Віртуальний музей російської агресії

Віртуальний музей російської агресії

Введіть пошуковий запит:

background

Родина

Мешканці невеликого села Гроза, що на Куп’янщині, жили дружно. До повномасштабної війни мало не кожні вихідні у місцевому кафе «Супутник» збиралися за столом із різних приводів: веселих, як то дні народження, хрестини чи весілля, так і сумних – проводжали в останню путь.

24.02.2022 Андрій і його син Денис Козир перебували у Польщі. Щойно дізналися про російське вторгнення, відразу повернулися в Україну та стали на захист Батьківщини. Вони опинилися на Луганщині, брали участь у битві за Попасну, але у різних підрозділах. 

29.03.2022 року Андрія Козира смертельно поранено. Поховати його у Грозі не було жодної можливості. Населений пункт окупували росіяни ще наприкінці лютого. 

09.09.2022, під час Слобожанського контрнаступу, село визволили українські захисники. Відтак Денис Козир докладає усіх зусиль, щоб перепоховати батька у рідному селі.  

Масове вбивство

Жалобну церемонію планують на 5.10.2023.

Родина Козирів запрошує односельців і друзів, загалом більше 60 людей, на поминальний обід у єдине в селі кафе. Люди приходять цілими сім’ями, щоб віддати шану загиблому захиснику, другу, сусіду.

Запрошені щойно сідають за поминальний стіл, як близько 13:25 год. ракета з ОТРК  «Іскандер», випущена з території РФ, повністю руйнує кафе. Приміщення без укриття. Удар настільки точний й сильний, фактично у центр будівлі, що шансів вижити у людей, майже немає.

Я родом звідси, але проживаю в сусідньому селі. Коли почув вибух та побачив клуб диму, тоді вже почав телефонувати брату. Минуло буквально 10 хвилин. Брат, невістка та мама не відповідали. Додзвонився до племінника, а він каже: “Дядько, давай бігом сюди. Тато, мама і бабуся — під завалами”

Олександр Муховатий, свідок подій, в інтерв’ю Суспільному

Використання росіянами високоточного озброєння для удару по сільському кафе стає приводом для ретельного відпрацювання слідством версії цілеспрямованого обстрілу саме цього об’єкту. Міністр внутрішніх справ Ігор Клименко припустив, що хтось із місцевих навів російських військових саме на кафе «Супутник». Згодом ця версія підтвердилася.

Фактично відразу після вибуху на місце трагедії прибігають місцеві мешканці. Прибувають і представники усіх необхідних служб. Влада організовує оперативний штаб із ліквідації наслідків теракту.

15 рятувальників разом зі спеціальною технікою працюють швидко в надії знайти під завалами живих. Оскільки на відносно невеликій площі багато людей, рятувальники постійно виявляють тіла загиблих. Найбільше їх там, де стояв поминальний стіл.

Удар настільки потужний, що людські тіла розірвало на шматки. Свого брата Олександр Муховатий впізнає лише за штанами та взуттям. Верхньої частини тіла не виявлять. Чоловік втратив брата, матір і невістку.

Ще до встановлення точної кількості загиблих стає зрозуміло, що до кожної хати в селі Гроза прийшла біда. Як не родичі, то куми чи друзі загинули у жахливому теракті, який влаштувала Росія. Гроза на певний час перетворюється на суцільний похорон.

Рятувальники ще розбирають завали та буквально по фрагментах збирають тіла загиблих, комунальники ж вже розчищають хащі на сільському цвинтарі, готують ділянку відразу на 40 могил. Частину загиблих хоронять у сусідньому селі Шевченкове.


З 07.10.2023 в Грозі перші похорони. Це Микола й Тетяна Андросовичі. Їхня донька Катерина приїжджає з-за кордону попрощатися з батьками.

11.10.2023 Валерій Козир із дружиною ховають два покоління своєї родини. Загинули їхня донька Ірина, зять Валерій та його батьки – Ольга й Анатолій. Сиротами залишаються троє дітей: дівчинка і двоє хлопчиків, віком від 10 до 17 років. 

