Віртуальний музей російської агресії

Віртуальний музей російської агресії

Введіть пошуковий запит:

background

Системні залякування

Обшуки як інструмент залякування й тиску на незгодних з окупацією Криму почали практикувати одразу ж у 2014. Першими постраждали члени Меджлісу кримськотатарського народу, в будівлю якого увірвалися так звані «судові пристави» й представники ФСБ. Після 11-годинного обшуку було описане й заарештоване майно Меджлісу . 

Станом на кінець вересня 2014 вже було проведено 30-40 обшуків у будинках активістів національного руху кримських татар, членів Меджлісу, а також у мечетях, медресе та бібліотеках. Надалі масштаби обшуків тільки зростали, про що свідчать цифри:


Зазвичай озброєні силовики зі закритими масками обличчями проводять обшуки вночі або рано вранці, від чого особливо потерпають діти й літні батьки. Якщо підозрювані відсутні, обшуки проводять у родичів. При цьому найчастіше адвоката викликати не дозволяють або ж перешкоджають його роботі, з потерпілими не можуть спілкуватися й громадські захисники. Іноді силовики не мають судового дозволу на обшук або взагалі не показують документів. Шукають зброю, вибухівку, які нібито могли б свідчити про підготовку терористичних актів, а також наркотики. Не знайшовши нічого підозрілого, забирають комп’ютери, мобільні телефони, релігійну літературу. Нерідко пошкоджують майно.


Зафіксовані й факти жорстокого поводження. За повідомленням адвоката Еміля Курбедінова, наприкінці квітня 2021 співробітники ФСБ, увірвавшись в оселю Ернеста Сейтосманова в селі Тилове Балаклавського району для проведення обшуку, стали його душити, аж поки той не почав втрачати свідомість. Обшук 11.05.2021 у мікрорайоні «Дубки» під Сімферополем трагічно закінчився смертю мирного узбека-мусульманина Набі Рахімова, застреленого нібито через «збройний опір працівникам правоохоронних органів».

Хоча репресивна машина спрямована проти будь-яких активістів – зокрема й колишніх проросійських апологетів «Кримської весни» та членів заборонених у Росії релігійних деномінацій, як-от «Свідки Єгови» – переважно обшуки проводять у приватних домогосподарствах саме кримських татар. Наприклад, у 2017 з 57 приміщень, що зазнали вторгнення силовиків, 53 належали кримським татарам; у 2019 – 64 з 86. За даними Кримськотатарського Ресурсного Центру (КРЦ), тенденція масових затримань після обшуків за підозрою в участі в мирній пан-ісламській організації Хізб ут-Тахрір (оголошеній у 2003 у Росії «терористичною», але цілком легальною в Україні та більшості демократичних країн світу) зберігається. Якщо в 2017 було зафіксовано 28 таких затримань, то в 2018 –127, а в 2019 – 157.

«Таким чином "влада" намагається дискредитувати корінний народ Криму й проукраїнських активістів в очах як російської, так і міжнародної громадськості, представляючи їх терористами та екстремістами».

Ескендер Барієв, керівник КРЦ.

Чергові обшуки та затримання

Така практика продовжується й у 2020 – 2021. Обшуки регулярно здійснюються одночасно в кількох населених пунктах по всьому Криму, з очевидною метою перешкодити вчасному реагуванню правозахисників і груп підтримки.

17.02.2021 масові обшуки кримських мусульман розпочинаються о 04:00 годині ранку, вчергове лякаючи сім’ї, зокрема й із малими дітьми. Завершуються ці незаконні дії о 08:25. Обшуки проводять у будинках членів «Кримської солідарності» і тих, хто активно її підтримує. Вони відбуваються одночасно в Сімферополі, Бахчисараї, Білогірську, Орлиному (Севастополь) та Завітному (Совєтський район).

Затримують 7 осіб: Ернеста Ібрагімова, Абдулборія Махамадемінова, Ленура Сейдаметова, Олега Федорова, Яшара Шіхаметова, Азамата Еюпова, Тимура Ялкабова. 5 із них – кримські татари, 1 – українець. Між ними також узбек Махамадемінов – власник будинку, непричетний до діяльності «Кримської солідарності», якого незабаром відпускають.

