Віртуальний музей російської агресії

Віртуальний музей російської агресії

Введіть пошуковий запит:

background

ПОЧАТОК ОБОРОНИ АЕРОПОРТУ

Складні події довкола Донецького аеропорту розгортаються ще у квітні 2014, після проголошення учасниками незаконних збройних формувань (НЗФ) так званих «Донецької Народної Республіки» («ДНР») та «Луганської Народної республіки» («ЛНР»), захоплення ними низки населених пунктів у зазначених областях.

У квітні 2014 Рада національної безпеки та оборони України оголосила про початок антитерористичної операції на сході України (АТО). Значні зусилля спрямованні на відвернення спроби російської влади встановити всеосяжний контроль над територією України загалом чи над певною її частиною.

Для проведення такої операції створено Штаб АТО. З 25.05.2014 його очолював начальник Генерального штабу Збройних сил України Віктор Муженко. 5 секторів АТО отримали свої межі відповідальності та групи військ (сектори А, Б, С, Д, М). Процес управління військами сил АТО був чітко регламентований бойовим статутом і настановою щодо оперативної роботи. Керівником Сектору «Б» (в підпорядкуванні якого знаходився Донецький аеропорт) до грудня 2014-го був Руслан Хомчак.


У ніч з 25 на 26.05.2014 новий термінал і підходи до Донецького аеропорту були без бою захоплені збройними формуваннями російських спецслужб. Вони розраховували, що українське керівництво не наважиться вести бій у щойно збудованому новому терміналі аеропорту. Та в результаті бою 26.05.2014 підрозділи ЗСУ розгромили супротивника. Ці події вважаються початком проведення силами АТО операції з оборони Донецького аеропорту. 

Станом на 23.08.2014 територія Аеропорту була під повним контролем ЗСУ. Периметр аеропорту фронтом виходив на місто Донецьк, який контролювали НЗФ. 

05.09.2014 за підсумками переговорів Тристоронньої контактної групи щодо ситуації на Донбасі (Мінські перемовини), оголошено про припинення вогню. Водночас, одразу ж після такого оголошення НЗФ за підтримки РФ почали обстрілювати позиції сил АТО в Донецькому аеропорту та селі Піски. З вересня 2014 і до 21.01.2015 основні втрати українських сил припадали саме на ці артилерійські обстріли.

У жовтні 2014-го в Донецькому аеропорту відбулася ротація сил АТО. Відтоді солдатів, які брали участь в обороні, почали називати «кіборгами».

У листопаді та грудні 2014-го, а також у січні 2015-го було проведено 3 етапи ротації підрозділів АТО в аеропорту. У цей же період змінилася тактика сил сепаратистів: ворог зайняв окремі будівлі на території Донецького аеропорту (готель, старий термінал); замість проведення атак супротивник намагався проникнути в будівлі навколо нового терміналу, а потім і в сам новий термінал. Новий термінал аеропорту став передовою лінією для сил АТО.


УЛЬТИМАТУМ

09.01.2015 НЗФ готуються до штурму нового терміналу аеропорту. Танками та великокаліберною артилерією вони відпрацьовують по ньому та диспетчерській вежі. Працюють прицільно з декількох напрямків зі закритих позицій. Дістати їх артилерією сили АТО не мають змоги, коригування вогню відбувається наосліп (на звук). 

На третій день обстрілу, 11.01.2015, спостережний пункт сил АТО, що розміщується на третьому поверсі нового терміналу, вже не може виконувати свої функції в повному обсязі. Усі стіни і перекриття там зруйновані. Зрештою НЗФ безперешкодно вибираються поверхом вище. 

Вже 12.01.2015 інший бік нового терміналу (зовнішня стіна, що виходила на старий термінал) обвалюється під натиском танкових атак. Масштабність обвалу закриває собою оглядовість трьох постів сил АТО в новому терміналі, що вели спостереження за підходами зі сторони старого терміналу. Цього ж дня бійці сил АТО помічають присутність сил противника поверхом вище. Прострілювання зі стрілецької зброї сходових клітин, які вели на нижній поверх, перегукування свідчать про наявність ворога. Пізніше бойовики НЗФ висувають ультиматум українським бійцям – здаватися, інакше їх знищать. 

Вдень 13.01.2015 танк НЗФ продовжує обстрілювати диспетчерську вежу – основні очі сил АТО для корегування вогню артилерії. Внаслідок обстрілів опори вежі не витримують і вона падає. Під вечір того ж дня бойовики НЗФ пробують підірвати штаб сил АТО в новому терміналі. Це місце відпочинку більшості особового складу, медичний пункт, їдальня. Але злочинці не враховують товщину перекриття, тому обвалюється частина стіни зі сторони диспетчерської вежі.

