Віртуальний музей російської агресії

Віртуальний музей російської агресії

Введіть пошуковий запит:

background

Історія боротьби

Від початку утворення Меджлісу посткомуністична влада та проросійські політичні сили в Криму регулярно звинувачували його в «екстремізмі» та «розпалюванні міжнаціональної ворожнечі». 

Навіть кримська обласна та (пізніше) республіканська преса була наповнена пропагандою, спрямованою проти кримських татар загалом і Меджлісу зокрема. Часто можна було почути, що Меджліс не представляє весь кримськотатарський народ, і лише «спекулює» на питанні повернення до Криму. Діяльність кримськотатарських активістів і Меджлісу, спрямована на відновлення прав народу в Криму, таврувалася як «екстремізм» – від боротьби зі саботажем процесу репатріації до боротьби за землю чи культурні права.

До того ж кримська посткомуністична влада весь час прагнула заручитися підтримкою лояльних кримськотатарських організацій, окремих діячів, організацій інших народів, аби продемонструвати, що вимоги Меджлісу «не представляють інтересів всього народу» та є «прагненням отримати привілеї в Криму», які б утискали права інших народів. 

Меджліс у Криму традиційно співпрацював із національно-патріотичними українськими силами. Під час будь-яких виборів він підтримував проукраїнські сили або тих, хто найменше шкодив інтересам територіальної цілісності України. Відтак відбувалося постійне протистояння Меджлісу та проросійських сил. 

Зі середини 1990-х представники кримських татар входили до владних структур півострова. Приміром, Ільмі Умеров, заступник голови Меджлісу, з 1994 по 1997 був віце-прем’єром в уряді Криму, з 2002 по 2005 – заступник голови Верховної Ради АРК. У 2000-х представники Меджлісу входили до владних структур АРК, а також до Верховної Ради України. У виконавчій владі кількість представників Меджлісу сягала 10%.

Напади й звинувачення в екстремізмі

У 2014 Меджліс кримськотатарського народу підтримує Євромайдан у Києві. Тоді ж починаютьсяся переслідування кримськотатарських активістів, що підтримали протест.

Меджліс виступає серед ініціаторів багатотисячного мітингу 26.02.2014 під стінами Верховної Ради АРК. Це, хоча й короткочасно, та все ж зриває план зі захоплення влади на півострові. Організація та окремі її представники публічно закликають бойкотувати так званий «референдум», а потім і не визнавати його результатів.

Після захоплення Криму військами РФ окупаційна влада намагається проводити перемовини з лідерами Меджлісу щодо можливого не-спротиву окупації. Перемовини завершуються  невдало.

21.04.2014 група невідомих осіб у камуфляжі вриваються до будівлі Меджлісу в Сімферополі з ціллю зірвати український та кримськотатарський прапори. Внаслідок нападу декілька людей, котрі знаходяться всередині, отримуютьи тілесні ушкодження. Переслідування на цьому не завершується.

Вже 16.09.2014 будівлю Меджлісу оточують озброєні співробітники російської поліції, а всередині починається 12 годинний обшук. Одночасно ведуться обшуки й у будинках двох членів Меджлісу – Ескандера Барієва та Мустафи Асаба.

17.09.2014 рішенням так званого «Центрального районного суду Сімферополя» приміщення головного офісу Меджлісу заарештоване, а 7.03.2016 будівлю незаконно вилучено.

6.05.2014 та 5.07.2014 так звана «прокурорка» Криму Наталія Поклонська винесить «попередження» представникам Меджлісу з вимогою припинення «екстремістської діяльності». 5.07.2014 Рефату Чубарову незаконно забороняють в’їзд до Криму на 5 років.

Заборона

Після окупації Криму Росією справа заборони Меджлісу стала лише питанням часу. Окупанти б ніколи не змирилися з діяльністю потужного координаційного центру кримськотатарського народу, що відкрито виступив проти російської агресії. 

Як і весь процес окупації півострова, процес заборони Меджлісу повинен був нагадувати «демократичну процедуру». З цією метою окупаційній владі Криму необхідно продемонструвати, що організація не представляє інтересів кримських татар, а ініціатива її заборони нібито надходить від самих кримських татар. Для цього мобілізовані лояльні окупантам кримськотатарські організації. Це зокрема «Къырым», яка 19.12.2015 «забороняє» Меджлісу представляти кримськотатарський народ. 

23.10.2015 Громадська палата Російської Федерації звертається до генеральної прокуратури з проханням перевірити діяльність Меджлісу на екстремізм. 
15.02.2016 вже Наталія Поклонська звертається до так званого «Верховного суду Республіки Крим» з вимогою визнати Меджліс «екстремістською організацією». Вона також передає копію позовної заяви першому заступнику голови Меджлісу Айдеру Аджимамбетову. 

13.04.2016 Наталія Поклонська видає «постанову» про призупинення діяльності Меджлісу до прийняття «судом» рішення в справі. Вже 26.04.2016 так званий «Верховний Суд Республіки Крим» визнає Меджліс «екстремістською організацією». 

