Віртуальний музей російської агресії

Віртуальний музей російської агресії

Введіть пошуковий запит:

background

Вода і тероризм

Відносини людей і водних ресурсів складні. Ми згадуємо про воду в разі або її відсутності, або ж надмірної кількості. Незважаючи на ризики паводків, все ж вперто продовжуємо будувати поселення у заплавах, пониззях, прибережних зонах. В Україні вже траплялися великі та навіть  катастрофічні паводки, зокрема на Закарпатті (на річці Тиса та її притоках) або ж у регіонах Прикарпаття, приурочених до річки Дністер. 

Однак злочин російських військових на Каховській гідроелектростанції (далі Каховська ГЕС) завдає значно масштабніших збитків, його не зрівняти з типовими природними затопленнями. Каховське водосховище до терористичного акту було найбільшим в Україні. Через знищення греблі вода не просто підходить до порогів будинків чи сягає кімнат, вона затоплює покрівлі домівок, навіть зриває їх, відриває цілі споруди від фундаментів, несе їх через Дніпро-Бузький лиман до Чорного моря. Катастрофа з її вражаючими негативними наслідками поширюється не лише на людей і тварин, але й на природні екосистеми.


Та повернімося у 2022-й. Внаслідок окупації низки південних регіонів країни російські загарбники отримали повний контроль і над Каховською ГЕС від початку повномасштабного вторгнення. З жовтня 2022-го Головне управління розвідки та Оперативне командування ЗСУ «Південь» неодноразово попереджали про закладення росіянами вибухівки в основу греблі.  Ворога публічно застерігали від підриву водосховища. 20.10.2022 Президент України наголосив на необхідності термінового втручання міжнародних спостерігачів і здійснення моніторингу за безпекою Каховської ГЕС.

Тримаючи греблю під своїм повним контролем, російські загарбники для забезпечення водою раніше окупованого Кримського півострова спустошують протягом зими 2022 – 2023 Каховське водосховище. Перед цим окупанти знищують греблю, яка відокремлювала дніпровську воду від Північнокримського каналу. Весною 2023-го вони наповнюють Каховське водосховище до критично високого рівня. На момент підриву греблі цей рівень складає 17,5 м, що є найвищою відміткою води у верхньому б’єфі за останні 30 років. РФ свідомо й навмисно накопичує воду з метою завдання якомога більшої шкоди людям, господарській інфраструктурі та довкіллю.


Докази, зокрема сейсмічні дані, свідчення очевидців і супутникові знімки, переконливо доводять версію контрольованого вибуху та безумовну причетність РФ. Внаслідок вибуху в греблі утворюється прорана довжиною 170 м: із 28 прольотів греблі підірвано 11. 

Теракт вчиняють військовослужбовці російської  205-ї окремої мотострілецької бригади (в/ч 74814), проте вони діють не самовільно. Рішення про підрив греблі вимагає схвалення вищого російського керівництва.


Розпочата евакуація на підконтрольній Україні території не може запобігти загибелі людей. На тимчасово окупованому лівобережжі Херсонщини сили РФ такої евакуації взагалі не планують. Відносно правого крутішого та високого берега, лівобережжя є більш пологим і низьким, з великою кількістю відвідних меліоративних каналів. Тому річка насамперед спрямовує водні потоки на лівобережжя. 


Однак росіяни у категоричній формі забороняють ООН здійснювати будь-які дії з порятунку. Відтак приховуються факти масової загибелі населення. З метою завадити розголосу РФ віддає наказ щодо тотального «глушіння» мобільного зв’язку. Навіть більше, військові РФ завдяки дронам відслідковують діяльність із порятунку людей на правобережжі, завдають по човнах українських рятувальників артилерійських і мінометних ударів. І це ще одна причина кваліфікації знищення Каховської греблі як воєнного злочину. 

Глобальні наслідки

Внаслідок підриву греблі затоплені джерела надходження хімічних і органічних забруднюючих речовин, зокрема місця зберігання (не)придатних або заборонених пестицидів, інших агрохімікатів і добрив. Станом на 23.02.2022 кількість добрив за місцем зберігання становила 3470,68 т. Вода накриває полігони зі зберігання побутових і промислових відходів, сміттєзвалища, нафтобази, морські та річкові порти, автомобільні заправки, авторемонтні майстерні, міські очисні споруди та мулові майданчики, резервуари для зберігання гною, тваринницькі ферми, приватні домашні господарства, де утримувалися свійські тварини, скотомогильники, кладовища з похованнями людей, тисячі вигрібних ям... 

