Віртуальний музей російської агресії

Віртуальний музей російської агресії

Введіть пошуковий запит:

background

Правозахисний шлях Еміля Курбедінова

Еміль Курбедінов народився ще в радянській Росії, в невеликому селищі Саук-Дере Кримського району Краснодарського краю. Його батьки Махсуд та Еміне повернулися сюди з місць заслання кримських татар в Узбекистані.

У 2003-му Еміль здобув юридичну освіту, а через чотири роки набув право на заняття адвокатською діяльністю. У Криму він почав жити з 2007-го, куди переїхав як і багато інших кримських татар, що в ті часи поверталися на рідні землі свого народу. Оселившись в Сімферополі, Еміль відкрив свій адвокатський офіс.

Після окупації Криму в 2014-му Російська Федерація починає застосовувати тут своє законодавство. Щоб мати фактичний доступ до правозахисної практики, Курбедінову доводиться отримати статус російського адвоката. Він стає одним із небагатьох фахівців на півострові, які займаються правозахисною діяльністю в російській системі правосуддя.

Еміль Курбедінов, Сергій Легостов, Ваграм Широян присутні на відомій зустрічі родичів заарештованих російськими «правоохоронними органами» в Криму з адвокатами обвинувачених у квітні 2016-го. Так засновується правозахисне об'єднання, яке пізніше отримає назву «Кримська солідарність». Як один із координаторів цього об’єднання, Еміль солідарний із людьми, що зазнають переслідувань у політично мотивованих справах. Він стоїть на засадах ненасильницьких методів боротьби за справедливість.

За роки окупації незаконна влада лише посилює тиск і кримінальне переслідування за національною, релігійною, політичною ознаками. Разом із іншими адвокатами Еміль займається захистом жертв політичних репресій. Він виступає захисником журналістів Мемедемінова Нарімана, Миколи Семени, політика Ільмі Умерова, кримських татар, яких переслідували за участь в організації Хізб ут-Тахрір

Однак через таку правозахисну діяльність він вже й сам зазнає переслідувань з боку ФСБ РФ.


Перше затримання адвоката

26.01.2017 окупаційні органи Криму влаштовують обшук у кримськотатарського активіста Сейрана Салієва. Для надання правової допомоги на місце проведення обшуку виїжджає й Еміль Курбедінов. Посеред дороги співробітники місцевої поліції зупиняють авто та затримують адвоката. Вони відвозять його до так званого «Центру протидії екстремізму МВС РФ у Республіці Крим».

Водночас, в офісі «Кримської солідарності», а також у квартирі Еміля розгортають обшуки. Співробітники Центру доставляють Курбедінова в місцеве відділення ФСБ для проведення допиту.

Щодо адвоката незаконно складають протокол про адміністративне правопорушення за статтею 20.3 Кодексу Російської Федерації про адміністративні правопорушення. Курбедінова звинуватили у «публічному демонструванні атрибутики чи символіки екстремістських організацій». Йдеться про відео 2013-го зі символікою мусульманської організації «Хізб ут-Тахрір».


Того ж дня «суддя Залізничного районного суду м. Сімферополя» Белінчук Тетяна Григорівна розглядає обвинувачення у розміщенні адвокатом у червні 2013-го на своїй сторінці у соцмережі «ВКонтакте» відео та графічних матеріалів, характер яких так званий «суд» називає «екстремістським». Окупаційний суд визнає адвоката винним у скоєнні такого правопорушення та призначає покарання у вигляді адміністративного арешту строком на 10 діб.


Системні утиски незалежних адвокатів

Ситуація набуває розголосу. Про Курбедінова говорять не лише українські, але й авторитетні міжнародні правозахисні організації. Однак окупаційна влада продовжує переслідувати навіть тих небагатьох адвокатів, які самовіддано забезпечують захист прав людини на півострові.

У червні 2017-го кримські силовики проводять незаконний обшук в будинку адвоката Едема Семедляєва.

У листопаді того ж року слідчі погрожують кримінальним переслідуванням адвокату Маммету Мамбетову.

27.01.2018 юристка Лілія Гемеджи заблокована в приміщенні, де відбувається засідання «Кримської солідарності».

25.10.2018 на адресу Еміля Курбедінова так звана «прокуратура Республіки Крим» направляє застереження щодо «неприпустимості порушення законів про протидію екстремістської діяльності та законодавства про збори мітингів, демонстрацій, ходу і пікетування». Згодом Курбедінова знову затримують, але цього разу вже за публікацію щодо «Хізб ут-Тахрір» у соціальній мережі «Фейсбук» у тому ж 2013-му. Адвоката позбавляють свободи на 5 діб адміністративного арешту за постановою так званого «Київського районного суду міста Сімферополя» від 07.12.2018.


09.12.2018 до офісу адвокатів Еміля Курбедінова, Едема Семедляєва та Лілії Гемеджі намагається проникнути невідомий.  У приміщеннірозбите вікно. Адвокати звертаються в місцеву поліцію, та остання обмежується проведенням лише формальних дій. Ані злочинця, ані замовника нападу так і не встановлюють.