Протягом трьох днів, з 13 по 15.01.2015 під обстрілами бойовиків НЗФ відбувається чергова ротація сил АТО в Донецькому аеропорті. У цей період всі попередні домовленості між силами АТО та НЗФ щодо ротацій скасовано. 

ШТУРМ

15.01.2015 бойовики НЗФ з 2-го та 4-го поверхів пробують штурмувати частину нового терміналу, яку обороняють українські бійці. Бої відбуваються на 2-му поверсі. При цьому ворог атакує українські позиції, зокрема і з 4-го поверху – за рахунок підриву стелі ведуть вогонь та закидають гранати згори на нижні поверхи. Вибити противника з верхніх поверхів силам АТО не вдається. Цього ж дня в новий термінал прибуває начальник розвідки 81-ї ОАЕМБр з позивним «Рахман».

Тоді наші займали лише половину першого поверху північної частини термінала. Тримати оборону мусили в поторсаній всіма вітрами залі, стіни якої наскрізь світилися від численних обстрілів, бетонні колони рикошетили, територію постійно прострілювали снайпери. Навіть цигарку неможливо було докурити — снайпер відпрацьовував уже на третій затяжці…

начальник розвідки 81-ї бригади (2014-2016), підполковник Андрій Гречанов із позивним «Рахман», інтерв'ю кореспонденту «АрміяInform»

16 та 17.01.2015 бойовики НЗФ продовжують штурм нового терміналу. Вогонь ведуть і з верхніх поверхів, застосовують газ невідомого походження. Сили АТО відбивають усі спроби повного захоплення.


«Був момент, коли ми сиділи в терміналі, як в бутерброді. Під нами, в підвальному приміщенні, на цокольних поверхах були чеченці. Коли танки розбили стіну терміналу, зверху зайшли сепари через пробоїну в стіні. А ми посередині, перший-другий поверх. Що в аеропорту були чеченці, ми знаємо точно. Це відчувалося і по манері, як вони працюють, і по голосу, коли вони з нами намагалися спілкуватися. З того, що я також знаю особисто, були російські кадровики: як мінімум, спецпідрозділ Вимпел (група спецпризначення ФСБ. — Ред). Аж до того, що ми знаходили їх двохсотих, зрізали шеврони. Ну, і самі сепари: батальйон Схід, вони нас потім в полон і взяли»

військовослужбовець 80-ї окремої аеромобільної бригади Станіслав Стовбан, «ЛІГА.net»

15-17.01.2015 сили АТО намагаються завезти підкріплення та вивезти поранених і загиблих із Донецького аеропорту. 

18.01.2015 настає деяке затишшя. Силам АТО вдається провести часткову ротацію та вивезти поранених із нового терміналу. Це останній день, коли машини українських оборонців заїжджають на територію нового терміналу. Режим тиші також запрошують і бойовики НЗФ, вивозять загиблих із їхньої сторони. Однак під приводом евакуації тіл загиблих, бойовики НЗФ закладають вибухівку під опори нового терміналу аеропорту.


«ВОНИ ВИСТОЯЛИ! НЕ ВИТРИМАВ БЕТОН!»

19.01.2015 бойовики НЗФ здійснюють перший потужний підрив у новому терміналі. Від вибуху складаються стіни, але міжповерхові перекриття тримаються. Загиблих серед особового складу сил АТО немає, але багато бійців отримують контузію та ушкодження.

20.01.2015 – другий потужний підрив у новому терміналі. Як стане відомо пізніше, такий підрив готувався давно. Бойовики НЗФ у підвалі замінували плити перекриття і, прикриваючись обстрілом, уночі вийшли звідти. Ті бойовики НЗФ, що займали верхні поверхи, також установили вибухові пристрої на колонах, які підпирали плити між поверхами. Підривають дистанційно. Вибух такої сили, що всі поверхи бетонної споруди складаються, наче картковий будинок, під завалами залишається багато бійців сил АТО.

«Підлога, яка була десь метра півтора завтовшки, просто піднялася піді мною, а потім стрімко пішла вниз. Було відчуття, що лечу в безодню. Швидко намагався зорієнтуватися і на льоту за щось схопитися, аби не засипало важезними бетонними брилами»

підполковник Андрій Гречанов, інтерв'ю «АрміяInform»

Ті, хто уцілів, намагаються самостійно організувати пошуки та визволення особового складу від завалів. Згодом деякі бійці приймають рішення здійснити вилазку за евакуацією. 

