Віртуальний музей російської агресії

Віртуальний музей російської агресії

Введіть пошуковий запит:

background

«Масандра»: історія успіху

«Масандра» заснована у 1892 князем Львом Голіциним. Він заклав перший підземний завод тунельного типу для виробництва столових і десертних вин, який є найдавнішим винним підземним сховищем в Україні.

За свою історію «Масандра» пережила дві війни. У 1918 Масандрівську колекцію вин замурували, тож німці за шість місяців окупації не змогли її знайти. У Другу світову війну основну колекцію вин евакуювали на Кавказ, іншу частину замурували у третій галереї заводу. Вдалося «Масандрі» «вижити» і за часів радянської антиалкогольної кампанії.

Головний скарб підприємства – це майже 11 тис. га землі на півдні Криму для вирощування винограду та найбільша у світі Масандрівська енотека (близько 1 млн. пляшок), яка у 1998 занесена до Книги рекордів Гіннесса.

Аби зберегти унікальну виноградно-виноробну зону південного берега Криму, вітчизняну класичну технологію виробництва високоякісних марочних і колекційних вин, 06.10.1999 підприємству надано статус національного. 04.06.2009 підприємство та землі «Масандри» вирішено захистити на законодавчому рівні.

До 2014 Державний концерн «Національне виробничо-аграрне об’єднання «Масандра» належала до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України, випускала 60 марок марочних і ординарних вин. Щороку на підприємстві розливали близько 10 мільйонів пляшок вина. До складу підприємства входило 9 заводів первинного і вторинного виноробства та 3 самостійних заводи.

Доля «Масандри» в окупації

26.03.2014 російські окупаційні органи влади проводять так звану «націоналізацію» «Масандри». Аби догодити своїм «кремлівським» кураторам, 04.06.2014 підприємство передають у «федеральну» власність Управлінню справами Президента Російської Федерації. Вже 01.08.2014 його зареєструють за законодавством Російської Федерації.

Володимир Путін використовує «Масандру» як інструмент легітимізації тимчасової окупації. 11.09.2015 він відвідує підприємство разом зі своїм другом, колишнім прем’єр-міністром Італії Сільвіо Берлусконі. Під час візиту вони дегустують 31 пляшку колекційного вина. Догоджаючи «гостям», т.зв. «генеральний директор» підприємства Яніна Павленко самовільно відкорковує одну з найцінніших пляшок енотеки «Масандри» – «Херес-де-ля-Фронтера», врожаю 1775 року.

Цинічною виглядає ціна, в яку російська окупаційна влада оцінила випиту під час дегустації частину колекційного фонду «Масандри»: згаданий херес був оцінений у 44 рублі 12 коп. (станом на 11.09.2015, це 0,64 USD), а загалом 31 пляшка колекційного вина оцінена у 935 рублів 97 коп. (13,6 USD).

"Масандра": продаж vs воєнний злочин

Маючи на меті розпочати процес продажу «Масандри», 22.02.2019 уряд Росії передає підприємство у державну власність т.зв.«Республіки Крим». Продаж  виправдовується окупантами нібито потребою вкладення великих інвестицій в оновлення виноградників, сільськогосподарської техніки та модернізацію виробництва.

01.10.2020 «Масандру» реорганізовують шляхом перетворення на акціонерне товариство, а 14.10.2020 вносять до переліку об’єктів, які прогнозовано підлягають приватизації у 2020 (з доволі заниженою балансовою вартістю у 627,4 млн. рублів, що станом на 14.10.2020 дорівнює 8,1 млн. USD). Способом приватизації визначають аукціон.

Насправді ж початкову ціну «Масандри» умисно максимально занижують у кілька разів. Вона склала лише 5,3 млрд. рублів (68,6 млн. USD). За словами колишнього генерального директора «Масандри» Миколи Бойка, ще в 2000-х лише виноградники підприємства оцінювалися у 6,3 млрд. євро. Загалом на продаж виставлено 220 земельних ділянок підприємства загальною площею 104,8 га та 1210 нежилих приміщень і споруд.
Аукціон мав ознаки фіктивності, до участі у ньому допущено лише два учасники: ТОВ «Південний проєкт» та ТОВ «Естейт Груп». Останнє створене 22.10.2020 спеціально для цієї мети, а вже з 15.03.2021 перебуває у стані ліквідації. ТОВ «Південний проєкт» є «дочкою» АТ «Акціонерний банк «Росія», основним акціонером якого є Юрій Ковальчук (особа, наближена до  Володимира Путіна).

14.12.2020 очікувано переможцем аукціону з продажу «Масандри» визначено ТОВ «Південний проєкт», яке придбало підприємство за 5,327 млрд. рублів ( бл. 73 млн. USD).

P.S.

