Віртуальний музей російської агресії

Віртуальний музей російської агресії

Введіть пошуковий запит:

background

Фальшивий документ vs. президент

Росія розв’язує війну проти українського народу на 23-му році відновлення незалежності України, в період складної боротьби за демократію. 

Ще на початку грудня 2013-го президент України у телефонній розмові з Генеральним Секретарем ООН обіцяє розпочати переговори з опозицією заради зниження напруги в Україні. Однак вже наприкінці лютого 2014-го, коли Янукович як і більшість його соратників перебувають в Росії, а російська збройна агресія в Криму стає очевидною, в Раді Безпеки ООН ініціюють термінове засідання. Позиція Росії на цьому закритому засіданні 28.02.2014 виглядає вкрай непідготовленою.

01.03.2014 вже на 7124-му відкритому засіданні Радбезу ООН постійний представник України вперше публічно оцінює дії Росії, як акт агресії проти України. Натомість представник РФ виправдовується, нібито в Україні відбувся державний переворот, а російська інтервенція здійснюється для захисту громадян Росії та російськомовного населення Криму. Посилається  він при цьому на «звернення Ради міністрів Автономної республіки Крим» під керівництвом Сергія Аксьонова від 01.03.2014 до російського президента «про сприяння та забезпечення миру і спокою» в Криму. Цю позицію гостро критикують присутні, в тому числі й за те, що Аксьонов не є тією особою, яка уповноважена запрошувати збройні сили іноземної держави.

Зрештою 03.03.2014 Росія сама скликає Радбез ООН. На відкритому 7125-му засіданні демонструють заяву Віктора Януковича, в якій утікач закликає Російську Федерацію «для забезпечення порядку та миру ввести війська в Україну». Ще зранку російська делегація встигла надати цій заяві статус офіційного документа Ради Безпеки ООН.


До цього  документу нібито звертались й раніше, в Росії, коли 01.03.2014 на позачерговому засіданні Ради Федерації терміново збирали сенаторів для розгляду лише одного питання: дозволу президенту РФ використати російські збройні сили на території України. Начебто таке звернення «легітимного президента України» надійшло орієнтовно о 17:30. Це додатково посприяло позитивному рішенню сенаторів, а також мало деморалізувати українців.

Ще довгий час опісля росіяни будуть використовувати документ з підписом Віктора Януковича для виправдання своєї агресії перед міжнародною спільнотою. А втім члени ООН непохитні у підтримці територіальної цілісності України. Посол Франції Жерар Арно на питання журналістів, чи не фальшивий документ демонстрував Віталій Чуркін, відповідає:

«Документ не фальшивий. Фальшивий – президент»

Президенту України Віктору Януковичу в 2014-му було 64 роки, російському президенту Володимиру Путіну майже стільки ж – 62. Обоє будували свій кар’єрний шлях ще у комуністичній партії, в Союзі Радянських Соціалістичних Республік, якого з кінця 20 ст. не існувало. У дні ж їхньої молодості не було інституту президентства та конкурентних виборів, влада зосереджувалась довкола генеральних секретарів ЦК КПРС. 

За владу в Україні Януковичу довелося поборотися. Централізовану вертикаль він спершу вибудовував у рідному регіоні, в Донецькій обласній державній адміністрації. Коли на початку 2000-х країною шириться невдоволення чинним президентом, члени донецької фінансово-промислової групи навпаки підтримали Леоніда Кучму. Відтак з 2002-го Янукович став прем’єр-міністром України та вже у цьому провладному статусі вперше брав участь у змаганнях за президентський пост. 

У ході кампанії 2004-го масштабно залучали адміністративний ресурс, фальсифікували результати, переслідували громадських активістів, перешкоджали незалежним медіа, отруїли головного опозиціонера, розпалювали міжрегіональну ворожнечу, сепаратистські й антизахідні настрої. Тоді Януковича навіть встигли привітати з перемогою президенти Росії, Білорусі, Казахстану, Вірменії. Однак рішення Центральної виборчої комісії вдалося оскаржити. Цьому сприяли кількамісячні мирні протести громадян, принципова стійкість міжнародних спостерігачів, зрештою погодження у Верховній Раді політичного компромісу про перетворення України з президентсько-парламентської на парламентсько-президентську республіку. 

