Віртуальний музей російської агресії

Віртуальний музей російської агресії

Введіть пошуковий запит:

background

Під охороною чи під прицілом

П’ятниця, останній день зими 2014-го. Світом швидко шириться повідомлення: аеропорти та транспортні підприємства, які організовували безпечний рух повітряних суден до Криму, тепер захоплені росіянами. Інформація у медіа вже традиційно затримується. Адже ще 27.02.2014 приблизно о 21:30 біля в’їзду в аеропорт Севастополя з’являються особи зі зброєю. У військовій формі без розпізнавальних знаків вони беруть в оточення летовище. Старший групи представляється на ім’я Роман. Роман стверджує, що мета їх прибуття до аеродрому – начебто недопущення посадки літаків із екстремістами.

28.02.2014 українські пілоти ще пробують завести два військові літаки. Однак приблизно о 15:55 озброєнні особи в балаклавах на трьох автомобілях «Урал» блокують руліжні доріжки. Зліт літаків-винищувачів 204-ї Севастопольської бригади тактичної авіації Повітряних сил ЗСУ (в/ч А4515), що базуються на цьому аеродромі, вже неможливий. Тоді ж облаштовуються снайперські позиції на даху будівлі аеропорту.

Схожа ситуація і під Сімферополем. 28.02.2014 о 9:10 будівлі Державного підприємства «Кримаерорух», на вул. Федорівська, буд. 53, та прилеглого аеропорту «Сімферополь» захоплюють озброєні автоматичною стрілецькою зброєю військовослужбовці ЧФ РФ у взаємодії з представниками ФСБ РФ та підрозділу спеціальних військ ГРУ ЗС РФ. Це близько 120 осіб. Їм допомагають ще 100 бойовиків «козацької сотні». Напередодні тут планувалась посадка військово-транспортних літаків ЗС РФ. Співробітники держпідприємства відмовилися йти на співпрацю з окупантом. Після захоплення аеропорту без окремого розпорядження представників ЗС РФ посадка та зліт літаків і тут стають неможливими. Декілька інтерв’ю того похмурого дня з-під сімферопольського аеропорту дає так званий «начальник штабу самооборони Криму» Володимир Мерцалов. Він стверджує, що це охорона заради недопущення в Крим радикально налаштованих елементів. Акцентує, нібито ні його люди, ні військові не втручаються в роботу аеропорту.

Подібні події відбуваються паралельно і на інших летовищах півострова. Ще 27.02.2014 російські війська прибувають у Новофедорівку. У Джанкої 28.02.2014 біля контрольно-пропускного пункту 10-15 російських військовослужбовців й автомобіль «КАМАЗ» будь-якої миті готові блокувати виїзд до військової частини. Того ж дня на територію Євпаторійського авіаремонтного заводу спершу до КПП, а згодом і злітно-посадкової смуги прибуває також «КАМАЗ». 1.03.2014 захоплено військовий аеродром Державного науково-випробувального центру ЗСУ у Кіровському неподалік Феодосії. Кримські аеродроми поблизу населених пунктів Кача та Гвардійське були у користуванні  ЧФ РФ ще згідно угод про поділ флоту 1997-го.  Особовий склад, військову техніку, озброєння росіяни перекидають до Криму завчасно, в тому числі за допомогою цих летовищ.

Все ж особлива увага прикута до «Бельбеку», найближчого до головної бази Чорноморського флоту аеродрому. Тут кілька винищувачів МіГ-29, навчально-бойові літаки Л-39. Цей аеропорт ще й міжнародне авіапідприємство, створене на базі військового аеродрому біля Севастополя, яке обслуговувало також й інші міста Криму. Це місце стратегічного значення. Сюди прибували як військові, так і цивільні судна, зокрема офіційні делегації. Літаки перших осіб держави найчастіше приземлялися й злітали з-під Севастополя. 22.02.2014 очікували тут і президента-втікача Віктора Януковича, але той вибрав інший шлях.

