Віртуальний музей російської агресії

Віртуальний музей російської агресії

Введіть пошуковий запит:

background

Контрольований осередок пропаганди

03.04.2015 "Міністерство освіти, науки та молоді Республіки Крим" видало наказ «Про створення державної бюджетної установи Республіки Крим «Регіонального центру з підготовки до військової служби і військово-патріотичного виховання». Офіційна скорочена назва організації – «Кримпатріотцентр».

Діяльність Центру цілком підконтрольна окупаційним органам влади в Криму. Засновником, згідно статуту, стала «Республіка Крим», а так зв. «Міністерство освіти, науки і молоді Республіки Крим» призначає керівника, розробляє і затверджує "державне завдання" для цієї організації. Організація є «гвинтиком» російської системи виховання, спрямованої на зміцнення престижу служби в армії та правоохоронних органах РФ, підвищення мотивації у молоді для військової служби.

За ініціативи міністра оборони РФ Сергія Шойгу 29.10.2015 президент РФ також підписав указ про створення «Юнармії». Рух мав об'єднати всі організації, органи, що займаються допризовною підготовкою громадян. Структура руху має прив'язку до місць дислокації військових частин, військово-учбових закладів, інфраструктури добровільної спілки допомоги армії, авіації та флоту РФ (ДОСААФ), Центрального спортивного клубу армії (ЦСКА).  29.07.2016 «Юнармія» отримала державну реєстрацію, і відтоді має свій прапор, емблему, а відтак стала юридичною особою. Співзасновниками "Юнармї" є: ДОСААФ РФ, Ветеранська громадська організація Збройних сил РФ, ЦСКА, а також Валентина Терешкова та Валерій Востротін.
Кримське відділення «Юнармії» створили в червні 2016 за підтримки «Міністерства освіти, науки і молоді Республіки Крим» і «Кримпатріотцентру».
Лише в Севастополі у лютому 2021 чисельність членів «Юнармії» оцінювалась у 10 тисяч, а загалом у РФ 805 тисяч юнармійців.


Мілітаризоване дитинство Криму

За російськими програмами в галузі військово-патріотичного виховання, «Кримпатріотцентр» регулярно проводить заходи, де нав’язується позитивний образ служби в армії РФ. Дітей знайомлять з основами військової справи, демонструють військову техніку, привчають до зброї.

Тут отримують базову стройову підготовку під розповіді про героїчне минуле російської армії та почесну роль захисника держави, тобто Росії, яка без запрошення прийшла у їх життя у 2014. З юного віку формують романтичний образ захисника «Батьківщини», що несе героїчну службу в лавах російської армії, або ж у якості «чекіста» знешкоджує ворожу агентуру. Звичайно, дітям не розповідають про те, що Росія порушує правила та звичаї війни, а агента української розвідки можна зробити з будь-кого, якщо застосовувати тортури.

З 28.09 по 02.10.2016 у м. Саки «Кримпатріотцентр» проводить «Перший військово-патріотичний зліт в Республіці Крим». Захід організований спільно з так званим «Міністерством освіти, науки і молоді Республіки Крим».

Протягом 5 днів більше 300 дітей беруть участь у «військово-тактичних іграх», проходять медичну й гірську підготовку, складання та розбирання автомата, навісну переправу. Організатори пропонують й лекційну програму «військово-патріотичної спрямованості», а також зустрічі з представниками загону спеціального призначення «Вектор» Федеральної служби виконання покарань Росії. Ті демонструють зброю й розповідають дітям про свою діяльність.

За рік там само проходить і «Другий військово-патріотичний зліт» (з 20-22.09.2017). Цього разу арсенал зброї суттєво розширюють. Учасників навчають кидати гранату, тактико-технічних характеристик автомату, ефективних способів перезарядки магазину, навичок тактики ведення бою в положенні для стрільби стоячи, з коліна, лежачи. Окремі заняття зі стрільби з пневматичної зброї й метання ножів. Неповнолітнім розповідають про правила дії групи у випадку нападу і в засідках, захоплення території та об'єктів з обмеженим боєкомплектом.


Під наглядом російських армійців

До організації подібних заходів поступово, окрім «Кримпатріотцентру», долучаються й інші структури.