«Як і під час інших військових операцій російських збройних сил в Україні, це знищення було здійснене з зухвалою зневагою до наслідків не лише для цивільного населення та цивільної інфраструктури, а й для довкілля загалом» 

Паскаль Турлан, директор з юридичних питань і навчання проєкту «Project Expedite Justice (проєкт з прискорення правосуддя) в Україні»

У воду потрапляє вражаюча кількість пестицидів та інших агрохімікатів, нафтопродуктів. Лише з машинного залу підірваної ГЕС у воді опиняється більше 450 т турбінного і трансформаторного мастила. Змито величезну кількість органічних речовин людського, тваринного і рослинного походження.

Потужним струменем води з верхнього б’єфу (ділянки, що розташована безпосередньо біля шлюзу) ГЕС змиває донні відклади, які десятиліттями накопичували важкі метали: марганець, цинк, кадмій, нікель, свинець, мідь, а також стійкі органічні забруднювачі, такі як полі-хлоровані дифеніли, різноманітні пестициди, тощо, що надходили у воду внаслідок скидання стічних вод розміщеними вздовж берегів водосховища промисловими гігантами Запоріжжя, Марганцю, Нікополя, Дніпрорудного.


Близько 300 тварин у зоопарку «Казкова діброва» в м. Нова Каховка тонуть в результаті знищення греблі. Врятуватися можуть лише лебеді й качки. Виправдовуючись, Росія заперечує навіть саме існування зоопарку, створеного ще за 30 років до цього злочину.


Наслідки цього терористичного акту мають негативний, а подекуди й катастрофічний вплив на довкілля. Йдеться і про глобальний, і про національний та регіональний рівні.

Потік води зриває встановлені ворогом міни, переміщує їх на невідому відстань. Це пряма загроза життю людей і тварин. З метою запобігання потрапляння мін в Одеську затоку, українські захисники натягують між пірсами металеву сітку.

Протягом 7-8.06.2023 Державна екологічна інспекція фіксує перевищення гранично допустимих концентрацій за такими параметрами: завислі речовини, хімічна потреба кисню, біологічна потреба кисню, нітроген амонійний, залізо, нафтопродукти. Станом на 11.06.2023, тобто на 6 день після підриву греблі, солоність північної частини Чорного моря зменшується втричі. Станції моніторингу в Одеській затоці, якими оперує Український науковий центр екології моря, м. Одеса (далі – УкрНЦЕМ), на той час фіксують високі концентрації металів, зокрема кадмій, миш’як, мідь, а також токсичні речовини, наприклад, побічні продукти нафти та полі-хлоровані дифеніли. 

Потік забитої мулом прісної води об’ємом біля 14 км3 досягає Дніпровсько-Бузького лиману, а згодом і Чорного моря. Він знищує багато видів риб, які пристосовані до солонуватої води. Великих втрат, за оцінками команди Інституту гідробіології НАН України, зазнають чорноморська плотва (Rutilus frisii), дніпровський вусач (Barbus borysthenicus) та сарматська уклейка (Alburnus sarmaticus). Великою втратою є ймовірна загибель гирлового окуня (Sander marinus). Цей вид вважався зниклим у водоймах регіону, але у 2016-му рибалки у Дніпровсько-Бузькому лимані повідомили про його несподівану появу.

Разом з потужним потоком води до моря потрапляє 700 тонн неорганічного фосфору та 1000 тонн розчиненого неорганічного нітрогену. Вміст завислих речовин перевищує норму в 100 разів, концентрація амонійного нітрогену – в 14 разів. Показники гострої токсичності (тест Daphnia Magna) в пробах сягли 83%, що трапилось вперше в науковій практиці фахівців Інституту біології південних морів ім. О.О.Ковалевського НАН України для зразків, відібраних у відкритому морі. Вміст хлорофілу-α через місяць після катастрофи становить 280% відносно довоєнного рівня. Це також потужне забруднення дна Чорного моря сміттям і відходами. Сильні шторми піднімають цей бруд з дна, і він знову потрапляє у водну товщу. З липня 2023-го відбувається і зміна структури біологічної спільноти зі зростанням чисельності опортуністичних (патогенних) організмів та інвазивних видів, що свідчить про суттєве погіршення екологічного стану моря.


За даними УкрНЦЕМ, на 15.06.2023 потоки води з надмірною кількістю завислих речовин, при переважаючому північно-західному вітрі, досягають гирла Дунаю та кордону з Румунією, завдаючи непоправної шкоди унікальній за своїми якостями екологічній системі Філофорного поля Зернова.

