Віртуальний музей російської агресії

Віртуальний музей російської агресії

Введіть пошуковий запит:

background

Історія ІЗОЛЯЦІЇ

У далекому 1955-му на околиці Донецька був побудований завод із виробництва сирої мінеральної вати. На початку його існування працювало на ньому близько вісімдесяти людей. В 1970-х роках завод вже був дуже потужним: він експортував теплоізоляційні матеріали не лише по всій території СРСР, але й в інші країни, такі як Фінляндія, Чехословаччина, Угорщина. На початку 1990-х років завод збанкрутував. 


2010-го після тривалого простою Міжнародний благодійний фонд «ІЗОЛЯЦІЯ. Платформа культурних ініціатив» (Фонд) почав використовувати заводський комплекс під мистецькі проекти.
За нетривалий час засновники культурного простору «ІЗОЛЯЦІЯ»  на базі колишнього заводу ізоляційних матеріалів створили культурний осередок. Як зазначають фундатори проекту, «ІЗОЛЯЦІЯ» є платформою для дослідження, обговорення та презентації актуальних соціально-політичних проблем на перетині сучасного мистецтва і громадянського суспільства.
До 2014-го Фонд постійно проводив мистецькі заходи: фото-виставки, концерти, виставки сучасного відео-мистецтва, простори розвитку креативних індустрій. 


Однак із квітня 2014-го РФ розпочала захоплення окремих територій Донецької та Луганської областей України. Місто Донецьк також потрапило під тимчасову окупацію.
Окупаційна влада в місті утверджувалася силовими методами, за допомогою російських військових і колабораційних сил. Очолювали цей процес  особи, призначені з Москви. Важливими інструментами утвердження стали так зване Міністерство державної безпеки, незаконно створені органи поліції, прокуратури, суди.
Боротьба з незгодними розпочалася практично одразу ж. Під переслідування потрапляють ті, хто відкрито виступають проти російської влади, ті, хто підтримують територіальну цілісність України, ті, хто висловлює незадоволення, та й навіть ті, що просто «підозріло виглядають». 
У місті людей свавільно поміщали в закриті місця несвободи. Якщо ж місцеві окупаційні органи вирішували порушити «офіційне» кримінальне провадження, людей переміщували у слідчі ізолятори. Як правило, судили за шпіонаж або диверсії проти так званої «ДНР». 
Одна з таких неофіційних тюрем – табір для утримання українців, ув’язанених за політичними обвинуваченнями – була створена на базі приміщень Міжнародного благодійного фонду «ІЗОЛЯЦІЯ. Платформа культурних ініціатив».

Захоплення ІЗОЛЯЦІЇ

09.06.2014 територія фонду «ІЗОЛЯЦІЯ» була захоплена окупаційною адміністрацією м. Донецька, було проголошено, що захоплення здійснено для розміщення так званої «гуманітарної допомоги», що надходить з Росії, а також для інших потреб ДНР. 
Як зазначає Фонд на своєму сайті, так звана «ДНР»  одразу ж розмістила снайпера на верхівці терикону, що знаходиться на території культурного простору.
10.06.2014 зафіксовані факти мародерства та розграбування приміщень Фонду: злам сейфу та дверей у приміщення з дорогими інструментами та обладнанням, розкрадання речей, що належали Фонду і його співробітникам. Керівництвом простору «ІЗОЛЯЦІЯ» направлені звернення про кримінальне правопорушення на адресу Генеральної прокуратури, Служби Безпеки та Міністерства Внутрішніх Справ України, однак дії з їхньої сторони не вжито.


2.07.2014 на території заводу було створено спеціальний комітет самопроголошеної ДНР. Головою якого  був призначений Леонід Баранов. Останній в  інтерв'ю російським ЗМІ розповідав про те, що комітет здійснює слідчі та каральні функції. Крім того, повідомляється про базування на території заводу батальйону «Восток». З того часу в ЗМІ з'являється інформація про утримання на території заводу цивільних заручників, які переслідувалися окупаційними силамии. Звільнені з ДНР українські громадяни розповідають, що «Ізоляція» використовується як місце для незаконного позбавлення свободи, психологічного тиску та катування захоплених окупаційною адміністрацією громадян. 

