Віртуальний музей російської агресії

Віртуальний музей російської агресії

Введіть пошуковий запит:

background

(Не)особиста історія спротиву

Я підійшов до солдата, спитав, хто старший. Мені показали невисокого дядька у чорному бронежилеті. Підходжу і кажу: “Доброго здоров’я. Мене звати Сергій. Зараз відбудеться мирний мітинг. Я вас прошу не вестися на можливі провокації. Людям потрібно викричатися і висловити свою позицію. Ми тут так робимо“. Він покивав головою, мене взяли під ручки і повели. Я досі пам’ятаю їхні очі. Таке враження, що я потрапив у зоопарк

Сергій Павлюк, інтерв’ю, надане Івану Антипенко 

Сергій Павлюк – режисер Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру ім. М. Куліша, заслужений діяч мистецтв України. Ввечері 23.02.2022  він повертався додому після своєї 145-ї прем’єри. Над виставою «Вічність і один день» режисер працював кілька років, ще з «доковідного» періоду. Сергій приїхав до нещодавно придбаного будинку, відсвяткував прем’єру і ліг спати. 
Вранці йому подзвонила дружина і сказала, що почалася війна. Він вийшов на вулицю і побачив стовп диму над Чорнобаївкою, що в кількох кілометрах від нього. Сергій перевіз сім’ю з квартири до будинку і пішов записуватися до муніципальної варти. 
На той час у Херсоні майже не лишилося поліцейських та інших правоохоронців, тож місцеві об’єдналися, щоб патрулювати місто, слідкувати за громадським порядком і розвозити гуманітарну допомогу. 
Тим часом російські окупаційні війська почали заходити в місто. У перші дні окупації в результаті обстрілів Херсона обгорів фасад і внутрішні приміщення торгівельно-розважального центру «Фабрика», частково згоріли павільйони на Центральному ринку. Один снаряд прилетів у школу № 24, ще один – у будинок по вулиці Тарле в мікрорайоні Таврійський. Деякі магазини стояли пограбовані. Обстріляно будівлю обласного управління СБУ, у якій згодом розташувалися представники ФСБ та російські військові. 


03.03.2022 в медіа з’явилася інформація, що росіяни планують завести в Херсон гуманітарну допомогу, щоб зняти відео для російського телебачення, як тут їх нібито вітають місцеві. Водночас, 04.03.2022 голова Херсонської ОДА повідомив, що окупанти не погодилися на «зелений коридор» для постачання гуманітарної допомоги від української влади. 


04.03.2022 в місті почалися проблеми з мобільним зв’язком. Того ж дня херсонці стихійно зібралися біля кінотеатру «Україна», щоб висловити протест росіянам. Порівняно з наступними мітингами, людей на площі було небагато. Однак і для російської пропаганди матеріал того разу підготувати не вийшло: херсонці здебільшого проігнорували російську гумдопомогу. А дехто навмисно знищував російські продукти просто на площі, демонструючи зневагу до окупантів. 
Під час імпровізованого мітингу один із його учасників запропонував зібратися на цьому ж місці 05.03.2022 о 10:00год. Сергій Павлюк був свідком цієї розмови.

Я вирішив записати відео, щоб вдома опублікувати, бо зв’язку не було. І тут бачу, як хлопець говорить по телефону. Виявилося, що оператор “Лайф“ працює. Хлопець роздає інтернет. Я виходжу в ефір і кажу: Будь ласка, хто хоче, ми зустрічаємося 5 березня тут, на площі Свободи, і будемо говорити цим мудакам, щоб вони йшли геть

Сергій Павлюк, інтерв’ю, надане Івану Антипенко

Це був анонс одного з наймасовіших проукраїнських мітингів у Херсоні навесні 2022, який миттєво поширився навіть за межами України. 

Масовий протест, допит і перші постріли

05.03.2022 на площі Свободи збирається кілька тисяч людей з українською символікою. Навпроти них – озброєні російські солдати. Херсонці спостерігали за новинами, очікували повернення ЗСУ, але вирішили вже зараз показати свою позицію