Хоча спочатку кримські та російські ЗМІ повідомляють про затримку «екстремістів, які планували теракти на Північному Кавказі», пізніше з’ясується, що в результаті обшуку знайдено лише так звану «заборонену літературу».

Одразу ж почавши з’ясовувати усі подробиці, «Кримська солідарність» того ж дня оприлюднює імена, прізвища та адреси жертв чергових репресій проти кримських мусульман. Оперативно з’являється і детальний опис події, а на 09:30 ранку сформувалася й команда 7-ми захисників-адвокатів, з якими родичі незаконно затриманих підписали відповідні угоди.

Вже на 20:00 стає відомо, що всіх затриманих заарештовано на два місяці.

Реакція

У відповідь 06–09.03.2021 старійшини кримських татар готують й оприлюднюють спільне звернення проти репресій, на підтримку усіх кримських політв’язнів. Це ініціатива з Нижньогірського, Бахчисарайського, Сімферопольського, Кіровського, Совєтського, Білогірського, Ленінського та Красногвардійського районів Криму, а також Судацького муніципалітету (всього 20 груп старійшин). Вони записують відеоролик, який розповсюджують за допомогою «Кримської солідарності». Ініціатива викликає гучний резонанс. Текст звернення поширюється кримськотатарською, російською, англійською мовами.

Натомість співробітники так званої «прокуратури Нижньогірського району Криму» угледіли у відеозверненні «публічні заклики до здійснення екстремістської діяльності». Окупаційна адміністрація зазначила, що такі терміни, як «утиск», «залякування», «беззаконня», «несправедливість», а також заклики «допомагати всім, хто перебуває під утиском», свідчать про формування «негативного ставлення до співробітників правоохоронних і судових органів».


У результаті «перевірки», літній активіст Ахмаджон Кадиров отримує від так званого «прокурора району», старшого радника юстиції Марка Петренка застереження «про неприпустимість порушення закону» відповідно до Федерального закону № 114-ФЗ «Про протидію екстремістській діяльності». Крім того, його попереджають про «притягнення до відповідальності в майбутньому, у разі невиконання рекомендацій, прописаних у застереженні».


P.S.

Події 17.02.2021 є показовим прикладом оперативності інформаційної діяльності та загалом ефективності громадського руху мирного спротиву, що очолює «Кримська солідарність». Швидкий суспільний розголос цього та подібних епізодів, ймовірно, вплинув на винесення відносно «м’якого» рішення так званою «прокуратурою».

Безпрецедентним для окупаційного «правосуддя» став і факт закриття у січні 2021 справи щодо активіста «Кримської солідарності», журналіста видання «Грані» Абляміта Зіядінова, якого намагалися притягнути до адміністративної відповідальності за «порушення правил поведінки при надзвичайній ситуації».

Ще раніше, у лютому 2018, кримській поліції не вдалося затримати двох кримських татар – Рустема Мурасова та Рустема Таірова – на заправці поблизу села Верхньосадове. Адже ситуація набула миттєвого розголосу, а на місце події швидко прибули кількасот людей, зокрема й двоє громадських захисників Эскендер Люманов та Еміль Зейдуллаєв.

«Розголос та пильність – це наш головний спосіб захисту активних людей».

Повідомлення  Кримської солідарності 02.02.2018.

Загалом намагання окупантів залякати населення окупованого півострову й таким чином зупинити громадський активізм виявляються мало успішними. Фото- і відеоматеріали обшуків і наступних арештів швидко поширюються. Зафіксовані факти й свідчення очевидців покладаються в основу звітів правозахисних організацій, заяв, міжнародних резолюцій тощо. На материковій Україні на підставі зібраних доказів Прокуратура АРК здійснює кримінальні провадження за ч. 2 ст. 162 (порушення недоторканності житла) і ч. 2 ст. 146 КК (незаконне позбавлення волі).