Катування в Ізоляції

Жертви російського переслідування зазначають, що в «Ізоляції» окупаційні органи тримають громадян аби домогтися від них самовикривальних свідчень, або як покарання. Потерпілі, які були звільнені в результаті обміну повідомляють, що жорстоко б'ють тих, хто не хоче визнати себе винним у вчинені інкримінованого обвинувачення . 
Інколи «Ізоляція» використовувалась і як місце утримання після незаконно винесеного покарання. Так було у випадку Станіслава Асєєва. Він перебував у в’язниці «Ізоляція» з 11.05.2017 по 29.12.2019. Його продовжували тримати там і після «винесення вироку». 

Буде помилкою вважати, що в цих стінах знущалися виключно над "укропами", до яких відносили всіх, у кого була стаття "шпигунство". Навпаки, на нас дивилися з оглядкою на можливий обмін, а це означало, що у людини не повинно бути видимих ​​шрамів, опіків і переломів. Тоді як свої – так зване "ополчення", співробітники "міністерств" та інші – представляли собою справжнє м'ясо, тренувальний матеріал, який можна буквально забивати в підлогу, не переймаючись наслідками. Адміністрація «Ізоляції» чудово розуміла, що жоден російський телеканал ніколи не візьме у них інтерв'ю, жодне місцеве видання ніколи про них не напише. ...Були люди, які "вскривали" себе, але жоден так і не кинувся на охорону... У найгірші часи кількість ув'язнених «Ізоляції» досягала 70 осіб, але жодного випадку масової непокори адміністрації так і не сталося.

Станіслав Асєєв, інтерв’ю виданню «Українська правда». 

Українська влада наразі не має доступу в місто, тому ми спираємося на свідчення колишніх бранців, які в результаті обміну з РФ були звільнені. 
Майже два роки в «Ізоляції» провів Ігор Козловський, український вчений, релігієзнавець. 27.01.2016 він опинився в підвалі – в центральному офісі «Ізоляції», де люди знаходилися по 100 і більше днів. Вдень бранців змушують виконувати брудну роботу. Аби підтримати дух ув’язнених, він проводив їм лекції. 27.12.2017 Ігор був звільнений з полону за обміном.

Це дійсно підвали, де люди лежать на підлозі. Ніяких умов не існує, двічі в день виводять в туалет. Один раз в день годують. Я знаю одну людину, яку катували кожну ніч. Дійсно, це садистська методика, пов’язана з тим, щоб зламати людину і створити з неї не людину, а тварину.

Ігор Козловський, інтерв’ю виданню «Інсайдер», 2019.

«Ізоляція» була місцем утримання не лише чоловіків, але й жінок.  Людмила Гусейнова, була однією з тих, хто продовжував спілкуватися українською мовою на окупованій території та відкрито говорила про своє незадоволення. Вона провела в «Ізоляції» декілька місяців, а після засудження незаконими місцевими судами за «проукраїнські націоналістичні погляди» знаходилася і Слідчий ізолятор, як місце для тимчасового утримання підозрюваних, яких на час розслідування позбавлено свободи. 

«… І я не змогла сказати рідним, куди мене везуть. А мене везли в «Ізоляцію». Чоловікові почали погрожувати, вони вже стежили за ним. Йому ледве вдалося виїхати. Я зрозуміла, що вони «беруть» цілими сім'ями, щоб легше тиснути на людей. При мені в «Ізоляції» жінку вночі впихнули в нашу камеру, а чоловіка і сина ще били, це було добре чутно…

Людмила Гусейнова, інтерв’ю «Суспільне», 2022.

