Віртуальний музей російської агресії

Віртуальний музей російської агресії

Введіть пошуковий запит:

background

На титанових плечах: економічний потенціал хімпідприємства

Титан вважають металом майбутнього, а його видобуток − дуже перспективним і прибутковим напрямом економіки. Діоксид титану використовують для виготовлення лакофарбової продукції, пластмас, каучуку, гуми, паперу та багатьох інших матеріалів і виробів. А втім, способи виробництва титану в сучасному світі дуже відрізняються, застарілі – вкрай небезпечні для довкілля та життя людей.

«Кримський титан» − найбільший та основний виробник діоксиду титану на території Східної Європи. Перший цех був введений в експлуатацію ще у 1969. Підприємство виробляє й іншу хімічну продукцію: залізоокисний пігменти, мінеральні добрива, сірчану кислоту, сірчанокислий алюміній, алюмінат натрію, рідке скло, залізний купорос, фосфогіпс.

Завод, що знаходиться на частині перешийку, який з’єднує Крим і материкову частину України, потребує модернізації. Наприкінці 1990-х державне підприємство частково корпоратизується. У 2011 Віктор Янукович підписав закон, за яким виключив Кримське виробниче об'єднання «Титан» разом з 9 іншими підприємствами України з переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації. Вже у грудні 2012 р. 100% акцій ПрАТ «Кримський титан» сконцентрувала компанія Ostchem Germany GmbH українського бізнесмена Дмитра Фірташа (досі йому належала 50% -1 акція підприємства).

Для України це стратегічно важливий об’єкт. «Кримський титан» і «Кримський содовий завод» (інший великий актив Дмитра Фірташа, що наразі знаходиться в тимчасово окупованому Красноперекопську) є провідними хімічними підприємствами Криму. Потужність першого дозволяє випускати 80 тис. тонн в рік діоксиду титану. До російської агресії тут працювало близько 4,9 тис. осіб. Близько 80% продукції підприємства експортувалося у більш ніж 60 країн, зокрема в Китай, Південну Корею, Тайвань, Сінгапур, Туреччину, Італію, Німеччину, Іран, Бразилію, Канаду, Мексику. У 2012 тут урочисто відкрили новий, коштовний комплекс із виробництва сірчаної кислоти, що відповідав міжнародним нормам екологічної безпеки.

Підприємство залежне від сировини з Житомирської та Дніпропетровської областей, від води Північно-Кримського каналу та української електроенергії. Частина працівників мешкають у сусідній Херсонській області.


Титан під санкціями: споживацьке господарювання агресора

У 2014 так звана «націоналізація державної та приватної власності» в Криму, всупереч міжнародному праву та навіть російському законодавству, відчутно позначилась на економіці регіону. Щоправда, власник хімічного підприємства в Армянську обрав вигідну для бізнесу, але збиткову для України формулу діяльності – одночасно у двох юрисдикціях. «Титан» змінив свою українську реєстрацію, тепер його назва ПрАТ «Юкрейніан кемікал продактс» з центральним офісом у Києві. Кримські майнові активи, оформлені як армянська філія компанії, здані в оренду новоствореній за російським законодавством компанії ТОВ «Титанові інвестиції». Відтак російська компанія відповідає за перероблення сировини, що надходить з України, а київська – за реалізацію продукції. Прибутки за виробництво перераховуються першій. Такою схемою на півострові скористалися переважно представники великого бізнесу.

Ця та інші подібні ситуації викликали обурення громадськості України. Відтак активісти заблокували для вантажного транспорту сухопутні пункти перетину адміністративної межі з Кримом. Наприкінці вересня 2015 під «товарну блокаду» потрапив і хімічний завод. Зрештою у грудні 2015 Кабінет Міністрів України постановив заборонити постачання товарів (робіт, послуг) під всіма митними режимами з іншої території України на тимчасово окуповану територію. Однак і це не зупинило надприбуткове виробництво на «Кримському титані». Відомо вже про декілька морських схем постачання ільменітової сировини з території України на завод в місто Армянськ, зокрема й через порти Туреччини та Єгипту.

Власника підприємства називають проросійським олігархом, який ще до 2014 пов’язував виробничі потужності з російським бізнесом, зокрема у частині страхування. Наразі активи Дмитра Фірташа під арештом. У США проти нього ведуться кримінальні провадження, звинувачують у корупції. У вересні 2019, за словами Сергія Аксьонова. , у підприємства з’явився новий власник, ім’я якого не називають. Також Аксьонов погрозив «націоналізацією» заводу.