У ніч з 20 на 21.01.2015 колона 3-х МТЛБ (Багатоцільовий тягач (транспортер) легкий броньований) і невеликої кількості бійців намагається прорватись до нового терміналу. У темряві одна з МТЛБ відстає від колони та помилково потрапляє до позицій НЗФ. Екіпаж потраплє в полон. Російські бойовики, в порушення законів та правил ведення війни, знущаються над військовополоненими, катують їх, та навіть фільмують ці свої злочини.

Дві інші МТЛБ продовжили рух в сторону нового терміналу та потрапляють під вогонь сил НЗФ. Одну з МТЛБ бойовики знищують, інша перекидається. Попри прицільний вогонь екіпажу вдається відійти до диспетчерської вежі. 

Розуміючи, що підкріплення не зможе підійти, частина сил АТО приймає рішення виходити самостійно. З 20 на 21.01.2015 виходить три групи. Одна ввечері (серед них був «Рахман»), друга вночі, а під ранок третя. З пораненими залишається десь 12 бійців сил АТО, які в результаті потраплять у полон до бойовиків НЗФ. Саме їх пізніше виведуть на вулиці Донецька для так званого «параду полонених». 

20.01.2015 українські захисники зазнають найбільших втрат під час оборони Донецького аеропорту – загинув 51 військовослужбовець сил АТО.

Лише наприкінці лютого 2015-го тіла загиблих діставатимуть українські полонені під контролем бойовиків НЗФ.


P.S.

За весь час операції з оборони Донецького аеропорту загинуло, потрапило в полон і зникло безвісти велика кількість військовослужбовців сил АТО. За офіційними даними Управління стратегічних комунікацій Апарату Головнокомандувача ЗСУ, з вересня 2014 року до січня 2015 року кількість загиблих військовослужбовців становить 109 осіб, поранених – 446, безвісти зниклих – 6. В суспільстві виник запит на проведення офіційного розслідування щодо дій і бездіяльності вищого політичного та військового керівництва сил АТО відносно вказаних подій. Наразі до кримінальної відповідальності в межах національних проваджень притягнуто лише бойовиків НЗФ. 

«Вони вистояли! Не витримав бетон!»  – так українці писатимуть про подвиг військових-оборонців території Донецького аеропорту. 

Цю історію закарбують у повнометражному документальному фільмц Леоніда Кантера та Івана Яснія «Добровольці Божої Чоти», поемі Володимира Тимчука «Донецький аеропорт», романі Сергія Лойка «Аеропорт», повнометражному художньому фільмі Ахтема Сеїтаблаєва «Кіборги», пісні тернопільського гурту «Долг» – «Аеропорт».

З 2018 за ініціативою захисників аеропорту, у січні у різних містах України вшановуватимуть пам'ять учасників тих подій. А з 20.01.2022 в системі Міністерства оборони України цей день офіційно встановлять як День вшанування захисників Донецького аеропорту – подвигу військовослужбовців, добровольців і волонтерів, які обороняли летовище від російського агресора