ДОСААФ РФ, «Юнармія», а також «Кримпатріотцентр» на території півострову Крим, отримуючи фінансування та оснащення від державних органів РФ, погоджуючи програми військово-патріотичного виховання дітей з Міноборони РФ, здійснюють пропаганду серед місцевого населення півострова Крим. Дітей та підлітків агітують на користь добровільного вступу до збройних сил та інших силових відомств країни окупанта. З дитячого садка починається підготовка по основах військової служби та продовжується в освітніх установах і навчальних закладах військово-патріотичного виховання.

Зокрема ДОССАФ сприяє проведенню «Юнармійського рубежу» з 25.06 по 30.06.2018 серед юнармійських загонів і дитячих мілітаристських організацій Красногвардійського і Сімферопольського районів «Республіки Крим».
Ці збори при авіаційній військовій частині у с. Гвардійське відвідує 60 хлопців. Вони шість днів живуть у казармі під наглядом сержантів. Дітям дають стріляти з різноманітних видів стрілецької зброї: автоматів, пістолетів, снайперських гвинтівок. Тут проходять курси тактичної, стройової, вогневої, фізичної та військово-медичної підготовки, а також радіаційного, хімічного та біологічного захисту.

У серпні 2019 «Кримпатріотцентр» проводить «профільну юнармійську зміну» в Дитячому оздоровчому центрі «Пурпурові вітрила» у м. Євпаторія. 21 день діти працюють у профільних гуртках з вогневої підготовки, з «ідеологічно правильної» історії Росії, тактики та стратегії військових дій. «Юнармійців» традиційно навчають розумітися в тонкощах будови сучасної стрілецької зброї, проводити розбирання та збирання автомату АК-74, надягати протигаз, долати полосу перешкод.

У вересні 2020, незважаючи на пандемію COVID-19, відбувається чергова «юнармійська зміна»», програма дитячого «дозвілля» якої залишається незмінною.

Крім безпосередньої військової підготовки «Кримпатріотцентр» проводить і так звані «військово-спортивні ігри», у яких беруть участь десятки й сотні дітей. Без огляду на формат змагань, від учасників вимагається мати навички у поводженні зі зброєю та певний рівень тактичної підготовки. Зокрема у березні 2021 на базі Ялтинської середньої школи № 11 серед команд десяти шкіл Ялти проводять військово-спортивну гру «Орленок», на якій учасники демонструють навички зі стройової підготовки, польової медицини, а також долання полоси перешкод.

Всього з 2016, коли «Кримпатріотцентр» почав на практиці виконувати свої завдання, на півострові відбувається до 40 подібних заходів: військових тренувань дітей, військово-спортивних ігор, «уроків патріотизму», виставок озброєнь, показових виступів російських військових тощо. При цьому лише менше половини заходів  проведять у 2016-2019. Після «перерви» на карантин з березня по липень 2020 активність «Кримпатріотцентру» зростає.

P.S.

З розгортанням діяльності «Кримпатріотцентру», «ДОСААФ РФ» та «Юнармії» майже 300 тисяч кримських дітей стали жертвами пропаганди служби в армії країни окупанта. Посадові особи зазначених організацій проводять постійну роботу над свідомістю дітей, виступають в пресі  з метою створення позитивного образу військовослужбовців.

Дії РФ з пропаганди служби в армії держави-окупанта серед цивільного населення і, зокрема, дітей, є порушенням ст. 51 Конвенції про захист цивільного населення під час війни та були засуджені Генеральною Асамблеєю ООН.

Крім того, дії осіб, пов’язані з організацією такої пропаганди розглядаються як елемент злочину, передбаченого п. V ч. 2 ст. 8 Римського статуту Міжнародного кримінального суду. Генеральна Асамблея ООН неодноразово засуджувала дії РФ з мілітаризації дітей та у грудні 2020 закликала Росію «утримуватися від створення освітніх установ, що організують вишкіл кримських дітей із заявленою метою підготовки до військової служби в лавах збройних сил Російської Федерації, утримуватися від створення курсів військової підготовки в кримських школах і припинити зусилля з офіційного долучення кримських освітніх установ до системи «військово-патріотичного» виховання Російської Федерації».