Янукович готувався до реваншу, а Росія – до війни. У медіа обговорювали незручні сюжети з біографії Януковича, йшлося про кримінальну молодість, непомірні статки, академічну недоброчесність… Втім на фоні розколу демократичних сил, вже з 2006-го він разом зі своєю Партією регіонів України поступово повертав вплив у найвищих владних кабінетах.

Переворот 2014 vs. 2010

З перемогою на чергових президентських виборах Віктор Янукович фактично узурпує владу та зміцнює російські позиції в Україні. У квітні 2010-го разом із російським президентом Янукович підписує так звані «Харківські угоди», які продовжують перебування на території Криму Чорноморського флоту РФ до 2042-го. Діяльність глави держави спрямована проти основ національної безпеки України – за президентства Януковича лави Збройних Сил, Служби безпеки України та інших органів безпекового сектору активно поповнюють проросійські кадри, патріотів навпаки звільняють.


Всупереч Конституції, вже восени 2010-го Янукович змінює форму правління, повертає собі компетенції законодавчої й виконавчої гілок влади, повноваження, які мав колись Леонід Кучма. У 2017-му Генеральна прокуратура України такі дії оцінить як незаконне захоплення влади, державний переворот.

Однак у 2014-му про «переворот у Києві» заявляє саме Янукович. Нібито з міркувань безпеки йому та його соратникам із вищих органів влади доводиться покинути країну в один із найскладніших моментів її історії. Ці слова співзвучні заявам і російського президента про «антиконституционный переворот и вооруженный захват власти…» в Україні. Так два колишні радянські функціонери та їх послідовники характеризують акції громадянського спротиву, які вже кілька місяців, з кінця листопада 2013-го, тривають у Києві та інших містах країни. 

Події, що увійдуть в історію як Євромайдан або Революція гідності, є відповіддю громадськості на ігнорування владою європейського курсу України, а потім і на насильство проти активістів. Для режиму Януковича це не перші протести, але найтриваліші. Цього разу президент пробує зміцнити владу за допомогою сили, але це ще більше підважує його позиції, зрештою дозволяє Росії напасти на Україну. За роки його правління Україна суттєво втрачає у міжнародних рейтингах демократії, у дотриманні прав і свобод громадян наближається до класу «невільних країн», зокрема й сусідньої Росії. 

У січні-лютому 2014-го бої на барикадах, викрадення і вбивства активістів лише загострюють протистояння між учасниками Євромайдану та владою. Президент ігнорує й повідомлення безпекових служб про загрозливі спроби росіян інспірувати сепаратистські настрої в окремих регіонах України. Протестувальники вимагають відставки Януковича. Водночас налаштовані проти Євромайдану кола закликають президента діяти ще жорсткіше щодо протестувальників. 

Керівництво РФ, зацікавлене у приватизації стратегічних активів України, її відмові від євроінтеграції, спонукає Януковича до силового розгону протесту. У Сочі тривають XXII зимові Олімпійські ігри, і це стає приводом для створення потужного угруповання боєготових військ на кордоні з Україною. 

Західна дипломатія прагне якнайшвидше залагодити конфлікт на засадах компромісу, примирення, вироблення алгоритму оновлення влади. Західні посланці очікують поступок як від президента, так і від лідерів протесту. Однак Янукович має російську альтернативу, а лідери опозиції не здатні повністю контролювати Євромайдан.


18.02.2014 протестувальники влаштовують масову ходу до урядових будівель. Мирна акція переростає у зіткнення. Відтак підлеглі міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка реалізують сценарій силової зачистки наметового містечка. Цього дня гине більше 20 учасників Євромайдану, 5 силовиків, частина – внаслідок вогнепальних поранень. Учасники Євромайдану в західних регіонах України починають захоплювати обласні адміністрації, управління МВС.

Документ

Угода між Україною та Російською Федерацією з питань перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України

Читати далі

(Анти)терористична операція

У ніч на 19.02.2014 тривають переговори лідерів опозиції з Януковичем. Президент вимагає згорнути наметове містечко. Телефоном спілкується з Путіним.

На головній площі столиці протистояння набуло позиційного характеру. І силовики, і протестувальники блокують дороги, щоб не допустити стягування сил противника до Києва. Гинуть ще декілька учасників подій. 