Відчуваючи відповідальність через свій заклик приходити на площу, зранку того дня Сергій Павлюк йде до російських вояк. Він хоче пояснити, що відбувається мирний мітинг, люди прийшли висловити свою позицію, вони не прагнуть кровопролиття. Його незаконно затримують і ведуть до будівлі Херсонської обласної державної адміністрації (ОДА). Тут починається допит.
Чоловіка звинувачують у роботі на СБУ, в тому, що він підбурює людей виходити на вулицю. Також росіяни погрожують Павлюку та його родині фізичною розправою, а в разі співпраці пропонують вивезти їх до Криму. Зрештою, у Павлюка забирають паспорт, телефон і павербанк. У цей момент на вулиці лунають постріли. Допит закінчується, Сергія викидають на вулицю. Коли відчинилися двері ОДА, на площі чоловік бачить багатотисячний натовп з українськими прапорами.
Пізніше з’ясується, що постріли пролунали через те, що до російських військових підбіг якийсь хлопець, нібито чимось у них кинув. Окупанти його скрутили і повалили на землю. Люди кинулися його рятувати, а росіяни – стріляти вгору. Одна куля зрикошетила в ногу священику, який був на мітингу. Обійшлося подряпиною.
Протестні емоції серед мітингувальників наростають. Люди вигукують антиросійські гасла, співають пісні, підходять все ближче до окупантів, висловлюють своє незадоволення їхньою присутністю в Україні. 
У певний момент людей стає важко стримувати. Активісти пропонують провести ходу єдності: проспектом Ушакова, вулицею Перекопською до Парку Слави. Так протест стає чутно й видно далеко за межами площі Свободи. Пізніше це стане традицією мітингів. 

Не дивлячись на заборону росіян ходити групами, херсонці проявляють хоробрість і масово виходять на центральну площу міста. На мітинг стікаються мешканці з усього міста, пенсіонери, молодь, сім’ї з дітьми. Під час руху російської військової техніки місцевий чоловік вилазить на БТР окупантів і на ходу розгортає з нього український прапор. 
Кадри з херсонського мітингу 05.03.2022 швидко облітають українські та іноземні медіа. Після цієї події чимало мітингувальників вирішують збиратися на площі Свободи щодня. Хоча щоденні акції будуть не такими масовими, як на вихідних. 
Хвиля мітингів прокотиться містами й селищами області: Нова Каховка, Каховка, Гола Пристань, Скадовськ, Новотроїцьке, Генічеськ, Олешки, Білозерка та інші. Люди виходитимуть із національною символікою, а при зустрічі з російськими військовими вимагатимуть від них забиратися геть. 


Багатотисячні мітинги українців і російські репресії

Тим часом росіяни та місцеві колаборанти продовжують вистежувати активних учасників мітингів. За словами Павлюка, стають відомі випадки затримання людей після протестних акцій. 
У неділю 13.03.2022, в день історичного визволення Херсона від нацистів у Другій світовій війні, на площі Свободи збирається багатотисячний мітинг. 

Це було щось неймовірне. Хоча ми й домовлялися не приходити, але все одно прийшли всі. Коли ми зустрілися з колоною орків на Перекопській, пролунали постріли. Я захоплююся нашими людьми, але вони не розбіглися, а почали вигукувати окупантам різні лайки. Їм стріляють над головами, а вони йдуть

Сергій Павлюк, інтерв’ю, надане Івану Антипенко

На відео оприлюдненому Генеральним штабом Збройних сил України видно, як російські військові відкривають вогонь по мітингувальниках, коли вони скандують: «Російський солдат - фашист і окупант».  Громадяни виходили з відкритими обличчями, нікого не боялися, хоч після мітингів їх нерідко викрадали.

Там було багато людей, які заміняли один одного. Ми приходили, дізнавалися, що когось забрали, але на його місце ставав інший. Росіянам цього не зрозуміти, що в нас не було організаторів. У нас кожен є лідером. Херсонці показали єдність і позицію

Сергій Павлюк, інтерв’ю, надане Івану Антипенко 

Того ж дня окупанти намагаються провести власні мітинги, але ті не мають належної підтримки мешканців міста. 
Після цього у місті розгортаються ще жорстокіші репресії. Окупанти полюють на колишніх і чинних українських військових, тероборонівців, правоохоронців, людей із активною громадянською позицією. 
У березні з’являються повідомлення про викрадення російськими військовими українських активістів у Херсонській області. 
12.03.2022 зникають журналіст Олег Батурін і активіст, ветеран Сергій Цигіпа. Пізніше Олега випустятьз полону, а щодо Сергія з’явиться інформація, що він у тимчасово окупованому Сімферопольському слідчому ізоляторі. 