За процесуального керівництва прокуратури автономії повідомлено про підозру «начальнику відділу “Кримпатріотцентра” та керівнику регіонального штабу «Юнармії» м. Севастополя за ч. 1 ст. 438 КК України (порушення законів та звичаїв війни). Підозрювані безпосередньо здійснювали серед дітей і підлітків заходи «військово-патріотичного виховання» щодо їх підготовки з основ військової служби в освітніх установах і навчальних закладах. 

Матеріали кримінальних проваджень передаються до Міжнародного кримінального суду. У жовтні 2020 прокуратура АР Крим та м. Севастополя спільно з Офісом Генерального прокурора та Кримською правозахисною групою направила до Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду повідомлення з доказами широкомасштабної та систематичної політики РФ щодо пропаганди військової служби серед кримських дітей.

Документ

Наказ про утворення організаціі

Переглянути

Документ

Статут Кримпатріотцентру

Переглянути

Опубліковано 2021-09-01

Ольга Скрипник

Кримська правозахисна група

Джерела

Постанова Уряду РФ від 30 грудня 2015 р № 1 493 «Про державну програму« Патріотичне виховання громадян Російської Федерації на 2016-2020 роки У Криму створено регіональне відділення Всеросійського дитячо-юнацького військово-патріотичного руху «Юнармія». Вступити в неї зможуть діти старше семи років. Положення про Кримському республіканському військово-патріотичному зльоті У Криму пройшов перший республіканський військово-патріотичний зліт Крымпатриотцентр. А мы продолжаем рассказывать о том, как проходит день участников Кримпатріотцентр. Ще трохи про локаціях на зльоті Кримпатріотцентр. Час проходження випробувань вже майже під кінець і в завершенні ми розповімо ще про двох майданчиках Кримпатріотцентр. Сьогодні учасники продовжують відчувати себе на майданчиках. А ми розповімо вам на яких саме Кримпатріотцентр. З 25 по 30 червня 2018 року відбулися військово-патріотичний збір «Юнарміский кордон» серед загонів і військово-патріотичних клубів Красногвардійського і Сімферопольського районів Республіки Крим. У Республіці Крим відбулося закриття юнармійської зміни! Юнармійська Оздоровча Зміна. Здоров'я бажаємо! В ДОЦ "Червоні вітрила" пройшла воєнізована естафета. Юнармійська оздоровча зміна Юнармія Крим. Сильні і сміливі! Конвенція про захист цивільного населення під час війни Резолюцію ГА ООН «Проблема мілітаризації Автономної Республіки Крим і міста Севастополь, а також акваторії Чорного й Азовського морів» від 7 грудня 2020 року Римський статут міжнародного кримінального суду Мілітаризація дітей в окупованому Криму: начальнику з «патріотцентру» повідомили підозру. 21.01.2021. Київ. УНН Новий навчальний рік = нова хвиля мілітаризації дітей окупованого Криму. 02.09.2020. ЦГП Альменда. Перші роки окупації Криму: вища освіта. 03.08.2020. ЦГП Альменда Росія в Криму відбирає у дітей українську ідентичність. Ірина Сєдова. 15.05.2020. Дзеркало тижня. З українців в росіян: скільки РФ варто зміна ідентичності молоді в Криму. Ірина Сєдова. 01.06.2020. Ліга.Нет Додаткова доповідь Кримської правозахисної групи про ситуацію з правами дітей в Автономній Республіці Крим та м. Севастополь у контексті окупації півострова Російською Федерацією до Комітету з прав дитини Організації Об’єднаних Націй. 26.11.2020. КПГ. Моніторинговий огляд порушень прав людини у Криму у 2020 році. Кримська правозахисна група. 27.01.2021. Моніторинговий огляд порушень прав людини у Криму у 2020 році. Кримська правозахисна група. 27.01.2021. Порушення законів та звичаїв війни: «начальнику відділу Кримпатріотцентру» повідомлено про підозру. 21.01.2021. «Російська Федерація та її окупаційна адміністрація в Криму пропагує військову службу серед громадян України, зокрема, серед дітей» - Ігор Поночовний. 01.10.2020.
Показати усі