Оголошено антитерористичну операцію. Координацію силових відомств бере на себе СБУ на чолі з Олександром Якименком. Планують втягнути й армію. У цій справі розраховують на допомогу міністра оборони Павла Лебедєва, який до призначення був народним депутатом з «Партії регіонів» від мажоритарного округу в Севастополі, а також на щойно призначеного начальника Генерального штабу Юрія Ільїна, який досі очолював національні Військово-Морські Сили у Криму.

Одночасно того дня камери спостереження фіксують початок вивезення речей з резиденції Януковича у Межигір’ї. Евакуація майна триває кілька днів до 22.02.2014.

20.02.2014 командири деяких військових частин, переважно з Криму та півдня України, отримують наказ Ільїна спрямувати до Києва військовослужбовців в рамках антитерористичної операції. Протестувальникам вдається блокувати підрозділи, які встигли вирушити.


До центру столиці прибуває все більше активістів, вони переходять у наступ. Силовики ж починають відступати, бійці внутрішніх військ здаватися самообороні Майдану. Але на вулиці Інститутській по наступаючих євромайданівцях відкривають вогонь снайпери. За півтори години вбито 45 учасників протестів – безпрецедентна трагедія за весь час Євромайдану. 

Вбивства не зупиняють Майдан, але сіють розкол у лавах Партії регіонів. У провладному таборі починаються втечі, відставки, лунають заяви із засудженням дій силовиків. У другій половині дня народні депутати зібралися на засідання і після 22:00 ухвалили постанову «Про засудження застосування насильства, що призвело до загибелі людей». Правоохоронцям також доручили негайно розслідувати усі факти, які містять загрози територіальній цілісності України.

Міністри закордонних справ Франк-Вальтер Штайнмаєр (Німеччина), Радослав Сікорський (Польща) та голова департаменту континентальної Європи МЗС Франції Ерік Фурньє намагаються вести переговори і з лідерами опозиції, і з Адміністрацією президента. У Москві натомість від української влади вимагають рішучості. Деякі політики зі сходу України та Криму висловлюють антидержавні та проросійські заяви, окремі з них в цей час перебувають у Москві.

У ніч на 21.02.2014 і до ранку в Адміністрації президента тривають складні та дещо запізнілі переговори за участі Януковича, його ближчого оточення, трійки лідерів опозиції та міжнародних посередників, в тому числі й уповноваженого з прав людини в РФ Володимира Лукіна. Укладено проєкт угоди. Спікер парламенту підписує раніше проголосовану постанову про згортання антитерористичної операції. 

Приблизно тоді ж у Москві Путін збирає оперативну нараду з постійними членами Ради безпеки РФ. «Ситуацію на Україні» обговорюють прем’єр-міністр Дмитро Медведєв, голови обох палат парламенту Валентина Матвієнко та Сергій Наришкін, голова президентської адміністрації Сергій Іванов, секретар Ради безпеки РФ Микола Патрушев та його заступник Рашид Нургалієв, голови МЗС (Сергій Лавров), МВС (Володимир Колокольцев), МО (Сергій Шойгу) та СЗР (Михайло Фрадков), а також постійний член Ради безпеки РФ Борис Гризлов.


В Адміністрації президента України о 16:00 усі учасники переговорів, окрім росіянина, підписують раніше підготовлену «Угоду про врегулювання кризи». Одразу після цього парламент голосує проєкт закону про відновлення дії окремих положень Конституції України в редакції 2004 року та ще низку рішень, зокрема, про недопущення переслідування активістів, зняття з посади міністра внутрішніх справ, поправки для звільнення політичних в’язнів. Янукович ухвалені парламентом закони не підписує, натомість дає команду охоронцям готуватися до виїзду в Харків.

Ввечері силовики починають залишати урядовий квартал та виїжджати до місць постійної дислокації. Вони розчаровані рішенням влади піти на компроміс з «противником» і тепер обґрунтовано побоюються висунення проти них обвинувачень за надмірне насильство.

Люди у центрі столиці прощаються зі загиблими активістами, вимагають негайної відставки президента. У Криму посилюють свою активність  російські військові.

