Віртуальний музей російської агресії

Віртуальний музей російської агресії

Введіть пошуковий запит:

background

Перша незаконна призовна кампанія

Після незаконного встановлення контролю над півостровом Росія одразу ж розповсюдила дію свого законодавства на кримчан. Без їхньої згоди мешканці Криму визнані «російськими громадянами», а це означало й примусове виконання «обов’язків громадянина РФ», зокрема військову службу.

Майже одразу після російського закону «Про включення Криму до складу РФ», Володимир Путін 02.04.2014 підписав й указ, яким включив Крим до складу Південного військового округу РФ. Так званий «голова» Криму Сергій Аксьонов видав розпорядження про те, щоб російські військкомати зайняли всі приміщення, в яких до окупації знаходилися українські комісаріати.

Тож уже у серпні 2014 на окупованому півострові створюються російські призовні комісії. З тією ж ціллю Федеральна міграційна служба РФ оперативно забезпечує незаконну видачу російських паспортів першочергово громадянам України призовного віку (19871996 років народження). Поки до військових частин їх не відправляють. Втім агресор розпочинає «автоматично» ставити українських громадян на військовий облік РФ. У сімферопольському військкоматі створюють збірний пункт. За тим же «сценарієм» перший призов розвивається і в Севастополі.

Однак вже навесні 2015 вперше громадян України відправляють до російських військ у Криму за строковою службою. Під час весняної кампанії 2015 Росія призиває щонайменше 485 громадян України з окупованих АР Крим та м. Севастополь. Попри те, що багато хто не бажає служити Росії, цей призов супроводжується урочистими заходами пропагандистського характеру, широко висвітлюється в російських і кримських ЗМІ.


Документ

Указ Глави «Республіки Крим» від 04 березня 2015 р. № 60-У

Переглянути

З Криму до військових баз Росії

Якщо у 20152016 кримські призовники проходять строкову службу в Криму, то згодом, попри обіцянки Володимира Путіна, їх починають відправляти за межі півострова, до частин на території РФ. Так 01.04.2017 розпочинається весняна кампанія з призову кримчан у віці від 18 до 27 років (призовний вік за законодавством РФ).

У грудні 2017 «начальник відділу підготовки та призову громадян на військову службу Військового комісаріату» Криму Вадим Мешалкін рапортує, що з 2400 призовників 645 відправили служити у військові частини, розташовані на території РФ. Тоді ж зі Севастополя на службу відправляють 400 чоловіків, з них 10 вперше їдуть на військові бази РФ.

За даними Кримської правозахисної групи, Росія також використовує призовників у військових операціях у Сирії. Це підтверджується і нагородними листами медалей  «Учаснику військової операції в Сирії», які видають окремим жителям Криму.




Документ

Федеральний конституційний закон РФ від 21 березня 2014 р. № 6-ФКЗ

Переглянути

Документ

Указ президента РФ № 199 від 2 квітня 2014 р.

Переглянути

Документ

Розпорядження ради міністрів «Республіки Крим» від 28 травня 2014 р. № 448-р.

Переглянути

Документ

Указ «глави» «Республіки Крим» від 27 серпня 2014 р. №223-У .

Переглянути

(Не)Примусовий призов

Багато кримчан не хочуть служити в російській армії, але їх примушують до служби через кримінальну відповідальність за ухилення від призову. Стаття 328 Кримінального кодексу РФ передбачає покарання за це від штрафу в розмірі до 200 тисяч рублів до позбавлення волі на строк до двох років. І навіть після притягнення до відповідальності, людина має відслужити. За такою статтею проти кримчан порушено щонайменше 201 кримінальну справу, про що регулярно звітує Кримська правозахисна група.


Через переслідування, щоб уникнути призову, багато кримчан, залишають рідний дім і переїжджають до підконтрольної Україні території. Вони не можуть повернутися додому щонайменше до 27 років. Інші кримчани постійно змінюють місце проживання, намагаючись сховатися від російських військкоматів.

Прокуратура автономії розглядає такі дії держави-окупанта та її окупаційної адміністрації в контексті реалізації політики РФ, що спрямована на зміну демографічного складу населення півострову, оскільки кримчан фактично змушують покидати півострів для уникнення незаконного призову на службу до армії держави-окупанта або кримінальної відповідальності за «ухилення» від такої служби. Вказані дії грубо порушують норми міжнародного гуманітарного права та є воєнним злочином відповідно до Римського статуту.

Станом на червень 2021 року органами правопорядку автономії встановлено та повідомлено про підозру 7 військовим комісарам різних районів окупованого Криму, які, починаючи з 2015 року, безпосередньо організовують та проводять на півострові вказані незаконні призовні компанії. Дії підозрюваних кваліфіковано як воєнний злочин за ст. 438 КК України (порушення законів та звичаїв війни).


Водночас представники окупаційної влади часто заявляють про те, що «уклоністів» немає, оскільки нібито існує альтернативна служба. Фактично скористатися нею вкрай важко. По-перше, більшість військкоматів не надають інформації молодим людям про таку можливість. По-друге, навіть якщо юнак і намагається скористатися таким «правом», його відмовляють і навіть залякують.

