Віртуальний музей російської агресії

Віртуальний музей російської агресії

Введіть пошуковий запит:

background

Старі та нові традиції мотижинців

На Київщині, де бере початок річка Буча, розташоване село Мотижин. Нині тут мешкає близько тисячі осіб, та на стрічці часу люди у цій місцевості з’явилися ще задовго до Різдва Христового. Тут знаходять сліди прадавніх хліборобських культур, поселення часів Київської Русі. Село має й славну оборонну історію, яка сягає ХІІ століття. Дослідники вважають, що саме тут розташовувалось літописне городище Мутижир. 

Сучасний етап розвитку Мотижина місцеві тісно пов’язують із родиною Сухенків. Ольга Сухенко свого часу спробувала сили у різних професіях, зокрема й хлібопекарській справі. Однак найбільше часу присвятила саме громадській роботі в Мотижині. Спершу в 2002 році обрана секретарем місцевої сільської ради, а вже в 2006 році – сільською головою. Місцеве самоврядування в Україні активно реформувалось. Тож з грудня 2020 року Ольга обіймала вже оновлену посаду старости села.


Односельчани цінували свою очільницю, адже в Мотижині «відремонтували школу, будинок культури, збудували дитячий садок, лікарню, заасфальтували дороги, зробили благоустрій – все робилося завдяки Ользі Петрівні». Староста дбала про збереження історії місцевості, її туристичну привабливість, організовувала локальні свята, вітання ветеранів, започаткувала традицію вручення символічних нагород за найкрасивішу вулицю та будинок в селі. Друзі кажуть, що саме Ольга стала «локомотивом» Мотижина та перетворила село на «квітку красиву, доглянуту, чисту».

Чоловік Ольги бізнесмен, також брав активну участь у розвитку Мотижина. Ігор Сухенко разом з однодумцями заснував місцевий футбольний клуб «Колос», який успішно виступав на районних турнірах. Їхній син Олександр із 9 років грав у футбол. Переважно на аматорському рівні, але в 2018-2020 роках  виступав за професійний клуб другої ліги «Чайка». Тоді зіграв 21 матч і забив 3 голи. Окрім футболу, дуже полюбляв історію – і хотів прожити життя так, щоб залишити по собі згадку. 


Дар’я, дівчина Олександра, каже про хлопця виключно добрі слова: «Настільки чесний і відданий, що, на мою думку, такі люди – це і є втілення всієї нашої країни України». Донька Ольги та Ігоря – Олена – згадує особливу атмосферу в родині. Батьки робили все можливе, стали справжніми друзями для дітей, душею родини та опорою всього села Мотижин.


Сухенки на захисті громади

Після початку повномасштабного російського вторгнення жителі Мотижина сподіваються, що село оминуть активні бойові дії, як колись під час Другої світової війни. Багато людей у перші дні приїжджають сюди з Києва в пошуках безпечного місця. Тут збирається до 4 тис. людей, серед них і діти Сухенків. 25-річний Олександр при цьому свідомо їде до Мотижина, допомогти матері виконувати обов’язки старости, бути поруч у важку годину. Коли 25.02.2022 в Мотижині починає формуватись місцева територіальна оборона, він із батьком записуються до її лав. Не маючи зброї, чоловіки здійснюють денні й нічні чергування по селу. 



Однак вже за декілька днів стає зрозуміло, що російські окупанти суттєво відрізняються від німецьких. Ввечері 27.02.2022 колона російської техніки входить до села, росіяни прямують оточувати столицю. Того ж дня мотижинці зазнають перших втрат – один із бійців місцевої тероборони на прізвище Леус прагне чинити опір, але отримує смертельне поранення. Намагаючись евакуювати захисника, гинуть також його син і лікар Сергій Головань.

У Мотижині складається вкрай важка ситуація. Російські війська залишаються в селі. Евакуюватися звідти небезпечно – кілька автомобілів в цьому районі розстріляні вже в перші дні окупації. Тривають обстріли, село зазнає руйнувань, знищено кілька будинків. З перших днів окупації зникає електрика, через декілька днів пошкоджений газопровід, припиняється газопостачання. 

У перший же день окупації Ольга відкрито попереджає громаду про небезпеку, зокрема не добирає слів і в соцмережах.


