Віртуальний музей російської агресії

Віртуальний музей російської агресії

Введіть пошуковий запит:

background

Колиска сталевих монстрів

«Москва» зійшла зі стапелів  в українському Миколаєві. І спочатку цей ракетний крейсер мав іншу назву – «Слава». Після десятків років радянської, а згодом і суто російської експлуатації «Москва» стала прямою загрозою Миколаєву, як і багатьом іншим населеним пунктам України.

Тепер Миколаїв – місто-герой України славиться на весь світ. Всього за 65 км від Чорного моря його жителі дають гідну відсіч російській збройній агресії. Раніше ж портове поселення на злитті річок Інгул і Південний Буг найперше було відоме своїми верфями. До 2021-го в місті існувало аж чотири суднобудівні заводи. Миколаїв збудував і перший корабель для національних ВМС – «Славутич».

Україна здавна славилася своїми корабелами. Зокрема у Миколаєві перші великі корабельні промислові комплекси постали ще наприкінці 18 ст. Особливо вони розрослися у 19 ст., приблизно тоді ж, коли й один із найстаріших суднобудівних об'єктів МС США Boston Navy Yard.

Втім тогочасна українська промисловість передусім працювала на російську імперію. Згодом – на радянські інтереси. Навіть після розпаду СРСР економічна залежність й політична незрілість українського керівництва вимушували йти на постійні поступки Росії.


На миколаївських суднобудівних заводах будували практично будь-які військові кораблі: підводні човни, великі протичовнові кораблі, есмінці, рятувальні судна, баржі, буксири. Лише у Миколаєві для ВМФ СРСР створювали авіанесучі крейсери радянські авіаносці.

Ракетний крейсер «Слава» тут добудували влітку 1979-го. Вона була першим ракетним крейсером, створеним за амбітним проєктом 1164 «Атлант». Нині в Росії залишилися два такі корабля. «Маршал Устинов» служить на Північному флоті. «Варяг» є флагманом Тихоокеанського флоту. Вони теж збудовані у Миколаєві.

Якщо українські режисери колись захочуть зняти кіно про знищення ворожого флагмана, то роль «Москви» може зіграти ще один крейсер із цієї серії: «Україна» – останній з «Атлантів». Він ніколи не полишав рідного Миколаєва. У жовтні 1993-го «Україну» було зараховано до лав національних ВМС, однак грошей добудувати свій ракетний крейсер у держави тоді забракло.

Всі кораблі проєкту 1164 змінили свої початкові імена. «Слава» стала «Москвою», забравши столичну назву у попереднього флагмана ЧФ   протичовнового крейсера «Москва». «Маршал Устинов» раніше був «Адмиралом флота Лобовым». Своє адміральське ім’я він передав наймолодшому співбрату, який називався «Комсомолец». А вже 1993-го новий «Адмирал флота Лобов» став українською «Україною». Тихоокеанський «Варяг» аж до 1995-го називався «Червона Украина». Досить легко заплутати «вірогідного противника» та навіть заплутатись самому.

А в листопаді 1991-го «вірогідним противником» у Москві вже розглядали і незалежну Україну. Адже тоді, напередодні грудневого референдуму і приведення військ до присяги, росіяни викрали з Миколаєва авіаносний крейсер «Адмирал флота Советского Союза Кузнецов». Його вони зробили флагманом свого Північного флоту. Зараз цей єдиний російський авіаносець став об’єктом жартів через підвищену аварійність і хвост кіптяви, який він неодмінно по собі лишає. 

Отже, коли Росія розпочала повномасштабний наступ на Україну, три з п’яти флагманів її Військово-морського флоту були миколаївського походження. Серед них і грізний русский военный корабль «Москва».

Вони рахували, що флоту в України немає. Ну, прорахувалися

Командувач ВМС ЗС України віце-адмірал Олексій Неїжпапа, зі сторінки «Фейсбук» Головнокомандувача ЗСУ, 22.08.2022.

Флагман йде на дно Чорного моря 14.04.2022-го. На 50-у добу повномасштабного вторгнення у крейсер влучають всього дві українські протикорабельні крилаті ракети Р-360 «Нептун», після чого він спалахує і згодом тоне.

Роки будівництва, модернізації, ідейної «слави» знищенні за лічені години. З часів Другої світової війни це одна з найбільших перемог на морі. А ще на актуальний момент найдорожча втрата РФ у цій війні. Деталі блискучої операції українські оборонці поки не розголошують. Офіційна ж Москва довго заперечує втрату флагмана. Згодом поширює плутані пояснення про пожежу, детонацію, шторм. Досі приховує відомості про долю екіпажу.