Управління Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй з прав людини також звернуло увагу на кричущі порушення прав людини: свавільні затримання і подальше утримання в «Ізоляції», катування і жорстоке поводження. Так, в своїй доповіді організація зазначила, що станом на лютий 2020 опитала 56 осіб, звільнених самопроголошеними «республіками» (45 чоловіків, зокрема одного військовослужбовця, і 11 жінок), та зазначила, що найбільш поширеними «обвинуваченнями» проти них у ДНР були «шпіонаж», «підбурювання до ненависті», «зберігання вибухових матеріалів», «терористичний акт», «сприяння терористичній діяльності» та «публічні заклики до екстремістських дій». 
52 з 56 опитаних осіб, повідомили, що їх піддавали катуванню або жорстокому поводженню, іноді з сексуальним насильством, переважно під час допитів, щоб отримати зізнання або інформацію, в більшості випадків – про роботу на СБУ. Частота, інтенсивність і тривалість катувань і жорстокого поводження значно різнилися, проте вони зазвичай тривали доти, поки затримана особа не погоджувалася зізнатися або надати інформацію. 
До бранців застосовували майже всі відомі способи катувань: побиття, удари електричним струмом, удушення, сексуальне насильство, видалення частин тіла (нігтів і зубів), позбавлення води, їжі, сну або доступу до туалету, імітація страти, погрози насильством чи смертю, погрози завданням шкоди сім’ї. 

Відповідальність за злочини

Описані події розслідуються правоохоронними органами України. 29.10.2020 стало відомо, що Донецька обласна прокуратура спільно зі слідчим управлінням Головного управління Національної поліції  у Донецькій області заочно повідомили про підозру керівнику підпільної в’язниці «Ізоляція».  
У повідомленні зазначається, що досудовим розслідуванням встановлено, що у 2014-у озброєні представники незаконного воєнізованого формування так званого «Министерства государственной безопасности», що контролюється РФ, захопили територію колишнього заводу ізоляційних матеріалів, на захопленому підприємстві було облаштовано «катувальну базу», де незаконно утримували цивільних осіб, полонених військовослужбовців Збройних сил України. Слідство зазначає, що незаконно ув’язнених громадян годинами катували електричним струмом, били, тримали в нелюдських умовах без їжі та води і примушували до тяжкої праці.
За оприлюдненою Офісом Генерального прокурора в липні 2021 інформацією було  викрито та заочно повідомлено про підозру двом представникам незаконних збройних формувань – керівникам та організаторам підпільної в’язниці «Ізоляція».
За даними слідства, з 2014 мешканець смт Зуївка Донецької області, який раніше служив у французькому Іноземному Легіоні та брав участь у бойових діях в Сирії, зайняв посаду «керівника центру спецоперацій міністерства державної безпеки ДНР». Разом зі своїм заступником –- колишнім підприємцем за вказівкою кураторів з РФ вони організували у Донецьку на території колишнього заводу ізоляційних матеріалів підпільну в’язницю, де вчинялися тяжкі та особливо тяжкі злочини. 
Повідомляється, що слідством було викрито ключовий керівний склад незаконного місця позбавлення волі та основні виконавці злочинів, які там вчинялися. Загалом станом на 07 .07.2021 заочно повідомлено про підозру у порушенні законів та звичаїв війни на території «Ізоляції» 15 особам. Встановлено близько 170 постраждалих.
05.08.2022 прокурорами Офісу Генерального прокурора було передано до суду обвинувальний акт стосовно так званого керівника в’язниці «Ізоляція» на тимчасово окупованій території Донецької області. У повідомленні зазначається, що в’язницю було створено для незаконного утримання військовополонених і цивільних осіб, їх тортур, завдання каліцтва з метою отримання показань про начебто вчинення ними злочинів, а також залякування та здійснення на них психологічного тиску.
Означені події широко висвітлювалися в українських ЗМІ. Зокрема нелюдське поводження та катування в'язнів «Ізоляції» ставало предметом уваги багатьох журналістських видань. 
«Радіо Свобода» спільно з  «Bellingcat» за вказаними подіями провели своє розслідування та зняли відеоматеріал: «Найжорстокіше місце Європи: Як і чому комендант «Ізоляції» переїхав до Києва».

