Віртуальний музей російської агресії

Віртуальний музей російської агресії

Введіть пошуковий запит:

background

Громадська активність

Наріман Джелял народився 27.04.1980 у м. Навої (нині Узбекистан) у родині депортованих кримських татар. Батько Нарімана, Енвер ага, народився у Криму. Він пережив німецьку окупацію, а у шестирічному віці його разом із родиною сталінський режим депортував до Узбекистану. Сім’ю матері Нарімана, Айше ханум, депортували до Марійської АРСР, згодом вони переїхали до родичів в Узбекистан. 1989 родина Нарімана повернулася до Криму, оселившись у Джанкойському районі.

Наріман здобув освіту в незалежній Україні. Після закінчення Одеського національного університету імені І.І. Мечникова з дипломом магістра політології (2005)  він спробував сили у журналістиці – працював на телеканалі «ATR», у кримськотатарській газеті «Avdet», а ще викладав історію та правознавство у Сімферопольській міжнародній школі.

Наріман Джелял згадує реліквію, яка зберігається в його родині з 2003. Це прапор України, який він приніс після футбольного матчу між збірними України та Іспанії. Тоді збірна України вирвала нічию, зрівнявши рахунок на останніх хвилинах матчу. Його син Джеміль досі надягає цей прапор як плащ, і бігає у ньому по дому.   

2007 Наріман Джелял став Делегатом Курултаю кримськотатарського народу та членом Меджлісу кримськотатарського народу.

У 2012 балотувався до Верховної Ради України, однак за декілька днів до виборів зняв свою кандидатуру.

У листопаді 2013 Наріман Джелял обраний Заступником голови Меджлісу кримськотатарського народу, очолив інформаційно-аналітичний  напрям діяльності.

Голос із окупації

Через три місяці після згаданого обрання Джеляла Російська Федерація починає окупацію Криму, яка супроводжується новою хвилею репресій проти кримськотатарського народу. Після заборони на в’їзд у Крим одних лідерів Меджлісу та ув’язнення інших, Наріман Джелял залишається найбільш високопоставленим діячем представницького органу кримських татар в окупованому Криму.

Джелял активно інформує українські й іноземні ЗМІ про становище кримськотатарського народу та ситуацію в окупованому Криму загалом. Завдяки цій роботі Україна та світ дізнаються про залякування, політично вмотивовані переслідування, свавільні арешти, катування та інші незаконні дії окупаційної адміністрації в Криму.

Він також регулярно допомагає родинам жертв політичних репресій в окупованому Криму.

27.01.2015 окупанти викликають Нарімана Джеляла на допит, який триває п’ять годин. Після допиту в сфабрикованій «справі  26 лютого » вони проводять незаконний обшук у його будинку в с. Первомайському. 

Однак Наріман продовжує боротися за права свого народу, незважаючи на особисту небезпеку та визнання 26.04.2016 Верховним Судом РФ Меджлісу екстремістською організацією.

Наріман Джелял регулярно їздить у Київ і за кордон для участі в заходах, присвячених ситуації в Криму. 15.11.2018 окупанти затримують Нарімана при поверненні до Криму з конференції Курултаю кримськотатарського народу. Його відпускають лише після семигодинної «бесіди»

23.08.2021 Наріман Джелял відвідує Саміт Кримської платформи та бере участь у відкритті Національного офісу Кримської платформи у Києві. На Саміт завітали представники 46 держав на міжнародних організацій, в тому числі президенти та прем’єр-міністри.


