Віртуальний музей російської агресії

Віртуальний музей російської агресії

Введіть пошуковий запит:

background

Місто-свідок епох

Давньогрецьке місто-поліс Херсонес Таврійський вражає своїми історіями та
красотами. Довкола них багато різних міфів і легенд. Місто датують IV чи III ст. до н.е. Тут, за деякими джерелами, прийняв хрещення київський князь Володимир Великий. Коли місто опинилося під владою Російської імперії, за рахунок руїн Херсонесу будувалися казарми для російських солдатів. Тоді було зруйновано, знищено та спотворено чимало місць давньогрецького полісу.
Розуміння цінності руїн прийшло лише через кілька десятиліть, коли в 1827 були розпочаті перші організовані розкопки. Згодом, у 1892 засновують археологічний музей на території Херсонесу. За радянських часів інтерес до пам’ятки лише збільшився, особливо з точки зору історії, політичного значення місцевості. Її внесли до переліку пам’яток союзного та республіканського значення.
З відновленням незалежності України розпочався і новий етап дослідження
Херсонесу Таврійського. У 1994 заповідник відвідала міжнародна археологічна експедиція, сформована з аспірантів Техаського університету та інших американських і західноєвропейських університетів, а також фахівців і волонтерів із України та Росії.
Змінювався і юридичний статус Херсонесу: його було внесено до переліку об’єктів культурної спадщини національного значення Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Музей також отримав міжнародне визнання та захист, коли 23.06.2013 його включили до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Спроба анексії півострову перекреслила ці досягнення української та загалом міжнародної спільноти. Протягом 2015-2016 РФ активно видає низку розпоряджень, якими незаконно експропріюють територію та майно заповідника. Сам музей незаконно вносять до переліку «об’єктів культурної спадщини федерального значення» та «єдиного державного реєстру об’єктів культурної спадщини (пам’яток історії та культури) народів РФ».

Окупаційні «дослідження» всесвітньої пам’ятки

Протягом 2014-2017 музей-заповідник переживає постійні зміни. Це і кадрові перестановки, і передача під юрисдикцію різних організацій. Все це негативно впливає як на рівень юридичного захисту музею, так і на фізичний стан його фондів. Фактично ніхто з окупаційної влади не контролює процес їх зберігання, переміщення, як і проведення археологічних розкопок на території заповідника. Погіршує ситуацію той факт, що окупація не дає можливості ані Україні, ані міжнародній спільноті контролювати заповідник і його стан.

З метою реалізації «амбіційних планів РФ щодо побудови нового історико-археологічного центру християнства» та перетворення Херсонесу Таврійського на так звану «колиску російського православ’я», з 2015-го на території заповідника починають проводити незаконні археологічні дослідження та «реконструкції». Ці злочини реалізуються під егідою вищих політичних і наукових інституцій РФ.

22.12.2015 окупаційна влада півострова Крим вивозить заставний і пам’ятний камені Свято-Володимирського собору Херсонеса Таврійського в російське місто Володимир, до пам’ятника князю Володимиру. Ці дії пояснюють необхідністю «дослідження» та, зокрема, «духовного єднання півострову з РФ».

Говорячи про важливість події, представники окупаційної влади зазначають, що «для російського міста Володимира та його мешканців передача частинки християнської святині, якими є камені Святого Херсонеса, мають велике значення, зокрема це демонстрація єдиного духовного стрижня, православних традицій дружби між російськими землями та народами, що їх населяють, спільної духовної історії, яка важлива як для кримчан та севастопольців, так і для людей, які за кілька років ходитимуть до Володимирського храму». Церемонія «вивезення» каменів супроводжується урочистостями зі залученням представників російського духовенства, т.зв. «Государственного Совета Крыма», а також Чорноморського флоту РФ.