Слідами втікача vs. заколотник

Нібито через погодні умови виліт Януковича до Харкова не відкладають до ранку, а організують ще ввечері 21.02.2014 о 22:00. Вночі з резиденції у Межигір’ї кількома групами виїжджають також автомобільні кортежі, керовані  охоронцями президента – у Харків та до Криму.


Самооборона Майдану без жодного опору займає урядові квартали Києва, а 22.02.2014 приблизно о 10:00 і Межигір’я. Усе це завдає нищівного удару по репутації Януковича.

У Харкові він шукає тверду опору в «своїх» регіонах, сподівається на підтримку З’їзду депутатів всіх рівнів південно-східних областей, Криму та Севастополя. Однак вже на місці начальник президентської охорони Костянтин Кобзар та деякі тутешні політики переконують його утриматись від публічності, нібито на Януковича готується замах. 

На Харківському з’їзді за участі російських представників політики намагаються протиставити південні та східні регіони решті країни, яка вийшла з-під контролю президентської вертикалі. Незважаючи на гучні заяви окремих депутатів й активістів про взяття на себе відповідальності на місцях, контроль за подіями втрачено навіть у самому Харкові. У місті одночасно відбувається хода прихильників Євромайдану.

У Києві ж посилено працює Верховна Рада, ухвалюються безпекові та кадрові рішення. Проте за відсутності Януковича, проголосовані акти залишаються без підпису. Тому депутати відновлюють дію положень Конституції в редакції 2004-го, а потім 314 голосами констатують самоусунення президента від виконання повноважень. Спікеру Олександру Турчинову доручають формувати коаліційний Уряд, призначають й уповноважених по контролю за діяльністю силових органів. 

У Харкові Янукович знову телефонує Путіну. Він не бере участі ані в парламентських ініціативах, ані в сепаратистському з’їзді. Перед тим, як покинути це місто, лише викликає до державної резиденції місцеву журналістку з двома операторами. Вони записують коротке відео-звернення. Запис транслюють, вже коли Янукович знову в дорозі. На відео він заперечує свою відставку, критикує парламентські рішення, заявляє про переслідування його колег, невиконання умов угоди опозиціонерами та міжнародними посередниками. Надалі тему «порушення угоди опозицією» (не згадуючи, що її відмовився підписати Лукін) активно підхоплює вже російська пропаганда. Вона на ходу вибудовує свій наратив подій в Україні.

Янукович і частина його охоронців вилітають із Харкова двома вертольотами, інші охоронці слідують за ними  на авто. Існує кілька версій, куди саме прямував утікач – Донецьк, Луганськ, Бельбек (Севастополь), російський Ростов-на-Дону. Соратники Януковича збираються все ближче до кордонів з РФ: у Луганську, Донецьку, в Криму. Формально частина з них нібито «проводять роботу з активом» на місцях, як от колишній спікер парламенту Володимир Рибак, голова Адміністрації президента Андрій Клюєв, лідер фракції партії регіонів у Верховній Раді Олександр Єфремов. Втім, окремі кадри спіймані на спробі втечі з країни.

Вже в небі плани польоту Януковича доводиться змінювати. Турчинов дає команду розвернути вертольоти, але нібито через брак палива посадка все ж здійснена в Донецьку, а не Харкові. Вертольоти Януковича прибувають в донецький аеропорт близько 16:00–16:30. Охоронці перевантажують речі на два реактивні літаки «Falcon 900». Президент та його супутники займають місця у салонах літаків. Охоронці пізніше заявлятимуть, нібито Янукович планував вертатись  до Києва. Натомість представники Державної прикордонної служби свідчитимуть, що їм стало відомо про намір пілотів прямувати в Росію. Прикордонники через гучномовець пропонують Януковичу залишити літак. Охоронці ж намагаються полагодити справу за допомогою хабара, потім погрожують прикордонникам зброєю. Зрештою до літака прибувають машини. Одна з них, вочевидь із Януковичем, негайно залишає аеропорт. Частина охоронців перевантажують речі з літаків у авто, і ті також залишають летовище.