Лише за останні дні лютого 2014-го у «Бельбеку» побувала плеяда знакових фігур. Арсен Аваков і Валентин Наливайченко, які щойно очолили центральні силові відомства України, прибули сюди в пошуках Януковича У «Бельбеку» приймали й майбутніх дезертирів, зрадників України: тодішнього начальника Генерального штабу ЗСУ Юрія Ільїна, потім міністра оборони Павла Лебєдєва. 27.02.2014 сюди ж з РФ прибула делегація депутатів Держдуми: Володимир Васильєв, Микола Валуєв, Валентина Терешкова, Ірина Родніна, Михайло Маркелов, Дмитро Савельєв, мер Москви Олександр Собянін.

Вочевидь усвідомлюючи таку значимість «Бельбеку», сюди стягують близько 300 російських військових, 17 вантажівок «Урал», 2 БТРи. Захопивши летовища Криму, росіяни фактично відрізають для тутешніх жителів можливість політичного діалогу з українською владою та міжнародними організаціями. Подальші спроби державних посадовців, громадських активістів, політичних лідерів, волонтерів дістатися півострова тепер наражаються на серйозну небезпеку. В аеропортах таких зустрічають агресивно, погрожують, переслідують одразу ж після прибуття.

Командир військової частини А4515 знає про захоплення центрів влади у Сімферополі та категорично відмовляється покинути військову частину, техніку, зброю, перейти на бік РФ. Відтак, за даними Прокуратури АРК та м. Севастополь, 01.03.2014 приблизно о 13:00 російські військові беруть під озброєний контроль всі об’єкти аеродрому, крім заглибленого захисного командного пункту. 

Всі об’єкти аеродромної зони російські спецпризначенці захоплюють вже 02.03.2014. Заблоковані забезпечення харчування особового складу військової частини А4515, склади спеціальної інженерної служби, стрілецького озброєння. Приблизно о 19:30 захоплюють і пости, які охороняли склади авіаційного засобу ураження та ракетно-артилерійського озброєння. Росіяни застосовують світло-шумові гранати. Серйозні травми отримує начальник штабу військової частини.

Погрози й насильство все швидше розвіюють надії на будь-який діалог. Ультиматуми про здачу військовим ЗСУ вже публічно висувають командувач ЧФ РФ віце-адмірал Олександр Вітко і колишній командувач ВМС України Денис Березовський. 03.03.2014 такий ультиматум – протягом доби прийняти присягу «на вірність Криму» або покинути півострів – військові зі севастопольського летовища отримують від заступника начальника центру зв’язку ЧФ РФ. 204-та бригада тактичної авіації залишається вірною присязі народу України. На підтримку українських військових виходять цивільні громадяни.

Без права на фото

Ще одна новина з «Бельбеку» сколихує світову громадськість 04.03.2014. Це відео, на якому беззбройні українські військові йдуть назустріч добре озброєним людям у військовій формі російського зразка в повному бойовому екіпіруванні. Близько 250 військовослужбовців, які раніше забезпечували роботу аеродрому, виконують гімн України, вимагають повернутися до роботи. Російські війська, які кількома днями раніше взяли під контроль летовище, здійснюють попереджувальні постріли. Лунають численні вигуки, напруга наростає щосекунди. Зрештою десь за кадром чутно: «Ви в прямому ефірі!» У ті дні російські військові все ще уникають розголосу, часто ховають обличчя під балаклавами, неохоче спілкуються з журналістами. Потрапивши у фотооб’єктиви численних світових медіа та волонтерів, вони все ж погоджуються на переговори. Аеродром вдається повернути під український контроль частково.