Враховуючи інтерес окупантів до представників органів місцевого самоврядування, перебувати тут для родини Сухенків небезпечно. 04.03.2022, коли з’являється можливість, з Мотижина виїжджають Олена Сухенко, її чоловік і 3-річна донька.  Водночас Ольга, Ігор та Олександр вирішують залишитися з громадою і продовжують зміцнювати впевненість в односельчан.

У першій половині березня Сухенки організовують евакуаційні колони з Мотижина. Ольга Сухенко дбає про доставку продуктів, товарів першої необхідності – наскільки вистачає запасів. Ігор забирає продукти з власного магазину та роздає їх мотижинцям. Олександр займається розподілом ліків у громаді. Налагоджені й контакти з волонтерами – Сергієм Кубрушком та його тестем Андрієм Шостаком. Разом вони привозять до Мотижина їжу, медикаменти, вивозять людей. 

У будинку Сухенків працює генератор, який односельчани використовують для заряджання своїх пристроїв. Тут зупиняються й кілька сусідів, будинки яких постраждали внаслідок обстрілів. Ця родина залишається острівцем стабільності, навколо якого гуртується громада. 

Земляк Сухенків і друг сім’ї, відомий український політик Роман Безсмертний також перебуває в окупації в Мотижині. Саме завдяки Сухенкам йому вдається влаштувати хоча б мінімальні умови для проживання в будинку, де він переховується зі своєю матір’ю та ще кількома людьми. Ігор привіз Безсмертному дрова, пальне для генератора. Завдяки цьому Романові вдається забезпечити зв’язок із Києвом. 

Боротьба мотижинців і російські каральні заходи

Родина Сухенків займається не лише гуманітарною допомогою. Мотижинці надають всіляку підтримку українській армії. Російським окупантам тут не раді. Голова добровольчого загону самооборони Мотижина Микола Курач переховується зі своєю родиною саме в будинку старости після того, як їхня оселя зазнала обстрілу. Разом із Ігорем Сухенком вони фіксують позиції російських військових, а потім передають інформацію українським підрозділам. Ця робота відіграє велике значення. Лінія фронту проходить практично біля самого Мотижина, поблизу населеного пункту розташовані артилерійські позиції, з яких війська РФ завдають ударів у напрямку Бучі та Макарова.  

Російські військові, що від початку окупації мають суттєві втрати, зустрічають опір місцевого населення та й ставляться до жителів Мотижина вороже. 18.03.2022 окупантам наносять удар і в самому Мотижині. Поблизу стадіону відбувається ближній бій. Українські військові влаштовують засідку, знищують російську бронемашину та вантажівку з протитанковою зброєю.

Окупанти ж розпочинають у селі каральну акцію. Вони шукають людей, які підтримують контакти зі ЗСУ. Російські військові їздять по Мотижину, стріляють по будинках, по автомобілях, на яких люди намагаються евакуюватися. Так вони вбили 67-річну Аллу Лободу та 42-річну Ярославу Литвиненко, які випадково опинилися в їхньому полі зору. З часом ситуація тільки загострюється.

Після кожного бою, який в селі відбувався чи через прихід розвідгрупи, чи чого іншого, вони робили обхід, палили хати і розстрілювали людей

Роман Безсмертний, інтерв’ю Тетяні Ніколаєнко

Зрештою окупанти виходять на слід місцевого спротиву. Ігор Сухенко відчуває небезпеку. Він ще встигає обійти знайомих. Зустрічається і з Романом Безсмертним. Сухенко просить його передати українському командуванню інформацію про важку ситуацію в Мотижині. Натомість політик просить Сухенків переїхати до його будинку, де вже на той час окупанти провели обшуки.

Зранку 23.03.2022 російські військові приходять до будинку Сухенків у пошуках Курача – він встиг виїхати звідси лише за кілька хвилин до цього. Подробиці першого візиту відомі з розмови Олександра з сестрою, яка зателефонувала родині близько 10:20 год. Окупанти обшукують будинок, знищують частину телефонів, забирають автомобіль Олександра. Цього разу вони нікого не затримують. 

