Віртуальний музей російської агресії

Віртуальний музей російської агресії

Введіть пошуковий запит:

background

Український шельф на Чорному морі

На початку 2014 «Чорноморнафтогаз» – потужний державний актив України.
У цифрах це:

17 родовищ:

  • 11 газових
  • 4 газоконденсатних
  • 2 нафтових

Сумарні балансові запаси:

  • 58,56 млрд куб. м природного газу
  • 1231 тис. т. газового конденсату
  • 2530 тис. т. нафти

Найперспективнішими були Одеське та Безіменне.

Одеське газоконденсатне родовище вважалося новим, з початковими балансовими запасами 21,1 млрд. куб. м газу. Воно розташоване у виключній морській економічній зоні України, між Кримським півостровом та Одеською областю, проте помітно ближче до берега останньої.

Відстань від цього родовища до берега Одеської області по перпендикуляру – 75 км, а до самої Одеси – 125 км. Натомість до найближчого населеного пункту на кримському узбережжі (Чорноморське) – аж 185 км.

Одеське родовище відкрили ще у 1975, а пошукові роботи розпочали через 12 років. Перші ж роботи з облаштування родовища здійснені у 2006. Зрештою у листопаді 2012 відбулось його введення в експлуатацію.

Для роботи на шельфі Україна придбала дві сучасні самопідйомні бурові установки (СПБУ), названі «Петро Годованець» та «Україна». Всього на момент захоплення на Одеському родовищі було пробурено й експлуатувалось 11 свердловин. Добовий видобуток газу тут становив близько 2 680 тис. куб. м.

За оцінками менеджменту «Чорноморнафтогазу», у 2020 видобуток на мілководді завдяки новим буровим установкам міг би бути доведеним до 5 млрд. куб. м. Це зробило б Крим у плані газозабезпечення самодостатнім і навіть профіцитним. При таких обсягах видобутку газ міг надходити вже не тільки для задоволення потреб півострова, але й до ближче розташованої Одеської області. Для будівництва підводного газопроводу в тому напрямку вже були закуплені труби та орендовано судно-трубоукладач.
Проте Росія руйнує ці перспективи.

"Корсари" зі Псковської області

13.03.2014 окупанти захоплюють центральний офіс «Чорноморнафтогазу» в Сімферополі. Невдовзі під їх контролем опиняються всі об’єкти компанії на півострові. Однак головні активи знаходяться не в Криму, а в морі.

Наступного дня на самопідйомні бурові установки «Петро Годованець» та «Україна» висаджуються військовослужбовці 104 десантно-штурмового полку зі складу 76 десантно-штурмової дивізії Повітряно-десантних військ Росії. Підрозділи цієї частини прибули до Криму зі cела Черьоха Псковської області, пункту постійної дислокації.

Російські десантники, озброєні автоматичною зброєю, одразу займають позиції для оборони: все ж бурові установки розташовані досить далеко від Криму, не виключається можливість контрудару з боку Збройних сил України. Однак Чорноморський флот Росії має очевидну перевагу в цій частині акваторії, тому до морського бою за майно «Чорноморнафтогазу» не доходить.

Тогочасний міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Продан повідомляє про захоплення установок 19.03.2014 в інтерв'ю агентству УНІАН. Перший заступник голови правління «Чорноморнафтогазу» Володимир Плечун згодом підтверджує, що «з п'ятниці (з 14.03.2014 – прим. авт.) у нас на кожній вишці присутні «зелені чоловічки» по 10-12 чоловік».

Ідентифікувати загарбників пізніше вдається міжнародній волонтерській спільноті «InformNapalm». Про свої «подвиги» російські десантники розкажуть самі в соціальних мережах.

P.S.

Українські бурові установки й надалі перебувають під російським контролем. Протягом 2014–2020 окупанти незаконно пробурять ще 9 свердловин на Одеському газоконденсатному родовищі. Незаконну економічну діяльність на українському шельфі прикриватимуть кораблі російського Чорноморського флоту та ракетні катери Берегової охорони ФСБ. На самих установках постійно чергуватимуть військовослужбовці сил спеціального призначення та морської піхоти Росії.
Агресія держави-окупанта у північно-західній частині Чорного моря призвела до втрати Україною цінного майна та контролю над ресурсами шельфу. Крім того, посилена військово-морська присутність Росії біля узбережжя Одеської області становить загрозу судноплавству та вимагає постійної готовності сил берегової оборони України в цьому регіоні.

Восени 2014 Генеральна прокуратура України порушила кримінальну справу за фактом незаконного захоплення майна ПАТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз". ГПУ внесла до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості щодо протиправного заволодіння його майном і за фактом незаконного видобутку природного газу службовими особами зі створеного Росією на окупованому півострові клона «Державне унітарне підприємство Республіки Крим «Чорноморнафтогаз».