Виступаючи на Експертній мережі Кримської платформи, Наріман Джелял зазначає:

На даний момент, незважаючи на кропітку роботу незалежних правозахисників, журналістів та активістів на півострові, Росія має можливість оперувати альтернативними «свідченнями» їх провладних колег. Позбавити Росію цього маневру зможуть офіційні місії, які здійснюють всесторонній моніторинг ситуації безпосередньо на півострові. Іншим найважливішим напрямком є підтримка та захист не лише індивідуальних прав людини, а й колективних прав, передусім корінного народу Криму – кримських татар. З ухваленням закону про корінні народи України ситуація у цьому питанні нарешті зрушилася з мертвої точки, однак головні рішення звісно ще попереду. Судячи зі сплеску негативних емоцій у Кремлі, Україна надавила на одну з найбільш вразливих точок російської політики щодо Криму

Наріман Джелял

Насильницьке зникнення і вирок окупаційного суду

03.09.2021-04.09.2021 співробітники Федеральної служби безпеки (ФСБ) Російської Федерації проводять 5 обшуків в окупованому Криму, нібито у зв’язку з вибухом на газопроводі у с. Перевальному Сімферопольського району (23.08.2021). Після обшуків російські силовики затримують п’ятьох кримських татар – Ельдара Одаманова, Азіза Ахтемова, Нарімана Джеляла, Шевкета Усеїнова та Асана Ахтемова – і везуть їх у невідомому напрямку. 

Затримання мають ознаки насильницьких зникнень: місцезнаходження людей тривалий час невідоме, їх родичі подають заяви до окупаційних органів про викрадення. 04.09.2021 російські силовики затримують ще близько 40 осіб, які збираються у Сімферополі біля будівлі Управління ФСБ, щоб дізнатися долю п’яти побратимів. Серед них – кримськотатарські активісти, громадянські журналісти, родичі викрадених.  

Усі п’ятеро викрадених піддаються катуванням. Після затримання Нарімана Джеляла цілий день утримують у наручниках, із мішком на голові, чинять жорсткий психологічний тиск. Асана Ахтемова та його двоюрідного брата Азіза катують електрострумом. У травні 2022 стає відомо, що до Ельдара Одаманова та Шевкета Усеїнова, свідків по цій справі, теж застосовували подібні методи тиску.

Завели в кімнату, посадили на стілець обличчям до спинки стільця, ноги прив’язали до ніжок стільця скотчем, руки теж прив’язали скотчем до спинки. Коли мене вели, з боку цих людей на мою адресу постійно надходили погрози, що мені підкинуть зброю і наркотики, говорили що моя дружина красива і натякали про те, що теж можуть заподіяти їй шкоду. Після того, як мене посадили на стілець і зв’язали, на мої вуха повісили оголені дроти, після чого я відчув сильний удар струмом. За часом це тривало секунд десять. І так близько шести-семи разів. Після чого розряди струму пускали потроху і одночасно зі мною розмовляли. Коли пускали струм, мене постійно смикало. Після цього я погодився з усім, що мені ці люди говорили. А говорили мені вони про те, що я підірвав газову трубу в Перевальному, що мій брат Азіз Ахтемов все вже розповів, що їм все відомо, як ми це зробили, на якій машині і інші деталі. Погрожували мені тим, що я більше не вийду з цього місця. Після цих погроз і катувань струмом, я їм сказав, що погоджуся з усім, що вони мені скажуть

Асан Ахтемов про знущання над ним. Ґрати. 14.09.2021

07.09.2021 ФСБ заявляє, що вибух газопроводу у с. Перевальному – це диверсія, нібито організована Головним управлінням розвідки Міністерства оборони України за участю Меджлісу кримськотатарського народу. Брати Ахтемови нібито виступили безпосередніми виконавцями диверсії, а Джелял – посередником.


Справу про «диверсію на газопроводі» веде слідчий ФСБ, майор юстиції Віталій Власов, який також займається справою стосовно фрілансера «Радіо Свобода» Владислава Єсипенка та інших політичних в’язнів. На додаток до звинувачень у диверсії, згодом фігурантів політично вмотивованої справи також звинувачують у контрабанді вибухового пристрою.

