукраїнським організаціям заборонять проводити навколо пам’ятника традиційні Шевченківські дні. Частину організаторів й учасників відповідного заходу, що вимушено відбудеться в іншому парку міста, піддадуть адміністративному та судовому переслідуванню.
У 2016 на легендарний  пам’ятник у Сімферополі невідомі нанесуть зображення тризубу й напис «Слава України!». Окупаційна ж влада встановить відеоспостереження за монументом. Тепер тут проводять підконтрольні окупантам заходи, водночас заборонять це робити незалежним об’єднанням українців. Деякі російські шовіністи час від часу вноситимуть перопозиції знести чи перемістити сімферопольський пам’ятник Шевченку.

У Севастополі ж 28.04.2015, більш ніж за рік після захоплення бойовиками у сквері Тараса Шевченка, винесуть незаконний вирок активісту Миколі Шиптуру. Його нібито за «замах на вбивство» позбавлять волі на 10-річний термін із відбуванням покарання в колонії суворого режиму (після апеляції термін ув'язнення зменшать до 9 років).

У лютому 2016 в Севастополі невелика група осіб з Гагарінського району міста звернеться до окупаційної адміністрації міста з проханням знести монумент поету як «чужий елемент української спадщини», а натомість встановити «щось російське». Українське національно-культурне товариство Севастополя висловить протест щодо цієї ініціативи.

Українські правоохоронні органи автономії проводять досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактами незаконного позбавлення волі Щекуна A.І., Шевченка Ю.Є., Ковальського А.Й., Кривиденка М.І., Гриценка O.A., Супруна С.А., Вдовченка М.В. представниками незаконно створеного формування «Самооборона Криму», за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 438, ч. 2 ст. 146 КК України.

У ході досудового розслідування вказаних подій, встановлено причетність 4 осіб, учасників незаконного збройного формування “Самооборона Криму” яким повідомлено про підозри у вчиненні воєнного злочину за ст. 438  Кримінального кодексу України (порушення законів та звичаїв війни), адже відповідно до IV Женевської Конвенції про захист цивільного населення під час війни 1949 року, є забороненими насилля над життям й особистістю, зокрема жорстоке поводження й тортури, наруга над людською гідністю, образливе та принизливе поводження стосовно осіб, які перебувають під захистом цієї Конвенції та за ч. 2 ст. 146 (незаконне позбавлення волі або викрадення людини) Кримінального кодексу України.

Опубліковано 2021-09-01

Андрій Іванець, кандидат історичних наук

Джерела

У Севастополі хочуть знести пам'ятник Шевченку. ЧАС.UA. У Сімферополі хочуть знести бюст Шевченка і встановити пам'ятник Бузині. «АН-Крим» Вершина безглуздя! Аксьонов звинуватив лідера Євромайдан-Крим у нищенні українських паспортів. Інфобюлетень Є-SOS за 9 березня 2014 року. Крим. Кисельов О. Як Росія брала Севастополь. Детальна хроніка. Ч. 1. Кисельов О. Як Росія брала Севастополь. Детальна хроніка. Ч. 2. Конашевич С. Євромайдан проти окупації. Урядовий кур’єр. 2 жовтня 2020. Конашевич С. Історія та доля пам’ятників в Криму. 06.10.2020. Крим - хроніки окупації сьогодні і 6 років тому. Конфлікти і закони. 09.03.2020. Лаптієв А. «Ідеальний політв'язень». Про кримської долі майданівця Миколи Шиптура. Крим.Реаліі. 09.03.2018. Люди «сірої зони». Свідки російської анексії Криму 2014 року / упоряд. та вступ Андрієвська А., Халімон О. Київ : К.І.С., 2018. 264 с. Митрополит Климент: «Я перебуваю на території Криму, позбавлений всіх прав. Цей психологічний тиск гірший за ув’язнення». LB.ua. 21.11.2020. Постольник І. Святкування дня народження Шевченка в Севастополі закінчилося кривавою бійкою Солончак В. Український спротив окупації: рух «Євромайдан-Крим» лютий-березень 2014. Томак М. Микола Шиптур. Бранець, якого забула Україна. У Сімферополі півтисячі людей виступають проти референдуму. 09.03.2014. У Севастополі проросійські активісти побили опонентів. BBC. 9 березня 2014.
Показати усі