Однак близько полудня росіяни повертаються до старости, забирають Ольгу та Ігоря – про це Олені пишуть сусіди. Вона намагається зв'язатися з рідними, але телефони вже не працюють. Лише близько 14:00 їй вдається ще раз додзвонитися до брата, і він підтверджує інформацію про викрадення батьків. Олександру пообіцяли, що їх невдовзі відпустять. Але натомість приходять і за ним. Останнє повідомлення від брата Олена отримує о 15:36. Він пише їй, що все буде добре. Ввечері сусіди телефоном повідомляють, що Олександра теж забрали окупанти. 

Протягом наступних днів ніхто точно не знає, що трапилося з родиною. Органи прокуратури відкривають кримінальне провадження у справі за фактом порушення законів та звичаїв війни (ст. 438 КК України). Українська сторона вносить відому мотижинську родину в списки на обмін. Близькі Сухенків ще зберігають надію на звільнення.

Долю родини з’ясовують лише після звільнення села, з якого росіяни відступають 28.03.2022. Спочатку мова йде лише про чутки – звільнені з російського полону люди чули від окупантів про страту старости. 02.04.2022 військові з добровольчого батальйону «Крим» знаходять в лісі поблизу Мотижина братську могилу з тілами чотирьох людей. 



Трьох швидко ідентифікують – це Ольга, Ігор та Олександр Сухенки. Зв’язані руки та характер тілесних ушкоджень вказують, що окупанти свідомо стратили людей. Найважче довелося Олександру – ймовірно, російські військові катували його для того, щоб вплинути на батьків. Факт тортур підтверджують і свідки. Зокрема Микола Литвиненко, якого росіяни також тримали в полоні, чув, як окупанти били Сухенків у сусідньому приміщенні. 

Вони герої. Приклад, як ведуть себе справжні патріоти, коли йде війна. Їх вбили за те, що вони українці

 Олена Радченко (Сухенко), інтерв’ю Тетяні Ковтунович, Український інститут національної пам’яті, 30.06.2022. 

У братській могилі виявляють і тіло Сергія Кубрушка. 11.04.2022 в Мотижині також вбитим знаходять Андрія Шостака. Востаннє ці волонтери виходили на зв’язок вранці 23.03.2022. Ймовірно, спочатку окупанти захопили їх в полон, а потім почали шукати контакти серед місцевих жителів. Росіяни за першої ж підозри викрадали людей. Приблизно в той самий період вони затримали місцевого пастора Олега Бондаренка, оскільки вважали, що в підконтрольному йому реабілітаційному центрі переховується група українських розвідників. 

За даними медичної експертизи, Сухенків вбили невдовзі після викрадення – ймовірно вже 24.03.2022. У результаті розслідування, проведеного за процесуального керівництва Київської обласної прокуратури та Києво-Святошинської окружної прокуратури, встановлено особи 5 військовослужбовців 37-ї окремої мотострілецької бригади військ РФ та 3 найманців з так званої ПВК Вагнера, яких підозрюють у скоєнні цього злочину. Наразі є можливість повідомити їм про підозру лише заочно. 

P.S.

7 квітня Ольгу, Ігоря та Олександра Сухенків поховають в Мотижині.


Попри складні реалії війни на похорон прийдуть близько 300 жителів села. 

Вбивство родини стане великим ударом для громади і лише одним із прикладів масштабної злочинної діяльності російських військових на тимчасово окупованих територіях. Це злочини проти представників місцевого самоврядування, українських активістів або ж простих громадян, які демонстрували патріотичну позицію. Вони повторюватимуться в різних регіонах України, скрізь, куди приходитимуть російські військові. Ці злочини сьогодні фіксують міжнародні суди та авторитетні правозахисні організації. 

Мотижинці ж пам’ятатимуть про відданість і добро Сухенків, як і про страшну долю, яку приготували для родини російські «визволителі». Громада вимагатиме справедливості та покарання злочинців, що принесли біду на її віковічні землі. Макарівська селищна рада порушить клопотання про нагородження Ольги Сухенко орденом «За мужність» ІІІ ступеня – «за незламність сили духу, патріотизму, активну громадську позицію, особисту мужність і самовідданість, героїзм виявлений при рятуванні людей, а також при виконанні службового та громадянського обов’язку».

