Віртуальний музей російської агресії

Віртуальний музей російської агресії

Введіть пошуковий запит:

background

Цивільні на шляху агресора

Для багатьох киян, особливо старшого покоління, Буча асоціюється з яскравими спогадами дитинства, враженнями літнього відпочинку. Селище на північному заході від Києва вабило дачними масивами, переважно сосновими лісами, водоймами, свіжим повітрям. За роки незалежності України Буча активно розвинулася, стала містом, а з реформою децентралізації ще й адміністративним центром. Місто протягом останніх років вабило також вигідними умовами для інвестицій у житло. Тут знаходили домашній затишок люди, які працювали у столиці. Це спокійне передмістя Києва, де з’явилися сучасні парки, спортивні, мистецькі, освітні заклади, благодійні осередки, торгівельні та розважальні центри, ресторани, фітнес-клуби.


Однак усі ці затишні асоціації з Бучею змінила російська агресія. З початком широкомасштабного вторгнення  місто опинилось на шляху наступу російських військ, який здійснювався з території Білорусі. Вже 24.02.2022 всього в кількох кілометрах звідси точилися активні бої. Російський десант намагався захопити аеропорт «Антонов» під Гостомелем. Сама Буча також цікавила росіян. Через місто проходить  автошлях міжнародного значення, яким війська РФ хотіли увійти до столиці.

Російські війська розраховували на швидке захоплення Києва. Вони не вірили, що зіткнуться з потужним опором українських збройних сил. Втім саме в Бучі окупанти зазнали одного з перших ударів у відповідь. 27.02.2022 колона російської бронетехніки, яка увійшла в місто, була знищена на вулиці Вокзальній вдалим артилерійським ударом. 


Проте цей успіх лише відтермінував окупацію Бучі. Під тиском російського наступу українські підрозділи були змушені відійти на інші позиції. За словами мера міста Анатолія Федорука, Буча залишалась поза частиною оборонного периметру Києва. Російські війська увійшли до міста 03.03.2022. Розпочався місячний період окупації, який відзначився масштабними злочинами проти мирного населення.

У Бучі не встигли організувати підрозділ територіальної оборони. Втім, люди виявилися готові захищати рідне місто. Вони самоорганізувалися та в міру сил прагнули протидіяти загарбникам. До лав неформального підрозділу стали як ветерани з певним бойовим досвідом, так і прості мешканці. Їм не вистачало зброї – але було вдосталь мотивації боротися та допомагати людям. 

Один із них – Іван Скиба – 43-річний таксист, якого початок повномасштабного вторгнення застав у Києві. Однак у Бучі його чекали дружина та четверо дітей. Родина вирішила залишитися в передмісті. Почувши про самоорганізацію бучанської територіальної оборони, Іван і його  друг – Святослав Туровський – приєдналися до її лав. Разом із іншими добровольцями вони займалися патрулюванням міста, чергували на блокпостах, допомагали людям евакуюватися.


«Страху не було. Жодного страху. Було бажання об'єднатися, зібратися. Ми весь час були на ногах. У вільний час ми розносили їжу по підвалах тим, хто там ховався, жінкам і дітям. Не було коли боятися»

Іван Скиба, доброволець Бучанської самооборони, 

інтерв’ю Фергалу Кіну, ВВС

Один із імпровізованих блокпостів розташовували на вулиці Яблунській. Коли російські військові увійшли до Бучі 03.03.2022, на ньому перебували шестеро бійців – Анатолій Приходько, Андрій Матвійчук, Андрій Вербовий, Святослав Туровський, Віталій Карпенко та Іван Скиба. У них лише одна граната та одна гвинтівка на всіх. Ці українські захисники не могли протистояти наступу великого підрозділу регулярних російських військ. Відтак дізнавшись, що окупанти висуваються в їхньому напрямку, вони вирішили сховатися неподалік, в будинку № 31 по  вулиці Яблунська. Там проживав і Валерій Котенко, який допомагав хлопцям в облаштуванні позиції, приносив каву та чай. Згодом до них приєдналися ще двоє бійців – Денис Руденко та Андрій Дворніков.

Тортури та страти

Дуже скоро росіяни займають колись затишне місто. Українські добровольці опиняються в оточенні. В ніч на 04.03.2022 вони залишаються в будинку, намагаються підтримувати зв’язок із рідними. Андрій Дворніков надсилає дружині СМС-повідомлення. Анатолій Приходько телефонує своїй дружині, а вранці близько 10:00 надсилає їй останнє повідомлення з будинку Валерія Котенка. 