Екологічна система Чорного моря характеризується таким унікальним явищем як сірководнева зона. Наукові гіпотези пов’язують її виникнення у давні часи з раптовим надходженням до моря величезної кількості органічних сполук, що можливо надійшли зі стоком великих річок, з Дунаю, Дніпра або ж Дністра. Верхня межа сірководневої зони на початку 2000-х піднімалась на рівень 5-10 м від поверхні моря. Багато вчених тоді попереджали про можливий її вихід на поверхню та потенційний «сірководневий вибух». Явище не отримало належних досліджень, а потрапляння у червні 2023-го величезної маси органічних сполук до Чорного моря може додати людству нових небезпек. Більшість вітчизняних і закордонних вчених впевнені, що глобальний негативний вплив терористичного акту з підривом греблі Каховської ГЕС розтягнеться на десятиліття, допоки Чорне море не набуде відносного стану екологічної рівноваги.

Каховське водосховище підтримувало навколишню екосистему, було об'єктом Всесвітньої мережі біосферних заповідників ЮНЕСКО. Внаслідок терористичного акту РФ ставить на межу виживання низку українських національних природних парків (далі – НП) та заповідників, які відігравали значиму роль у збереженні біологічного різноманіття. Такі НП як «Олешківські піски» та «Білобережжя Святослава», а також Чорноморський біосферний заповідник, затоплені частково, або ж повністю, що завдає непоправної шкоди їх фауні та флорі. Деякі екосистеми знищено назавжди. Загалом затоплено 24361 га земель природно-заповідного фонду. Постраждала популяція піщаного сліпака (Spalax arenarius), що мешкав у Олешківських пісках. Інші виняткові ендемічні види можливо знищені потоком води, зокрема березова миша Нордмана (Sicista loriger), мураха, що живе на деревах (Liometopum microcephalum), піщаний овод, два види перлинного волоха та рідкісна береза (Betula borysthenica), що мешкають у Чорноморському біосферному заповіднику, площею 90 кв. км, який знаходиться під російською окупацією. В зоні затоплення знищені важливі місця гніздування десятків тисяч водно-болотних і прибережно-водних птахів. Штучна повінь застає птахів у період гніздування, зокрема наявності пташенят. Втрачають гніздові колонії чаплі, чепури, коровайки, крячки, качки, погоничі, пастушок, лиска, водяна курочка, лебідь-шипун.

Натомість НП «Великий Луг», НП «Камянська Січ» та інші ділянки природно-заповідного фонду повністю або ж частково обезводнені, а катастрофічна зміна водозабезпечення їх територій – досі не вирішена проблема, яка негативно впливає на втрату біорізноманіття. Загалом зневоднено та висушено 23520 га земель природно-заповідного фонду. Обміління ставить під загрозу знищення 25 вразливих типів оселищ, які потребують охорони, відповідно до Резолюції 4 Постійного комітету Бернської конвенції та локальних популяцій 82 видів тварин і рослин, які охороняються відповідно до Резолюції 6 Постійного комітету Бернської конвенції. Під загрозою місцеві популяції ще 251 виду диких тварин і рослин, які мають різний природоохоронний статус, відповідно до національних чи міжнародних червоних списків або охороняються відповідно до міжнародного законодавства. Через майже повне зникнення Каховського водосховища на цій території зникне низка рідкісних видів птахів: чапля жовта, чепура мала, колпиця, кулик-сорока, ремез звичайний та інші.

Фауна Каховського водосховища налічувала понад 150 видів зоопланктону та 55 видів риб. Пов’язані водно-болотні угіддя були середовищем понад 150 видів диких птахів на різних етапах їх життєвого циклу, в тому числі тих, що охороняються міжнародними договорами України. Підрив греблі фактично перетворює водосховище з озерного на річковий тип екосистеми, що супроводжується суттєвим порушенням усталених зв’язків між компонентами біорізноманіття, які склалися за період існування водойми, локального зменшення популяцій багатьох видів птахів та інших тварин. Непоправних екологічних збитків зазнають водно-болотні угіддя міжнародного значення: Архіпелаг Великі і Малі Кучугури (Archipelago Velyki and Mali Kuchugury), Заплава Сім Маяків (Sim Maiakiv Floodplain), Дельта Дніпра (Dnipro River Delta), Ягорлицька затока (Yagorlytska Bay), Тендрівська затока (Tendrivska Bay).