Указом Президента України від 23 серпня 2022 року № 593/2022 Ольгу Петрівну Сухенко нагороджено орденом «За мужність» III ступеня (2022, посмертно) — за значні заслуги у зміцненні української державності, мужність і самовідданість, виявлені у захисті суверенітету та територіальної цілісності України, вагомий особистий внесок у розвиток різних сфер суспільного життя, відстоювання національних інтересів нашої держави, сумлінне виконання професійного обов’язку

Опубліковано 2022-07-01

Микола Замікула

ДМГО “Центр міжнародної безпеки”

Джерела

Analytical Report: Evidence of war crimes and serious violations of international humanitarian law committed during Russia’s military aggression against Ukraine (22 March – 5 April 2022). International Partnership for Human Rights, 19.04.2022. Graham-Harrison, Emma; Koshiw, Isobel; Tondo, Lorenzo. How the barbaric lessons learned in Syria came to haunt one small Ukrainian village. The Guardian, 30.04.2022. Marson, James. Execution of Village Mayor Becomes Symbol of Russian Brutality in Ukraine. The Wall Street Journal, 05.04.2022. Ukraine: Executions, Torture During Russian Occupation. Apparent War Crimes in Kyiv, Chernihiv Regions. Human Rights Watch, 18.05.2022. Барановський, Олексій. Воєнні злочини росіян у Мотижині: як убивали старосту села та мирних мешканців. Новинарня, 08.04.2022. Біографія Ольги Сухенко на веб-сайті Макарівської селищної ради. Букет, Євген. До проблеми датування населених пунктів на території сучасного Макарівського району Київської області. Краєзнавство, 2016. 3/4. С. 63-75. Вбивство старости села Мотижин та смертельні катування мирних мешканців окупованої Київщини – встановлено п’ять військовослужбовців РФ та трьох «вагнерівців». Офіс Генерального Прокурора, 24.05.2022. Викрадення російськими окупантами старости села Мотижин на Київщині - розпочато провадження. Офіс Генерального Прокурора, 26.03.2022. Відео похорону родини Сухенків в Мотижині, 7 квітня 2022 року. Сторінка Наталії Гуменюк в соціальній мережі Facebook, 07.04.2022. Галка, Нікіта. "Не було виходу. Він вибирав врятувати поранену людину" - історія родини зі звільненого Мотижина. Суспільне. Новини, 08.04.2022. Гришина, Даша. Герой нашого часу: волонтера-розвідника розстріляли за допомогу мешканцям Мотижина. Вечірній Київ, 12.04.2022. До последнего говорил, что все будет хорошо. История семьи Сухенко, убитых в селе Мотыжин в Киевской области. Настоящее Время, 07.04.2022. Інтерв’ю Олени Радченко (Сухенко), надане Тетяні Ковтунович, Український інститут національної пам’яті, 30.06.2022. Микитюк, Вікторія. «Здається, цей біль ми не витримаємо»: рашисти вбили волонтера, який возив в окуповані села хліб та продукти. Факти, 27.04.2022. Ніколаєнко, Тетяна. Роман Безсмертний: Вони мене ставили до стінки розстрілювати і вимагали сказати, "хто в селі цар". Цензор, 14.05.2022. Реплянчук, Дмитро. «Де вбивали, там і жерли»: у Мотижині жертви впізнали своїх катів. СлідствоІнфо, 01.06.2022. Семенова, Інна. Розстріл родини Сухенків в Мотижині. Односельці вбитої голови сільради розповідають про її допомогу ЗСУ, загибель та звірства окупантів. Новое Время, 06.04.2022. Срібнянська, Ксенія. Після катувань застрелили з автомата: історія про волонтера, вбитого рашистами у Мотижині. Апостроф, 26.04.2022. Сторінка Ольги Сухенко в соціальній мережі Facebook, 27.02.2022. Сторінка Романа Безсмертного в соціальній мережі Facebook, 04.04.2022. Сухенко О.П. Мотижин. Енциклопедія Сучасної України: електронна версія [онлайн]. гол. редкол.: І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк та ін.; НАН України, НТШ. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2019. Указ Президента України від 23 серпня 2022 року № 593/2022 «Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня Незалежності України»
Показати усі