Загалом від наслідків теракту постраждало 38 родин. 6 дітей залишилися круглими сиротами, ще 8 втратили одного з батьків.

У сім’ї Андрія Козира не залишилося нікого. Три покоління родини вбила Росія. Загалом йдеться про 20 людей. Їхні речі у будинку так і не розпаковані. Єдиний, хто міг би це зробити, чоловік Єлизавети Козир, громадянин Польщі, що залишився вдома й не поїхав з нею в Україну.

Усіх загиблих у теракті вдається встановити 12.10.2023. Міністр внутрішніх справ Ігор Клименко повідомляє остаточну кількість загиблих – 59. Криміналісти працюють фактично цілодобово, щоб ідентифікувати тіла та фрагменти тіл 19 людей. Це стає можливим завдяки наявності мобільних ДНК-лабораторій, які суттєво прискорюють процес.

Реакції

Президент Володимир Зеленський у своєму традиційному вечірньому зверненні до нації у теракті в селі Гроза вказує на ознаки геноциду:

У цьому селі, по якому росіяни вдарили, було загалом до цієї війни 500 мешканців. А зараз – за час війни – люди виїжджали, це Куп'янський район, один із тих напрямків, де особливо жорстко на фронті… І станом на сьогодні в селі було трохи більш як 300 людей. Більш ніж 50 убитих на 300 мешканців. Це жорстока геноцидна агресія Росії. Не існує слів чи паперів, які здатні зупинити таке зло.

На теракт у Грозі реагує міжнародна спільнота. Зокрема Високий представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Борелль висловлює солідарність із українським народом і запевняє, що цей черговий воєнний злочин росіян не залишиться без справедливого покарання. Верховний комісар Організації Об’єднаних Націй з прав людини Фолкер Тюрк направляє польову групу експертів у село, щоб детальніше дослідити обставини обстрілу. Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш засуджує російський злочин. Близькі за тональністю заяви зробили  представники урядів Австрії, Великої Британії, Естонії, Молдови, Німеччини, США, Польщі та Чехії.

Рада Безпеки ООН скликає засідання через масове вбивство цивільних у Грозі. Постійний представник України Сергій Кислиця порівнює дії російських військ в Україні з діями нацистської Німеччини. Як 80 років тому нацизм стирав з лиця землі цілі села і міста, так само й сьогодні рашисти знищують мирне населення на цивільну інфраструктуру в Україні.

Представник Росії Васілій Небензя заявляє, що в момент удару відбувався похорон нібито одного з «високопоставлених українських націоналістів» і там начебто перебувало безліч його «спільників-неонацистів». Фактично Росія бере на себе відповідальність за теракт у Грозі.

Тим часом кремлівська пропаганда відпрацьовує звичну тактику створення «білого шуму». Telegram-канали і «сміттєві» сайти паралельно поширююють декілька «альтернативних версій», що суперечать одна одній: про «постановку» українських спецслужб, провокацію з метою підставити росіян, помилковий удар через наведення ракети на «скупчення мобільників», а, врешті решт, «успішну ліквідацію великої кількості українських нацистів та іноземних найманців». Речник Путіна Пєсков вкотре повторює, що російські війська нібито «не обстрілюють цивільні об’єкти». Росіяни брешуть так само, як брехали після збиття малайзійського «Боїнга» у 2014-му, бомбардування пологового будинку і драмтеатру в Маріуполі, обстрілу вокзалу в Краматорську, торгового центру в Кременчуці, виявлення масових захоронень у Бучі та Ізюмі у 2022-му, підриву Каховської ГЕС 2023-му, регулярних ударів по житлових будинках в українських містах. 

Жодного чинного військового на поминальному обіді у Грозі не було. На той момент Денис Козир вже демобілізувався з лав Збройних сил України за станом здоров’я. Про військові об’єкти або техніку також не йдеться. 