Крім споживацької експлуатації промислових потужностей Криму, Росія використовує подібні великі підприємства ще й у своїх претензіях на відновлення водопостачання з України. При цьому місто Армянськ, на відміну від промисловості, споживає воду з Ісходненського водозабору, а не з перекритого каналу з Дніпровською водою.

Через діяльність підприємства утворюються відходи: фосфогіпс, піритні огарки, гідролізна кислота, промивна кислота та інші. Останні зберігаються на фосфогіпсосховищі та кислотонакопичувачі на території Чаплинського району Херсонської області. У результаті взаємодії речовин, які скидаються у кислотонакопичувач, з’являються нові сполуки, які є ще небезпечнішими. Речовини з кислотонакопичувача проникають до Ісходненського водозабору – єдиного джерела питної води для Армянська. Не меншою є й загроза проникнення у інші підземні водні пласти, а відтак і питну воду населених пунктів Херсонської області.

Підприємство скидає відходи у відстійники у Херсонській області, але не сплачує екологічний податок в Україні. Компанія подає документи про нібито зупинку виробництва через окупацію.

Титан в окупації: екологічне лихо

Результатом незаконної господарської діяльності Росії у Криму, наслідком нехтування заходами безпеки, порушення технологічного процесу стало справжнє екологічне лихо в регіоні, масштаби якого досі приховуються.

Катастрофа на підприємстві стається вночі, 24.08.2018. Це викид в атмосферу невідомої речовини, за попередніми даними – діоксиду сірки або сірчистого ангідриду. Повторні викиди відбуваються 03–04.09.2018. Через це страждають мешканці як тимчасово окупованого півострова (значної площі Красноперекопського району), так і Херсонської області (частини Каланчацького і Чаплинського районів).

Викиди токсичних речовин загрозливі для життя та здоров’я людей, забруднюють довкілля. Місцеві жителі скаржаться на металічний присмак у роті, печію, важкість дихання, кашель, запалення слизової роту, носу, горла, очей, опіки дихальних шляхів. Деякі люди госпіталізовані, однак переважно їм ставлять інші діагнози – гостра респіраторна вірусна інфекція або алергія. У найближчих містах і селах окислюються металеві предмети, з дерев опадає листя, в повітрі відчувається стійкий запах кислоти, з ладу виходить техніка. Через забруднення повітря, сірчаний туман люди масово скуповують маски. Відчутні матеріальні збитки, гине урожай.

Про небезпечну ситуацію на підприємстві одними з перших повідомляють представники Міністерства оборони України. На Херсонщині постраждали українські прикордонники, які несуть службу неподалік адміністративної межі з Кримом. З них 61 звертається до медиків. При обстеженні контрольного пункту в’їзду-виїзду «Каланчак» на металевих конструкціях виявляють корозію та масляний наліт жовтого кольору. У зв’язку з небезпечною екологічною ситуацією КПВВ «Каланчак» і «Чаплинка» тимчасово призупиняють роботу.

Окрему загрозу для роботи хімічного виробництва створюють підрозділи окупаційних військ і прикордонної служби ФСБ РФ, які у районі Перекопу проводять заходи бойової підготовки зі стрільбами.

На підконтрольних територіях уповноважені органи України проводять екологічні заміри. 31.08.2018 Державна екологічна інспекція України виявляє вдвічі збільшену концентрацію сульфатів у ґрунті. 01.09.2018 вже у пробах води лабораторія Херсонського обласного управління водних ресурсів фіксує перевищення за такими показниками: мінералізація – у 2,4 раза, хімічне споживання кисню – у 6,3 раза, заліза загального – у 9,7 раза, хлоридів – у 2,2 раза, жорсткості – у 3,5 раза. На загрози для людей вказують й результати подальших подібних досліджень.

04.09.2018 Офіс уповноваженого Верховної Ради з прав людини передав інформацію про викиди шкідливих речовин в районі Армянська в ООН, ОБСЄ, ВООЗ, Міжнародний комітет Червоного Хреста.

У Міністерстві з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України повідомляють про супутникові знімки дахів заводу, де станом на 09.09.2018 помітили проведення ремонтних робіт. Тобто забруднення сталося через порушення технологічних процесів, проте з’ясувати точніші причини за обставин тимчасової окупації складно.