«У першу добу вони нас не чіпали, ми ще могли потрапити на аеродром, але потім попросили покинути територію. На зборі було прийнято рішення піти маршем на аеродром. Ми прагнули продемонструвати, що це наше місце служби, ми маємо тут перебувати, а не якісь невідомі люди зі зброєю. По телебаченню показували, що ми співали тільки Гімн України, але спочатку ми співали різні пісні, пов’язані з авіацією. Вони стріляли вище наших голів, але ми йшли далі й почали співати гімн. Хотілося достукатися до тих людей та відкрити їм очі на те, що це територія України. Посередині злітної смуги вони оточили нас півколом. Причому ховалися за будівлями. У нас вистачило витримки зупинитися, а в них — не переходити останню межу. На перемовинах нашого командира з їхнім, зійшлися на тому, щоб частину з нас пропустили на об’єкти, бо, як було відомо, на інших аеродромах грабували все підряд. Але і в нашому випадку вся апаратура залишилася у них».

Капітан Олег Бондаренко, інженер-синоптик метеорологічної служби частини. Інтерв’ю для «АрміяInform»

Лише за кілька днів після тих подій росіянам під військовою частиною вдається організувати сюжет для пропагандистських ЗМІ – великим планом нібито місцеві жителі погрожують українським військовим, у діалог із ними так і не вступають. У цій війні цивільних ще не раз використають як інструмент для захоплення важливих об’єктів. Як і у випадку з автомобільними шляхами, ключові вузли авіасполучення захоплювали гібридними методами. 

06.03.2014 росіяни пошкоджують літаки першої групи утримання. Це і прострілення пневматики коліс, і закидання камінням повітрязабірників, і перебиття тросової проводки механізації випуску, прибирання шасі, і злив гідросуміші з трубопроводів. 11.03.2014 російські військові виводять з ладу та пошкоджують об’єднану приводну радіостанцію, а також викрадають 10 транкінгових радіостанцій на об’єктах аеродрому.

Після так званого «референдуму», а потім і незаконного рішення Володимира Путіна анексувати Крим, «зелені чоловічки» на півострові ще менше зважають на об’єктиви відеокамер. 22.03.2014 за допомогою російського спецназу, зі стріляниною, побоями, димовими шашками, бронетранспортерами росіяни захоплюють військове містечко бригади тактичної авіації. За штурмом спостерігають представники світових і місцевих медіа, але російські військові виривають у них техніку, погрожують, спрямовують зброю на журналістів. Фотокамери повертають із часом, але знімки й відео відбирають разом із флешкартами.

Без пам’ятних фото того дня залишається і молоде подружжя українських військовослужбовців –  медик бригади Галина й інженер відділення експлуатації засобів автоматизації Іван Бенера. Попри складні обставини, без традиційних урочистостей вони все ж встигають взяти шлюб у Севастополі, прийняти вітання колег і вже за дві години у військовій формі зустріти штурм своєї авіаційної частини у Бельбеку.

Російські окупанти ретельно маскуються перед камерами журналістів, але фото з їх особистих сторінок у соціальних мережах згодом стануть вагомими доказами злочину, зокрема й у Севастополі. Для захоплення півострова сюди завезли зокрема й російських військових 382-го окремого батальйону морської піхоти ЧФ РФ (в/ч 45765). За допомого OSINT-розслідування волонтерської спільноти «InformNapalm» вдалося встановити і деякі імена військових, причетних до блокади «Бельбеку».


У Севастопольській 204-ій бригаді тактичної авіації вірними присязі залишається понад 240 військовослужбовців (38% особового складу), 11 з 21 льотчиків. Під час штурму ранять журналіста та українського солдата. Командир частини Юлій Мамчур потрапляє у російський полон. Деяким медійникам хитрощами все ж вдається зберегти окремі кадри того дня.

Військовий VS цивільний

«Бельбек» і раніше потрапляв на перші шпальти новин. До російського вторгнення окупанти захоплювали його лише раз – за наказом Адольфа Гітлера. Після перемоги тут розміщувався 62-й винищувальний полк, сформований в 1941-му. Севастопольську бригаду тактичної авіації створювали у 1992-му на основі цього полку. У спадок українським військовим дістався й червоний бойовий прапор, який пронесли ще у роки Другої світової війни. Тож 04.03.2014 цей історичний стяг несли поряд із державним прапором України, аби засвідчити свій статус залоги гарнізону.

