Віртуальний музей російської агресії

Віртуальний музей російської агресії

Введіть пошуковий запит:

background

Осередок україномовної просвіти

У 1997 у Сімферополі з ініціативи та за підтримки активістів української громади Криму засновано навчально-виховний комплекс «Українська школа-гімназія». Цей зразковий україномовний навчальний заклад тісно співпрацював з Науково-дослідним інститутом українознавства, Українським гуманітарним ліцеєм Київського національного університету імені Тараса Шевченка , іншими елітними навчальними закладами країни. Гімназія базувалась на засадах українознавства, розвитку та саморозвитку дитини.

З моменту утворення директоркою цього комплексу була відмінник освіти України, вчитель-методист, заслужений працівник освіти АРК і України Наталія Руденко. Кілька років школа працювала у малопристосованих для навчання приміщеннях колишньої німецької кірхи та дитячих садочків, але й тоді не вміщала усіх охочих вчитися українською. У 2004 під патронатом Президента України зводиться нове спеціалізоване приміщення для гімназії.

Вже за два роки навчальний заклад увійшов до списку 100 кращих шкіл України. Тут відкрита найкраща бібліотека серед шкіл кримської столиці, часто відбувалися всеукраїнські, кримські, міські заходи для школярів і вчителів. Гімназія стала помітним осередком культурного життя столиці АРК. Це був єдиний загальноосвітній навчальний заклад у Сімферополі, де навчальний і виховний процеси відбувалися українською мовою.

Гімназія була дуже популярною серед сімферопольців. На одне місце тут претендувало до восьми дітей. Потрапити сюди було можливо лише після проходження конкурсу. На момент окупації Криму в школі навчалося близько 950 учнів, хоча за проєктом приміщення розраховане на 672 школярів.

Знищення кращої гімназії

10.04.2014 українську школу-гімназію пікетує кілька десятків людей, які називають себе батьками учнів і представниками «самооборони». Відтак до директорки гімназії прибувають так званий «заступник міського голови» Сімферополя Ілля Глазков і «керівниця управління освіти» Сімферопольського міського виконавчого комітету Тетяна Сухіна. Вони вимагають від Наталії Руденко звільнитися за згодою сторін, в іншому разі погрожують зробити це «за статтею».

Напередодні незаконний «міністр освіти Республіки Крим» Наталія Гончарова заявила на ток-шоу одного з кримських телеканалів, що у «міністерстві» існує «внутрішня домовленість» перетворити українську школу-гімназію на російськомовну. Директорка виступає за збереження існуючого статусу гімназії, але під тиском змушена написати заяву про звільнення.

У квітні 2014 батьківський комітет гімназії звертається до керівництва самопроголошеної «Республіки Крим» із вимогою скасувати наказ про звільнення директора. На їхню думку, таке рішення ставить «під загрозу існування навчального закладу в нинішньому статусі, його педагогічного колективу і порушує права дітей на освіту українською мовою». Батьки підкреслили, що навіть у так званій «Конституції Республіки Крим» українська мова проголошена «державною». Та цей протест не дає результату.

У травні 2014 Тетяна Сухіна заявляє, що 3/4 класів гімназії буде переведено на російську мову навчання. За кілька місяців навчально-виховний комплекс «Українська школа-гімназія» втрачає свій україномовний статус і незаконно перетворюється у «Сімферопольську академічну гімназію».

До початку нового навчального року, у вересні 2014 тут не відкриють жодного україномовного першого класу. Згодом у гімназії з’являються кадетські класи, які готують кримську молодь до служби в окупаційній армії. До складу ж Піклувальної ради гімназії тепер входить голова нелегітимної «Державної ради Республіки Крим» Володимир Константинов.

Російські стандарти освіти

Загалом з осені 2014 вся система освіти на тимчасово окупованій території Криму примусово переводиться на російські програми і стандарти. Окупаційна «влада» в освітній сфері одразу ж розпочинає цілеспрямовану політику знищення української громадянської ідентичності, мілітаризації навчального процесу.

У кримських школах припиняють викладати історію України. Українську мову і літературу не вивчають або оголошують факультативними. У так званій «Конституції Республіки Крим», ухваленій у квітні 2014, державними мовами у «Республіці» оголошуються російська, українська і кримськотатарська. Проте, відповідно до роз’яснень так званого «Міністерства освіти Республіки Крим» від 25.06.2014 № 01-14/382, «викладання та вивчення державних мов Республіки Крим (українська та кримськотатарська) не повинні здійснюватися на шкоду викладанню та вивченню державної мови Російської Федерації», тобто російської.