Окупантами джерело та причини забруднення тривалий час замовчуються. Розповсюджуються листівки, де йдеться про хлористий титан, хоча на підприємстві застосовується інша технологія виробництва. Оперативна інформація відсутня. 01.09.2018 до святкування «першого дзвоника» школярі та їхні батьки масово виходять на забруднені вулиці міста.

Лише через 12 днів після першого викиду окупаційна адміністрація оголосить про вивезення дітей з Армянська. Евакуацією це так і не назвуть, лише «продовженням канікул».

Плутані заяви продовжуються й після чергового токсичного викиду в ніч на 14.09.2018. Так званий «начальник управління цивільного захисту головного управління МНС Росії по Криму» Олексій Фрідман оголошує про запровадження в Армянську надзвичайного стану, оскільки «в атмосфері зафіксували перевищення шкідливих речовин в п’ятикратному розмірі». Натомість у так званому «управлінні Росспоживнагляду» стверджують про відсутність токсичних отруєнь.

Зрештою роботу заводу призупиняють. Однак вже у жовтні 2018, всупереч очікуванням і заявам окупантів, виробництво відновлять. На півночі Криму після цих катастрофічних подій  щороку фіксують підвищення показників забруднення атмосферного повітря, ґрунтів і води.

P.S.

У Києві питання «Кримського титану» розглядається на найвищому рівні, серед питань національної безпеки. Уряду доручено забезпечити оприлюднення актуальної екологічної інформації за фактом забруднення навколишнього природного середовища на півночі тимчасово окупованої території Криму та вжиття заходів для запобігання шкідливому впливу на здоров’я і майно громадян.

Прокуратурою Автономної Республіки Крим та м. Севастополь відкрите кримінальне провадження за статтею 241 ККУ «Забруднення атмосферного повітря». Поліцією розглядаються три версії правопорушення: неправильна експлуатація обладнання заводу; пошкодження резервуарів з відходами у зв’язку із проведенням військових навчань збройними силами РФ; навмисні викиди з метою створення масштабної інформаційної кампанії, спрямованої проти України, для дестабілізації на півдні Херсонської області. У кожному разі йдеться про порушення державою-окупантом екологічних прав громадян України

Окупаційна «влада» визнала, що причиною викиду хімічної речовини стали випари вмісту кислотонакопичувача заводу «Кримський титан». 19.02.2021 у так званому «Красноперекопському районному суді Криму» почався судовий процес у цій кримінальній справі. Обвинувачений - колишній керівник підприємства Андрій Акулов, якому інкримінують статтю 247 КК РФ «Порушення правил поводження з екологічно небезпечними речовинами і відходами» та статтю 251 КК РФ «Забруднення атмосфери». Серед потерпілих заявлена «адміністрація» міста Армянськ, підприємства «Росгранстрой» і «Крименерго», а також фірма «Кримовощ». Засідання ведуться у закритому режимі.

Тим часом попит на продукцію підприємства зростає. За оцінками екологів, сульфатний спосіб виробництва на «Кримському титані» є дешевим, але вкрай екологічно шкідливим. Модернізовані економіки від нього відмовляються. Виробництво потребує нових підходів, а відтак й інтелектуального капіталу. Натомість півострів покидають талановиті науковці. Наприклад, за словами генерального директора компанії «Велта» (видобуток титанової сировини в Кіровоградській області, запатентований «зелений» спосіб отримання доступного титану), високих результатів їм вдалося досягти за допомогою кваліфікованих кадрів: «основа – колектив вчених із Криму – вони не захотіли жити на окупованій території».

Опубліковано 2021-09-01

Ольга Волянюк

Центр дослідження безпекового середовища «Прометей»