До того ж, органи окупаційної влади РФ використовують масштабну пропаганду військової служби серед дітей. Школярів навчають поводженню з вогнепальною зброєю як під час масових заходів у освітніх закладах і громадських місцях, так і на спеціальних зборах, у дитячих таборах, в рамках проходження військової допризовної підготовки.

P.S.

Станом на кінець 2020 Росія здійснить вже 12 мобілізаційних кампаній та мобілізує не менше 28 044 осіб у Криму. При чому щорічно кількість призовників зростатиме. У 2015 було призвано 1542 кримчанина, у 2017 – 4500, а у 2020 – 6300. 

В обмеженому інформаційному просторі окупованого півострова поширюватимуть міфи про притягнення до відповідальності на підконтрольній Україні території кримчан, які були вимушені відслужити в збройних силах РФ. За останні декілька років кількість таких осіб значно збільшилась. Таким чином, окупаційна влада продовжує реалізувати політику РФ, що спрямована на зміну демографічного складу населення півострову, оскільки кримчан фактично змушують покидати півострів для уникнення незаконного призову на службу до армії держави-окупанта або кримінальної відповідальності за «ухилення» від такої служби. Вказані дії грубо порушують норми міжнародного гуманітарного права та є воєнним злочином відповідно до Римського статуту

Однак за міжнародним та українським законодавством воєнний злочин вчинили не призовники, а посадові особи РФ та представники окупаційної влади.

Тож, саме вони – злочинці, а призовники – постраждалі від цього злочину та не переслідуються правоохоронними органами України.

 

Конвенція про захист цивільного населення під час війни та Римський статут Міжнародного кримінального суду забороняють окупаційній державі примушувати населення окупованої території служити в її збройних силах. І докази цього воєнного злочину РФ у Криму вже зібрані правозахисниками та прокуратурою АР Крим та м. Севастополя. Вони передані також Прокурору Міжнародного кримінального суду. У грудні 2020 Прокурор Фату Бенсуди оголосить про завершення попереднього вивчення ситуації в Україні. Офіс Прокурора дійде висновку – існують обґрунтовані підстави вважати, що в контексті ситуації в Україні, скоювались злочини проти людяності та воєнні злочини, серед яких і призов громадян України до збройних сил РФ на окупованій території АР Крим та м. Севастополя. Це наближатиме той день, коли керівництво РФ буде відповідати за злочинні дії та окупацію.

Опубліковано 2021-09-01

Ольга Скрипник

Кримська правозахисна група

Джерела

Конвенція про захист цивільного населення під час війни. Женева, 12 серпня 1949 року. Документ 995_154 на сайті ВРУ Римський статут міжнародного кримінального суду. 17 липня 1998 року. Документ 995_588 на сайті ВРУ Доповідь «Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь, Україна». 1 вересня 2020 року. Генеральний секретар ООН Резолюцію ГА ООН «Проблема мілітаризації Автономної Республіки Крим і міста Севастополь, а також акваторії Чорного й Азовського морів» від 7 грудня 2020 року. ООН Заява Прокурора МКС Фату Бенсуди про завершення попереднього вивчення ситуації в Україні. 11 грудня 2020 р. Сайт МКС Крым: Призыв на военную службу нарушает международное право / Доповідь міжнародної організації Human Rights Watch. 6 листопада 2019 року. Сайт Human Rights Watch Моніторинговий огляд порушень прав людини у Криму у 2020 році. 27.01.2021 / Кримська правозахисна група Крымчане будут служить во всех российских регионах. 1 квітня 2017 року. РИА Новости Осенний призыв 2017 года граждан на военную службу в Минобороны России завершен. 29 грудня 2017. Сайт Міноборони РФ Как в России борются за альтернативную гражданскую службу. 3 квітня 2018. Deutsche Welle (DW) Які докази незаконного призову в армію РФ у Криму передано до Міжнародного кримінального суду (інфографіка). 26.10.2018 / Кримська правозахисна група Пропаганда збройних сил РФ серед кримських дітей – це примус до служби в армії окупанта. 01.10.2020 / Кримська правозахисна група Призов громадян України до армії в окупованому Криму є військовим злочином – прокуратура АРК. 1 жовтня 2020 року. Укрінформ Призыв крымчан в армию России: прокуратура АРК объявила подозрение военкому Евпатории и Кировского района. 18 березня 2018 року. Крим.Реалії Заява МЗС України щодо незаконного призову українських громадян в Криму до збройних сил РФ. 01 квітня 2021 року. Сайт МЗС Крымчане будут служить во всех российских регионах. РИА Новости. 01.04.2017. В Севастополе подвели итоги весенней призывной кампании. Минобороны Росии. 18.07.2017. Пырлик Г. Судят как уклонистов и отправляют служить в Россию. Что происходит с призывниками в аннексированном Крыму. Настоящее время. 5.08.2020. Конвенція про захист цивільного населення під час війни. 12 08.1949. Римський статут міжнародного кримінального суду. 17.07.1998. Які докази незаконного призову в армію РФ у Криму передано до Міжнародного кримінального суду. Кримська правозахисна група. (інфографіка). Пропаганда збройних сил РФ серед кримських дітей – це примус до служби в армії окупанта. Кримська правозахисна група. 01.10.2020 Statement of the Prosecutor, Fatou Bensouda, on the conclusion of the preliminary examination in the situation in Ukraine. International Criminal Court. 11.12.2020.
Показати усі