Вище за течією від греблі майже 90% Каховського водосховища осушується, оголивши 1870 км2 колишнього дна водойми, зокрема густі зарості дрейсени та мідій кваггі, які колись фільтрували та очищали воду водосховища. Нині на висохлому дні озера догниває та мінералізується до 500000 тонн мертвих двостулкових молюсків. Для їх повного розкладання потрібні роки, а для мінералізації їх панцирів – десятиліття. Держрибагентство фіксує та документує факти масової загибелі риби внаслідок обезводнення мілководної частини водосховища, зокрема сума загальних збитків лише в акваторії Мар’янської затоки Каховського водосховища складає 7,6 млн. грн.


Знищення греблі також спричиняє руйнівні наслідки для нечисленних диких осетрових у річці Дніпро. Зазвичай пізньої весни осетрові пливуть вгору річкою з Чорного моря до нерестовищ трохи нижче Каховської греблі. За словами фахівців Інституту гідробіології НАН України, початок червня – пік сезону розмноження осетрових, та вибух їх знищує. Традиційно потужна в найбільшому в Україні Каховському водосховищі галузь рибальство перестає існувати. Знищено Дніпровський осетровий виробничо-експериментальний завод імені С.Т. Артющика на південному заході м. Херсон, який впродовж останніх 40 років зарибляв водоймища Дніпра близько 1,5 мільйонами мальків осетрових. Зазначені мальки були адаптовані до регіону, зокрема й дунайський осетер (Acipenser gueldenstaedtii), що під загрозою зникнення. Українські війська евакуюють персонал цього підприємства до того, як 4-метрова хвиля каламутної, забрудненої води затопить завод та її нерестові ставки. Осетрових, гостро чутливих до токсикантів, врятувати не вдається.

НП «Олешківські піски» розташований на унікальному місці – напівпустелі, яка є другою за площею в Європі. Поява на півдні України напівпустелі є свідченням недостатньої зволоженості цих територій в умовах посилення зміни клімату, яка частково компенсувалася Каховською, Краснознам’янською та іншими зрошувальними системами. Однак руйнування греблі знищує й ці зрошувальні системи. Це суттєво впливає на рівень ґрунтових і підземних вод у регіоні, осушує криниці й колодязі в домогосподарствах, знижує дебіт прилеглих свердловин. Біля 94% сільськогосподарських угідь Херсонській області, 74% – у Запорізькій та 30% – у Дніпропетровській областях були повністю залежні від зрошення дніпровською водою. У результаті терористичного акту знищені зрошувальні системи, що могли забезпечити полив 500000 га земель. Початкова повінь затопила посіви на 5000 га землі, це збитки у розмірі понад 5 млн доларів. Довгострокові наслідки ще значніші – понад 300 млн доларів щорічно. Без води ці землі можуть поступово перетворитися в аналог Олешківських пісків, а південні землі України – в депресивний регіон, де сільськогосподарські виробники будуть поставлені на межу виживання. Особливо високі ці ризики для лівобережжя під окупацією ворога. Це суттєво вплине як на подальший соціально-економічний розвиток вказаного регіону, так і глобальну продовольчу безпеку загалом. 


Майбутнє з минулого

Поширені різні погляди на подальшу долю Каховського водосховища та Каховської ГЕС, які або передбачають повну відбудову, або пропонують часткове відновлення водосховища, або ж заперечують таку необхідність взагалі. Прихильники останнього підходу апелюють зокрема й до відновлення історичної справедливості, адже і будівництво цієї ГЕС колись супроводжувалося суттєвими порушеннями прав людини, зокрема й права на пам'ять. 

Радянські інженери  у 1955–1958 не просто заповнювали Каховське водосховище, вони затоплювали смугу степу та водно-болотних угідь, відому як Великий Луг. Ця територія була шанована козаками, які століттями жили на півдні України. При заповненні водосховища затоплено 90 сіл. Їх мешканців змусили виселитися. Мало хто встиг забрати всі свої пожитки. Для багатьох людей трагедією стало те, що під водою опинилися й поховання предків. Вода також назавжди мала б зруйнувати Козацькі Січі:

  • Томаківську Січ, що існувала в 1564–1593 на правому березі неподалік Марганця, у гирлі річки Томаківки;
  • Базавлуцьку, що існувала в 1593–1638 на правому березі у гирлі річки Базавлук;
  • Микитинську, яка розташовувалася в 1639–1652 на Микитиному Розі, біля стародавньої переправи через Дніпро, поблизу сучасного Нікополя;
  • Чортомлицьку, що існувала в 1652–1709 на правому березі, біля села Капулівка, у гирлі річки Чортомлик;
  • Кам’янську, яка розташовувалася в 1709–1711 та 1730–1734 на правому березі, поряд із селом Республіканець, у гирлі річки Кам’янка; 
  • Нову (Підпільнецьку) Січ, що існувала  в 1734–1775  на правому березі, біля села Покровське.