Уявні вороги «Москви»

Екіпаж корабля такого класу – це декілька сотень людей. Служба на флагмані вважалась особливо почесною. Екскомандирам нерідко відкривався шлях політичної кар’єри у Росії. На борту на момент затоплення могли перебувати також представники командування ЧФ та ВМФ РФ, які складали похідний штаб корабельного угруповання. У війні з Україною флагман здійснював протиповітряне прикриття всього корабельного угруповання росіян у Чорному морі.


Штатна чисельність екіпажу нараховувала від 416 до 758 осіб, зокрема й матроси-строковики. Габарити корабля вражали 186,4 м * 20,8 м. Крейсер заввишки у 14-поверховий житловий будинок міг розвивати швидкість до 32 вузлів.

Такі циклопічні масштаби закладалися розробниками на початку 1970-х, під час Холодної війни. Ракетні крейсери проєкту «Атлант» володіли ракетно-артилерійським та мінно-торпедним озброєнням. Та найгрізніша їх зброя   16 протикорабельних ракет «Вулкан», які могли нести ядерні боєголовки, призначалися для атак проти авіаносних з'єднань флотів НАТО. «Атлант» нарекли «вбивцею авіаносців». Щоправда жоден із кораблів проєкту 1164 ніколи не підтверджував своє грізне реноме на практиці. 

У 1980-ті «Слава» разом із усім Чорноморським флотом забезпечувала військово-морську присутність СРСР у Середземному морі. Там вона мала протистояти  Шостому флоту США. Риторику «суперництва» з Америкою  успадкував у 21 ст. вже й російський екіпаж ракетного крейсера.

Уже стало понятно, что США будут воевать до последнего украинца. Если ваши руки не замараны кровью, а совесть чиста, у вас есть все шансы на нормальную и честную жизнь без участия в очередной братоубийственной войне в интересах заокеанских подстрекателей. Если вы откажетесь от участия в братоубийственной войне и выберете правильную сторону, то у вас будет возможность достойно устроить свою жизнь на гражданке или продолжить службу в Вооруженных силах Российской Федерации. С перспективой военного роста, стабильной заработной платой, решить личные проблемы, получить хорошую военную пенсию в старости, жить в единой большой стране

ці антиамериканські, імперські гасла «Москва» озвучувала 24.02.2022, атакуючи острів Зміїний, транскрипція «УП»

Реальна ж взаємодія цього корабля зі США відбулася хіба у рамках Саміту на Мальті 1989-го. Тоді радянська делегація використовувала «Славу». Щоправда не для бою, а для відпочинку. Чиновники ВМС США також відвідували «Москву» наприкінці 1990-х і на початку 2000-х – у рамках російсько-американської військової співпраці. Зафіксували порушення норм техбезпеки.

Навіть у наші дні російського ядерного шантажу ані Сполучені Штати, ані НАТО не мають стратегій забезпечення безпеки в Чорному морі. Натомість Росія, окупувавши Крим, переписала власну морську доктрину. Хоч попередня вже була достатньо імперською, розрахованою до 2020-го. Після втрати «Москви» в РФ ще раз оновлять документ. Тепер Росія офіційно декларує агресивні наміри мілітаризувати весь Світовий океан.

Флагман Чорноморського флоту – єдиний із «Атлантів», який досі встиг взяти участь у війні. Щоправда, протикорабельні «Вулкани» в бойових походах «Москві» не знадобилися. Її супротивник не мав грізного флоту. Тим паче авіаносного.

У березні 2014-го російські війська блокують військово-морську базу України в озері Донузлав. Вони замикають периметр оточення, створюють перешкоди радіозв’язку, з моря та суші блокують пункти базування корабельного складу. До операції залучені ракетний катер, тральщики, буксири. Демонстративно до блокади доєднується і «Москва».

Гібридна агресія Росії в Криму була гібридною і на морі. Блокуючи українські кораблі в бухтах, кораблі ЧФ імітують несправність, неспроможність відкрити прохід. Це не викликає рішучої міжнародної реакції, тож росіяни діють ще нахабніше. Заради блокади вони топлять свої застарілі водолазні судна й протичовновий корабель.

У ті дні західні кореспонденти в Україні дезорієнтовані. Небагатьом вдається навіть дістатися до центру подій у Криму. З Новоозерного свої враження про блокування «Москвою» третини українських військових кораблів пише Reuters. Видання, вочевидь не підозрюючи, бере інтерв’ю у завтрашніх зрадників України. Ті нібито вкрай шоковані діями ще недавніх російських колег. Вони достатньо песимістично змальовують перспективи, аж до цілковитої втрати українського флоту та українських територій. Звучить у їх словах й іронія.