За процесуального керівництва прокуратури АР Крим та міста Севастополя повідомлено про підозри окупаційним  «голові Ради міністрів Республіки Крим» (на момент вчинення злочину)  та «голові Державної Ради Республіки Крим» у вчиненні широкомасштабного та систематичного привласнення публічного майна, що знаходиться на території окупованого півострова, зокрема,  державного акціонерного товариства «Чорноморнафтогаз»,  за ч. 1 ст. 438 КК України (порушення законів та звичаїв війни). Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від восьми до дванадцяти років.

Досудовим розслідуванням встановлено, що після окупації Російською Федерацією півострова Крим та так званого «обрання» підозрюваних на вищевказані «керівні» посади в окупаційній адміністрації РФ в Криму, підозрювані ухвалили низку незаконних рішень щодо націоналізації державного майна, яке перебуває у державній власності України на території АР Крим та м. Севастополя. Продовжуючи злочинну діяльність, підозрювані забезпечили виконання вказаних рішень шляхом  передачі зазначеного майна у федеральну або «республіканську».

17.10.2016 «Чорноморнафтогаз» ініціював позови до РФ в міжнародних судах. Інвестиційний спір поданий від «Групи Нафтогаз» до РФ на підставі Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом РФ «Про заохочення і взаємний захист інвестицій». РФ не бере участі в зазначеному процесі. 22.02.2019 арбітражний трибунал в Гаазі ухвалив рішення щодо юрисдикції та відповідальності. Стосовно юрисдикції трибунал визнав обґрунтованими вимоги «Нафтогазу» за українсько-російською інвестиційною угодою та зобов’язання Росії перед українськими інвесторами в Криму. Стосовно відповідальності трибунал визнав, що РФ незаконно експропріювала активи «Нафтогазу» в Криму та порушила свої зобов’язання щодо забезпечення повного та безумовного юридичного захисту інвестицій.

У грудні 2017 за позовом України до Росії за Конвенцією ООН з міжнародного морського права було сформовано Арбітражний трибунал для розгляду справи «Україна проти Російської Федерації». 19.02.2018 Україна подала до нього меморандум про порушення Росією положень Конвенції ООН. Україна просить Арбітражний трибунал припинити порушення Російською Федерацією Конвенції ООН та підтвердити права України в Чорному й Азовському морях та у Керченській протоці, у тому числі зобов’язати Росію «поважати суверенні права України в своїх водах, зупинити крадіжку українських ресурсів, а також виплатити компенсацію за завдану шкоду». 


Так зване «Державне унітарне підприємство Республіки Крим «Чорноморнафтогаз» у 2014 було внесене до санкційних списків країн Європейського союзу, Сполучених Штатів Америки, Канади, Норвегії, Швейцарії, Австралії, Японії та Ліхтенштейну. До вітчизняного санкційного списку фейкове підприємство потрапило в червні 2018.

Опубліковано 2021-09-01

Михайло Гончар

Центр глобалістики "Стратегія ХХІ"

Джерела

СПБУ «Петро Годованець» завершила буріння першої свердловини на Одеському газовому родовищі. 04.07.2012 Як зелені людські подарунки подарували «Черноморнефтегаз» «Газпрому». 18.03.2014. Forbes Україна. Сепаратисти в Криму захопили бурові вишки "Чорноморнафтогазу". 19.03.2014. УНІАН. Бурові «Чорноморнефтегаза» захоплювали десантники 104-го полка ВДВ РФ. 16.09.2015 Україна подала до трибуналу ООН меморандум про порушення Росією морського права – МЗС. 19 лютого 2018. Світлана Нєжнова. "ЧОРНОМОРНАФТОГАЗ": 5 РОКІВ БОРОТЬБИ ЗА ВТРАЧЕНІ АКТИВИ». 30.07.2019 «5,2 МЛРД ДОЛАРІВ – НАФТОГАЗ ПОДАВ ДО СУДУ ОЦІНКУ ЗБИТКІВ ВІД ЗАХОПЛЕННЯ РОСІЄЮ АКТИВІВ ГРУПИ В КРИМУ». За матеріалами Департаменту з комунікацій НАК «Нафтогаз України». 31.07.2019 Вікторія Веселова. «Захоплені в Криму: як експлуатують бурові вишки« Чорноморнафтогазу ». 09 жовтня 2017. Україна зібрала докази захоплення Росією газових родовищ (відео). 08 вересня 2016. Крим. Реалії. (Відеосюжет, починаючі з 1 хв. 24 сек. )
Показати усі