Віртуальний музей російської агресії

Віртуальний музей російської агресії

Введіть пошуковий запит:

background

Унікальна природа Криму

Природа завжди була предметом гордості для мешканців Криму та справжнім магнітом для гостей півострова. З 21 природного заповідника, створених в Україні, 6 розташовані на території півострова. Загалом, на території АР Крим та м. Севастополя знаходиться 209 об’єктів і територій природно-заповідного фонду (ПЗФ) [1]. Але найважливішим, з точки зору збереження природних ландшафтів і життєзабезпечення кримчан, є  Кримський природний заповідник


Кримський природний заповідник - найбільший природний об’єкт на території Криму, який забезпечує умови для розвитку та існування тваринного та рослинного світу півострова.

Заповідник, історія яка розпочалася в далекому 1913, у радянський період був перетворений на заповідно-мисливське господарство. Заповідний статус був повернутий 8.08.1991, перед здобуттям Україною незалежності [2].

До складу заповідника входять 5 лісництв та орнітологічна філія «Лебедині острови», яка включена до складу водно-болотного угіддя міжнародного значення «Каркінітська та Джарилгацька затоки». Загальна площа заповідника становить 44 175,5 га [3]


Заповідник в умавах окупації

Одразу після початку тимчасової окупації, 4.06.2014 т.з.в. «Рада Міністрів Криму» незаконно передала Кримський природний заповідник в безоплатне користування Управлінню справами Президента РФ. [4]. Після цього, 13.09.2018 урядом РФ на базі Кримського природного заповідника був незаконно створений національний парк «Кримський», а орнітологічна філія Кримського заповідника «Лебедині острови» виведена зі складу  заповідника [5].


Незаконне пониження статусу Кримського природного заповідника до національного парку матиме руйнівні наслідки. Відповідно до російського законодавства, яке фактично діє на тимчасово окупованому півострові, на території національного парку, на відміну від заповідної території, дозволяється організація господарської та рекреаційної діяльності, що значно перешкоджає, а іноді унеможливлює збереження гірських заповідних лісів, тваринної та рослинної різноманітності.


У 2019 російською окупаційною адміністрацією опублікований проєкт використання близько 40% території заповідника для господарської та рекреаційної діяльності  [6].

На території національного парку було запропоновано побудувати 9 візит-центрів, 4 готельних комплекси, створити інфраструктуру для фестивалів, концертів тощо. Поява такого проєкту викликала широкий суспільний резонанс на окупованій  території [7].


Після гнівної реакції мешканців Криму, 13.11.2019 затверджений інший проєкт. Тепер для господарської та рекреаційної діяльності виділено близько 10%, що, однак, не врятує заповідник, адже лише 30% території зберегла статус  заповідної [8].



На території заповідника тепер дозволено розміщення об’єктів туристичної інфраструктури, музеїв, накопичення побутових відходів, проведення спортивних заходів, мисливство тощо. Натомість заповідна територія існує окремими «острівцями», що робить її поступову деградацію неминучою.

 


Знищення природи півострова

Кримський заповідник - не єдина природна територія, що постраждала внаслідок окупації. Наприклад, Опукський природний заповідник використовується російськими військами для проведення військових навчань. Лише протягом 2014-2019 було зафіксовано щонайменше 89 таких.


Не залишились без “уваги” і заповідники на південному узбережжі Криму. Площа Ялтинського гірсько-лісового природного заповідника скорочена з 14 523 до 14 459,5783 га, тобто на  63,5 га [10].


А 4.08.2015 розпорядженням т. зв. «Ради Міністрів Республіки Крим» національний природний заповідник «Мис Мартьян» був незаконно перетворений на природний парк регіонального значення [11]. Цей заповідник є найменшим (загальна площа становить 240 га) серед всіх на території Криму, а також повністю оточений місцевими громадами. Незаконне зниження його статусу невідворотно призведе до його  знищення.


Іншим яскравим прикладом варварського ставлення держави-агресора до природної спадщини півострова є забудова пам’ятки природи «Півострів Меганом». У 2020 окупантами прийнято незаконне рішення про безоплатну передачу декількох земельних ділянок для організації та проведення фестивалю «Таврида ArtRussia» та будівництва освітнього центра «Арт-резиденція «Таврида» [12]. Реалізація незаконного проєкту відбувається на території охоронної зони Меганому, яка захищає пам’ятку природи від впливу людської  діяльності.


P.S.

У зв’язку зі системним знищенням природних територій в окупованому Криму, прокуратурою Автономної Республіки Крим та м. Севастополя було розпочато низку кримінальних проваджень.  Розслідується умисне знищення та пошкодження територій, взятих під охорону держави, та об’єктів природно-заповідного фонду, зокрема, Кримського природного заповідника, орнітологічної філії Кримського природного заповідника “Лебедині острови”, Ялтинського гірсько-лісового природного заповідника, національного природного заповідника “Мис Мартьян”, Опуцького природного заповідника; незаконна забудова пам’ятки природи місцевого значення “Півострів Меганом”, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 252 КК України [13].

Опубліковано 2021-09-01

Владислав Мірошниченко, головний консультант Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим

Джерела

Інформаційно-аналітичні матеріали Міністерства енергетики та захисту довкілля України з питання “Аналіз площ природно-заповідного фонду України в розрізі адміністративно-територіальних одиниць” Наказ Міністра охорони навколишнього природного середовища України від 26.06.2008 №333 “Про затвердження нової редакції Положення про Кримський природний заповідник” Наказ Міністра охорони навколишнього природного середовища України від 26.06.2008 №333 “Про затвердження нової редакції Положення про Кримський природний заповідник” Так зване «розпорядження” так званої «Ради міністрів Республіки Криму від 4 червня 2014 року № 464-р «Про передачу об’єктів нерухомості в безоплатне користування управлінню справами президента РФ» Постанова Уряду Російської Федерації від 13 вересня 2018 року № 1091 «Про створення природоохоронних територій федерального значення на території Республіки Крим» Распил века: УДП готовится застроить Крымский природный заповедник, «Примечания», 14.06.2019 «Крымский нацпарк уменьшится на йогу. Пятая часть самого крупного заповедника на полуострове может быть застроена», Комерсантъ, 18.06.2019 Приказ Управления делами Президента РФ от 13.11.2019 N 442 «Об утверждении Положения о национальном парке «Крымский» “Природа Криму під окупацією. Частина 2”, BlackSeaNews, 24.04.2020 Так зване “розпорядження” так званої “Ради міністрів Республіки Крим від 27 квітня 2018 року №450-р “Про внесення змін до розпорядження Ради Міністрів Республіки Крим від 30 травня 2017 року №570-р” Так зване “розпорядження” так званої “Ради міністрів Республіки Крим від 4 серпня 2015 року № 679-р “Про внесення змін до розпорядження Ради міністрів Республіки Крим від 5 лютого 2015 року № 69-р. Так зване “рішення” так званої “Судакської міської ради від 21 травня 2020 року №120 “Про пропозицію щодо передачі у федеральну власність земельної ділянки, що знаходиться в муніципальній власності Розпочато кримінальне провадження за фактом вчинення окупантами дій спрямованих на знищення територій природно-заповідного фонду в Криму, прокуратура Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, 30.06.2020
Показати усі