Навіть приємно, що російський Чорноморський флот вважає мої кораблі настільки боєздатними, що вивів ʺМосквуʺ – корабель, призначений для затоплення авіаносців

екскомандир бригади Військової частини А2865 ВМС України, дезертир Віталій Звягінцев, інтерв’ю Reuters, 08.03.2014

Амбіції та орієнтири «Москви»

Іронія часто супроводжувала «Москву». Від початку сумнівною була назва крейсера. Невиправданими функціонал і місце базування. Технологічно застарілий, габаритний, складний корабель вкрай дороговартісний у підтримці й оновленні. Крейсер давно міг піти у вірному напрямку. Однак амбіції переважили сумніви. Важливу роль у цій справі відіграв Юрій Лужков.

Очільник російської столиці ще у 1990-х активно долучається до «вирішення проблем» Чорноморського флоту. Це майже за 2000 км від власного виборчого округу, в іншій країні. Меру Москви було мало займатися лише столичними проблемами – від незаконних забудов до тогочасних жорстоких терактів. Він публічно розмірковує то про місто «російської слави» в Україні, то про «нероздільність» російської та білоруської держав, то про грузинські «виклики», то про чеченські «загрози», то загалом про «ворожий» захід.

Лужков із когорти «червоних директорів», у пострадянські роки кілька разів змінював партійну належність, часто поєднував несумісні за законом посади, і фактично незмінно 19 років очолював столицю РФ. Саме він спрямував кошти уряду Москви та наполіг на реконструкції «Слави» в Миколаєві. Так судно й отримало нову назву. Представники Москви у Севастополі всіляко підкреслювали свою значимість у підтримці нібито місцевої економіки. І хоча нові реалії відкривали широкі можливості розвитку туристичної галузі біля моря, росіяни найперше зміцнювали власну військову базу в Криму. Ті рішення вочевидь мали не лише економічне підґрунтя.

Щойно в Україні дійшли консенсусу та прийняли Конституцію, у Москві її гостро розкритикували. Найперше обурювались статусу Криму та Севастополя. Серед ініціаторів визначальну роль зіграв саме Лужков. 04.12.1996 «заслухавши й обговоривши заяву» Лужкова, у Раді Федерації РФ створили «спеціальну комісію» про правовий статус українського міста. Тоді питання вдалося залагодити, але великодержавні амбіції – ні. 

Лужков посягав не лише на Севастополь. Він систематично виявляв зневагу до суверенітету України. 2004-го на противагу Помаранчевій революції прибув до українського Сєвєродонецька, на антиконституційний з’їзд проросійських політиків. В Україні мера Москви то оголошували персоною нон-грата, то нагороджували почесними званнями. Користуючись нестабільністю молодої демократії, він регулярно відвідував Крим. Розгорнув тут і власний бізнес, і неприховану пропаганду РФ. Останнє, головним чином, на крейсері, який став нав’язливим нагадуванням про СРСР і «російську історію» Криму.

Окупація Криму й окремих районів двох українських областей у 2014-му остаточно викрила амбіції РФ, справжню ціну домовленостей із Москвою. У 2022-му навіть одинокі українські захисники острова Зміїного, полишені сам на сам із російським флагманом, не йдуть на угоду з агресором.

Вночі 24.02.2022-го на острові, площею 17 га у Чорному морі, перебуває 80 українських оборонців. Це переважно прикордонники й морпіхи, ще кілька бійців Сухопутних військ і Військово-повітряних сил. Всього у 200 км від Миколаєва екіпаж «Москви» спершу анонімно – по міжнародному відкритому каналу зв'язку для суден – погрожує українцям зі Зміїного.

Погрози змінюють відкритими залякуваннями вже на ранок. Гнітюча атмосфера від невідомості й усвідомлення нерівних сил. Лише по обіді на горизонті зрештою показуються російське патрульне судно «Василий Биков» та власне флагман ЧФ РФ.

Росіяни розпочинають артилерійські обстріли з корабельних стволів, а потім й авіанальоти на український острів. Із материка до Зміїного ще встигають пробратися евакуаційні катери. Та забирають вони лише 3-х цивільних. Усі українські бійці залишаються на захисті своєї землі. Росіяни ж нищать усе на острові.

Голос «Москви» того дня максимально зухвалий. Але відповідь українських прикордонників – історична. «Москві» вказують єдиний можливий орієнтир, і цей курс стане пророчим уже за 50 днів.

P.S.