27.03.2022 помер батько Нарімана Енвер ага. Окупаційний суд не дає дозвіл Наріману на короткостроковий виїзд зі слідчого ізолятора для попрощання з батьком.

21.09.2022 так званий «Верховний Суд Республіки Крим» оголошує вирок Джелялу та братам Ахтемовим. «Суддя» Віктор Зіньков визнає їх винними у нібито організації диверсії на газопроводі та контрабанді й зберіганні вибухових речовин, засудивши Нарімана Джеляла до 17 років позбавлення волі та штрафу у розмірі 700 тис. рублів, Асана Ахтемова – 15 років та штрафу у розмірі 500 тис. рублів, Азіза Ахтемова – 13 років та штрафу в розмірі 500 тис. рублів.

P.S.

Наріман Джелял, Асан та Азіз Ахтемови продовжують боротися за свої права та справедливість, навіть перебуваючи на гратами. Джелял регулярно передає записки, в яких закликає до ненасильницької боротьби за права і свободи в окупованому Криму.

Мій арешт був питанням часу, і про це знав не лише я. Після «Кримської платформи», буквально перед від'їздом до Криму, друзі вкотре просили подумати: може, краще залишитися на вільній території? Але я завжди повертався. Я знав, чому і для чого це роблю. Тепер я став знаряддям принципової ненасильницької боротьби за права та свободу, за справедливість і правду. Як були Ахтем Чийгоз, Олег Сенцов, Володимир Балух і залишаються десятки політв'язнів Кремля

Наріман Джелял

З-за грат також лунає голос Нарімана Джеляла на підтримку українських воїнів, які захищають незалежність України


Шановні воїни України! Брати та сестри добровольці! Любі українці! Вже місяць ви мужньо захищаєте нашу рідну землю від прямої агресії Росії. Вже місяць зухвалий ворог не може зламати вашої волі, вашої сили, вашої рішучості. Українці різної крові, різної віри об’єдналися перед ворожою навалою. Я, як і всі українські патріоти в застінках Кремля, пишаємося вами, молимося за вас, за нашу перемогу

Наріман Джелял

Крім того, Наріман Джелял та брати Ахтемови написали спільне звернення з нагоди 31-річниці Незалежності України.


Від початку проголошення незалежності України наша держава вела постійну боротьбу за збереження національного суверенітету. Москва - колишня імперська метрополія, не визнавала за Україною права на вільний вибір власного життєвого шляху. Бажання нашої країни позбутися негативного радянського минулого, сформувати власну політичну культуру, долучитися до природнього для неї європейського простору зустрічали як приховане протистояння, так і відверті погрози Кремля … Ми віримо, що Україна вистоїть в цій боротьбі, яка лише посилить її віру в себе та власні сили, в її єдність та спроможність захистити себе

Цитата зі спільного листа Нарімана Джеляла та братів Ахтемових

Українські органи влади, громадські організації та міжнародні партнери активно борються за звільнення Нарімана Джеляла та братів Ахтемових. 

Представники української влади, правозахисних організацій та Меджлісу переконані, що обшуки та затримання 03.09.2021-04.09.2021 – це помста окупаційної влади за проведений Україною Саміт Кримської платформи. Крім того, російські силовики відкрито кажуть Наріману Джелялу, що справжньою причиною його затримання є його участь у цьому Саміті.

Громадські організації «КримSOS» і «Лабораторія журналістики суспільного інтересу» проводять збір коштів на зйомки документального фільму «Голос з Криму. Наріман Джелял».


10.05.2022 Президент України Володимир Зеленський призначив Наріману Джелялу державну стипендію імені Левка Лукʼяненка. У річницю затримання Джеляла Володимир Зеленський заявив: «Він не скоював жодних злочинів. Єдине, чим він роздратував окупантів, – це захистом свого народу та своєї країни – України». Міністерство закордонних справ України закликало міжнародну спільноту чинити політичний, дипломатичний, санкційний та економічний тиск на Росію з метою негайного звільнення Нарімана Джеляла, братів Ахтемових та усіх українських громадян, незаконно ув’язнених російським режимом.

