Міста й регіони України тісно зв’язані між собою, часто несподіваними сюжетами. Багато з них ведуть саме водними шляхами й «осідають» у морських портах. Таким портом є й Очаків.
Очаків – це одночасно військове й туристичне місто України, ворота Дніпро-Бузького лиману.
«Очаків» – приблизна транскрипція турецької назви міста Ачі-Кале, «фортеці біля моря», яку наприкінці 15 ст. контролювали кримські татари та неодноразово захоплювали козаки, зокрема й під проводом старости Черкас.
«Очаків» – це також великий протичовновий корабель, який збудували в Миколаєві, 1969-го прийняли до складу Чорноморського флоту СРСР, а пізніше вже в складі ЧФ РФ затопили у Донузлаві, аби привласнити кораблі українських ВМС.
Існує декілька трактувань назви цього корабля. Росіяни від назви на честь українського міста відмовилися, навпаки у такий спосіб продовжували імперську риторику. У радянські роки його залучали до бойових походів, відзначали високими нагородами. Кажуть, ім'я присвоєно за взяття російською армією і флотилією фортеці Ачі-Кале. 1788-го поблизу Очакова козацька флотилія та ескадра під командуванням Джона Поль Джонса завдали поразки турецькому флоту. Місто тоді завоювали, а фортецю за наказом російського князя Потьомкіна спалили.
Вже в 1990-ті пожежа охопила й однойменний корабель. Росіяни довго намагались відремонтувати «Очаків», та зрештою у 2011-му відправили його на відстій у Севастополь. Планували передати на металобрухт. Але 2014-го саме цей корабель потопили першим – для блокування українських військових.
У ніч на 06.03.2014 на виході з озера Донузлав російські військові перегороджують шлях кораблям Південної військово-морської бази України. Російські кораблі, зокрема флагман «Москва», вже й до того декілька днів чатують на українських моряків на зовнішньому рейді.
Зрештою росіяни втягують на буксирах раніше списаний «Очаків» і ставлять його між Північною і Південною косами на вході в Донузлав. За допомогою протипожежного катера корабель наповнюють водою, він втрачає стійкість і лягає на борт. Увесь цей час прожектори російських кораблів «засліплюють» наглядовий пост ВМС України. Невдовзі поряд затоплюють ще декілька менших водолазних суден.
Тральщик «Черкаси» опиняється в пастці. У Донузлаві також заблоковані корвет «Вінниця», тральщики «Чернігів» та «Генічеськ», десантні кораблі «Костянтин Ольшанський» та «Кіровоград», протипожежний катер «Євпаторія», транспортний корабель «Горлівка», морський буксир «Ковель», протидиверсійний катер «Феодосія», катер-торпедолов «Херсон», буксирний катер «Новоозерне». Лише два з них – «Генічеськ» і «Костянтин Ольшанський» – майже до останнього стоять із «Черкасами».
Коли стає відомо, що російські війська знаходяться біля військово-морської бази, «Черкаси» розпочинають підготовку до бою. І вдень, і вночі екіпаж на варті зі зброєю. Українські моряки у біноклі спостерігають за військовими без розпізнавальних знаків. Готуються до протиповітряної, протипідводно-диверсійної, протикатерної оборони. Прагнуть прорватися до Одеси. Нарешті отримують команду вийти в море, за якою усі бойові одиниці знімаються з якоря. Але команда запізніла, і це остаточно зрозуміло, коли корабель пробує подолати створені росіянами штучні перешкоди.
Вночі «Черкаси» відтягуються від причалу, щоб ворог не міг підібратися. Вони роблять кілька спроб вийти в море. Докладають усіх зусиль, щоб звільнити прохід. Буксирувати затоплені кораблі не вдається, тральщик для цього не придатний. Але корабель тримає кругову оборону, незважаючи на відрізаний доступ навіть до прісної води. Волонтери, зокрема й кримські татари, у ті дні намагаються підтримати екіпажі заблокованих українських кораблів, але і в цьому перешкоджають окупанти.
Система зв'язку українських військових фактично знищена. Але командування тральщика знаходить можливість зв’язатися з фахівцями, разом проводять розрахунки та наважуються на ще одну спробу прориву. Водолаз знаходить шлях можливого проходу «Черкас» між двома затопленими кораблями. Це ризикована операція, коридор досить тісний. 23.03.2014 «Черкасам» майже вдається задум. Але при переході навпроти з’являється буксир РФ, який штовхає український корабель, кидає «Черкаси» на мілину. Екіпаж готовий дати збройну відсіч агресору, але не отримує санкцію від військового керівництва. Чинить опір лише пожежними гідрантами.
Проти російських спецпризначенців, які атакують корабель вже 25.03.2014, цього вочевидь недостатньо. Бій триває кілька годин: із димовими завісами, гранатами, пострілами. Українці відбиваються від катерів за допомогою бугрів. Для штурму «Черкас» росіяни залучають одразу кілька бойових одиниць – 2 вертольоти, 3 швидкісні катери, буксир. Спершу вони спускаються на борт із повітря, потім допомагають човнам. На момент захоплення з ладу вже вийшло кермо тральщика. Сили нерівні. До вечора росіяни беруть під контроль останній військовий об’єкт в Криму під українським прапором.