Невдовзі сюди вриваються росіяни. Це так звані зачистки – нібито пошуки українських активістів і бійців територіальної оборони. Російські військові знаходять всіх дев’ятьох чоловіків. У них забирають мобільні телефони та взуття. 

Їх силоміць відводять у стару офісну будівлю. Тут за адресою вул. Яблунська 144, російські військові влаштували «штаб». Камери відеоспостереження близько 11:00 фіксують, як загарбники, погрожуючи зброєю, ведуть кудись 9 затриманих чоловіків.

Від початку окупації міста будівля на Яблунській використовується для репресій проти населення. Коли до штабу окупантів приводять затриманих добровольців, там вже перебуває кілька людей, зібраних із навколишніх будинків. Вони стають свідками злочину, який окупанти вчиняють щодо затриманої групи чоловіків. 

Їх змушують стати на коліна біля будинку, натягають на голови сорочки і светри та практично відразу починають бити. Росіяни вважають, що вони готували напад на них. Вони вбивають одного зі затриманих – першою жертвою стає 28-річний Віталій Карпенко. Коли один із полонених після цього визнає, що вони належать до тероборони, побої посилюються.


Івана Скибу заводять у будинок, надягають на голову відро та розбивають об нього цеглини. Йому наказують стати на коліна та складають цеглини на його спину – аж допоки той не падає. Поряд допитують Андрія Вербового. Іван чує, як росіянин каже Андрію, що прострелить тому ногу. Після цього лунає постріл.


Згодом Івана виводять надвір, до інших незаконно затриманих. Також туди виносять Андрія, який стікає кров’ю. Росіяни сперечаються, чи варто його добити. 

На вулиці перебувають і місцеві мешканці, їх тримають окремо. Свідки згадують, що окупанти називали добровольців тими міфічними «націоналістами», воювати з якими приїхали до України.

«Він [росіянин] нам сказав: "Не дивіться на тих людей, які лежать на землі. Це не люди. Це абсолютний бруд. Бруд. Вони не люди. Це звірі.»

Людмила Москаленко, інтерв’ю

Окупанти приводять ще одного молодого чоловіка, якого схопили окремо. Лише благання його матері – Ірини Волинець – та запевняння інших затриманих, що він не має відношення до їхньої діяльності, рятують життя хлопця. 

Але доля інших полонених вирішена. Чоловіків виводять за ріг у маленький двір. Там вже лежить тіло людини, яку застрелили раніше. Росіяни починають знущатися зі своїх жертв.

«Вони насолоджувалися розстрілом, лаялися, говорили: “Ось і все. Тобі капут!” Ми попрощалися один з одним. Ось і все»

Іван Скиба, доброволець Бучанської самооборони, 

інтерв’ю Фергалу Кіну, ВВС

Анатолій Приходько намагається втекти – але його вбивають. Після окупанти відкривають вогонь по інших полонених. Врятуватися вдається лише Івану Скибі, який отримує поранення у бік. Росіяни не перевіряють стан розстріляних людей, та не затримуються на подвір’ї. Дочекавшись, коли вони покинуть місце злочину, він тікає – знімає взуття з тіла вбитого раніше чоловіка поруч, доповзає до огорожі та перелізає через паркан. 

Іван ховається в покинутому будинку. Виявляється, що там теж зупинилися росіяни. Скибі вдається переконати їх, що він господар будинку, а поранення отримав під час обстрілу. Йому вірять та вирішують надати допомогу – і задля цього знову відносять до штабу, з якого він ледь врятувався. Однак у будівлі він не застає своїх катів. Медики обробляють поранення та розміщують його разом із мирними мешканцями в підвалі. Через кілька днів їм дозволяють виїхати з міста.

Знайдені тіла та катівні

Тіла товаришів Івана Скиби, а також інших людей, лежать на подвір’ї майже місяць. Начальник міської ритуальної служби Сергій Капличний повідомляє, що на початку квітня виявив тіла 8 розстріляних людей за адресою вул. Яблунська 144. У 6 з них були зв’язані руки. Ще одне тіло знаходять у самому будинку. 