Джерела

«Кримський титан» Фірташа застрахувався у росіян. 03.02.2012. Центр журналістських розслідувань. «По ситуації на півночі Криму» Представник українського омбудсмена щодо дотримання прав жителів Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Ісмаїл Халіков. 4.09.2018. Аналітична довідка щодо екологічної ситуації у північній частині ТОТ АР Крим у зв’язку з діяльністю ПАТ «Кримський Титан». Представництво Президента України в АРК Армянськ: постраждалі від забруднення повітря мають право на компенсацію. 14.09.2018. Українська Гельсінська спілка з прав людини. Бізнес-омбудсмен Росії стурбований долею хімзаводів Фірташа в Криму. 15.04.2014. Центр журналістських розслідувань. В Армянську все ж введуть режим НС. Армянськ Інформаційний. 14.09.2018. В Армянську відновив роботу завод «Кримський титан», зупинений після хімічних викидів. 22.10.2018. Центр журналістських розслідувань. В одному з цехів «Кримського Титану» обрушилася покрівля - рятувальники. 09.08.2017. Крім.Реаліі. В України 3 сценарії розвитку титанової галузі до 2030 року: від падіння випуску концентрату вдвічі до його зростання всемеро. 04.11.2020. Інтерфакс Україна. Вчені з США завершили дослідження впливу заводу «Кримський титан» на екологію і населення Херсонщини. 30.06.2019. Центр журналістських розслідувань. Громадянство, земля, «націоналізація власності» в умовах окупації Криму: дефіцит прав. Аналітичний звіт / Укр. незалеж. центр політ. дослідж. : За заг. ред. Ю. Тищенко. К.: Агентство «Україна», 2015. 96 с. Діяльність заводу «Кримський титан» становить екологічну загрозу для Херсонщини. 30.01.2018 р. Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України. Екологічне лихо у Криму: прокуратура АРК відкрила справу. 07.09.2018. Укрінформ. За допомогою до медиків звернувся 61 український прикордонник, 5 з них госпіталізовано, - Слободян про ситуацію з викидами «Титана». 08.09.18. Цензор.Нет. Зелена Книга. Державна політика щодо Криму / Тищенко Ю., Каздобіна Ю., Жумаділов А., Свиридова Д., Тимочко М., Вуйко В., Боярунець В., Жданова І., Аджієва Є.; За заг. ред. Ю. Тищенко. К.: ТОВ «Агентство» Україна», 2018. 88 с. Ільменіт з України продовжують поставляти до заводу «Кримський титан». 10.09.2018. Центр журналістських розслідувань. Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод. 04.11.1950. Рада Європи Крим після анексії. Державна політика, виклики, рішення та дії. Біла книга / Тищенко Ю., Каздобіна Ю., Гучакова Т., Смірнов О., Горобчишина С., Дуда А.; За заг. ред. Ю. Тищенко. Київ: ТОВ «Агентство» Україна», 2016. 148 с. Мокрушин С. Екологічне лихо в Криму: що відомо про хімічне забруднення Армянська. 07.09.2018. Громадське. На «Кримському Титані» стався викид сірчистого газу. 20.08.2020. Центр журналістських розслідувань. На півночі Криму зафіксували підвищену концентрацію хлористого водню. 12.03.2019. Центр журналістських розслідувань. На півночі Криму знову зафіксували забруднення повітря. 19.01.2021. Центр журналістських розслідувань. Нова ільменітова схема: постачання сировини для заводу Фірташа в Криму тепер проходить через Єгипет. 23.03.2021. Центр журналістських розслідувань. Постанова Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 р. № 1035 «Про обмеження поставок окремих товарів (робіт, послуг) з тимчасово окупованої території на іншу територію України та/або з іншої території України на тимчасово окуповану територію» Про внесення змін до Закону України «Про перелік об’єктів права державної власності, що не підлягають приватизації» (щодо скорочення переліку підприємств, що не підлягають приватизації). N 3563-VI від 05.07.2011. Рішення Ради національної безпеки і оборони України «Про невідкладні заходи щодо захисту національних інтересів на Півдні та Сході України, у Чорному та Азовському морях і Керченській протоці». 12.10.2018. Суд почав розглядати справу про кислотних викидах в Армянську. 19.02.2021. Ініціатива «Кримський процес». Тищенко Ю. Крим. Анексована Власність = Annexed Property in Crimea / Тищенко Ю., Каздобіна Ю., Дячук М .; За заг. ред. Ю. Тищенко. Київ: ТОВ «Агентство» Україна », 2016. 148 с. У «Кримського Титану» з'явилися Нові ВЛАСНИКИ - Сергій Аксьонов. 06.09.2019. Центр журналістських розслідувань. Фірташ заволодів «Кримським титаном» на 100%. 12.12.2012. Центр журналістських розслідувань. Фірташ може зупинити виробництво на заводі «Кримський титан». 02.10.2013. Центр журналістських розслідувань. Янукович відкрив у Криму новий цех з виробництва сірчаної кислоти. 27.04.2012. Центр журналістських розслідувань. Вінтер Т., Діланян К., Де Люс Д. Хто такий Дмитро Фірташ? Чоловік, пов’язаний із позикою союзника Джуліані на 1 мільйон доларів, має тіньове минуле. 25.01.2020.
Показати усі