Машини прямують до резиденції Ріната Ахметова у Донецьку. Тут Янукович чекає на решту супроводу, також викликає до себе двох синів. Путін веде телефонні розмови як з Януковичем, так і безпосередньо з його охоронцями, віддає своїм підлеглим наказ готувати спецоперацію з порятунку втікача. Кобзар вилучає у більшості охоронців мобільні телефони. Тим часом у місті саме розгортають роботу сепаратистські організації, зокрема стартує набір до так званого «Східного фронту» – формування, створеного начебто для спільної з міліцією охорони порядку, однак пізніше поміченого у захопленні адміністративних будівель. Близько 22:00 машини Януковича залишають Донецьк, прямують на південь. 

Кримські зустрічі (без) президента

Вночі 23.02.2014 Янукович у кортежі з двох мікроавтобусів «Volkswagen Transporter» рухається приазовськими степами на південний захід в напрямку Криму. На під’їзді до Мелітополя охоронці сповіщають, що їхня передова група помічає засідку. Пізніше Путін заявить, що засідку з крупнокаліберними кулеметами виявили саме російські спецслужби, після чого спрямували VIP-кортеж до узбережжя Азовського моря. Вже за півтори години російська вертолітна група зі спецназом на борту евакуювала Януковича до Росії. Цей драматичний інцидент у Приазов’ї на кожній наступній прес-конференції обростав новими подробицями. Жодної виразної версії подій, а тим паче доказів, ані втікачі, ані держава-агресор не нададуть. 

Посадку Мі-8 здійснюють о 3:51 на аеродромі міста Єйськ в Краснодарському краї РФ. Пасажирів зустрічають російські військовослужбовці. Охоронці президента відпочивають неподалік злітної смуги. Вранці ж сідають на військово-транспортний літак Ан-26, де вже перебувають Янукович із найближчим оточенням. В аеропорті російського міста Анапа втікачам подають інший літак Ан-26, на якому близько 13:00 вони вилітають у вже неспокійний Крим.


Фактично український парламент трохи випереджає путінські спецслужби, адже близько 12:30, ще коли Янукович перебуває у російській Анапі, депутати офіційно затверджують спікера Турчинова в якості в. о. президента України. 

Ще 22.02.2014 по обіді до Криму почали повертатися бійці загонів спецпідрозділу «Беркут» та внутрішніх військ, які були відряджені до Києва для придушення Євромайдану. Тут вони сподіваються на  порятунок від переслідувань за скоєні у столиці злочини. Місцева влада організовує силовикам урочистий прийом, їх вітають як героїв. Вже невдовзі колишні правоохоронці стануть заколотиками, заблокувавши в’їзди до Криму під час російської агресії.

Наступного дня у Севастополі на «мітингу народної волі проти фашизму» обирають так званого «народного мера» Олексія Чалого. Тутешня публіка відкрито критикує не лише оновлену владу в Києві, але й команду Януковича за те, що не спромоглася протистояти Майдану. 

Януковича повертають в Україну, на авіабазу Чорноморського флоту РФ в смт Гвардійське вдень 23.02.2014. На кримській землі його знову зустрічають російські військові. Кортеж вирушає у Ялту. Із пізніших свідчень охоронців стає відомо, що втікачі зупинилися в санаторії «Ялта» Міністерства оборони РФ. Янукович планує переїзд у державний пансіонат «Гліцинія» у Лівадії, однак отримує чергову відмову, об’єкт нібито законсервований на зиму


Ялта для Януковича вкотре стала місцем перевірки власних сил. Поряд віддані силовики – міністр МВС Віталій Захарченко, голова СБУ Олександр Якименко, генпрокурор Віктор Пшонка, голова президентської адміністрації Андрій Клюєв. Янукович має особливу надію й на щойно прибулих з Києва правоохоронців, яка проте згасає з огляду на вуличну риторику тутешніх мітингарів. У Ялті Янукович веде переговори з окремим представниками кримської влади, однак і серед них багато відмовляються від зустрічі, як прем’єр АРК Анатолій Могильов, начальники кримського і севастопольського управлінь МВС. 