Здійснивши «націоналізацію» та продаж «Масандри», російська окупаційна адміністрація знехтувала положеннями міжнародного гуманітарного права, вчинила воєнний злочин. 

Прокуратура автономії здійснює процесуальне керівництво у низці кримінальних проваджень щодо привласнення публічного і приватного майна на території окупованого півострова. У рамках проваджень зафіксовані численні факти широкомасштабного та систематичного привласнення майна, що дає змогу кваліфікувати дії держави-окупанта та її окупаційної адміністрації, як воєнний злочин за ч. 1 ст. 438 Кримінального Кодексу України (порушення законів та звичаїв війни). Зокрема, це стосується продажу активів “Масандри”, оскільки, відповідно до IV Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, державі-окупанту забороняється привласнювати як публічну, так і приватну власність на окупованій території.
Продаж «Масандри» - черговий раз підтверджує факт вчинення воєнного злочину, оскільки, окупаційна адміністрація не лише незаконно заволоділа цим майном, але й незаконно ним розпоряджалася. Наразі прокуратурою повідомлено про підозри т.зв. «голові Державної Ради Республіки Крим» та «голові Ради міністрів Республіки Крим» у порушенні законів та звичаїв війни. Зокрема, й за фактом незаконного привласнення та подальшого продажу Державного концерну «Масандра». Підозрювані, всупереч нормам міжнародного права, ухвалили низку незаконних рішень щодо націоналізації та подальшого продажу державного майна.
До осіб, причетних до незаконних дій з майном «Масандри» запроваджено національні та міжнародні санкції. 
Разом з тим, прокуратурою АР Крим та м. Севастополя здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні за ч. 5 ст. 191 КК України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем), ч. 1 ст. 14 КК України (готування до злочину), ч. 3 ст. 191 КК України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем вчинене повторно) КК України. Досудовим розслідуванням встановлено, що призначена окупаційною адміністрацією генеральна директорка «Масандри» 11.09.2015 під час приїзду на винзавод президента Російської Федерації та екс-прем'єра Італії, незаконно відкоркувала для них одну з 5 пляшок унікального колекційного 240-річного вина Херес-де-ла-Фронтера з колекції «Масандри», вартість якого на даний момент може становити близько 100 000 доларів США.
Директорці повідомлено про підозру за ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 14, ч. 3 ст. 191 КК України, наразі вона знаходиться у розшуку. 

Прокуратура АР Крим та міста Севастополя спільно з Українською Гельсінською спілкою з прав людини й Регіональним центром прав людини  направила до Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду низку інформаційних повідомлень, два з яких стосувались саме широкомасштабного знищення і привласнення майна, не виправданого військовою необхідністю та захоплення приватної власності громадян України.  У кожному повідомленні доводилась причетність конкретних високопосадовців держави-окупанта до вчинення зазначених злочинів на території окупованого півострова.

11.12.2020 Міжнародний кримінальний суд у Гаазі завершив попереднє розслідування справи "ситуація в Україні", підтвердивши широкий діапазон дiянь, скоєних державою-окупантом в Україні, які становлять воєнні злочини та злочини проти людяності в межах юрисдикції МКС. 
Юридична особа «Масандра», зареєстрована за російським законодавством, також потрапила до списку національних та міжнародних санкцій, тож підприємство втратило міжнародних ринок.
Загалом, за період тимчасової окупації, за різними даними, на півострові було «націоналізовано» від 300 до понад 500 державних підприємств та профспілок, близько 300 приватних підприємств. Окремі дослідження зазначають сукупну цифру близько 4000.
Використовуючи різні приводи, окупаційна адміністрація «націоналізувала» зокрема: ПАТ «Кримхліб», «Кримпласт», «Крименерго», Кримський філіал ПАТ «Укртелеком», майно ПАТ «Київстар», «Кримавтотранс», «Чорноморнафтогаз», «Укртрансгаз», судоходні компанії та морські порти, підприємства АПК у т.ч. виноробні заводи «Магарач», «Новий Світ», «Інкерман».