До 1980-х аеродром орієнтувався виключно на військові потреби, але з початком зведення у Форосі чергового державного особняка для відпочинку перших осіб постало питання про прийом цивільних літаків біля Севастополя. Заради комфортного перебування Михайла Горбачова і його гостей на аеродромі «Бельбек» заклали перші основи для цивільної авіації. Керував тоді цим процесом особисто Дмитро Язов, тогочасний міністр оборони СРСР, пізніше член самопроголошеного Державного комітету з надзвичайного стану (ДКНС).

У серпні 1991-го у Форосі ДКНС ізолював першого президента СРСР. Ціла рота  морської піхоти тоді чатувала на аеродромі під Севастополем, аби завадити спробам  визволити бранця. Зрештою «Бельбеком» все ж скористався тодішній соратник Єльцина Олександр Руцькой, який прилетів із Москви рятувати Михайла Горбачова. 

За роки незалежності України аеропорт отримав ліцензію на міжнародні авіаперевезення, планувалося подальше розширення його цивільного потенціалу. Подібні тенденції, наприклад, мали місце і в Джанкої. 

Російська окупація перекреслила ці бізнес-плани. Норми міжнародного права зобов’язують Україну ще у березні 2014-го закрити повітряний простір над усією територією півострова, адже гарантувати безпеку польотів стає неможливо. Вже в травні 2014-го з’являються перші повідомлення про нарощування російських сил на «Бельбеку» як важливому для РФ плацдармі ведення війни та мілітаризації півострова.

Офіційно російська влада повідомляє про реконструкцію летовища у 2020-му. На аеродромі можуть приймати всі типи авіації. Тут базується російська авіаційна військова частина – 38-й винищувальний авіаційний полк. «Бельбек» може використовуватися і як аеродром матеріального забезпечення на користь окупаційної армії на півострові. Багато експертів припускають, що тут готуються до прийому носіїв ядерної зброї. Нову злітну смугу на 200 метрів окупанти наблизили до 70-метрової кручі. На місці колишньої 3-ї авіаційної ескадрильї побудували бетонний завод. З «Бельбеку» росіянам стає легше погрожувати демократичному світу своїми Backfire. Злітну смугу тут переобладнали під важкі бомбардувальники. 

Напередодні широкомасштабного вторгнення РФ вкотре збільшує свою військову потужність у Криму. Йдеться не лише про 42 тис. військовослужбовців, об’єднаних в наступальні формування, але й про розгорнуті всі типи авіації − бомбардувальники, штурмовики, винищувачі, літаки підтримки, зокрема й під Севастополем. Літаки «Ту», які запускають ракети типу «Х», базуються зокрема і в «Бельбеку».

P.S.

26.03.2014 у супроводі російських автоматників полковник Юлій Мамчур та ще п’ятеро захоплених у полон українських офіцерів залишать територію Криму. Бригада тактичної авіації з «Бельбеку» спершу переїде до Миколаєва, а звідти вже на Волинь. Труднощі того березня разом із військовими авіаторами стійко переживуть і їхні родини.

«…дружини моїх підлеглих були весь час поруч. Ми мали свій жіночий батальйон. Адже крім складної політичної обстановки нам докучали несприятливі метеоумови — сильний вітер, холод. Наші жінки організували цілодобове чергування. Готували чай, каву, бутерброди, підтримували морально. До речі, сталося так, що залишитися останньою довелося моїй дружині. Коли мене привезли на гауптвахту в Севастополь, я не знав, що відбувалося за межами моєї камери, але завдяки тому, що там залишилися моя дружина і мій заступник, які фактично були мозковим центром нашого опору, я був упевнений, що все буде нормально».

Юлій Мамчур, інтерв’ю для «Урядовий кур’єр»

02.12.2014 старший лейтенант Іван Бенера загине від мінометного обстрілу під Авдіївкою. Молоде подружжя після виходу з Криму продовжило військову службу. 30.07.2015 Івана посмертно нагородять нагрудним знаком «За оборону Донецького аеропорту».