Після 1945-го Ялта стала символічним місцем пам'яті для радянської міфотворчості. Для поціновувачів радянського минулого організовувати тут високі зустрічі та міждержавні заходи було особливо почесно. Янукович у Ялті змарнував кілька таких історичних шансів. У травні 2012-го його команді довелося скасувати запланований тут 18-й саміт Центральноєвропейської ініціативи. Тоді чимало західних лідерів відхилили запрошення, деякі з них послалися на порушення прав людини в Україні. А вже за кілька місяців, у липні 2012-го в Лівадійському палаці провели інше дійство – п’яте засідання Українсько-російської міждержавної комісії, зокрема і зустріч Януковича з Путіним. На неформальній щорічній міжнародній зустрічі політиків і підприємців «Yalta European Strategy» у вересні 2012-го Януковича також ігнорували відомі західні політики. Вже через рік, у вересні 2013-го на тій же черговій конференції в Ялті український президент стверджував, що «впевнено йде шляхом євроінтеграції».


23.02.2014, втікаючи від президентських обов’язків, Янукович у Ялті не отримує потрібної підтримки навіть серед колишніх соратників. У Криму він перебуває лише неповний день. Зрештою вже в Севастополі пише заяву про відмову від державної охорони. Вночі Віктора Януковича та декількох його відданих охоронців повертають до Росії, на російському військовому кораблі.

P.S.

Пізно ввечері 23.02.2014 щойно призначені в Києві очільники силових відомств також прибудуть до Криму. Затримати колишнього президента їм не вдасться.

Наприкінці лютого Янукович вочевидь все ще маритиме поверненням в Україну, проросійські блогери поширюватимуть начебто його указ про  створення Ставки Верховного головнокомандувача в Севастополі на чолі з Юрієм Ільїним. Втім із перехоплених розмов російських кураторів і кримських зрадників зрозуміло, що для російського плану окупації важлива лише формальна «легітимність» цієї персони. Янукович не популярний серед місцевого населення, а його власні політичні амбіції легко згасити через вигадані небезпеки. На періодичних прес-конференціях колишній гарант територіальної цілісності України лише повторюватиме проросійські наративи.

На Януковича, його сина, найближче оточення накладуть численні міжнародні санкції. Триватимуть процедури конфіскації активів цих діячів. В Україні екс-президенту інкримінують низку злочинів, він провину заперечуватиме. У січні 2019-го Оболонський суд у Києві визнає його винним у державній зраді, пособництві у веденні агресивної війни та заочно засудить до 13 років ув’язнення. Янукович програє апеляцію та заявлятиме, що побоюючись за своє життя, вимушений з 24.02.2014 залишити територію України та проживати на території РФ. Вирок у цій кримінальній справі стане одним із найповніших джерел про тогочасні події. 07.10.2021 Вищий антикорупційний суд України також заочно обере Януковичу запобіжний захід у вигляді арешту у справі про привласнення Межигір'я. В умовах повномасштабної війни триватимуть й інші спеціальні розслідування, в тому числі стосовно охоронців і політичних соратників Януковича. 

Обраний народом України президент зазвичай залишає за особою це звання на все життя. Однак стосовно Януковича у 2015-му набуде чинності окремий закон про позбавлення його такої честі.

Демократично налаштовані громадяни України і надалі чинитимуть спротив агресору навіть у присутності озброєних людей без розпізнавальних знаків, а потім і в умовах тимчасової окупації. За найменшої можливості вони об’єднуватимуться у відповідь на російські репресії.

Опубліковано 2023-06-20

Максим Майоров, Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Ольга Волянюк, Центр дослідження безпекового середовища «Прометей»