18.12.2018 так зване «Управління Міністерства юстиції РФ по Республіці Крим» повідомляє Еміля про нібито порушення російського законодавства, що виключило можливість здійснення ним адвокатською діяльності. Отже, спершу Курбедінова притягують до адміністративної відповідальності за розміщені в 2013-му публікації спочатку на своїй сторінці «ВКонтакте», потім у «Фейсбук». Відтак ініціюють позбавлення можливості здійснювати адвокатську діяльність. Це фактично є повторним притягненням до відповідальності за одне правопорушення. При цьому російський суд ретроспективно застосовує до діяльності адвоката російське законодавства, чим порушує норми міжнародного гуманітарного права.


Реакція міжнародного та українського суспільства

На спробу позбавити правозахисника права на заняття адвокатською діяльністю зреагувала міжнародна спільнота. Першими представники «Front Line Defenders» закликали російську владу:

  1. Відкликати заплановане виключення Еміля Курбедінова з Кримської колегії адвокатів;
  2. Негайно припинити всі подальші форми судового переслідування Еміля Курбедінова; дотримуватись міжнародні зобов'язання з прав людини, покладені на них разом з Основними принципами ООН про роль адвокатів, поважаючи незалежність адвокатів, щоб вони могли вільно практикувати які зазнають судового чи адміністративного переслідування і не становлять загрози для своїх засобів існування;
  3. Гарантувати за будь-яких обставин, що всі правозахисники в Криму здатні виконувати свою законну правозахисну діяльність без страху помсти та без будь-яких обмежень.

13.01.2019 «Lawyers for Lawyers» міжнародна організація адвокатів оприлюднила інформацію про переслідування Еміля. Зазначено про тиск на правозахисника, який працює в Криму та активно займається захистом прав кримських татар, які після окупації Криму РФ стали мішенню для влади.

«Обсерваторія із захисту прав захисників людини» у партнерстві з «International Federation for Human Rights» (FIDH) і «Всесвітньою організацією проти тортур» (OMCT) 15.01.2019 оприлюднили інформацію про необхідність втручання через позбавлення адвоката Курбедінова доступу до професії.

Зреагувало і FIDH, розмістивши на своєму сайті інформацію про неминуче позбавлення статусу адвоката Еміля Курбедінова. FIDH засудила лист щодо виключення пана Еміля з Кримської центральної колегії адвокатів, зазначивши, що він заснований на свавільних підставах, спрямований лише на покарання його за законну правозахисну діяльність. Правозахиснки закликали російську владу припинити будь-які акти переслідування, у тому числі на судовому рівні, проти Курбедінова та всіх правозахисників.

Управління Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй з прав людини у п. п.104 - 106 Доповіді щодо ситуації з правами людини в Україні за період  16.11.2018 – 15.02.2019 зазначило, що справа Еміля Курбедінова відображає загальне вороже ставлення влади РФ до правозахисників і громадянських активістів. Адвокати, які займаються захистом осіб у «делікатних» справах, обвинувачених в екстремізмі чи тероризмі у Криму, ризикують самі стикнутися з аналогічними обвинуваченнями. УВКПЛ ще раз повторює свої висновки щодо тиску, якому піддають членів «Кримської солідарності», незареєстрованого громадського об’єднання, яке тісно співпрацює з адвокатами на півострові. У контексті цієї ситуації в Криму уряду РФ рекомендувано вжити всіх необхідних заходів для забезпечення незалежності юристів і надання адвокатам та правозахисникам у Криму, зокрема Емілю Курбедінову, можливості виконувати їхні професійні функції вільно та без будь-якого залякування, погроз, утисків або втручання.

Українське суспільство засудило спроби тиску на українського адвоката в Криму Еміля Курбедінова. ЗМІ активно висвітлювали ці події. Українські правозахисні організації також заняли чітку позицію, засуджуючи звернення так званого «Управління Міністерства юстиції РФ по Республіці Крим» щодо виключення Еміля з адвокатської колегії. Зокрема, Центр прав людини ZMINA ще 26.01.2017 звернувся з проханням вжити негайних заходів із реагування на репресії проти незалежних адвокатів в окупованому Криму до Уряду України, Міжнародних урядових правозахисних організації.


За фактом арешту Еміля Курбедінова Прокуратурою Автономної Республіки Крим та м. Севастополя ведеться досудове розслідування за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст. 146 (незаконне позбавлення волі), ст. 162 (порушення недоторканості житла), ст. 397 (втручання в діяльність захисника чи представника особи) Кримінального кодексу України.

P.S.

26.05.2017 Емілю Курбедінову присудять Міжнародну премію Front Line Defenders для правозахисників у небезпеці. Того року члени журі обрали 5 фіналістів із числа 142 номінантів із 56 країн.