У квітні 2016 повністю знищують знаменитий Італійський дворик, зносять фонтан – керівництво заповідника вирішує «реконструювати і осучаснити» територію. Також повністю бетонують ділянку античної садиби на півострові Маяковий (частина буферної зони Херсонесу). Раніше в тому місці у відвалі ґрунту були виявлені черепки, які фахівці «Херсонеса Таврійського» ідентифікували як кераміку IV-III століть до н.е. Де знаходяться ці унікальні знахідки культурної спадщини невідомо. 


Російські «археологи» у пошуках українських скарбів

Справжній «бум» незаконних археологічних розкопок у Херсонесі починається у 2017, з оголошення планів побудови історико-археологічного парку «Херсонес Таврійський». Відповідно до «дорожньої карти» це злочинне будівництво має відбуватися у буферних зонах заповідника, попередньо отримавши висновок і дозвіл археологів. У рамках реалізації «будівництва» на території Херсонесу активно діють дві експедиції: так звана «комплексна Херсонська археологічна експедиція», сформована з археологічних загонів Інституту археології РАН, Ермітажу, «федеральної державної установи культури «Державний історико-археологічний музей-заповідник «Херсонес Таврійський» та «Херсонська експедиція Державного Ермітажу».

Під час діяльності цих двох експедицій окупанти виявляють нові археологічні знахідки – щонайменше чотири поховальні споруди епохи еллінізму, вирубані у скелі, та ще три житлові комплекси – два приміщення, вирубані у скелі, одне приміщення у природному гроті. У звіті, розміщеному на сайті Ермітажу, за результатами діяльності експедиції, зазначається, що виявлені та обстеженні вирубані у скелі склепи елліністичних і римських часів, господарські та виробничі приміщення, нові оборонні мури, цистерни для води, виночавильня з тарпаном. Згадуються також родинні склепи та поховання у ґрунтових могилах.

Безліч артефактів незаконно вилучають і передають на «зберігання» до фондів Херсонеського музею або ж вивозять за межі Кримського півострова на територію РФ.


У 2021 до незаконних розкопок також долучаються Інститут історії матеріальної культури РАН, «Інститут археології Криму РАН», «Севастопольський державний університет». Тоді Міністерство культури РФ «видає дозвіл на проведення археологічних робіт у Херсонесі» на території загальною площею 400 тисяч квадратних метрів. Це більше 15% території заповідника, і це лише за один рік. Загалом за період 2015-2020 Міністерство культури РФ видає понад 410 таких дозволів, що дозволяє російським «археологам» перекроїти значну частину території музею.


Ще одним «дослідником» надбань заповідника стає Міністерство оборони РФ. Протягом травня-липня 2021 під його прямим контролем, за допомогою екскаваторів, вантажних автомобілів, іншої будівельної техніки, «досліджено» частину буферної зони Херсонесу. Такі дії росіян серйозно пошкоджують не тільки цілісний вигляд пам’ятки, а й безповоротно знищують раніше не досліджену ділянку заповідника. При цьому будматеріали складують безпосередньо на території давнього городища, будівельне сміття розкидають по всьому заповіднику, а будівельна техніка знищує трасування середньовічного храму, порушує культурний шар та елементи музеєфікацій комплексу античних споруд.

Тогочасний очільник незаконної археологічної експедиції Ермітажу Юрій Виноградов заявив, що не знає, ким були ті люди, і хто видав їм дозвіл на проведення «дослідження», та й взагалі охарактеризував зруйновану ділянку як неважливу для значення Херсонесу.

Незаконні розкопки продовжувалися і в 2022. Окупанти поспішають збудувати новий археологічний комплекс, спрямований на пропаганду російського православ'я та величі «руського миру».


Обличчя руйнівника

Так званих «науковців», які погоджуються на швидкий грабунок, руйнацію та знищення пам’ятки світового значення, знайшлося вдосталь. Принаймі імена очільників археологічних експедицій, які незаконно провадять свою діяльність у Криму, можна легко віднайти у відкритих дозвільних листах, опублікованих на сайті російського Міністерства культури. Серед руйнівників культури та історичних цінностей в Криму Внуков С. Ю., Зайцев Ю.П., Соловйов С. Л., Стоянова А.А, Храпунов І. Г. та багато інших. Всі вони є діючими членами Російської академії наук, кожен належить до Інституту археології або Інститут матеріальної культури, викладає у російських або кримських закладах вищої освіти.