Джерела

Official Record of the Security Council. 7125th meeting Monday, 3 March 2014, 3.30 p.m. New York Про засудження застосування насильства, що призвело до загибелі людей : Постанова Верховної Ради України від 20.02.2014 № 740-VII // База даних «Законодавство України» / Верховна Рада України Про взяття політичної відповідальності за ситуацію в Україні : Постанова Верховної Ради України від 22.02.2014 № 753-VII // База даних «Законодавство України» / Верховна Рада України Про самоусунення Президента України від виконання конституційних повноважень та призначення позачергових виборів Президента України : Постанова Верховної Ради України від 22.02.2014 № 757-VII // База даних «Законодавство України» / Верховна Рада України Про покладення на Голову Верховної Ради України виконання обов'язків Президента України згідно із статтею 112 Конституції України : Постанова Верховної Ради України від 23.02.2014 № 764-VII // База даних «Законодавство України» / Верховна Рада України Про очищення влади : Закон України від 16.09.2014 № 1682-VII // База даних «Законодавство України» / Верховна Рада України Про позбавлення В. Януковича звання Президента України : Закон України від 04.02.2015 № 144-VIII // База даних «Законодавство України» / Верховна Рада України Суд над Януковичем: допит начальника СБ президента Кобзаря. Стенограма засідання. Цензор. Нет. Вирок Оболонського райсуду Києва у кримінальній справі № 756/4855/17. 24.01.2019. Єдиний реєстр судових рішень Обрання запобіжного заходу четвертому Президенту України. Вищий антикорупційний суд України. 07.10.2021 Захоплення державної влади – завершено досудове розслідування стосовно колишнього Президента України та ексзаступника Міністра юстиції. 24.01.2022. Офіс Генерального прокурора Суд дозволив спецрозслідування щодо Януковича і його охоронця – ОГП. 01.06.2022 Справи Майдану: Незаконне постачання спецзасобів та їх використання для придушення протестів у лютому 2014 року – в Україні заочно судитимуть втікачів з числа керівництва МВС України. Офіс генерального прокурора України. 09.05.2023 Волянюк, О., & Гайворонська, О. (Ро)згортання демократії: контрасти, що змінюють сучасний світ. Науковий часопис НПУ імені М.П. Драгоманова. Серія 22. Політичні науки та методика викладання соціально-політичних дисциплін, 22(31), 2022. С. 73–83 Майоров М. Старт російської окупації Криму: хто і що починав 27.02.2014. Informnapalm. 27.02.2021 Магда Є. Шостий. Спогади про майбутнє. Харків, 2017. 208с. Неделько Н., Євчин Д., Аннітова І. Як Янукович утікав до Криму: свідчення очевидців. Крим. Реалії Амосов Б. Квиток в один кінець. Сім років тому Віктор Янукович втік з України — НВ зібрав головні факти його біографії. Радіо НВ, 22.02.2021 Україна перенесла саміт, який усі проігнорували. Українська правда. 08.05. 2012 Притула В. Зустріч Януковича і Путіна у Криму: без газу, але з «тероризмом». Радіо Свобода. 12.07.2012 Ялта-2012: Янукович, Ердоган і Райс. Українська правда. 14.09.2012 Лещенко С. Янукович в Ялте: последняя остановка перед Вильнюсом. Українська правда. 22.09.2013 Коваленко С. Вихід знайдено... Голос України. 22.02.2014 Маршрут втечі Януковича: ексклюзивні подробиці. ТСН. 21.04.2014 Перехват разговора Затулина и Глазьева 28.02.2014. Операция захвата Крыма. Архив. Informnapalm. 27.02.2021 Russia says Yanukovich asked for intervention. AL JAZEERA, NEWS AGENCIES. 04.03.2014 Медведев призвал украинские власти не позволять вытирать о себя ноги. Интерфакс. 20.02.2014. https://www.interfax.ru/russia/359869 Путин обсудил с постоянными членами Совбеза РФ ситуацию на Украине. Интерфакс. 21.02.2014. https://www.interfax.ru/world/360161 Обращение Виктора Януковича из Харькова 22.02.2014. EnemyOpsBelNews+. 23. 02.2014 Янукович сломал ручку, извиняясь перед народом. Euronews.01.03.2014 Второе явление Януковича. Спасибо, что живой! Детектор медіа. 11.03.2014 Пресс-конференция Януковича: "Меня кинули, как лоха!". Факти. .06.02.2019 Доломанжи А. Поплічник Януковича став «сенатором від Запорізької області РФ», йому оголосили підозру. УНІАН, 23.05.2023 Пришляк Н. Уряд Швейцарії почав процедуру конфіскації активів оточення Януковича. УНІАН, 15.02.2023 Карловський Д. Янукович написав українцям, що Україні загрожує Польща, а з Росією не можна говорити з позиції сили. Українська правда. 27.05.2022 Тараненко В. Янукович знал планы России. Появился полный текст решения суда о конфискации имущества экс-диктатора. Главком. 11.12.2022 Belton C., Miller G. 5 things you need to know about Russia’s intelligence failures ahead of the invasion of Ukraine. Washington post. August 19, 2022
Показати усі