У квітні-червні 2014-го українські військові, за досягнутими між Україною і РФ домовленостями, зможуть вивезти частину авіатехніки з Криму. Ще у 2020-у в ЗСУ інформуватимуть про черговий ремонт понівечених росіянами машин.

Військові зрадники з «Бельбеку» вже за місяць після захоплення аеродрому складуть присягу, щоправда на вірність РФ, а не Криму. Однак у лавах російської армії колишні українські військові нерідко втрачатимуть і колишні привілеї, зіткнуться із негативним ставленням, приниженнями.

Ще в березні 2014-го досить оперативно, на базі Сімферопольського аеропорту та аеродрому «Бельбек» так звана «держрада Криму» оголосить про створення підприємства «Кримаеронавігація» та «Універсал-Авіа». Пізніше націоналізацією українського державного майна займуться безпосередньо російські зацікавлені сторони. 2016-го обидва аеропорти передадуть під управління компанії російського бізнесмена Юрія Ковальчука. 07.01.2016 Третейський суд у Гаазі погодиться розглянути позов Ігоря Коломойського до РФ, зокрема щодо права управління пасажирським терміналом в аеропорту «Бельбек». Захопивши аеропорти, Росія ще й порушить Угоду 1998-го між урядами РФ та України про заохочення та взаємний захист інвестицій.

28.02.2014 депутатський корпус у Києві, попри складну політичну ситуацію, все ж мобілізується та прийме постанову «Про Звернення Верховної Ради України до держав-гарантів відповідно до Меморандуму про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї». В обґрунтуванні згадають зокрема і спроби захоплення аеропортів у Сімферополі та Севастополі.

Через рік співробітник російського державного телемовника Андрій Кондрашов презентує пропагандистський фільм «Крым. Путь на Родину». Серед іншого там переповідатимуть і російську версію захоплення аеропортів. Ключові сюжети вибудують на постфактум інтерв’ю, «реконструкціях подій», без реальних фото й відео.

Вже на 10-ту добу протистояння російському воєнному вторгненню у 2022-му «Бельбек» з’явиться у звітах Генштабу ЗСУ. Літаки оперативно-тактичної авіації з цього аеродрому, як і з білоруських чи російських, залучатимуться для нанесення авіаційних ударів по об’єктах на території України, для виявлення та знищення систем українських ППО. 

Від серпня 2022-го згадки про «Бельбек» повернуться і до світових медіа. Тоді вперше на окупованому аеродромі стануться вибухи. Інформація дозована, зважаючи на ізоляцію півострова. Але тривожні новини ширитимуться у місцевих пабліках, повторяться також у жовтні 2022-го, березні 2023-го.

Опубліковано 2023-03-25

Ольга Волянюк, Центр дослідження безпекового середовища «Прометей»