Щодо більше 20 експертів та археологів відкрито кримінальні провадження на рівні Прокуратури Автономної Республіки Крим та м. Севастополя. У санкційних списках України з 2018 знаходяться дані Сергея Внукова, Сергея Соловьева, Юрія Бєліка, Валентина Дорошка, Вадима Кутайсова, Миколи Федосєєва та багатьох інших.

Інакша ситуація склалася з ідентифікацією тих, хто безпосередньо бере участь в археологічних експедиціях. Адже до розкопок може долучитися буквально будь-хто, навіть незважаючи на відсутність професійної освіти. Лише у 2022-му Росія анонсувала навколо Херсонесу розкопки на площі у 40 гектарів (загальна площа заповідника - 256 га). Для порівняння, під час будівництва траси Таврида загалом було досліджено 90 гектарів.

Право на захист

Культурна спадщина є однією з найбільш вразливих та найменш захищених жертв збройного конфлікту. Вона не може ані самостійно попросити про захист, ані заявити про нанесену шкоду. Тим не менш, на міжнародному рівні існують окремі норми та положення, що мають на меті захистити культурну спадщину під час збройного конфлікту.

Зокрема, деякі правила звичаєвого міжнародного гуманітарного права встановлюють зобовʼязання для держави, що окупувала частину території іншої держави, виявляти повагу до культурної спадщини, що залишилася на цій території. Зобовʼязання представлене через заборону знищення чи умисного пошкодження культурних пам’яток, а також - незаконного вивезення культурних цінностей з окупованої території.

Положення Другого Протоколу до Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у разі збройного конфлікту 1954 говорять про те, що окупаційна влада може здійснювати будь-які дії щодо культурної спадщини, зокрема і проводити археологічні розкопки, але лише якщо тільки це дозволяють обставини, і лише у тісному співробітництві з компетентними національними органами окупованої території. Тобто в цій ситуації обов’язковим є співробітництво з державними органами України.

  не залишає Росії жодного виправдання для невиконання українського законодавства про культурну власність і нав’язування власних правил. Органи окупаційної влади у вирішенні будь-яких питань щодо заповідника мають послуговуватися нормами українського законодавства. На практиці існує кардинально інша ситуація.

Відповідно до українського законодавства, Херсонес Таврійський та його хора мають найвищий юридичний захист, оскільки памʼятка є обʼєктом національного значення та світової спадщини. У цей же час, російська держава наділяє памʼятку значно нижчим рівнем захисту, хоча й відносить її до «особливо цінних об’єктів культурної спадщини народів Російської Федерації».

Крім того, в Україні механізм прийняття рішень, що стосуються долі пам’ятки, є багаторівневим: через наглядову раду, органи правління, міжнародну спільноту та громадянське суспільство. У РФ не існує жодних контролюючих механізмів. Варто лише отримати дозвіл Міністерства культури РФ і у межах буферних зон Херсонесу можна робити все, що завгодно – від зміни самих меж зони до проведення будівництва готелів, житлових комплексів чи розважальних закладів.

РФ не дослухається і до міжнародних інституцій, які відмовляються підтримувати її позицію. ЮНЕСКО ще у 2014 підтвердило, що будуть діяти тільки відповідно до резолюції ООН, яка визначає територію півострова Крим як територію України. Організація не визнала російської юрисдикції стосовно об’єкту та офіційно припинила співробітництво з музеєм-заповідником на період тимчасової окупації Криму.

P.S.

Попри зневагу окупанта до норм міжнародного права, та інколи і до свого власного, міжнародна спільнота визнає Херсонес власністю України, засуджує дії РФ та разом з Україною протистоїть російському свавіллю.

