Нібито через погодні умови виліт Януковича до Харкова не відкладають до ранку, а організують ще ввечері 21.02.2014 о 22:00. Вночі з резиденції у Межигір’ї кількома групами виїжджають також автомобільні кортежі, керовані охоронцями президента – у Харків та до Криму.
Самооборона Майдану без жодного опору займає урядові квартали Києва, а 22.02.2014 приблизно о 10:00 і Межигір’я. Усе це завдає нищівного удару по репутації Януковича.
У Харкові він шукає тверду опору в «своїх» регіонах, сподівається на підтримку З’їзду депутатів всіх рівнів південно-східних областей, Криму та Севастополя. Однак вже на місці начальник президентської охорони Костянтин Кобзар та деякі тутешні політики переконують його утриматись від публічності, нібито на Януковича готується замах.
На Харківському з’їзді за участі російських представників політики намагаються протиставити південні та східні регіони решті країни, яка вийшла з-під контролю президентської вертикалі. Незважаючи на гучні заяви окремих депутатів й активістів про взяття на себе відповідальності на місцях, контроль за подіями втрачено навіть у самому Харкові. У місті одночасно відбувається хода прихильників Євромайдану.
У Києві ж посилено працює Верховна Рада, ухвалюються безпекові та кадрові рішення. Проте за відсутності Януковича, проголосовані акти залишаються без підпису. Тому депутати відновлюють дію положень Конституції в редакції 2004-го, а потім 314 голосами констатують самоусунення президента від виконання повноважень. Спікеру Олександру Турчинову доручають формувати коаліційний Уряд, призначають й уповноважених по контролю за діяльністю силових органів.
У Харкові Янукович знову телефонує Путіну. Він не бере участі ані в парламентських ініціативах, ані в сепаратистському з’їзді. Перед тим, як покинути це місто, лише викликає до державної резиденції місцеву журналістку з двома операторами. Вони записують коротке відео-звернення. Запис транслюють, вже коли Янукович знову в дорозі. На відео він заперечує свою відставку, критикує парламентські рішення, заявляє про переслідування його колег, невиконання умов угоди опозиціонерами та міжнародними посередниками. Надалі тему «порушення угоди опозицією» (не згадуючи, що її відмовився підписати Лукін) активно підхоплює вже російська пропаганда. Вона на ходу вибудовує свій наратив подій в Україні.
Янукович і частина його охоронців вилітають із Харкова двома вертольотами, інші охоронці слідують за ними на авто. Існує кілька версій, куди саме прямував утікач – Донецьк, Луганськ, Бельбек (Севастополь), російський Ростов-на-Дону. Соратники Януковича збираються все ближче до кордонів з РФ: у Луганську, Донецьку, в Криму. Формально частина з них нібито «проводять роботу з активом» на місцях, як от колишній спікер парламенту Володимир Рибак, голова Адміністрації президента Андрій Клюєв, лідер фракції партії регіонів у Верховній Раді Олександр Єфремов. Втім, окремі кадри спіймані на спробі втечі з країни.
Вже в небі плани польоту Януковича доводиться змінювати. Турчинов дає команду розвернути вертольоти, але нібито через брак палива посадка все ж здійснена в Донецьку, а не Харкові. Вертольоти Януковича прибувають в донецький аеропорт близько 16:00–16:30. Охоронці перевантажують речі на два реактивні літаки «Falcon 900». Президент та його супутники займають місця у салонах літаків. Охоронці пізніше заявлятимуть, нібито Янукович планував вертатись до Києва. Натомість представники Державної прикордонної служби свідчитимуть, що їм стало відомо про намір пілотів прямувати в Росію. Прикордонники через гучномовець пропонують Януковичу залишити літак. Охоронці ж намагаються полагодити справу за допомогою хабара, потім погрожують прикордонникам зброєю. Зрештою до літака прибувають машини. Одна з них, вочевидь із Януковичем, негайно залишає аеропорт. Частина охоронців перевантажують речі з літаків у авто, і ті також залишають летовище.
Машини прямують до резиденції Ріната Ахметова у Донецьку. Тут Янукович чекає на решту супроводу, також викликає до себе двох синів. Путін веде телефонні розмови як з Януковичем, так і безпосередньо з його охоронцями, віддає своїм підлеглим наказ готувати спецоперацію з порятунку втікача. Кобзар вилучає у більшості охоронців мобільні телефони. Тим часом у місті саме розгортають роботу сепаратистські організації, зокрема стартує набір до так званого «Східного фронту» – формування, створеного начебто для спільної з міліцією охорони порядку, однак пізніше поміченого у захопленні адміністративних будівель. Близько 22:00 машини Януковича залишають Донецьк, прямують на південь.