ОТРК «Іскандер» – це високоточна зброя, задеклароване розробником відхилення балістичної ракети від цілі складає 5-7 метрів. Військові РФ свідомо вчинили черговий воєнний злочин проти цивільного населення. За кількістю жертв теракт у Грозі став на той момент найбільш кривавим на Харківщині з часу початку повномасштабного вторгнення. Слідче управління Головного управління Національної поліції в Харківській області кваліфікувало злочин як порушення законів та звичаїв війни, поєднане з умисним вбивством (ч. 2 ст. 438 КК України).


Висновки українських правоохоронців підтверджено й експертними висновками Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні. У звіті йдеться, що «збройні сили Російської Федерації або не зробили все можливе, щоб пересвідчитись у тому, що вищезгаданий об’єкт нападу є військовою ціллю, а не цивільними особами чи цивільними об’єктами, або навмисно напали на цивільних осіб або цивільні об’єкти». Крім того спостерігачі зазначають, що усі 64 особи, які зібралися на поминальний обід і допомагали його готувати, були цивільними. У кафе чи поблизу не було жодного військового ЗСУ чи будь-якої іншої законної військової цілі.

Зрадники

Характер удару, точність влучання, збіги у часі перебування людей у кафе – факти, які відразу наштовхують правоохоронців на думки про наявність навідника серед місцевих. Співробітники Національної поліції та Служби безпеки України (СБУ) проводять обшуки та перевірку близько 50 людей. Ці перші заходи не дають результату.

Однак 11.10.2023 СБУ повідомляє про викриття 2 навідників. Ними виявилися брати Володимир та Дмитро Мамони. Колишні поліцейські під час окупації перейшли на бік ворога, влаштувалися на роботу до т. зв. «управління внутрішніх справ військово-цивільної адміністрації Харківської області». Володимир тоді обійняв посаду т. зв. «водія конвойної групи», Дмитро – «інспектора дорожньо-патрульної служби». Обидва з родинами втекли до Росії напередодні звільнення Куп’янщини ЗСУ і вже звідти продовжили чинити злочини. Під виглядом дружніх розмов із родичами, колишніми сусідами, знайомими Мамони намагалися отримати інформацію про дислокацію українських військ і техніки.  Зібрані відомості передавали своїм російським кураторам. СБУ опублікувала скріншоти переписки Дмитра Мамона з дружиною та одним із місцевих мешканців, де йдеться про безпосередню причетність братів Мамонів до смерті 59 людей.

Слідчим Слідчого відділу Управління СБ України в Харківській області, за погодженням з прокурором Харківської обласної прокуратури складені письмові повідомлення про підозру за ч.2 ст. 28, ч.2 ст. 111 (державна зрада) Кримінального кодексу України, а дії Володимира Мамона додатково кваліфіковані за ч.2 ст. 438 (порушення законів та звичаїв війни). Слідчими підрозділами Служби безпеки України здійснюються досудові розслідування за фактом обстрілу села Гроза, Куп’янського району, Харківської області у кримінальному провадженні N12023220000001159.

Р.S.

Коли завершаться останні похорони, роз’їдуться рятувальники, правоохоронці, журналісти, волонтери, Гроза залишиться сам на сам зі своїм горем.

Чимало жителів покинуть село. Часто останнє, що їх проводжатиме на виїзді з рідних місць – цвинтар, який за кілька днів збільшився на третину з табличками, де на всіх одна дата смерті – 5 жовтня.

А от тих, хто прибуватиме в село на зупинці зустрічатиме банер: «Вбивці мають ім’я. Володимир Мамон вбив 59 односельчан за гроші РФ».

Власник закладу категорично відмовиться відновлювати своє кафе та магазин. На місці трагедії плануватимуть звести меморіал у пам'ять про тих, кого забрав «русскій мір».

