Складні події довкола Донецького аеропорту розгортаються ще у квітні 2014, після проголошення учасниками незаконних збройних формувань (НЗФ) так званих «Донецької Народної Республіки» («ДНР») та «Луганської Народної республіки» («ЛНР»), захоплення ними низки населених пунктів у зазначених областях.
У квітні 2014 Рада національної безпеки та оборони України оголосила про початок антитерористичної операції на сході України (АТО). Значні зусилля спрямованні на відвернення спроби російської влади встановити всеосяжний контроль над територією України загалом чи над певною її частиною.
Для проведення такої операції створено Штаб АТО. З 25.05.2014 його очолював начальник Генерального штабу Збройних сил України Віктор Муженко. 5 секторів АТО отримали свої межі відповідальності та групи військ (сектори А, Б, С, Д, М). Процес управління військами сил АТО був чітко регламентований бойовим статутом і настановою щодо оперативної роботи. Керівником Сектору «Б» (в підпорядкуванні якого знаходився Донецький аеропорт) до грудня 2014-го був Руслан Хомчак.
У ніч з 25 на 26.05.2014 новий термінал і підходи до Донецького аеропорту були без бою захоплені збройними формуваннями російських спецслужб. Вони розраховували, що українське керівництво не наважиться вести бій у щойно збудованому новому терміналі аеропорту. Та в результаті бою 26.05.2014 підрозділи ЗСУ розгромили супротивника. Ці події вважаються початком проведення силами АТО операції з оборони Донецького аеропорту.
Станом на 23.08.2014 територія Аеропорту була під повним контролем ЗСУ. Периметр аеропорту фронтом виходив на місто Донецьк, який контролювали НЗФ.
05.09.2014 за підсумками переговорів Тристоронньої контактної групи щодо ситуації на Донбасі (Мінські перемовини), оголошено про припинення вогню. Водночас, одразу ж після такого оголошення НЗФ за підтримки РФ почали обстрілювати позиції сил АТО в Донецькому аеропорту та селі Піски. З вересня 2014 і до 21.01.2015 основні втрати українських сил припадали саме на ці артилерійські обстріли.
У жовтні 2014-го в Донецькому аеропорту відбулася ротація сил АТО. Відтоді солдатів, які брали участь в обороні, почали називати «кіборгами».
У листопаді та грудні 2014-го, а також у січні 2015-го було проведено 3 етапи ротації підрозділів АТО в аеропорту. У цей же період змінилася тактика сил сепаратистів: ворог зайняв окремі будівлі на території Донецького аеропорту (готель, старий термінал); замість проведення атак супротивник намагався проникнути в будівлі навколо нового терміналу, а потім і в сам новий термінал. Новий термінал аеропорту став передовою лінією для сил АТО.