 

У Росії переслідування «екстремістів» і «терористів», зокрема, мусульман – особливо тих, кого підозрюють у зв’язках з Хізб ут-Тахрір – набагато жорсткіші. Можливо саме тому, що в РФ немає такої потужної політичної або громадської сили, партії чи організації, яка б настільки регулярно, послідовно й консолідовано виступала на їхній захист. Проте динаміка зростаючого масштабу російських репресій та «апокаліптичні» погляди на майбутнє цієї країни викликають гостру тривогу щодо вірогідності аналогічного розвитку подій у Криму.

Опубліковано 2021-09-01

Наталія Беліцер

Інститут демократії імені Пилипа Орлика

Джерела

Обшуки Меджлісу: Джемілєв заявляє про "рейдерське захоплення." 17.09.2014, ООН: за первые полгода в Крыму провели в три раза больше обысков, чем в прошлом году.13.09.2018 В Крыму российские силовики проводят очередные обыски. 27.08.2019 Кримськотатарський центр повідомив про переслідування в анексованому Криму. 20.04.2021, Кількість арештів в окупованому Криму за чотири роки зросла більш як у 15 разів. 11.05.21, Забороненою в Росії і в окупованому Криму вважається література переважно релігійного спрямування, а також пов’язана з Меджлісом. Список таких книг містить понад дві тисячі найменувань; жодна з них не заборонена в Україні. Див.: Жителям анексованого Криму дали три місяці на здачу "забороненої літератури". 15.10.2014, ОБЫСК. 22.04.2021 Оперативники ФСБ душили крымского татарина перед тем, как провести у него обыск. Адвокат готовит жалобу. 1.05.2021 Подробиці трагедії і доля родини вбитого описані у низці публікацій; див., наприклад: Силовики ФСБ вбили людину під час обшуків в окупованому Криму – адвокат. 11.05.2021 «Следственные действия в Рамадан». Силовики в Крыму расстреляли политического беженца из Узбекистана. 11.05.2021 A Bullet in the Head instead of a Lawyer. Russia steps up Terror in occupied Crimea. Halya Coynash, 13.05.2021 В окупованому РФ Криму ФСБ провела обшуки, затримано чотирьох кримських татар (оновлено). 31.08.2020 Окупанти й далі тероризують кримських татар: за рік – понад 60 обшуків. 22. 01.2020 Крымская солидарность: ОБЫСКИ В КРЫМУ (обновляется). 17.02.2021 В Крыму проходят массовые обыски у активистов. В ФСБ заявили, что им вменяется 205.5 УК РФ. 17.02.2021 ФСБ задержала в Крыму экстремистов, которые планировали теракты на Северном Кавказе. 17.02.2021, Подмена понятий. В Крыму арестовали мусульман за связи с Хизб ут-Тахрир, а показали операцию против терактов на Кавказе. Антон Наумлюк, 17.02.2021 Mass armed searches for ‘prohibited books’ and arrests in Russian-occupied Crimea. Halya Coynash, 18.02.2021 Russia launches attack on Crimean Tatar elders for speaking out against repression. Halya Coynash, 23.03.2021 Окупанти винесли застереження за відеоролик старійшин Криму проти репресій. 23.03.2021 Сотрудники прокуратуры Нижнегорского района Крыма изучили видеообращение старейшин крымскотатарского народа. 22.03.21 Суд в Крыму закрыл административное дело журналиста и активиста «Крымской солидарности». Его обвиняли в нарушении карантина во время съемки приговора крымским татарам. 27.01.2021 Россия превращается в государство дрессуры. Сергей Шелин, 7.04.2021 Время темного лорда: как работают репрессии. Кирилл Рогов, 28.04.2021 Раздача Страха. Юрий Самодуров, правозащитник, бывший директор Музея и общественного центра им. А. Д. Сахарова: «…репрессии вероятно станут более жестокими, драконовскими и более массовыми.» 28.04.2021, Власть из трех букв. Государство перешло в новое агрегатное состояние — террор ФСБ. Грабить и сажать будут всех. 1.05.2021 .«Конвейерная модель репрессий»: правозащитники о крымских обысках и задержаниях. Елена Ремовская, 18.02.2021, Russia scales back troops, not its escalation of repression in occupied Crimea. Halya Coynash, 23.04.2021
Показати усі