Віртуальний музей російської агресії

Віртуальний музей російської агресії

Введіть пошуковий запит:

background

Зрада присязі

За словами в.о. Президента України під час початку окупації Криму Олександра Турчинова: «З 13 тисяч військовослужбовців Збройних сил України, не зрадили присязі - 3900. Серед співробітників Служби безпеки України 99 відсотків зрадили. Серед співробітників Міністерства внутрішніх справ, представлених в Криму, - 99 відсотків зрадили»

Більшість військовослужбовців-зрадників після початку окупації, очікуючи покращення матеріальної ситуації та умов служби, перейшли до новосформованих державою-окупантом військових підрозділів. Наприклад, на базі 36 окремої бригади берегової оборони з місцем дислокації у с. Перевальне, росіянами після окупації була сформована 126 окрема бригада берегової оборони.


Одним із таких військовослужбовців, який зрадив присязі та перейшов на бік держави-агресора, був Руденко Ігор Олексійович. Кадровий офіцер родом із Дніпропетровщини служив у лавах Збройних сил України з 1997 р. Значну частину життя провів в Криму, де з 2011 р. проходив службу в тій же 36 окремій бригаді берегової оборони.


До 2014 р. 36 бригада була найбільшим сухопутним компонентом ВМС ЗСУ. 02.05.2014 військове містечко бригади було оточено російськими військами. Командир бригади Стороженко Сергій одразу віддав наказ скласти зброю та здати бригаду, таким чином зрадивши присязі. Проте більша частина військовослужбовців на чолі з командиром гірсько-піхотного батальйону Головашенком Юрієм відмовились виконувати злочинні накази та зайняли кругову оборону. На початку квітня частина військовослужбовців бригади на чолі з Головашенком Юрієм залишились вірними присязі та вийшли на материкову частину України. Але більшість, разом із командиром бригади Стороженком Сергієм, залишились на території окупованого півострова.


Після переходу на бік Росії, очікування зрадників різко контрастували з реальністю. Замість бажаного статусу героїв, вони отримали з боку своїх російських керівників презирливі погляди, неповагу та репутацію «неблагонадійних». Але справжні наслідки власної зради колишні українські військові з Криму відчули через 8 років, коли Російська Федерація розпочала повномасштабне вторгнення на материкову частину України. Активну участь у цьому злочині взяли також «кримські підрозділи».


Вторгнення та полон

У ніч із 23 на 24.02.2022 в селі Славному на півночі Криму розпочинається рух російської військової колони. Це початок повномасштабного вторгнення з території окупованого Криму. 


За декілька днів до цього, за словами Ігоря Руденка, командира взводу артилерії у складі цієї колони, до російських військових було донесено інформацію, що найближчим часом заплановано вторгнення на материкову Україну. 

Активна підготовка до вторгнення тривала з початку року, зокрема, відбулися масштабні військові навчання на полігоні «Опук». Серед військовослужбовців проводилася масштабна пропагандистська кампанія щодо нібито «миротворчої» місії збройної агресії з метою звільнення українського народу від «нацистських загарбників». Очікувалося, що військова операція пройде швидко та без бойових зіткнень. 


У ніч на 24 лютого після ракетного обстрілу військова колона рухається у напрямку Херсонської області. Завдання підрозділу Ігоря Руденка - окупувати м. Нова Каховка та висунутися у бік м. Херсон. Після окупації Нової Каховки вогневі позиції підрозділу розміщують на стадіоні, оточеному будинками з цивільним населенням. Такі дії кваліфікуються відповідно до міжнародного права як воєнний злочин. 


Після окупації Херсону бойові дії переміщуються на територію Миколаївської області. Підрозділ Ігоря Руденка оминає Миколаїв та рухається у бік Баштанки. Однак неподалік від міста підрозділ знищують вогнем Збройні сили України . 


Ігорю Руденку разом із незначною кількістю інших військових РФ вдається вижити. 1.03.2022 р. разом із особовим складом взводу він здається в полон.


Нас було 11 людей, коли наш КАМАЗ підбили. Ми спочатку у посадці були. До нас вийшли звичайні селяни з рушницями. Вони сказали, що боронять свої села і їх не треба ні від кого рятувати. Коротко я зрозумів усе — вони сказали здати зброю, я поклав зброю

 Ігор Руденко після здачі в полон.

Наслідки зради

За інформацією Генерального штабу ЗСУ, станом на 19.04.2022 р.  втрати 126-ї бригади берегової оборони складають до 75%. 

Після початку окупації Криму щодо військовослужбовців і правоохоронців, які у визначений час не покинули територію півострова та не прибули на материкову частину України було відкрито кримінальні провадження за дезертирство. Ідентична кримінальна справа була відкрита також щодо Ігоря Руденка. 


Окрім цього, відповідно до статті 28 Римського статуту Міжнародного кримінального суду, військові командири, такі як Ігор Руденко, несуть кримінальну відповідальність за злочини, вчинені збройними силами під їх ефективним командуванням і контролем. 

Після здачі Ігоря Руденка в полон кримінальне провадження було поновлено. 28.04.2022 Дніпровський районний суд Києва визнав його винним у дезертирстві і державній зраді. Під час слухань у суді Руденко визнав власну провину і був засуджений до 15 років позбавлення волі.  


Опубліковано 2022-10-23

Мірошниченко Владислав

Представництво Президента України в АР Крим

Джерела

Турчинов сказав, скільки кримських силовиків зрадили Україну в 2014 році. Укрінформ, 27.01.2017. Пресконференція полонених військовослужбовців ЗС РФ, які виявили бажання взяти участь у брифінгу. Інтерфакс-Україна, 19.03.2022. «Людина без стрижня». Український офіцер після анексії Криму вступив до російської армії. Тепер він потрапив у полон і отримав 15 років за дезертирство і держзраду. Грати, 29.04.2022 Оперативна інформація станом на 06.00 19.04.2022 щодо російського вторгнення. Генеральний штаб ЗСУ. 19.04.2022. ДБР документує нові зради військових, які перейшли на бік ворога ще у 2014 році, і зараз беруть активну участь в війні проти України. Державне бюро розслідувань, 31.05.2022. Інформація щодо Руденка Ігоря Олександровича на веб-порталі ВМС ЗСУ. Rome Statute of the International Criminal Court. Документальним фільм “Крим. Оточені зрадою”. Військове телебачення України, 23.07.2019 р.
Показати усі