Максим Майоров, Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Джерела

Довідка «Захоплення аеродрому ʺБельбекʺ» підготовлена та надана музею співробітниками Прокуратури Автономної республіки Крим та м. Севастополь, 03.03.2021. З внутрішніх фондів Віртуального музею російської агресії. Довідка «Захоплення аеропорту ʺСімферопольʺ» підготовлена та надана музею співробітниками Прокуратури Автономної республіки Крим та м. Севастополь, 03.03.2021. З внутрішніх фондів Віртуального музею російської агресії. Постанова Верховної Ради України Про Звернення Верховної Ради України до держав-гарантів відповідно до Меморандуму про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2014, № 12, ст.207) . 28.02.2014 Березовець, Тарас. Анексія: острів Крим. Хроніки «гібридної війни». 2-е вид. Київ: Брайт Стар Паблішинг, 2016. 391, [16] c Бура Д., Красовицький О. Хроніка війни. 2014—2020. Том 1. Від Майдану до Іловайська. Харків: Фоліо, 2020. 478 с. Встановлені дані 15 російських військових 382-го ОБМП, які брали участь в агресії проти України. InformNapalm. 03.11.2020 Долина Н. Полковник Юлій Мамчур: «Після всього пережитого практично в усіх сім’ях стосунки стали міцнішими». «Урядовий кур’єр». 26.04.2014 Зоріна Я. Росія порушила повітряний простір України на 13 млрд грн. АрміяInform. 18.11. 2019 Ковальчук, Ротенберг, Малофеев и другие покупатели Крыма. «Важные истории» составили топ-10 участников приватизации. На первых местах, конечно, друзья Путина. 01.02.2023 Крим. Анексована Власність = Annexed Property in Crimea / Тищенко Ю., Каздобіна Ю., Дячук М.; За заг. ред. Ю. Тищенко. Київ : ТОВ «Агентство» Укра-їна», 2016. 148 с. «Кримська дача» Путіна: паркан у 6 метрів, охоронна зона й закритий пляж. Українська правда. 08.02.2021 Мосейченок О. Він єдиний зі складу метеослужби бригади, хто вийшов із Криму. АрміяInform. 02.12. 2020 Овсяний К. «Відкрите небо»: звідки російські літаки атакують Україну. «Радіо свобода». 21.03.2022 Олехнович А. Протистояв окупантам у Криму, загинув під Донецьком. АрміяInform. 2.06. 2020 Патлатюк І. За дві години після весілля почули сирену про штурм. Газета по-українськи. 28.03. 2014 «Полуостров страха: хроника оккупации и нарушения прав человека в Крыму» / Под общей редакцией Т. Печончик. Киев, 2015. 83 с. Пресувальна машина: як Росія знищувала свободу слова в Криму / Ю. Луканов; ред. Т. Печончик; Центр інформації про права людини. Київ, КБЦ, 2018. 176 с., іл. Российские военные взяли штурмом авиабазу в Бельбеке. Голос Америки. 22.03.2014 Токарь И. Крым на случай войны: что известно о новых военных базах России. 07.02.2021. https://ru.krymr.com/a/noviye-voyenniye-bazy-rossii-v-krymu-militarizaciya/31088293.html У Бельбеку фотограф Reuters, рятуючи російського колегу, зупинив БТР. Детектор медіа. 23.03.2014 Юрій Мамчур: під час захоплення Криму військове керівництво з Києва не давало конкретних вказівок. Радіо Свобода. 10.03.2018 Alex Marquardt, Gillian Mohney. Ukrainian Commander Arrested After Russian Forces Storm Crimean Airbase, Says His Wife. Abcnews. March 22, 2014. Brad Lendon, Paul P. Murphy. Seven Russian warplanes were destroyed in huge blasts at Crimean air base, new satellite images show. CNN. 11.08. 2022 Leo Sands. Saky airfield: Ukraine claims Crimea blasts responsibility after denial. BBC.NEWS. 07.09.2022 Shaun Walker. Russian takeover of Crimea will not descend into war, says Vladimir Putin. 04. 03.2014 William Booth. Ukraine soldiers engage in test of wills with Russian troops. 04.03.2014 «Захват» аэропорта в Симферополе продлился около двух часов. [ВІДЕО]. Джерело: Геннадий Джафаров. 30.03.2018 Видео из аэропорта Симферополя 5. [ВІДЕО]. Джерело: Alex Solomin.28.02.2014 Войска (силы), задействованные в проверке боевой готовности, перебрасываются в назначенные районы. 27.02.2014 (09:12). Минобороны России Командующий 4-ой армией ВВС и ПВО: «В Крыму дальние бомбардировщики Ту-22МЗ не размещены, в этом нет необходимости» Резникова Е. Татьяны тень: Минобороны РФ отбирает у тяжелобольной военнослужащей из Севастополя квартиру, выданную ей президентом Ющенко. «Новая газета». 05.08.2020 Старожицкая М. Форос forever. Так мирно выглядит это «нехорошее место». Комерсанть. 20.08.2006 Украинские военнослужащие гарнизона «Бельбек» опозорили Боевое Красное знамя - жители Любимовки... Вас нужно просто расформировать с изъятием этого знамени. ForPost. 06.03.2014
Показати усі