Ім’я Нарімана Джеляла згадується у резолюції Генеральної Асамблеї ООН щодо ситуації з правами людини в окупованому Криму (ухваленій 16.12.2021) та Спільній заяві учасників Міжнародної Кримської платформи (ухваленій за підсумками другого Саміту Кримської платформи 23.08.2022).


Восени 2022 року прокуратура автономнії повідомила про підозри «старшому слідчому» незаконно створеного управління ФСБ по Республіці Крим, а також судді окупаційного Київського районного суду м. Сімферополя, які виконували вказівки кураторів з РФ та причетні до незаконного кримінального переслідування першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла. Дії підозрюваних кваліфіковано як порушення законів та звичаїв війни (ст. 438 КК України)

Показове затримання Нарімана Джеляла відразу після його участі у саміті «Кримської платформи» у Києві. Звісно це пов’язано з громадською та політичною діяльністю Джеляла: висвітленням злочинів окупантів, боротьбою за свободу слова та права людини в Криму. Таким чином окупанти намагаються дискредитувати українське населення півострова, показавши їх «злочинцями». Однак, ні в Україні, ні в цивілізованого світу не залишилось жодних сумнівів з приводу того, хто справжній злочинець та має понести належну відповідальність

Керівник прокуратури автономії Ігор Поночовний для Віртуального музею російської агресії