Документ

Наказ № 21/24 від 20 січня 2022

Переглянути

Джерела

АЕРОПОРТ – Невідомі подробиці найтрагічнішої спецоперації АТО. Українська правда. 12 січня 2016 История боев. Тяжелая артиллерия за Донецкий аэропорт. Українська правда. 25 січня 2016 Как обороняли Донецкий аэропорт. ВВС Україна. 23 січня 2015 Фотовиставка «Героїчна оборона Донецького аеропорту (2014-2015)». Український інститут національної пам’яті. «Вони ще тоді показали, що Україна чинитиме опір». Дні пам’яті оборонців Донецького аеропорту. Радіо Свобода. 20 січня 2023 Протокол за підсумками консультацій Тристоронньої контактної групи щодо спільних кроків, спрямованих на імплементацію Мирного плану Президента України П. Порошенка та ініціатив Президента РФ В.Путіна Відео: «Киборги» и их последние дни. Youtube-канал Макс Ибрагим. 2 лютого 2015 Відео: Пленные «Киборги». Youtube-канал EgoR ZemtsoV. 21 січня 2015 Відео: Около 20 военных, защищавших донецкий аэропорт, оказались в плену у боевиков. Youtube-канал Сейчас. 22 січня 2015 Відео: Запретный Донбасс. «Киборгов» отпели в Донецке. Серия 1. Youtube-канал 17 канал. 23 січня 2015 Відео: Донецький аеропорт. Полонені українські військові дістали тіла своїх побратимів. Youtube-канал «Hromadske». 26 лютого 2015 Під час оборони Донецького аеропорту загинули 109 військових ЗСУ. Укрінформ. 20.01.2021 Киборг Стас Стовбан: Под ногами были чечены, над головой – сепары. ЛІГА.net. 20.01.2017 Битва за Донецький аеропорт: хроніка подвигу, цифри, факти, значення та уроки. Арміяinform. 20 січня 2022 «Вийдемо всі або не вийде ніхто»: спогади про «кіборгів», які захищали ДАП до останнього. 5 канал. 16 січня 2023 Будні військових у Донецькому аеропорту. ВВС Україна. 31.10.2014 «Кіборги» на захисті України: як народилася легенда Донецького аеропорту. Апостроф. 14 жовтня 2020 Перший бій за ДАП. Мілітарний. 20 травня 2020 Українські воїни показали приклад усвідомленої самопожертви. Укрінформ. 21 січня 2021 Донецкий аэропорт до и после войны: вид из космоса. Корреспондент.net. 20 октября 2015 Киборг Рахман: На допросе мне сказали – будем сливать кровь. ЛІГА.net. 3 грудня 2015 «Останні години ДАПу були схожі на кадри із фільму «Чистилище», – Андрій Гречанов кіборг на позивний «Рахман» погодинно розповів про останні дні захисту Донецького аеропорту. Арміяinform. 18 січня 2021 Кулеметник Станіслав Стовбан: «Коли сєпарський снайпер побачив у нас, поранених, гранати, навів на мене СВД, хотів добити». Цензор.НЕТ. 5 травня 2015 До 9 років позбавлення волі засуджено терориста ДНР, який воював проти ЗСУ під Донецьким аеропортом. Офіс Генерального прокурора. 9 грудня 2021 В Одесі затримано учасника «ДНР», який у складі батальйону «Спарта» брав участь у боях за Донецький аеропорт. Одеська обласна прокуратура. 6 березня 2023 Заочно судитимуть бойовика, який воював проти ЗСУ у районі Донецького аеропорту. Донецька обласна прокуратура. 17 грудня 2021 Оборона Донецького аеропорту у спогадах «кіборгів». Арміяinform. 21 січня 2021 «Перший бій за Донецький аеропорт 26 травня 2014 – полковник ССО | Vоїн – це я», опубліковано 14.06.2020 р. на каналі «Військове телебачення України» The General Staff of Ukraine in the prepared report «Analysis of the fighting in the east of Ukraine during the winter campaign 2014-2015» on 23 December 2015 Точная карта разграничения сил на Донбассе, 08.01.2015, InformNapalm https://informnapalm.org/4457-tochnaya-karta-razgranicheniya-sil-na-donbasse/ Аэропорт Донецк | Airport Donetsk (English subtitles), канал Настоящее Время, 1.12.2015 "Poltorak called a misunderstanding the rotation at the Donetsk airport with the inspection of the DPR", on the web-site «LB.ua» on 8 January 2015 Грудень 2014 року в обороні Донецького аеропорту: хронологія, спогади, фотографії. Радіо Свобода, 31.12.2020 “OSCE mission went to Donetsk airport” on web-site “Radio Svoboda”. 15 January 2015 «Cyborgs: Hostages of Myth», Ms Reshetilova published on 21 January 2016 on the web-site «LB.ua» Analysis of the General Staff of the Armed Forces of Ukraine on hostilities on the Debaltsevsky bridgehead from January 27 until February 18, 2015 Zakharchenko: Ukraine breaks the truce, there will be no more rotations at the airport” on web-site “Ukrainska Pravda” on 12 January 2015 Сім років: «вежа ДАПу упала, але стала символом, що Україна не здасться», 13.01.2022, Радіо Свобода Комбат Олег Кузьминых в плену. Канал Битва за Україну. 24.01.2019 Командира «киборгов» Кузьминых боевики могут отпустить из плена 9 марта. 24 канал, 7.03.2015 У полоні сепаратистів опинився вінницький «кіборг» Олександр Скрипнюк (Відео). vinnytsia.eu. 28.01.2015 «Кіборгів» визволять з полону тільки після «великого обміну» полоненими. Канал ТСН. 22.01.2015 Донецький аеропорт. Полонені українські військові дістали тіла своїх побратимів. Hromadske. 27.05.2015 21 січня – день загибелі Героя України «кіборга» Ігоря Брановицького. Радіо Свобода. 21.01.2021
Показати усі