Розслідування справи все ще триває. Втім, деякі зачіпки дозволяють встановити попереднє коло підозрюваних. Зібрані на місці злочину докази та свідчення очевидців підтверджують присутність у Бучі військовослужбовців загону спецпризначення Росгвардії «Витязь». Будівлю, біля якої страчено громадян України, займали військовослужбовці 104-го та 234-го десантно-штурмових полків, які входять до складу 76-ї десантно-штурмової дивізії, що базується в Пскові. Російські військові забрали в Івана Скиби телефон, який використовували для дзвінків додому. Список дзвінків з нього на російські номери оприлюднено. Їх пов’язують із особами восьми російських десантників, які перебували в Бучі. 

Проте цей жахливий злочин не був єдиним для російських військових. Наприклад, місцем страти українців колись спокійної Бучі став дитячий табір оздоровлення та відпочинку «Променистий». На території табору в підвалі гуртожитку за адресою вул. Вокзальна 123 після звільнення міста знаходять тіла 5 чоловіків. У більшості з них також зв’язані руки. Особи загиблих вдається встановити – за даними українських офіційних джерел, ними виявляються Сергій Матешко, Дмитро Шульмейстер, Володимир Бойченко, Валерій Прудько та його син Віктор.

Відомо, що загиблі займалися допомогою іншим людям, які опинилися в окупації в сусідньому Гостомелі. 

«Він щодня дзвонив мені і казав, що живий-здоровий, що з ним все добре… Говорить: “Я шукаю їжу, ліки, дрова і воду, кому що треба. Із хлопцями розвозимо“».

Олена (Альона) Микитюк, сестра Володимира Бойченка, інтерв’ю

Володимир Бойченко, – моряк торговельного флоту, який працював слюсарем – за словами родичів, після початку повномасштабного вторгнення не встиг виїхати з місця проживання в Гостомелі, і залишився на окупованих територіях, щоб допомагати місцевим мешканцям. Останній раз він виходив на зв’язок з родиною 08.03.2022. За чотири дні сусіди начебто бачать його поблизу дитячого табору «Променистий», а потім він зникає.


12.03.2022 разом з Володимиром був його друг Сергій Матешко. Він мешкав у Гостомелі, в той час як його мати Галина проживала в Бучі. Вона згадує, що 24.02.2022 він опинився практично в епіцентрі бойових дій з двома жінками, які тимчасово жили в їхньому помешканні. Сергій не міг кинути їх напризволяще, оскільки вони були не місцеві та зовсім не орієнтувалися в тому, що робити.

«Він мені говорив: “Мам, не переживай. Я не можу цих жінок кинути, вони ж не звідси, що вони будуть в чужому краю робити?! ”»

Галина Матешко, інтерв’ю

Галина  востаннє розмовляла зі сином 10.03.2022. Весь цей час Сергій разом з іншими волонтерами допомагає сусідам. Через два дні з’явилась можливість виїхати з окупованої території – але, за свідченнями очевидців, він не встиг на евакуаційний автобус. Його подальша доля стала відома лише після визволення Бучі та виявлення російської катівні на території дитячого табору. 

Люди, які були страчені в будинку за адресою вул. Яблунська 144 та в таборі «Променистий» – далеко не єдині жертви російського вторгнення в Бучі. Полювання на представників сил спротиву продовжувалися весь період окупації міста. 18.03.2022 за підозрою в зв’язках із теробороною росіяни затримали  47-річного Василя Недашківського. Родина не знала про його долю до самого звільнення міста, коли його тіло, а також тіло його сусіда Ігоря Литвиненка, були знайдені в підвалі на вулиці Садовій. Судячи з ушкоджень, чоловіків піддавали тортурам, а потім стратили.


Інші злочини агресора

Окрім зазначених випадків страт російські військові несуть відповідальність за інші злочини, спричинені безладною стріляниною, цілковитим нехтуванням безпекою цивільних або ж злочинними мотивами. Мирні мешканці міста ставали їхніми жертвами ще до початку окупації. Так, ще вранці 27.02.2022 на подвір’ї будинку по вулиці Вокзальній загинула 56-річна Тетяна Помазенко. Вже після захоплення міста 4.03.2022 у власному помешканні (вул. Яблунська 203А) було вбито 43-річного Євгена Петрашенка – менеджера з продажів та батька двох дітей. Росіяни застрелили його в спину під час незаконного обшуку квартири. Приблизно в цей час загинув 41-річний електрик Дмитро Коновалов. Він з родичами переховувався у підвалі за адресою вул. Яблунська 203Б, але вийшов нагору покурити. Несподівано на вулиці з’явилися російські солдати і без попередження застрелили його. Місцева жителька Ірина Абрамова засвідчує, що 5.03.2022 російські військові стратили її чоловіка – 40-річного Олега – після того, як підпалили їхній будинок на перехресті вулиць Вокзальна та Яблунська. Того ж дня  вони застрелили у власному будинку за адресою вул. Весняна, 32 48-річного Віктора Коваля.