Опубліковано 2021-10-21

Євгеній Ярошенко

Організація КримSOS

Джерела

Кригель М. Повернутися. Залишитися. Чинити опір. Три вибори Нарімана Джеляла. Українська правда. 01.09.2022. Джелялов Нариман. Крымская солидарность Крим 5 ранку— Наріман Джелял Притула В. У Криму Об’єднана опозиція і Меджліс знімають на користь один одного кандидатів. Радіо Свобода. 17.10.2022. В доме первого замглавы Меджлиса Джеляла закончился обыск. Крым.Реалии. 27.03.2015. Політик, викладач, журналіст: чим відомий затриманий в Криму Наріман Джелял (фотогалерея). Радіо Свобода. 04.09.2021. Нариман Джелял рассказал подробности задержания на «Чонгаре» (видео). Крым.Реалии. 15.11.2018. Куренкова О. Коломієць В. У Києві почався саміт Кримської платформи: участь беруть 46 делегацій з різних країн та організацій. Громадське телебачення. 23.08.2021. Кабмін підтримав ініціативу Володимира Зеленського призначити кримському політв’язню Наріману Джелялу державну стипендію імені Левка Лук’яненка. 09.02.2022. Фото з особистої сторінки Євгенії Кравчук у соціальній мережі «Фейсбук» Виснажені неймовірно, але це перший день - Відкриття Кримської платформи, над якою ми працювали багато місяців, днів та ночей! 23.08.2021. Фото з особистої сторінки Марії Мезенцевої у соціальній мережі «Фейсбук» Кримська платформа. 23.08.2021. Відео з ютуб-каналу «Конгрес Місцевих та Регіональних Влад» (07:19:48-07:23:41) Похищенные ранее Эльдар Одаманов и Шевкет Усеинов получили 14 и 15 суток административного ареста. 06.09.2021. Допис на сторінці «Кримської солідарності» у соціальній мережі «Фейсбук» ОБЫСК. В селе Первомайское Симферопольского района Крыма проходит обыск у Наримана Джеляла — крымскотатарского политика, преподавателя, политолога и журналиста, заместителя главы Меджлиса крымскотатарского народа, запрещённого РФ в 2016 году. 04.09.2021. Допис на сторінці «Кримської солідарності» у соціальній мережі «Фейсбук» Возле здания ФСБ в Симферополе пошли массовые задержания. 04.09.2021. Допис на сторінці «Кримської солідарності» у соціальній мережі «Фейсбук» Джелял Н. «Ілюзій немає». Листи з неволі кримськотатарського політика Нарімана Джеляла. Крим.Реалії. 08.09.2021. Застосовували електрострум»: ще один фігурант «справи про диверсію на газопроводі» в Криму розповів про тортури. Крим.Реалії. 15.09.2021. Свидетель по делу о «подрыве» газопровода рассказал, что его пытали. Крымский процесс. 05.05.2022. Свидетель обвинения по делу Наримана Джеляла давал показания спецслужбам с мешком на голове. Крымская солидарность. 25.05.2022. Я бежать не буду, убивайте меня здесь». Рассказ о пытках крымского татарина Асана Ахтемова, задержанного ФСБ по подозрению в диверсии. Ґрати. 14.09.2021. ФСБ звинуватила українську розвідку в диверсії з залученням Джелялова й Ахтемових. Українська правда. 07.09.2021. Задержанного вчера в Крыму Наримана Джеляла подозревают в пособничестве диверсии — повреждению газопровода у Перевального. 05.09.2021. Фото з особистої сторінки Антона Наумлюка у соціальній мережі «Фейсбук» Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим засуджує чергові злочинні кроки окупаційної адміністрації Російської Федерації на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, направлені на переслідування представників Меджлісу кримськотатарського народу. 04.09.2021. Допис на сторінці Представництва Президента України в Автономній Республіці Криму соціальній мережі «Фейсбук» Термінова заява правозахисних організацій щодо викрадення Нарімана Джеляла та інших кримських татар в окупованому Криму. Сайт КримSOS. 04.09.2021. Чубаров про нові затримання в Криму: «Це помста за «Кримську платформу». Крим.Реалії. 04.09.2021. Причиной преследования Наримана Джеляла стало участие в «Крымской платформе» – представительство президента Украины. Крым.Реалии. 22.07.2022. Суд в Крыму не отпустил заключенного политика Наримана Джеляла на похороны его отца. Крымская солидарность. 28.03.2022. Суд приговорил Наримана Джелялова к 17 годам колонии, Асан и Азиз Ахтемовы получили 15 и 13 лет. Крымская солидарность. 21.09.2022. Сегодня в ходе очередных следственных мероприятий получила весточку от Наримана. 08.11.2021. Допис на особистій сторінці Левізи Джелялової у соціальній мережі «Фейсбук» Наріман Джелял, перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу, з застінок кремля звернувся до всіх тих, хто захищає нашу незалежність і воює за нашу УКРАЇНУ. 26.03.2022. Фото з офіційної сторінки Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим у соціальній мережі «Фейсбук» Звернення політв’язнів Нарімана Джеляла, Асана Ахтемова та Азіза Ахтемова щодо Дня Незалежності України. 24.08.2022. Фото з особистої сторінки Миколи Полозова у соціальній мережі «Фейсбук» Указ Президента України №324/2022 «Про призначення державної стипендії імені Левка Лукʼяненка». Офіційне інтернет-представництво Президента України. 10.05.2022. Ми повернемо свободу Криму й обовʼязково зробимо півострів одним із найкомфортніших місць у Європі – звернення Президента України. Офіційне інтернет-представництво Президента України. 04.09.2022. Коментар МЗС України щодо так званого «вироку» Наріману Джелялу та братам Азізу та Асану Ахтемовим. Міністерство закордонних справ України. 21.09.2022. Situation of human rights in the temporarily occupied Autonomous Republic of Crimea and the city of Sevastopol, Ukraine. Resolution adopted by the General Assembly on 16 December 2021. United Nations Digital Library Спільна заява учасників Міжнародної Кримської платформи. Міністерство закордонних справ України. 23.08.2022. Документальний фільм «Голос з Криму. Наріман Джелял». Сайт «Великої ідеї»
Показати усі