16.03.2022 окупанти викрадають секретаря Новокаховської міської ради Дмитра Васильєва та мера Скадовська Олександра Яковлєва з його заступником Юрієм Палюхом. Згодом їх випустять з полону. 
Пізніше в березні продовжують зникати люди: Максим Негров – херсонський громадський діяч, ветеран; Олександр Книга – директор Херсонського обласного театру; Віктор Кудлай – директор Чорнянського ліцею; Сергій Чудинович – священик Православної церкви України, та багато інших. Російські військові проводять незаконні обшуки в помешканнях херсонців, щоб виявити військовослужбовців, працівників СБУ, поліції, членів територіальної оборони. Викрадають й учасників антиросійських мітингів. 
19.03.2022 до будинку Сергія Павлюка також приходять із обшуком. Погрози на його адресу продовжуватимуться і в квітні, тож він змушений покинути місто, рятуючи родину. 
Херсонці увесь цей час не припиняють проявляти українську позицію. Перебуваючи в окупації, люди публічно висловлюються проти загарбників у соцмережах, у місті з’являлися білборди з антиросійськими гаслами, хаотичні графіті з антивоєнними сюжетами та в підтримку України. А щовихідних люди виходять на мітинги з національною символікою та плакатами. 


Один із помітних протестів відбувається 20.03.2022. Люди знову виходять  у центр міста, на площу Свободи. Коли мітингувальники підійшли до меморіалу Героїв Небесної сотні та почали відмивати його від фарби, слідів вандалізму росіян, окупанти застосовують зброю. Це світлошумові та газові гранати, що завдали травм і поранень громадянам України. 

Після силового розгону мітингувальників 21.03.2022 за процесуального керівництва Херсонської обласної прокуратури розпочато досудове розслідування за фактом порушення законів та звичаїв війни (ч. 1 ст. 438 КК України). 

P.S.

Фізична розправа змусить херсонців рідше виходити на площу Свободи. Вони спробують збиратися на площі біля кінотеатру «Ювілейний», а 03.04.2022  – біля бюсту Шевченка, що на проспекті Текстильнків. Постать Тараса Шевченка вже традиційно об’єднуватиме українців у різних куточках, і на різних етапах цієї війни. 
Ще один силовий розгін мітингувальників у Херсоні відбудеться 27.04.2022. Російські військові застосуюють сльозогінний газ та світлошумові боєприпаси до мирного населення. За попередніми даними, постраждало четверо мирних мешканців. Ці дії також кваліфіковано як порушення законів та звичаїв війни. Триває досудове розслідування.  Феномен масового спротиву в окупованому місті, боротьба українських прапорів проти російських автоматів згуртували не тільки херсонців, а й мешканців інших регіонів. Багатотисячні мітинги, як і раніше доводили, що в Україні не раді російським окупантам і чекають на звільнення. 
Насильницькими методами росіянам вдасться в Херсоні й області зупинити мирні протестні акції, але протестні настрої зберігатимуться у різних сферах суспільного життя, скрізь,  куди намагатимуться проникати окупанти. Освіта, культура, комунальне господарство, ручні органи «влади» або «поліції» – ці сфери на тимчасово окупованій Херсонщині так і не запрацюють, як того хотіли загарбники. Вже за вісім місяців обласний центр звільнять українські військові. 

Іван Антипенко

Херсонський журналіст

Джерела

Інтерв’ю Сергія Павлюка Івану Антипенко Згоріла ТРЦ «Фабрика» після обстрілу. 21.03.2022, Вгору. На Херсонщині зник мобільний зв’язок. 04.03.2022, Українська правда. У Херсоні протестували проти фейкової гуманітарки Путіна. 04.03.2022, LB.ua Окупанти не дали добро на зелений коридор для Херсонщини, – Лагута. 04.03.2022, LB.ua. Також росіяни погрожують Павлюку та його родині фізичною розправою, а в разі співпраці пропонують вивезти їх до Криму. 05.03.2022, Крим.Реалії Вторгнення РФ | Як Херсон вигризає свою землю в окупантів – про мітинг і ситуацію в місті від очевидців. Ліга.life, 06.03.2022 Генеральний штаб ЗСУ. 13.03.2022 У Херсоні тисячі людей вийшли на мітинг проти окупанта, росіяни відкрили вогонь. Українська правда, 13.03.2022 Викрадення на півдні України. Кого переслідує Росія? Радіо Свобода, 29.03.2022. Обстріл окупантами учасників проукраїнського мітингу в Херсоні – розпочато провадження. Херсонська обласна прокуратура, 21.03.2022. У Херсоні в людей, які вийшли на мирний мітинг, стріляли російські військові. Суспільне, 21.03.2022. У Херсоні на мирному мітингу війська рф застосували силу, є постраждалі. Укрінформ, 21.03.2022. Черговий насильницький розгін окупантами учасників проукраїнського мітингу в Херсоні – розпочато провадження. Херсонська обласна прокуратура, 27.04.2022.
Показати усі