Щойно «Москва» зазнає ураження, українські військові виженуть окупантів й зі Зміїного. На початку липня 2022-го на острів повернеться прапор України. Це дозволить відкрити зернові шляхи, посприяє продовольчій безпеці світу. 

Водночас росіяни продовжать бомбардувати острів. Більшість оборонців Зміїного все ще у російському полоні.

В Україні крейсер вважатимуть музейним експонатом, найбільшим затонулим об’єктом на дні Чорного моря. Мужність українських оборонців Зміїного дасть поштовх багатьом творчим проєктам по всьому світу. Головна пошта України випустить першу в умовах воєнного стану тематичну марку. 

Фраза, адресована «Москві», стане символічним гаслом боротьби не лише в Україні. «Русский военный корабль, иди на хуй!» – повторюватимуть підприємці, дослідники, авторитетні видання, дипломатичні офіси з різних куточків світу.

Наприкінці 2022-го військово-морський флот РФ внесуть до санкційного списку країн ЄС. Тоді ж Державний департамент США повідомить про санкції проти 10 російських військово-морських компаній та інститутів.

Служба на російському флоті втрачатиме колишню привабливість.

Водночас у РФ залишатиметься ще достатньо зброї, виготовленої в Україні та інших країнах.  Її продовжать використовувати, часто не за призначенням, у порушення законів і звичаїв ведення війни. Нерідко – як і крейсер «Москва» – для дезінформації, імперської пропаганди, демонстративного залякування цивілізованого світу.

Опубліковано 2023-02-25

Ольга Волянюк, Центр дослідження безпекового середовища «Прометей»

Максим Майоров, Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Джерела

Указ Президента України від 24 березня 2022 року № 164/2022 «Про встановлення почесної відзнаки «Місто-герой України»» Командувач ВМС ЗС України віце-адмірал Олексій Неїжпапа про початок повномасштабного вторгнення. 22.08.2022. Головнокомандувач ЗСУ: Фейсбук сторінка. Official Journal of the European Union, L 322I, 16 December 2022. The United States Imposes Sanctions on Russian Naval Entities. Antony J. Blinken, Secretary Of State. Press Statement. December 22, 2022. «Москву» поставили на облік в українському музеї. Військове телебачення України. 21.04.2022. Позиція Укрпошти щодо марки «Русскій воєнний корабль, іді …!». Укрпошта: офіційний сайт. 23.04.2022. Федорків М. Крейсер «москва» затонув: все про флагман, який пішов вірним курсом. АрміяInform. Філіпенко Вадим Вікторович / Військова частина А2506 / Дезертири та зрадники. ВМС ЗС України. Звягінцев Віталій Петрович. Військова частина А2865 /Дезертири та зрадники. ВМС ЗС України. Крим за завісою. Путівник зоною окупації / Під заг. ред. А. Майорової; авт. колектив О. Волянюк, К. Добровольська, М. Майоров. Київ, 2019. 156 с. Osborn A. Ukraine facing loss of its navy as Russian forces in Crimea dig in march 8, 2014. Романюк Р. Битва за Зміїний. Героїчна історія: як Україна втратила і повернула надважливий острів. Реконструкція.Українська правда 07.11.2022. Сааков В., Сотников Д. Розвіддані США допомогли Україні потопити крейсер «Москва». DW. 06.05.2022. Cooper H., Schmitt E., Barnes Julian E.U.S. Intelligence Helped Ukraine Strike Russian Flagship, Officials Say. The New York Times. 05.05.2022. Bertrand N., Lillis K. Bo. US provided intel that helped Ukraine target Russian warship, sources say. CNN. 05.05.2022. Портников В. Юрій Лужков – персона нон грата в Україні: Москва та Київ повертаються до "чорних списків"? Радіо Свобода. 14.05.2008. Заявление СФ ФС РФ от 04.12.1996 № 405-СФ «О статусе города Севастополя». Решение Президиума Верховной Рады Автономной Республики Крым О награждении Лужкова Ю.М., Кобзона И.Д., Садовничего В.А. 21.03.2002. Постановление СФ ФС РФ от 04.12.1996 № 404-СФ «О комиссии Совета Федерации по подготовке вопроса о правовом статусе города Севастополя» Морская доктрина Российской Федерации на период до 2020 года: Указ Президента Российской Федерации от 27.07.2001. Пр-1387. URL: Морская доктрина Российской Федерации: Указ Президента Российской Федерации от 17.06.2015 № Пр-1210. URL: Морская доктрина Российской Федерации: Указ Президента Российской Федерации от 31.07.2022 № 512. URL: Лужков Ю.М. Мы и Запад. Российская газета. 15.06.2006.
Показати усі