Здійснивши «націоналізацію» та продаж «Масандри», російська окупаційна адміністрація знехтувала положеннями міжнародного гуманітарного права, вчинила воєнний злочин.
Прокуратура автономії здійснює процесуальне керівництво у низці кримінальних проваджень щодо привласнення публічного і приватного майна на території окупованого півострова. У рамках проваджень зафіксовані численні факти широкомасштабного та систематичного привласнення майна, що дає змогу кваліфікувати дії держави-окупанта та її окупаційної адміністрації, як воєнний злочин за ч. 1 ст. 438 Кримінального Кодексу України (порушення законів та звичаїв війни). Зокрема, це стосується продажу активів “Масандри”, оскільки, відповідно до IV Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, державі-окупанту забороняється привласнювати як публічну, так і приватну власність на окупованій території.
Продаж «Масандри» - черговий раз підтверджує факт вчинення воєнного злочину, оскільки, окупаційна адміністрація не лише незаконно заволоділа цим майном, але й незаконно ним розпоряджалася. Наразі прокуратурою повідомлено про підозри т.зв. «голові Державної Ради Республіки Крим» та «голові Ради міністрів Республіки Крим» у порушенні законів та звичаїв війни. Зокрема, й за фактом незаконного привласнення та подальшого продажу Державного концерну «Масандра». Підозрювані, всупереч нормам міжнародного права, ухвалили низку незаконних рішень щодо націоналізації та подальшого продажу державного майна.
До осіб, причетних до незаконних дій з майном «Масандри» запроваджено національні та міжнародні санкції.
Разом з тим, прокуратурою АР Крим та м. Севастополя здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні за ч. 5 ст. 191 КК України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем), ч. 1 ст. 14 КК України (готування до злочину), ч. 3 ст. 191 КК України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем вчинене повторно) КК України. Досудовим розслідуванням встановлено, що призначена окупаційною адміністрацією генеральна директорка «Масандри» 11.09.2015 під час приїзду на винзавод президента Російської Федерації та екс-прем'єра Італії, незаконно відкоркувала для них одну з 5 пляшок унікального колекційного 240-річного вина Херес-де-ла-Фронтера з колекції «Масандри», вартість якого на даний момент може становити близько 100 000 доларів США.
Директорці повідомлено про підозру за ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 14, ч. 3 ст. 191 КК України, наразі вона знаходиться у розшуку.
Прокуратура АР Крим та міста Севастополя спільно з Українською Гельсінською спілкою з прав людини й Регіональним центром прав людини направила до Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду низку інформаційних повідомлень, два з яких стосувались саме широкомасштабного знищення і привласнення майна, не виправданого військовою необхідністю та захоплення приватної власності громадян України. У кожному повідомленні доводилась причетність конкретних високопосадовців держави-окупанта до вчинення зазначених злочинів на території окупованого півострова.
11.12.2020 Міжнародний кримінальний суд у Гаазі завершив
попереднє розслідування справи "ситуація в Україні", підтвердивши широкий діапазон дiянь, скоєних державою-окупантом в Україні, які становлять воєнні злочини та злочини проти людяності в межах юрисдикції МКС.
Юридична особа «Масандра», зареєстрована за російським законодавством, також потрапила до списку національних та міжнародних санкцій, тож підприємство втратило міжнародних ринок.
Загалом, за період тимчасової окупації, за різними даними, на півострові було «націоналізовано» від 300 до понад 500 державних підприємств та профспілок, близько 300 приватних підприємств. Окремі дослідження зазначають сукупну цифру близько 4000.
Використовуючи різні приводи, окупаційна адміністрація «націоналізувала» зокрема: ПАТ «Кримхліб», «Кримпласт», «Крименерго», Кримський філіал ПАТ «Укртелеком», майно ПАТ «Київстар», «Кримавтотранс», «Чорноморнафтогаз», «Укртрансгаз», судоходні компанії та морські порти, підприємства АПК у т.ч. виноробні заводи «Магарач», «Новий Світ», «Інкерман».