І царська, і радянська влада знищували такі історичні місця України, які нагадували про козацькі часи та вольницю. Наприклад, із Микитинської Січі, свого часу розпочався визвольний похід Богдана Хмельницького, а його результатом стало створення козацької держави. На дні водоймища також опинилась столиця хана Мамая місто Замик. Наразі ж після осушення простори активно заселяються вербами, тополями та іншою рослинністю. Високою є зацікавленість археологів у цінних артефактах козацьких часів і більш ранніх цивілізацій, що перебували у пониззі Дніпра.

Будівництво ГЕС у радянські часи відбувалося варварським способом. Створення каскаду водосховищ на Дніпрі було великою контрольованою природною катастрофою. На місці розташування Каховського водосховища були великі плавні з численними згинами, протоками, озерами, лугами. Ця територія забезпечувала випас великої кількості худоби, нерест риби. Багаті чорноземом богарні землі давали чудові врожаї овочів і фруктів. Нижче цієї місцевості була розташована дельта Дніпра. До спорудження Каховської дамби тут великі площі щовесни затоплювались водою. Завдяки розливам формувалася щонайменше половина біорізноманіття водних живих ресурсів і пов’язаних із водою наземних екосистем. Після створення Каховського моря природа кардинально змінилася. Разом із п'ятьма іншими великими водосховищами це перетворило Дніпро зі швидкої річки на каскад величезних замкнутих водойм. У 1950-ті, як і тепер, серед відомих наслідків катастрофи називали скорочення чисельності осетрових, що доти були звичною рибою у Дніпрі.


P.S.

Пропагандистські твердження представників РФ про свою непричетність до терористичного акту, звинувачення у бік України щодо ракетного удару «Хаймарсами» по греблі будуть спростовані самою ж Росією. Адже їхні ракетні удари по Запорізькій ГЕС (Дніпрогес) 22.03.2024 та Київській ГЕС 26.08.2024 доведуть: подібні руйнування гребель дніпровського каскаду ракетними атаками неможливі.

Станом на кінець серпня 2024 ПраТ «Укргідроенерго» повідомить: агресор завдав ударів по всіх греблях, що знаходяться в підпорядкуванні зазначеної установи. Ці дії можуть бути кваліфіковані виключно як тероризм та потенційний екоцид.

Слідчими підрозділами Служби безпеки України здійснюються досудові розслідування за вищевказаними фактами, зокрема у кримінальному провадженні N22023230000000307 розпочатому за фактом підриву Каховської ГЕС.

Наслідки терористичного акту, вчиненого РФ шляхом підриву греблі Каховської гідроелектростанції, мають бути детально розглянуті в Міжнародному суді ООН. За попередньою інформацією Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, орієнтовна загальна сума збитків завданих довкіллю сягає 146 млрд. грн. Вона може бути уточнена після деокупації українських земель.

Володимир Білоконь, Світлана Сушко, Валентина Хопта

Команда підтримки та відновлення реформ Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України

Джерела

У ГУР розповіли, як російські війська мінували Каховську ГЕС. Радіо Свобода. 06.06.2023 Іванова К. Річниця катастрофи на Каховській ГЕС: хронологія великої біди і що тепер із територією. Главком (glavcom.ua). 06.06.2024. Daily Drief. Under Water, Under Occupation. Human Rights Watch. 15.06.2023. Potential Long-Term Impact of the Destruction of the Kakhovka Dam UNCT Joint Analytical Note. 09.06.2023 Taylor & Francis Onlone. The destruction of the Kakhovka dam and its consequences. Water International. Volume 48, 2023. Issue 5. 23 August 2023. Лебідь Н. Каховська ГЕС: історія та трагедія споруди. Центр політичного консалтингу. 14.06.2023. Секрети української Атлантиди. Що приховує Каховське водосховище. ВВС News Ukraine. [Відео: YouTube]. 14.07.2024. ПоляковськаТ. Каховська ГЕС – «перемога» комунізму: історик розповів, як будували найшвидший проект СРСР. УНІАН. 11.09.2024. Підрив Каховської ГЕС: розпочато розслідування за статтею екоцид — Офіс генпрокурора. New Voice Ukraine. 06.06.2023. Історичний атлас України / Редагування Ю. Лоза; Укладачі мап: О.Герасименко, М. Овсенко, В. Бахтіярова, Д. Зуб. К.: Вид-во «Мапа», 2022. С.128.
Показати усі