Опубліковано 2021-09-01

Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим

Джерела

Указ Президента України «Про надання виробничо-аграрному об’єднанню «Масандра» статусу національного від 06.10.1999 № 1287/99. Офіційний сайт Верховної Ради України. Закон України «Про структуру, повноваження та особливості правового і економічного режиму майнового комплексу Національного виробничо-аграрного об’єднання «Масандра» від 04.06.2009 № 1442-VІ. Офіційний сайт Верховної Ради України. Постанова Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 № 972 «Деякі питання Державного концерну «Національно виробничо-аграрне об’єднання «Масандра». Офіційний сайт Верховної Ради України. Постанова так званого «Державної Ради Республіки Крим» від 26.03.2014 № 1836-6 / 14 «Про націоналізацію майна підприємств, установ, організацій агропромислового комплексу, розташованих на території Республіки Крим». Електронний фонд правових і нормативно-технічних документів. Розпорядження так званої «Ради міністрів Республіки Крим» від 04.06.2014 № 464-р «Про передачу майна». «Офіційний» сайт так званого Уряду Республіки Крим ». Наказ Управління справами Президента Російської Федерації від 22.07.2014 № 358 «Про створення Федерального державного унітарного підприємства« Виробничо-аграрне об'єднання «Массандра» Управління справами Президента Російської Федерації (у відкритому доступі відсутня). Згадка цього нормативно-правового акта є на сайті: Добре посиділи: розпивання Путіним і Берлусконі 240-річний херес списали за ціною в 44 рубля. 23.09.2015. Центр журналістських розслідувань. Розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.02.2019 № 261-р «Про передачу в державну власність так званої Республіки Крим ФГУП« Виробничо-аграрне об'єднання «Массандра». Кодифікація РФ. Розпорядження так званої «Ради міністрів Республіки Крим» від 13.03.2019 № 272-р «Про прийняття так званого« федерального державного унітарного підприємства «Виробничо-аграрне об'єднання« Массандра »Управління справами Президента Російської Федерації в державну власність так званої« Республіки Крим ». «Офіційний» сайттак званого «Уряду Республіки Крим». Постанова так званого «Державної Ради Республіки Крим» від 14.10.2020 № 526-2 / 20 «Про внесення змін до постанови так званого« Державної Ради Республіки Крим від 06.11.2019 № 143-2 / 19 «Про затвердження прогнозного плану ( програми) приватизації майна, що перебуває у державній власності так званої «Республіки Крим», на 2020 рік ». Електронний фонд правових і нормативно-технічних документів. Розпорядження так званої «Ради міністрів Республіки Крим» від 15.10.2020 № 1664-р «Про встановлення способу приватизації майна так званої« Республіки Крим », включеного в Прогнозний план (програму) приватизації майна, що перебуває у державній власності так званої« Республіки Крим », на 2020 рік». «Офіційний» сайт так званого «Уряду Республіки Крим» Розміщення лоти з продажу «Масандри» на Єдиної електронному торговельному майданчику (АТ «ЕЕТП» або «Роселторг». Процедура 178fz13112000043. Електронний журнал аукціону. Офіційний сайт Роселторг. 14.12.2020. Конвенція про захист цивільного населення під час війни. Женева, 12.08.1949. Офіційний сайт Верховної Ради України. ІV Конвенція про закони і звичаї війни на суходолі та додаток до неї: Положення про закони і звичаї війни на суходолі. 18.10.1907. Гаага. Офіційний сайт Верховної Ради України. Римський статут Міжнародного кримінального суду. 17.07.1998. Рим. Офіційний сайт Верховної Ради України. Порушення права власності у Криму: скільки гектарів Росія забрала у кримчан. Офіційний сайт Прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. 30.07.2020. Прокуратура автономії надасть правову оцінку указу Президента РФ, яким українців позбавлено можливості володіти землею в Криму.Офіційний сайт Прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. 25.03.2020. Прокуратура АРК открыла уголовное производство по факту нанесения ущерба из-за откупорки 240-летнего вина в «Массандре». Центр журналистских расследований.16.09.2015. Незаконне привласнення «Масандри», «Артеку» та «Чорноморнафтогазу»– підозрюються керівники окупаційної адміністрації РФ в Криму. Офіційний сайт Офісу Генерального прокурора. 25.02.2021. Указ Президента України від 23.03.2021 № 109/2021 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 23.03.2021 «Про застосування, скасування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)». Офіційний сайт Офісу Президента України. Указ Президента України від 15.05.2017 № 133/2017 «Про рішення Ради національної безпеки і борони України від 28.04.2017 «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)». Офіційний сайт Офісу Президента України. Указ Президента України від 21.06.2018 № 176/2018 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 21.06.2018 «Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)». Офіційний сайт Офісу Президента України. Council implementing regulation (EU) № 810/2014 of 25.07.2014. EUR-LEX access to European union law. Sanction Action Pursuant to Executive Orders 13660, 13661, 13662, and 13685 of 22.12.2015. Federal journal of the United States Government. Крим: анексована власність: за заг. ред. Ю. Тищенко. - К.: ТОВ “Агентство “Україна”, 2016. - С. 12; Крым без прави Тематический обзор ситуации с правами человека в условиях оккупации. Выпуск № 2. Право собственности: УГСПЛ, РЦПЧ, CHROT. - С. 12. Что национализировали в Крыму. История вопроса. 04.03.2015. Газета «Коммерсант» № 37, с. 11, Гучакова Т., Клименко А. Соціально-економічна ситуація в окупованому Криму 2014-2018. Випуск 2. Травень 2019. - С. 13.
Показати усі