Вбиті російською ракетою мешканці Грози не перші та не останні цивільні жертви повномасштабної агресії. Станом на 01.06.2024, Офіс генерального прокурора задокументує загибель понад 12 тисяч цивільних громадян України, у тому числі 551 дитини. Ця статистика не враховує вбитих під час варварської облоги Маріуполя, інших знищених українських міст і сіл, воєнних злочинів росіян на тимчасово окупованих територіях. Усіх їх ще доведеться у майбутньому підрахувати й оплакати, назвавши кожного поіменно. 

Сергій Жуков

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Теги

Джерела

Криміналісти поліції ідентифікували всіх загиблих внаслідок ракетного удару по кафе на Харківщині. 12.05.2023. Офіційний телеграм-канал Міністра внутрішніх справ України Ігоря Клименка. Цьомик Г., Гребінник Д. Удар з найбільшою кількістю загиблих на Харківщині з початку війни: свідчення очевидців про атаку по селу Грозі. 05.10.2023. Суспільне Харків. Головне зі звернення Президента. 05.10.2023. Офіційний сайт Офісу Президента. The Diplomatic Service of the European Union. Ukraine: Statement by the High Representative on the deadly attack in Kupiansk. 05.10.2023. Zahid Mahmood, Sarah Dean. UN human rights chief deploys field team to probe Russian attack on Hroza village. 05.10.2023. CNN. Через теракт у Грозі зібрався Радбез ООН. 10.05.2023. Голос України. Гулійчук Д. «Було багато націоналістів»: РФ в ООН видала цинічну заяву про удар по Грозі на Харківщині. 09.10.2023. ТСН. Напад на поминальний обід у селі Гроза 5 жовтня 2023 року. Доповідь Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні. Жовтень 2023 р. The Office of the High Commissioner for Human Rights. СБУ викрила зрадників, які навели російський «Іскандер» на село Гроза у Харківській області. 11.10.2023. Офіційний сайт Служби безпеки України. Прокуратура та СБУ встановили двох рідних братів, які навели російську ракету по кафе у с. Гроза на Харківщині 11.10.2023. Офіційний сайт Офісу Генерального прокурора Іванець О. «Ми розійшлися за пару годин до прильоту». Як «живе» село Гроза через 100 днів після теракту росіян. 23.01.2024. АрміяInform Іванців А., Магула О. Гроза в чорних хустках. Репортаж з села на Харківщині, де російська ракета вбила понад півсотні людей. 09.10.2023. Суспільне Новини. У Грозі, де російський «Іскандер» вбив 59 людей, хочуть зробити меморіал. 05.11.2023. Kharkiv Today Ульянова О. , Гребінник Д. Ракетний удар по Грозі. Поліція оприлюднила список загиблих людей. 10.10.2023. Суспільне Харків Поліція ідентифікувала 35 тіл загиблих в селі Гроза Куп’янського району Харківщини. 05.10.2023. Офіційний вебпортал Національної поліції України. Криштоф Яновскі. Спеціалісти ООН з прав людини відвідали місце ракетного удару на сході України, в результаті якого загинули десятки людей. 07.10.2023. Організація об’єднаних націй. Україна. Гребінник Д., Каліта А., Мажора А. Село Гроза після удару «Іскандером»: ракета влучила у кафе, де поминали військового 05.10.2023. Суспільне Харків. Ракетний удар по селу Грозі на Харківщині: коментар очільника МВС Ігоря Клименка 05.10.2023. Суспільне Харків. Лише встановлення справедливого миру та притягнення агресора до відповідальності зупинить воєнні злочини РФ в Україні – на Саміті миру відбулася окрема дискусія щодо гуманітарного виміру війни. 17.06.2024. Офіційне інтернет-представництво Президента України. Брифінг Сергія Болвінова – заступника начальника Головного управління в Харківській області, начальника Слідчого управління щодо ходу розслідування масового вбивства росіянами цивільних громадян в селі Гроза. 10.10.2023. Kharkiv Media Hub / Media Center Ukraine. Обстріл села Гроза: загибель цивільних і брехня російської пропаганди. 07.10.2023. Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.
Показати усі