Безладна стрілянина росіян із будь-якого приводу становила додаткову загрозу для цивільних. Так, 5.03.2022 на вулиці Яблунська вони застрелили Володимира Рубайла, який тікав від них із 9-річною дівчинкою. Дитина внаслідок стрілянини отримала поранення. 7.03.2022 32-річний Василь Ющенко отримав поранення, коли курив біля вікна в помешканні родичів. Лише невідкладна допомога з боку сусідів та евакуація до Києва змогли врятувати людині життя.

Те, що російські військові скоювали злочини протягом всього перебування в Бучі, засвідчують фото та відео докази. Великий резонанс викликали тіла вбитих людей на вулиці Яблунська, які були зафіксовані на відео відразу після звільнення Бучі. При цьому супутникові знімки підтверджують, що вбивства цивільних в місті розпочалися вже в перші дні окупації. Тіла на вулицях зафіксовані вже 9-11.03.2022.

12.03.2022 російські військові вбили в Бучі 61-річного Іллю Навального, який жив за адресою вул. Яблунська 203В. Свідки повідомляють, що почули постріли у дворі, а згодом виявили тіло чоловіка поблизу будинку зі слідами поранень голови та спини. Вранці 19.03.2022 поблизу будинку за адресою вул. Яблунська 203А росіяни застрелили 51-річного робітника Леоніда Гоя, коли він вийшов з укриття щоб зателефонувати родині. Свідки повідомляють, що 20.03.2022 окупанти застрелили 37-річного жителя Бучі Артема, коли він зайшов до свого гаражу в пошуках провізії, якою ділився зі сусідами.

Через кілька днів (ймовірно 22 чи 23.03.2022) в будівлі за адресою вул. Яблунська 203А було вбито 44-річного будівельника Леоніда Бондарчука. Російські військові прийшли до підвалу, де переховувалися люди, та наказали віддати для перевірки всі телефони. Бондарчук піднявся з мобільними пристроями нагору. Після цього свідки почули постріли та вибух. Згодом понівечене тіло чоловіка знайшли на сходах. Судячи з характеру пошкоджень, росіяни кинули туди гранату.  

Вранці 25.03.2022 в Бучі було вбито Олександра Єремича – 43-річного залізничного інспектора, батька двох дітей. Російські військові знайшли в телефоні чоловіка фотознімки руйнувань в місті, та застрелили його. 

Все це – лише невелика частина втрат, які понесла Буча внаслідок російської агресії. Про масштаби російських злочинів свідчать масові поховання на території міста. З братської могили, розташованої поблизу церкви Андрія Первозванного, було ексгумовано 116 тіл. 2 з них належали українським військовим, переважна більшість похованих були цивільними особами.

Назва «Буча» увійшло в історію воєнних злочинів. Дії російських військових в цьому місті стали яскравим прикладом того, яку долю російське керівництво підготувало для населення України. Буча стала символом геноциду українців, здійсненого росіянами, лише одним із довгого списку місць, де окупанти залишили по собі смерть та страждання. Президент України Володимир Зеленський, виступаючи перед радою Безпеки ООН 05.04.2022, зазначив: «Масові вбивства у нашому місті Бучі – це, на жаль, лише один із багатьох приклад того, що здійснюють окупанти на нашій землі вже протягом 41 дня. А є ще багато інших таких місць, про які світу ще тільки доведеться дізнатися повну правду: Маріуполь, Харків, Чернігів, Охтирка, Бородянка та ще десятки, десятки українських громад, кожна з яких – як Буча».

Довідка

Геноцид

P.S.

Всього, за повідомленням працівника місцевої ритуальної служби Сергія Матюка, за період окупації волонтери поховали близько 200 людей, тіла яких знайшли на вулицях. Більшість загиблих становили чоловіки. Майже всі мали кульові поранення, при цьому близько 50 тіл мали зв’язані руки та сліди тортур. 