Українська гельсінська спілка з прав людини (УГСПЛ) закличе припинити переслідування адвокатів у Криму. У дослідженні «Адвокати в окупації» УГСПЛ зауважить, що утиски кримських адвокатів відбувалися й шляхом примусу затриманих із політичних мотивів не звертатися за допомогою до незалежних адвокатів. Серед останніх називані імена Еміля Курбедінова та Едема Семедляєва. З метою перешкоджання останнім у здійсненні захисту, представники окупаційної влади проводили «бесіди» з головою колегії адвокатів, у якій ті працюють.

Навіть асоціація «Кримська центральна колегія адвокатів міста Симферополя» листом від 22.02.2019 висловить незгоду з листом Управління Міністерства юстиції РФ по Республіці Крим від 18.12.2018 та повідомить про відсутність правових підстав для виключення Еміля Курбедінова з членів адвокатського утворення.

Правозахисна організація «Human Rights Watch» також виступить на захист Еміля Курбедінова та наголосить, що мало хто з адвокатів-правозахисників має відвагу працювати у Криму в наші дні. Лист від Мін’юсту РФ до кримського адвоката у міжнародній організації розцінять як такий, що ставить під загрозу його професію.

Однак незалежну адвокатуру – один із важливих елементів справедливого судочинства – в окупованому Криму все ж зруйновано. Фактично з перших тижнів захоплення півострова вся судова система є залежною від незаконно встановленої тут «виконавчої влади». У ситуації, коли обвинувачений не має доступу до адвокатів, здатних на професійну допомогу, відбувається грубе порушення права на захист. Обвинувачений постає сам на сам із державою-агресором. Це нерівне становище з обвинуваченням, що гарантує безальтернативне засудження.

На новокупованих Російською Федерацією територіях України, як і в Криму відбуваються системні порушення прав людини. Через активні бойові дії РФ не всюди встигла створити нову судову систему, свавільне втручання в права людини відбуваються в позасудовому порядку. Застосування російського кримінального законодавства дозволило завезеним сюди російським слідчим позбавляти людей свободи без судового рішення і без права судового перегляду підстав позбавлення свободи та необхідності подальшого утримання. Позбавлення права на справедливий суд не дозволяє оскарження катування, що як засіб отримання самовикривальних свідчень набуло статусу адміністративної практики.

Опубліковано 2023-03-03

Адвокат Андрій Яковлєв

Організація Регіональний центр прав людини

Джерела

Сторінка Еміля Курбедінова в соціальній мережі «Фейсбук». URL: Emil Kurbedinov. Front Line Defenders. URL: Допис Human Rights Watch на захист Еміля Курбедінова. «Russian Authorities Increase Pressure on Crimean Human Rights Lawyer». 2019. URL: Курбединов Эмиль: Правозащитное досьє. URL: Дослідження «Адвокаты в оккупации Ситуация с соблюдением прав адвокатов в условиях вооруженного конфликта в Украине. УГСПЛ, РЦПЛ, Стандарти прав людини в практиці адвокатів та суддів. 2018. URL: Дипис Української гельсінської спілки з прав людини з закликом припинити переслідування адвокатів в окупованому Криму. 2017. URL: Протокол адміністративного затримання Еміля Курбедінова від 26 січня 2017 року Протокол про доставку Еміля Курбедінова в Центр з протидії екстремізму в окупованому Криму від 26 січня 2017 року Постанова Залізничного районного суду м. Сімферополя від 26 січня 2017 року Застереження адвокату Емілю Курбедінова так званої прокуратури Криму від 25 жовтня 2018 року Лист так званого Управління Міністерства юстиції РФ по Республіці Крим від 18 грудня 2018 року Постанова Київського районного суду м. Сімферополя від 07 грудня 2018 року Лист Кримської центральної колегії адвокатів листом від 22 лютого 2019 року Постанова про відмову в порушення кримінальної справи від 14 серпня 2019 року Front Line Defenders. Ukraine: Risk of disbarment of human rights lawyer Emil Kurbedinov 2019. URL: The OMCT. Imminent disbarment of Mr. Emil Kurbedinov. 2019. URL: Lawyers for Lawyers. Imminent disbarment of Emil Kurbedinov. 2019. URL: FIDH Russia: Imminent disbarment of Emil Kurbedinov/2019. URL: Human Rights Watch. Russian Authorities Increase Pressure on Crimean Human Rights Lawyer. 2019. URL: Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights Report on the human rights situation in Ukraine 16 November 2018 to 15 February 2019. 2019. URL: Видання Лівий берег. Мін'юст Росії зажадав виключити з колегії кримського адвоката Курбедінова. 2019. URL: Видання Українська правда. Мін'юст РФ вимагає виключити Курбедінова з кримської колегії адвокатів. 2019. URL: Центр прав людини ZMINA. Негайно припинити переслідування адвокатів в окупованому Криму!. 2017. URL: Сайт Прокуратури Автономної Республіки Крим. Інформація щодо розпочатого досудове розслідування щодо затримання та проведення обшуків житла українського адвоката Еміля Курбедінова 2017. URL: Презентація доповіді «Адвокатура в умовах окупації». УКМЦ 20.12.2018. URL:
Показати усі