29.09.2016 Верховний Суд Росії відхиляє апеляційну скаргу представників Меджлісу та затверджує попереднє рішення так званого «Верховного суду Республіки Крим». Меджліс кримськотатарського народу незаконно й остаточно забороняють на території Росії та в Криму. 

На кожному з етапів заборони Наталя Поклонська посилається на «численні звернення» від нібито кримських татар і лідерів кримськотатарських організацій. 

P.S.

Шляхом надуманих політичних звинувачень окупаційна влада не лише забороняє діяльність Меджлісу, а й «вичавлює» його лідерів з території Криму. Кримськотатарський народ позбавляють не тільки координаційного центру, а й лідерів, здатних організовувати небайдужу громадськість. 

Заборона Меджлісу супроводжується процесами, які формально з нею не пов’язані – кримінальними справами проти членів і лідерів Меджлісу. 
З 2014 Рефату Чубарову та Мустафі Джемілєву забороняють в’їзд до Криму. Проти обох лідерів кримськотатарського народу окупаційна влада розпочинає кримінальні справи. 
29.05.2015 розпочато кримінальну справу проти Рефата Чубарова за публічні призиви до порушення територіальної цілісності Росії, тобто за констатацію української приналежності Криму.
20.01.2016 так званий «Київський районний суд Сімферополя» заочно заарештувує Мустафу Джемілєва за звинуваченнями у «тероризмі» та «підриві основ державності» Росії.
29.01.2015 заарештувують Ахтема Чийгоза, заступника голови Меджлісу. Окупаційна влада звинувачує його в «організації масових заворушень» за участь у мітингу 26.02.2014 та засуджує до 8 років позбавлення волі.
12.05.2016 російська ФСБ в Криму заарештувує Ільмі Умерова, заступника голови Меджлісу. Його звинувачують у «публічних закликах до зміни територіального складу РФ». Пізніше Ільмі Умерова направляють на примусову психіатричну експертизу. Близько трьох тижнів він проводить у психіатричній лікарні. 27.09.2017 так званий «Сімферопольський районний суд» засуджує його до 2 років позбавлення волі у колонії-поселенні. Лише у 2017 за посередництва Туреччини його та Ахтема Чийгоза звільняють.

Процес звинувачення Меджлісу в екстремізмі та його заборона повторює описані методи та пропагандистські тези кримської посткомуністичної влади та проросійських політиків 1990-х, а також спосіб дій радянського тоталітарного режиму щодо кримських татар. Екстремістська та агресивна окупаційна сила звинуватила свою жертву в екстремізмі, а себе представила як поборника «демократії» та «міжнаціонального миру».

Опубліковано 2021-09-01

Максим Свєженцев

КримSOS

Джерела

Меджліс: заборона, в’язниця та еміграція. 18.05.2016. Юлія Тищенко, “Заборона Меджлісу: “екстремістські джокери” РФ”, День, 11.10.2016 Інформація про судову справу від “Верховного суду Республіки Крим” Кримські татари заборонили Меджлісу виступати від імені народу ", Lenta.ru, 19.12.2015, Поклонська вручила керівництву Меджлісу кримських татар припис припинити діяльність", ТАСС, 15.02.2016 Представник Ради Європи зустрівся з Чийгозом, арештованим у Криму”, BBC.COM, 29.01.2016 “Поклонська призупинила діяльність Меджлісу в Криму”, Українська Правда, 13.04.2016 Меджліс кримськотатарського народу подав скаргу до ЄСПЛ,” Українська Правда, 31 березня 2017 "В Росії заборонили меджліс кримських татар", РІА НОВИНИ, 26.04.2016 «Росія звернулась до суду з прав людини через заборону кримськотатарського Меджлісу», Інформаційний портал «Права людини в Україні», 04.04.2017 "Суд у справі Меджлісу. Трансляція. День 8 ", Аргументи тижня Крим, 26.04.2016 Поклонська: щодо заступника голови Меджлісу Умерова порушена кримінальна справа,” Радіо Свобода, 12.05.2016 «Меджліс: заборона, в’язниця та еміграція», BBC.COM Світлана Шереметьєва, «Мустафа Джемілєв: кажуть, в Криму повно «Рошену», Апостроф, 13.02.2017 «Поклонська: щодо заступника голови Меджлісу Умерова порушена кримінальна справа», Радіо Свобода, 12.05.2016 Оксана Руда, «В Криму проти голови Меджлісу Чубарова порушили кримінальну справу», Zaxid.net, 29.05.2015 «На Меджліс напали через український прапор. Побили жінок, погрожуть», Українська Правда, 21.04.2014 «Обшук у будинку Меджлісу завершився. Забрали речі Джемілєва – ЗМІ», Укрінформ, 16.09.2014 «Голова фонду «Крим» спростовує завершення судів щодо головного офісу Меджлісу в Сімферополі», Крим.Реалії, 07.03.2016 «За заборону діяльності Меджлісу та переслідування учасників мітингу 26.02.2014 року біля будівлі Верховної Ради автономії Прокуратура АР Крим повідомила про підозру Н.В. Поклонській у вчиненні воєнного злочину», Прокуратура Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, 10.10.2018 «ФСБ передасть в архів документи про звірства фашистів і докази зради в Криму», Кримінформ 19.06.2020
Показати усі