Остаточні дані щодо кількості загиблих у Бучі все ще не встановлені. Відомо, що в місті загинули десятки мирних людей. На початку квітня 2022 міська влада Бучі констатувала, що в Бучі загинули 320 цивільних громадян. Прокурор Руслан Кравченко повідомив, що станом на 15.04.2022 в Бучі знайдено тіла 278 осіб, втім це не остаточна цифра. Через півтора місяці Національна поліція подала оновлені дані, згідно з якими безпосередньо в Бучі загинула 461 людина.

Буча зазнала не лише людських, але й матеріальних втрат. За урядовими відомостями, внаслідок бойових дій в місті було пошкоджено або зруйновано 1735 об’єктів житлового фонду, з яких 236 багатоквартирних будинків (1 будинок зруйновано повністю та 235 пошкоджено) та 1499 індивідуальних садибних будинків (136 повністю зруйновані та 1363 частково зруйновані/пошкоджені). Але Буча поступово відновлюється. Станом на початок серпня 2022 до міста повернулося близько 70% населення. Для людей, які втратили житло, в Бучі відкрито тимчасове модульне містечко. 

Пам’ять про російські злочини назавжди прив’язана до Бучі але люди намагаються повернутися до мирного життя.      Буча відзначена високим званням міста-героя з метою відзначення подвигу, масового героїзму та стійкості громадян, виявлених у захисті міста під час відсічі збройній агресії Російської Федерації проти України.

Опубліковано 2022-08-01

Микола Замікула

Національний інститут стратегічних досліджень

Джерела

Al-Hlou, Yousur; Froliak, Masha; Hill, Evan; Browne, Malachy; Botti, David. New Evidence Shows How Russian Soldiers Executed Men in Bucha. The New York Times, 19.05.2022 Browne, Malachy; Botti, David; Willis, Haley. Satellite images show bodies lay in Bucha for weeks, despite Russian claims. The New York Times, 04.04.2022 Browne, Malachy; Botti, David; Willis, Haley. Satellite images show bodies lay in Bucha for weeks, despite Russian claims. The New York Times, 04.04.2022 Keane, Fergal. The sole survivor of a Russian shooting - he lived by playing dead. ВВС, 05.07.2022 David L. Stern, Meg Kelly and Claire Parker «Bodies, rubble line the streets of Bucha following Russian retreat» Ukraine: “He’s not coming back”. War crimes in Northwest areas of Kyiv Oblast. Amnesty International, 06.05.2022 Ukraine: Russian Forces’ Trail of Death in Bucha. Preserving Evidence Critical for War Crimes Prosecutions. Human Rights Watch, 21.04.2022 «Важные истории» назвали имена восьмерых псковских десантников, побывавших в Буче. Они звонили с телефона украинца, выжившего при расстреле. Медуза, 17.06.2022 Виступ Президента України на засіданні Ради Безпеки ООН 05.04.2022. Офіційне інтернет-представництво Президента України, 05.04.2022 Гіржева, Кіра. Буча — до та після окупації. Місцеві жителі розповіли, як місто повертається до життя. Новое Время, 08.08.2022 Гюнтер, Джоел. «Нехай би і мене вбили». Мешканці Бучі про пережиті звірства. ВВС, 06.04.2022 Кириленко, Ольга. Диявол носить форму російського солдата. Як катували на Київщині. Українська Правда, 06.04.2022 Кириленко, Ольга. Почали розстрілювати, коли зрозуміли, що Київ їм не взяти – мер Бучі Анатолій Федорук. Українська Правда, 08.04.2022 Повідомлення на сторінці МВС України в мережі «Фейсбук» стосовно візиту голови Нацполіції І. Клименка та Посла США в Україні Б. Брінк до Бучі, 07.06.2022 Орлова, Віолетта. Розслідування Reuters: до звірств у Бучі причетні псковські десантники, росгвардійці і кадировці. Уніан, 05.05.2022 Рейнсфорд, Сара. Дитячий табір у Бучі, що став місцем катувань і страт. ВВС, 16.05.2022 Салій, Ірина. «Тут пекло. Вони нас всіх повбивають». Свідчення рідних закатованих у підвалі дитячого санаторію в Бучі. Судовий Репортер, 09.04.2022 У місті-герої Буча відкрили тимчасове модульне містечко. Міністерство розвитку громад та територій України, 24.06.2022 Указ Президента України №164/2022 від 24.03.2022 Про присвоєння почесної відзнаки «Місто-герой України». Офіційне інтернет-представництво Президента України, 24.03.2022
Показати усі