Прокуратура Автономної Республіки Крим та м. Севастополя наразі здійснює процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у низці кримінальних проваджень за понад 70 фактами умисного знищення, руйнування чи псування музею-заповідника «Херсонесу Таврійського та його хори», незаконного проведення пошукових, археологічних робіт та вивезення культурних цінностей із тимчасово окупованої території півострова Крим.

2021 Україна надіслала повідомлення до Міжнародного кримінального суду щодо злочинів проти об’єктів культурної спадщини на тимчасово окупованій території півострова Крим, зокрема і щодо Херсонесу Таврійського. За декілька місяців після цього повідомлення, Міжнародний кримінальний суд опублікував власну політику розслідування злочинів проти культурної спадщини, що говорить про його особливу зацікавленість до цієї категорії злочинів та готовність до їх розслідування.

Підгорна Дарина

ГО «Регіональний центр прав людини»

Джерела

Ancient City of Tauric Chersonese and its Chora // UNESCO – Режим доступу: РИЛЬОВ К. Через усі епохи, не сходячи з місця. Репортаж iз Херсонеса / Костянтин РИЛЬОВ // Газета «День». – Режим доступу: Carter, J. C., Crawford, M., Lehman, P., Nikolaenko, G., & Trelogan, J. (2000). The Chora of Chersonesos in Crimea, Ukraine. American Journal of Archaeology, 104(4), 707, – page 723. doi:10.2307/507154 // Режим доступу: Постанова Кабінету Міністрів України «Про занесення об'єктів культурної спадщини національного значення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України», Перелік від 03.09.2009 № 928. – Режим доступу: Постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення об'єктів культурної спадщини національного значення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України», Перелік від 10.10.2012 № 929. – Режим доступу: Українські археологи проситимуть ЄС відмовитися від співпраці з російськими дослідниками, які працюють у Криму // Крим.Реалії. – Режим доступу: Загрози втрати об’єкта світової та української спадщини «Херсонесу Таврійського» як наслідок російської окупації, Євген Самуха, 11.07.2020 , – Режим доступу: Аналітично-інформаційна довідка з питань охорони культурної та археологічної спадщини на тимчасово окупованій території України в Криму, Прокуратура Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, 2018, – Режим доступу: Археологическое исследование пригородов Херсонеса / Д.А. Костромичев (ГИАМЗ «Херсонес Таврический»), Н.Ю. Новоселова (Государственный Эрмитаж), О.В. Шаров (Институт археологии РАН), 07.11.2020 – Режим доступу: Відео «Невиданный ранее склеп IV-VII вв обнаружили в “Южном пригороде Херсонеса”», YouTube-канал «Фонд Моя История», 30.06.2021 Відео «Почти у стен Херсонеса неизвестные разворачивают глобальное строительство», YouTube-канал «НТС Севастополь», 11.05.2021, – Режим доступу: Відео «Почему «Херсонес» копают экскаватором и откуда взялись артефакты на свалке грунта?», YouTube-канал «НТС Севастополь», 17.06.2021, - Режим доступу: Конвенція про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини, Постійне представництво України при ЮНЕСКО, від 05.02.2020, – Режим доступу: Закон України «Про охорону культурної спадщини» від 08.06.2000 № 1805-III, – Режим доступу: Указ Президента РФ «Об отнесении федерального государственного бюджетного учреждения культуры «Государственный историко- археологический музей-заповедник «Херсонес Таврический» к особо ценным объектам культурного наследия народов Российской Федерации» № 596 от 07.12.2015, – Режим доступу: Follow-up by UNESCO of the situation in the Autonomous Republic of Crimea (Ukraine), 194 EX/32, 3 Apr. 2014. – Режим доступу: Закон України «Про охорону культурної спадщини» від 08.06.2000 № 1805-III, – Режим доступу: Федеральный Закон «Об объектах культурного наследия (памятниках истории и культуры) народов Российской Федерации» (с изменениями на 21 декабря 2021 года), принят 24.05.2002, – Режим доступу:
Показати усі