P.S.

Внаслідок окупації заводські приміщення Міжнародного благодійного фонду «ІЗОЛЯЦІЯ. Платформа культурних ініціатив» були перетворені на місце несвободи. Фактично це є один із перших таборів масового утримання Російською Федерацією українців за політично мотивованими звинуваченнями, де до обвинувачених регулярно застосовуваються катування,  з метою отримання самовикривальних свідчень. 
Подібну практику незаконного захоплення і використання колишніх культурних осередків України держава-агресор продовжила в ході повномасштабного вторгнення.
Наприкінці 2020 тодішній заступник генерального прокурора України Гюндуз Мамедов, зазначав, що «Ізоляцію» пройшли не менше 3500 осіб. 1600 із них – цивільні особи.
Станом на початок 2022 прокуратура зазначала, що слідством викрито ключовий керівний склад незаконного місця позбавлення волі та основні виконавці злочинів, які там вчинялися. Загалом на даний час заочно повідомлено про підозру у порушенні законів та звичаїв війни на території «Ізоляції» 15 особам. Встановлено близько 170 постраждалих.

Опубліковано 2023-03-29

Андрій Яковлєв

Регіональний центр прав людини

Джерела

Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання правового режиму на тимчасово окупованій території України» (цим законом визначено дату окупації Сходу) 2022. Сайт Міжнародного благодійного фонду «ІЗОЛЯЦІЯ. Платформа культурних ініціатив». Стаття видання Інсайдер. Закриті тюрми «ДНР»: Хто відповість за катівню в Донецьку. 2019. Управління Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй з прав людини, Доповідь щодо ситуації з правами людини в Україні, 16 листопада 2019 року – 15 лютого 2020 року. Сайт Донецької обласної прокуратури. Повідомлення: Головному «кату» підпільної в’язниці «Ізоляція» заочно повідомлено про підозру. 2020. Сайт Українська правда, інтревʼю зі Станіславом Асєєвим: Всі окуповані території Донбасу — один великий концтабір "Ізоляція" 2020. Сайт видання Українська правда. У мережу злили фото з донецького концтабору бойовиків "Ізоляція" 2020. Стаття видання Української правди. Звільнений із полону Асєєв описав тортури в донецькій "Ізоляції". 2020 рік. Стаття в Українській правді: Ігор Козловський: Росія більше загрожує Україні, ніж коронавірус. 2020. Інтерв'ю Ігоря Козловсько Радіо Свобода. 2021. Стаття видання Лівий берег. Прокуратура передала в суд обвинувальний акт щодо вісьмох бойовиків "ДНР", які катували людей в донецькій "Ізоляції". 2021. Стаття видання Главком. Прокуратура оголосила підозри керівникам донецької катівні «Ізоляція». 2021. Стаття видання Радіо Свобода. Катування у підпільній в’язниці «Ізоляція»: повідомлено про підозру організаторам та керівникам 2021. Стаття видання Радіо Свобода. Керівнику підпільної в’язниці «Ізоляція» у Донецьку заочно повідомили про підозру – ОГП. 2021. Стаття видання Радіо Свобода. Катування в «Ізоляції»: прокуратура передала в суд обвинувальний акт щодо 8 бойовиків. 2021. Стаття видання Радіо Свобода. «Переконаний садист-психопат»: Україна шукає «Палича» – ката з тюрми «Ізоляція». 2020. Стаття видання Радіо Свобода. Затримання Дениса Куликовського з тюрми «Ізоляція»: нові факти. 2021. Сайт Офісу Генерального прокурора. Повідомлення: Судитимуть керівника в’язниці «Ізоляція». 2021. Допис Станіслава Асєєва на його особистій сторінці Facebook щодо оприлюднених фото Ізоляції. 2021. Сайт ІЗОЛЯЦІЇ у вигнанні. Суспільне Новини. Інтервʼю з Людимило Гусейновою. 2022.
Показати усі