Іронія часто супроводжувала «Москву». Від початку сумнівною була назва крейсера. Невиправданими функціонал і місце базування. Технологічно застарілий, габаритний, складний корабель вкрай дороговартісний у підтримці й оновленні. Крейсер давно міг піти у вірному напрямку. Однак амбіції переважили сумніви. Важливу роль у цій справі відіграв Юрій Лужков.
Очільник російської столиці ще у 1990-х активно долучається до «вирішення проблем» Чорноморського флоту. Це майже за 2000 км від власного виборчого округу, в іншій країні. Меру Москви було мало займатися лише столичними проблемами – від незаконних забудов до тогочасних жорстоких терактів. Він публічно розмірковує то про місто «російської слави» в Україні, то про «нероздільність» російської та білоруської держав, то про грузинські «виклики», то про чеченські «загрози», то загалом про «ворожий» захід.
Лужков із когорти «червоних директорів», у пострадянські роки кілька разів змінював партійну належність, часто поєднував несумісні за законом посади, і фактично незмінно 19 років очолював столицю РФ. Саме він спрямував кошти уряду Москви та наполіг на реконструкції «Слави» в Миколаєві. Так судно й отримало нову назву. Представники Москви у Севастополі всіляко підкреслювали свою значимість у підтримці нібито місцевої економіки. І хоча нові реалії відкривали широкі можливості розвитку туристичної галузі біля моря, росіяни найперше зміцнювали власну військову базу в Криму. Ті рішення вочевидь мали не лише економічне підґрунтя.
Щойно в Україні дійшли консенсусу та прийняли Конституцію, у Москві її гостро розкритикували. Найперше обурювались статусу Криму та Севастополя. Серед ініціаторів визначальну роль зіграв саме Лужков. 04.12.1996 «заслухавши й обговоривши заяву» Лужкова, у Раді Федерації РФ створили «спеціальну комісію» про правовий статус українського міста. Тоді питання вдалося залагодити, але великодержавні амбіції – ні.
Лужков посягав не лише на Севастополь. Він систематично виявляв зневагу до суверенітету України. 2004-го на противагу Помаранчевій революції прибув до українського Сєвєродонецька, на антиконституційний з’їзд проросійських політиків. В Україні мера Москви то оголошували персоною нон-грата, то нагороджували почесними званнями. Користуючись нестабільністю молодої демократії, він регулярно відвідував Крим. Розгорнув тут і власний бізнес, і неприховану пропаганду РФ. Останнє, головним чином, на крейсері, який став нав’язливим нагадуванням про СРСР і «російську історію» Криму.
Окупація Криму й окремих районів двох українських областей у 2014-му остаточно викрила амбіції РФ, справжню ціну домовленостей із Москвою. У 2022-му навіть одинокі українські захисники острова Зміїного, полишені сам на сам із російським флагманом, не йдуть на угоду з агресором.
Вночі 24.02.2022-го на острові, площею 17 га у Чорному морі, перебуває 80 українських оборонців. Це переважно прикордонники й морпіхи, ще кілька бійців Сухопутних військ і Військово-повітряних сил. Всього у 200 км від Миколаєва екіпаж «Москви» спершу анонімно – по міжнародному відкритому каналу зв'язку для суден – погрожує українцям зі Зміїного.
Погрози змінюють відкритими залякуваннями вже на ранок. Гнітюча атмосфера від невідомості й усвідомлення нерівних сил. Лише по обіді на горизонті зрештою показуються російське патрульне судно «Василий Биков» та власне флагман ЧФ РФ.
Росіяни розпочинають артилерійські обстріли з корабельних стволів, а потім й авіанальоти на український острів. Із материка до Зміїного ще встигають пробратися евакуаційні катери. Та забирають вони лише 3-х цивільних. Усі українські бійці залишаються на захисті своєї землі. Росіяни ж нищать усе на острові.
Голос «Москви» того дня максимально зухвалий. Але відповідь українських прикордонників – історична. «Москві» вказують єдиний можливий орієнтир, і цей курс стане пророчим уже за 50 днів.