Представники окупаційної «адміністрації» нерідко примушують батьків відмовлятися від навчання дітей українською та кримськотатарською мовами. Вчителів української мови та літератури змушують пройти перекваліфікацію й викладати російську мову та літературу. Тих, хто відмовляється, звільняють.

Деякі освітні заклади, які носили імена українських діячів, перейменовують. Так, наприклад, трапилось із середньою загальноосвітньою школою № 20 Феодосійської міської ради (смт Приморське), яку позбавили імені поетеси Олени Теліги.

У 2014 ліквідовують кафедру історії України та факультет української філології Таврійського національного університету імені Володимира Вернадського. Загалом цей навчальний заклад окупанти протиправно об’єднують з кількома іншими сімферопольськими закладами вищої освіти й перейменовують на «Кримський федеральний університет імені В. І. Вернадського».

Документ

Концепція російської освіти

Переглянути

P.S.

Формально, за заявами окупаційної «адміністрації», в Криму одна школа нібито збереже україномовний статус. Втім, згідно з російським законодавством, у старших класах навчання проводиться виключно російською. Моніторинг правозахисників показує, що й у інших класах навчання і виховання українською мовою практично не здійснюється.

За інформацією члена Меджлісу кримськотатарського народу Ескендера Барієва, понад половина шкіл в Криму, де до російської окупації вчилися кримськотатарською мовою, стали російськомовними або двомовними. Навіть у тих закладах, які його формально зберегли, навчання старшокласників проводять російською. Скорочують й кількість годин на вивчення кримськотатарської мови. Обмежують можливості запроваджувати у навчальний процес латинську графіку кримськотатарської мови.

16.01.2017 Україна подала до Міжнародного суду ООН у Гаазі позов проти РФ щодо порушення Конвенції про заборону фінансування тероризму та Конвенції про заборону расової дискримінації, в якому, серед іншого, йдеться і про обмеження на викладання українською та кримськотатарськими мовами. 19.04.2017 суд ухвалив рішення щодо цієї справи, яким зокрема зобов’язав Росію забезпечити доступ до освіти українською мовою. Держава-окупант таке рішення ігнорує та продовжує порушувати міжнародне право.

Міністерство освіти та науки України примусове звільнення директорки гімназії, Наталії Руденко, розцінює як «безпрецедентну подію» й акт репресій окупаційної структури та самозваної влади півострова Крим, вияв переслідування українських шкіл та вчителів. Після вимушеного звільнення Наталія Руденко виїхала до Києва, де продовжує займатися улюбленою педагогічною справою

Опубліковано 2021-09-01

Андрій Іванець, кандидат історичних наук

Джерела

«Анексована» освіта в тимчасово окупованому Криму. Моніторинговий звіт / УНЦПД: За заг. ред. Ю. Тищенко, О. Смірнова. Київ: Агентство «Україна», 2015. 40 с. За три роки кількість учнів у Криму, які навчаються українською, зменшилась у 36 разів. 19.04.2021. Барієв: в Криму числиться одна школа з вивченням української мови - в Феодосії. 01.01.2020. Директора української школи-гімназії в Криму змусили написати заяву про звільнення. 10.04.2014. Касьяненко М. «Жити, розвиватися, процвітати…». Газета «День». 02.09.2004. Магазова А. Кримський ВНЗ у Києві: «Наше завдання – підготовка майбутніх кадрів Криму». 16.02.2016. Мовчан С., Суляліна М., Галай А. Освітнє поле на тимчасово окупованих територіях України (2014–2019 рр.). Інформаційно-аналітичне дослідження. Київ, 2020. Про стан освіти на державних (кримськотатарська, українська) мовами і вивченні рідних мов в загальноосвітніх організаціях Республіки Крим в 2020/2021 навчальному році. Інформація з сайту так званого Міністерства освіти, науки и молоді Республики Крим. Освітнє поле на тимчасово окупованих територіях України (2014–2019)». Інформаційно-аналітичне дослідження Української спілки з прав людини. 2021. Під тиском «самооборони» і чиновників звільнилася директор української гімназії в Сімферополі. Радіо Свобода. 10.04.2014. Струтинський Р. Більш як 600 закрито: скільки українських шкіл залишилось в Криму. 24 канал. 03.12.2019. У Криму офіційно існує єдина українська школа: мову там не вивчають. Сайт «Українська правда». 01.01.2020. Уповноважений із захисту державної мови. Огляд щодо обмеження функціонування української мови на тимчасово окупованих територіях України. 19.02.2021. ЮНЕСКО наголошує на погіршенні ситуації в тимчасово окупованому Криму (2018).
Показати усі